- Vida Gerikienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nemažai individualių namų ir sodų savininkų susiduria su problema, kaip atsikratyti organinėmis atliekomis. Išmesti jas į bendrus konteinerius – lengviausias, tačiau vargu ar protingas sprendimas. Juk puoselėjant sodo ir daržo augalus organinių atliekų kompostas – aukso vertės medžiaga.
Nemažai individualių namų ir sodų savininkų susiduria su problema, kaip atsikratyti organinėmis atliekomis. Išmesti jas į bendrus konteinerius – lengviausias, tačiau vargu ar protingas sprendimas. Juk puoselėjant sodo ir daržo augalus organinių atliekų kompostas – aukso vertės medžiaga.
Infekcijų neplatina
Kompostavimas namų ūkyje yra puikus biologiškai skaidžių atliekų tvarkymo būdas.
Dar kartą panaudojus maisto atliekas dirvai tręšti ar dirvožemiui gerinti, mažiau teršiama gamta, taip pat mažėja išlaidos atliekoms tvarkyti.
Kompostavimo metu organinės medžiagos sugrąžinamos atgal į medžiagų apykaitos ratą. Komposte vyksta tie patys procesai, kaip ir dirvoje, tačiau daugelį kartų greičiau ir efektyviau.
Visiškai perpuvęs kompostas ligų infekcijų neplatina. Paskleistas nevisiškai subrendęs kompostas gali privilioti šimtakojus, kurie lysvėse gali pagraužti gležnus daigelius, dygstančias sėklas.
Kompostuoti geriausia pradėti pavasarį arba vasaros pabaigoje, rugpjūčio rugsėjo mėnesiais. Pūdymo būdu galima perdirbti daugiau kaip 50 proc. buitinių atliekų. Iš sodo ir daržo atliekų nesunkiai galima pasigaminti vertingo komposto.
Lėtai pūvančios medžiagos
Medžio šakos, pjuvenos ir žievė pūva lėtai, bet ir jas galima kompostuoti. Subertos storu sluoksniu kompostinės dugne jos pamažu pus, sugers skysčių perteklių ir bus puikus drenažas.
Stambias šakas reikia sukapoti arba susmulkinti smulkintuvu. Kad atliekos irtų, krūvos viduje turi būti pakankamai drėgmės ir šilumos.
Labai sausą ir karštą vasarą krūvą reikia keletą kartų palaistyti. Lietingu metu drėgmės čia bus per daug – tada įmaišoma sausų atliekų (lapų, šiaudų, durpių) arba perkasama, kad prieitų oro ir greičiau džiūtų (kompostines galima uždengti, kad neprilytų ir neišgaruotų drėgmė).
Šviežias, drėgnas ir sausas atliekas geriausia sluoksniuoti su durpėmis arba šienu. Storesnis kaip 50 cm šviežios žolės sluoksnis kompostinėje sukris, suslūgs ir be oro pradės rūgti.
Vietoje sluoksniavimo su durpėmis galima rinktis kitą būdą – dieną kitą padžiovinti žolę ir tada sukrauti ją į kompostinę, tačiau ne storesniu kaip 1 m sluoksniu.
Tiks nuošalesnė vieta
Atliekas galima sluoksniuoti ir su žeme. Ir dar – kompostą būtina dažnai perkasinėti, judinti, kad į jį patektų deguonies.
Į kompostinę negalima mesti piktžolių su sėklomis, nes pribyrėjusios į krūvos pakraščius jos nesupus ir vėl užterš
lysves.
Jeigu yra vietos, patartina statyti ne vieną, bet dvi arba tris kompostines. Tai leis nuolat turėti vertingų organinių trąšų.
Pirmąją kompostinę reikėtų pradėti krauti rudenį (šakos, lapai, pjuvenos, žievės) arba pavasarį ir pildyti visą ateinančią vasarą.
Kitą rudenį reikia persijoti pirmąją krūvą, subrendusį kompostą supilti į antrą kompostinę, pusiau supuvusį palikti pūti toliau, o trečiojoje kompostinėje pradėti kaupti naują krūvą.
Kompostavimo vieta parenkama nuošalesnėje sklypo vietoje, geriau – nedideliame šešėlyje, kad neišdžiūtų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Šalčiui apėmus didelę JAV dalį, sniegas nustebino Naująjį Orleaną
Oro masės iš Arkties antradienį nulėmė šalčius daugiau kaip pusėje JAV teritorijos, įskaitant prie Meksikos įlankos esantį Naująjį Orleaną, kur užfiksuotas didžiausias per kelis dešimtmečius snygis. ...
-
Trumpai ir aiškiai: kur kreiptis mieste pastebėjus gyvūno gaišeną?5
Ne vienas esame pastebėję negyvą gyvūną gatvėje, parke ar kur kitur mieste. Tokiais atvejais norėtųsi imtis veiksmų, bet dauguma sutrinka, ką tiksliai reikėtų daryti, kur kreiptis? ...
-
Sausį – gamtos išdaigos: ši žiema tikrai stebina
Sausiui dar nepasibaigus lietuviai socialiniuose tinkluose dalijasi gamtos išdaigų vaizdais. ...
-
Obelynėje skaitmeninami želdiniai
Nuo 2024 m. prof. Tado Ivanausko Obelynės sodybos obelų sode ir dendrologiniame parke vykdomas projektas „Obelynės parko želdinių inventorizavimas ir skaitmeninimas“ – pirmasis skaitmenizuotas želdynų projektas Lietuvoje. ...
-
Ministerija – už švelnesnę miškų kirtimų pasienyje tvarką nei siūlo Seimo nariai
Grupei Seimo narių siūlant nuo 2026 metų apriboti plynuosius miškų kirtimus pasienyje ir pakelėse tam tikru atstumu nuo Rusijos ir Baltarusijos sienos, Aplinkos ministerija (AM) siūlo Vyriausybei švelnesnį variantą. ...
-
Pražydo sausio viduryje
Pajūryje galima išvysti augalų, kurie žydi net ir sausio viduryje – darželiuose ir gėlynuose saulutės taip ir nebuvo nustojusios žydėti, akį džiugina ir pražydę hamameliai. ...
-
Spalvingas paukštelis neša mirtiną pavojų2
Naujosios Gvinėjos gyventojas, spalvingas paukštelis pitohas (lot. pitohui), tik iš pažiūros gali atrodyti nekaltai gražus sparnuotis. Švilpikinių šeimos paukščių genties atstovas, pasirodo, neša mirtiną pavoj...
-
Ką svarbu žinoti prieš bėgiojant su šunimi žiemą4
Žiemą sunku rasti motyvacijos lauko veikloms. Tačiau jei mėgstate bėgioti ir ieškote papildomo įkvėpimo išeiti į lauką, jūsų šuo gali tapti puikiu treniruočių partneriu ir motyvuotoju. Veterinarijos gydytoja Kristina Raulinait...
-
Iš Baltarusijos į Lietuvą per Čepkelių raistą atbėgo vilkų gauja8
Kabelių užkardos pasieniečiai užfiksavo, kaip Čepkelių raiste iš Baltarusijos į Lietuvą vienu metu įbėgo devyni vilkai, pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). ...
-
Parkas suskaičiavo, kiek surinko už lankytojo bilietus1
Kauno marių regioninis parkas pasidalijo informacija, kiek lėšų pavyko gauti iš pernai metais parduotų lankytojų bilietų. Surinkta suma beveik pusę tūkstančio mažesnė, nei buvo ankstesniais metais. Tačiau tai vis tiek prisidės prie l...