- Vida Gerikienė, Klaipėdos valstybinės kolegijos Kraštotvarkos katedros lektorė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kad rožės augtų sveikos ir stiprios, džiugintų ilgu ir gausiu žydėjimu, visą vegetacijos laikotarpį nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens jas reikia rūpestingai prižiūrėti. Šis dekoratyvus augalas reikalauja nemažai priežiūros ir, anot gėlininkų, yra gana kaprizingas.
Džiugina ilgus metus
Rožes reikia mokėti laistyti, genėti, žinoti, kada tręšti ir kaip kovoti su jas puolančiais kenkėjais. Renkantis rožes derėtų atkreipti dėmesį į žiedų spalvų derinius, atsparumą kenkėjams ir šalčiui. Pasak specialistų, tinkamai prižiūrimos rožės gali augti ir 20 metų.
Kaip teisingai laistyti rožes? Tam reikia laikytis tam tikrų taisyklių. Aplink kiekvieną rožių krūmą būtina padaryti žemės pylimėlį. Tada palaisčius krūmą vanduo nutekės tiesiai prie šaknų. Vanduo rožėms laistyti turi būti nusistovėjęs ir pašilęs. Gėles rekomenduojama palieti kartą per savaitę. Jeigu laikosi karšti orai, rožes galima laistyti ir dukart.
Vienam rožių krūmui reikia ne mažiau kaip kibiro vandens, o kitais atvejais gali prireikti ir pusantro kibiro. Po rožių laistymo visada vertėtų papurenti žemę, kad nesusidarytų pluta. Ji neleidžia kvėpuoti augalo šaknims.
Rožių nereikėtų laistyti dieną, nes ant gėlių lapų likę vandens lašai gali augalą nudeginti. Taip pat nepatartina laistyti rožių vėlai vakare, nes per naktį nespės išdžiūti. Tai gali sukelti grybelines ligas. Rožių negalima laistyti iš sodo žarnos, nes stipri šalto vandens srovė gali pažeisti augalą. Rožes patogu laistyti laistytuvu, liejant kiekvieną plotelį atskirai.
Ne visos karpomos vienodai
Gėlės genimos specialiomis žirklėmis, kirpti ūglius reikėtų virš antro ar trečio lapo su gerai išsivysčiusia akute, nukreipta į krūmo išorinę pusę. Jokiu būdu negalima kirpti koto iki pat krūmelio apačios, nepaliekant akutės, iš kurios galėtų išaugti naujas ūglis.
Pavasarį genima dažniausiai balandį ar gegužę, kada mažesnė šalnų tikimybė ir rožės greitai išleidžia naujus ūglius. Jei norima stipriai praretinti rožių krūmą ar pašalinti senas šakeles, tai kuo puikiausiai galima padaryti rudenį. Šakelė kerpama 5 mm virš pumpuro. Kad po karpymo nesutankėtų rožių krūmas, būtina parinkti ant šakelės reikiamą pumpurą.
Ne visi rožių krūmai karpomi vienodai. Vadinamosios parkų rožės ir angeliškosios žydi visą vasarą. Jas reikėtų praretinti anksti pavasarį, pirmiausia – pašalinti sausas, pažeistas šakeles. Vieną kartą žydinčias rožes reikia apkarpyti iš karto nužydėjus. Miniatiūrinių rožių pavasarį apskritai nereikia apkarpyti – vasarą nukarpomi nužydėję žiedai ir pora lapelių.
Kai kurios sodo rožių rūšys užauga iki 2 m aukščio. Jas galima patrumpinti iš karto, kai tik pražydi. Dideli rožių krūmai patys išlaiko formą, jie apkarpomi nestipriai. Viso sezono metu reikia neužmiršti iškarpyti laukinių ūglių, atimančių iš kultūrinių ūglių daug maisto medžiagų.
Kai trūksta maisto medžiagų
Daugumos rožių ūgliai per vegetacinį laikotarpį atauga 3–4 kartus, todėl jų normaliam augimui dirvoje turi būti pakankamai atitinkamų maisto medžiagų – per sezoną rožes reikia 5–7 kartus tręšti organinėmis ir mineralinėmis trąšomis, kurios papildo viena kitą.
Požymiai, kai rožėms trūksta maisto medžiagų: susmulkėję žiedai, blyškūs lapai, ploni, silpni stiebai, sulėtėjęs augimas, susiraitę lapų kraštai.
Iš organinės kilmės trąšų tinka mėšlas, pelenai. Perpuvęs mėšlas pakasamas po krūmu, užpilamas žemėmis. Toks tręšimas yra ilgalaikis.
Pelenus galima išbarstyti arba, sumaišius su mėšlu ar kompostu, įterpti į žemę. Iš mineralinių trąšų geriausia naudoti kompleksines, kuriose yra subalansuotas pagrindinių maisto medžiagų santykis. Makroelementų – azoto, kalio, fosforo, kalcio – yra kompleksinėse trąšose, tik reikia neužmiršti, kad tręšiant pavasarį jose daugiausia būtų azoto, vasarą – kalio, rudenį – kalio ir fosforo. Mikroelementai reikalingi rožėms labai mažais kiekiais, jie būtini lapų augimui skatinti ir padidina krūmų atsparumą ligoms.
