- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Su Tarptautine kosmoso stotimi (TKS) trečiadienį susijungė Rusijos erdvėlaivis, tarp kurio įgulos narių yra vienas japonų milijardierius - kosmoso turistas.
Šis įvykis pažymėjo šalies sugrįžimą į kosminį turizmą po dešimtmetį trukusios pertraukos, per kurią atsirado konkurencija iš Jungtinių Valstijų.
Interneto prekybos magnatas Yusaku Maezawa (Jusakus Maedzava) ir jo padėjėjas Yozo Hirano (Jodzas Hiranas) anksčiau trečiadienį pakilo iš Baikonuro kosmodromo Kazachstane.
Jie 15.40 val.. Lietuvos laiku prisijungė prie TKS rusiškojo segmento modulio „Poisk“, pranešė Rusijos kosmoso agentūra.
„Kontaktas yra“, – socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė „Roskosmos“.
Jų kelionė trims keleiviams pritaikytu erdvėlaiviu „Sojuz“, kurį pilotavo kosmonautas Aleksandras Misurkinas, truko kiek ilgiau nei šešias valandas. Skrydis vainikavo įspūdingus metus, kuriuos daugelis ekspertų laiko lūžio tašku privačioms kelionėms į kosmosą.
Milijardieriai Elonas Muskas (Ilonas Maskas), Jeffas Bezosas (Džefas Bezosas) ir Richardas Bransonas (Ričardas Bransonas) šiemet surengė pirmus komercinio turizmo skrydžius ir prasiveržė į rinką, kurioje Rusija nori apginti savo poziciją.
Nepaisant šalčio kosmodrome susirinkusi minia, įskaitant magnato artimuosius ir draugus, džiūgavo, kai raketa pakilo į pilką padangę, palikdama oranžinių liepsnų pėdsaką prieš išnykdama debesyse.
„Tai buvo ilgas procesas. Kilo daug emocijų – vos nepravirkau“, – sakė Y. Maezavos kosminių projektų teisininkė Rijo Okubo (Ridzio Okubo).
„Labai džiaugiuosi, bet jis taip pat yra mano draugas, todėl nerimauju dėl jo“, – naujienų agentūrai AFP sakė 44 metų Hiroyuki Sugimoto (Hirojukis Sugimotas), ilgametis milijardieriaus draugas.
Tarp susirinkusiųjų buvo ir trijų narių šeima, kuri iš milijono pretendentų laimėjo vietą paleidimo aikštelėje. Brolis ir sesuo laikė rankomis nupieštus plakatus su Y. Maezavos portretu saulėgrąžoje ir raketos atvaizdu.
Į orbitą pakilusi trijulė stotyje praleis 12 parų, per kurias pasakos apie savo kasdienį gyvenimą populiariam Y. Maezawos „YouTube“ kanalui.
46 metų milijardierius TKS ketina atlikti 100 užduočių – be kita ko, organizuoti badmintono turnyrą.
TKS dirba tarptautinė septynių narių įgula; šiuo metu komandoje yra du rusų kosmonautai ir vienas japonų astronautas.
Atvykusią trijulę pasveikino rusas Antonas Škaplerovas.
„Jau paruošėme jums vakarienę, – parašė jis „Twitter“ – Laukiame, kol po kelių valandų atsidarys liukai!“
Y. Maezawa taip pat planuoja 2023 metais kartu su savimi pasiimti aštuonis žmones į misiją aplink Mėnulį, kurią rengs E. Musko bendrovė „SpaceX“.
Verslininkas ir jo padėjėjas yra pirmieji privatūs Japonijos asmenys, apsilankę kosmose nuo 1990 metų, kai sovietų stotyje „Mir“ pabuvojo žurnalistas Toyohiro Akiyama (Tojohiras Akijama).
Rusija anksčiau nugabeno į kosmosą nemažai turistų, kurie turėjo galimybių patiems apmokėti kelionę.
Nuo 2001 metų iki pertraukos programoje „Roskomos“, bendradarbiaudama su amerikiečių bendrove „Space Adventures“, į TKS iš viso pasiuntė septynis turistus, vieną iš jų – du kartus.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Neištvėrė baisaus poveikio vaikams: ketiname išvyti šį banditą iš savo kaimynystės2
Albanijos ministras pirmininkas Edi Rama (Edis Rama) šeštadienį pareiškė, kad vyriausybė nuo 2025-ųjų bent vieneriems metams uždarys socialinį tinklą „TikTok“. ...
-
Protingiausiu pasaulio žmogumi tituluojamas vyras tikina turįs atsakymą, kas vyksta po mirties17
Christopheris Langanas, kurio intelekto koeficientas (IQ), teigiama, yra aukštesnis nei Alberto Einšteino, pasidalijo savo teorija apie pomirtinį gyvenimą. ...
-
Įstrigę kosmose: NASA vėl atidėjo dviejų astronautų sugrąžinimo misiją
Jau kelis mėnesius Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) įstrigę du JAV astronautai ten liks bent iki kovo pabaigos, antradienį pranešė amerikiečių kosmoso agentūra NASA. ...
-
JK svarsto DI autorių teisių įstatymą, kad padėtų apsaugoti menininkų teises
Jungtinės Karalystės vyriausybė antradienį pradėjo konsultacijas dėl planų suteikti dirbtinio intelekto kūrėjams aiškumo autorių teisių klausimais, siekdama paremti menininkų pajamas ir paskatinti ekonomiką. ...
-
„TikTok“ lygties sprendimų ieško ir Rumunija, ir ES8
Rumunijos politinė sistema išgyvena precedento neturintį sukrėtimą. Kai antrojo prezidento rinkimų turo išvakarėse Konstitucinis teismas anuliavo pirmojo turo rezultatus, kilo poreikis skubiai įsivertinti, kas kelia didesnį pavojų demokr...
-
Žiniasklaida: sutriko socialinių tinklų veikla1
Trečiadienio vakarą sutriko socialinių tinklų „Facebook“ ir „Instagram“ veikla, praneša naujienų portalas „Delfi“. ...
-
Artėjant Kalėdoms „Meta“ stiprina kovą su internetinio apsipirkimo sukčiavimu
JAV technologijų bendrovė „Meta“ pirmadienį paskelbė apie pasaulinę kampaniją prieš sukčiavimą internete, skirtą apsaugoti socialinių tinklų naudotojus nuo internetinių sukčių prieš didžiąsias metų šventes. ...
-
Paviešinta, ko lietuviai ieškojo „Google“ 2024 metais: kas labiausiai kurstė smalsumą?1
Antradienį, „Google“ pateikė sąrašus tendencijų, ko šiemet internete ieškojo Lietuvos gyventojai. Dėmesio centre 2024-aisiais atsidūrė „Eurovizijos“ ir vasaros olimpinių žaidynių herojai, Europos futbolo ...
-
Europos raketa „Vega-C“ po atidėjimų iškėlė palydovą į orbitą
Naujoji Europos raketa nešėja „Vega-C“ ketvirtadienį buvo paleista iš Prancūzijos Gvianos ir pirmą kartą po nesėkmingo 2022 metų skrydžio iškėlė į orbitą palydovą. ...
-
Paleisti du Europos palydovai, turintys imituoti Saulės užtemimus
Į orbitą ketvirtadienį buvo paleisti du Europos palydovai, vykdysiantys pirmąją dirbtinių Saulės užtemimų misiją preciziška rikiuote kosminėje erdvėje. ...