Tyko ligos ir kenkėjai
Viršutinis dirvos sluoksnis aplink šaknis visą laiką turi būti purus ir neapaugęs piktžolėmis. Dirva purenama anksti pavasarį, atšilus žemei, paliejus ar po stipraus lietaus, patręšus, rudenį nukirpus nužydėjusius žiedynus, prieš uždengiant rožes žiemai.
Mulčiavimui geriausiai tinka nurūgštintos durpės, sodo kompostas, susmulkinta medžių žievė, perpuvęs raguočių mėšlas, perpuvę lapai, medžio drožlės. Mulčiavimo nauda akivaizdi: kai sausa, mulčias neleidžia greitai išgaruoti drėgmei, lyjant neužsistovi vanduo, mažiau auga piktžolės, dirvoje padidinamas humuso kiekis, tad krūmeliai papildomai maitinasi, mažiau serga grybelinėmis ligomis.
Rožių kenkėjai – tai amarai, voratinklinės erkutės, ūgliniai pjūkleliai, lapsukiai ir kiti. Profilaktiškai galima purkšti lengvais, biologiškai žmogui nekenksmingais augalų nuovirais.
Pasirodžius didesnėms kenkėjų kolonijoms reikėtų purkšti insekticidais ir akaricidais. Insekticidai veikia daugumą kenkėjų, tačiau silpnai – voratinklinę erkutę, čia jau reikalingi akaricidai. Rožių ligos – tikroji miltligė, rūdligė, raudonjuodis dėmėtumas. Nuo grybinių ligų naudojami fungicidai.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Paukščių giesmės sausį: žiemoja ar grįžo?
Lietuvoje turėtų būti gilus viduržiemis, bet gamta nesnaudžia, o gal ir nebuvo rimtai įmigusi. Žmonės pastebi triukšmingus varnėnų būrius. ...
-
Šalčiui apėmus didelę JAV dalį, sniegas nustebino Naująjį Orleaną
Oro masės iš Arkties antradienį nulėmė šalčius daugiau kaip pusėje JAV teritorijos, įskaitant prie Meksikos įlankos esantį Naująjį Orleaną, kur užfiksuotas didžiausias per kelis dešimtmečius snygis. ...
-
Trumpai ir aiškiai: kur kreiptis mieste pastebėjus gyvūno gaišeną?5
Ne vienas esame pastebėję negyvą gyvūną gatvėje, parke ar kur kitur mieste. Tokiais atvejais norėtųsi imtis veiksmų, bet dauguma sutrinka, ką tiksliai reikėtų daryti, kur kreiptis? ...
-
Sausį – gamtos išdaigos: ši žiema tikrai stebina
Sausiui dar nepasibaigus lietuviai socialiniuose tinkluose dalijasi gamtos išdaigų vaizdais. ...
-
Obelynėje skaitmeninami želdiniai
Nuo 2024 m. prof. Tado Ivanausko Obelynės sodybos obelų sode ir dendrologiniame parke vykdomas projektas „Obelynės parko želdinių inventorizavimas ir skaitmeninimas“ – pirmasis skaitmenizuotas želdynų projektas Lietuvoje. ...
-
Ministerija – už švelnesnę miškų kirtimų pasienyje tvarką nei siūlo Seimo nariai
Grupei Seimo narių siūlant nuo 2026 metų apriboti plynuosius miškų kirtimus pasienyje ir pakelėse tam tikru atstumu nuo Rusijos ir Baltarusijos sienos, Aplinkos ministerija (AM) siūlo Vyriausybei švelnesnį variantą. ...
-
Pražydo sausio viduryje
Pajūryje galima išvysti augalų, kurie žydi net ir sausio viduryje – darželiuose ir gėlynuose saulutės taip ir nebuvo nustojusios žydėti, akį džiugina ir pražydę hamameliai. ...
-
Spalvingas paukštelis neša mirtiną pavojų2
Naujosios Gvinėjos gyventojas, spalvingas paukštelis pitohas (lot. pitohui), tik iš pažiūros gali atrodyti nekaltai gražus sparnuotis. Švilpikinių šeimos paukščių genties atstovas, pasirodo, neša mirtiną pavoj...
-
Ką svarbu žinoti prieš bėgiojant su šunimi žiemą4
Žiemą sunku rasti motyvacijos lauko veikloms. Tačiau jei mėgstate bėgioti ir ieškote papildomo įkvėpimo išeiti į lauką, jūsų šuo gali tapti puikiu treniruočių partneriu ir motyvuotoju. Veterinarijos gydytoja Kristina Raulinait...
-
Iš Baltarusijos į Lietuvą per Čepkelių raistą atbėgo vilkų gauja8
Kabelių užkardos pasieniečiai užfiksavo, kaip Čepkelių raiste iš Baltarusijos į Lietuvą vienu metu įbėgo devyni vilkai, pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). ...