- Miglė Giri, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Rusija tikrina prie Tarptautinės kosminės stoties (TKS) prisijungusios įgulos kapsulės „Sojuz“, kurioje praėjusią savaitę įvyko nuotėkis, tinkamumą skrydžiui ir aiškinasi, ar teks siųsti gelbėjimo laivą įstrigusiai įgulai, ketvirtadienį pranešė pareigūnai.
Gruodžio 14 dieną įvyko aušinimo skysčio nuotėkis iš „Sojuz MS-22“ į kosmosą. NASA nufilmuotuose vaizduose buvo matyti iš erdvėlaivio užpakalinės dalies besiveržiančios baltos dalelės, panašios į snaiges.
JAV kosmoso agentūros surengtoje spaudos konferencijoje Sergejus Krikaliovas, vadovaujantis Rusijos agentūros „Roskosmos“ žmonių skrydžių į kosmosą programoms, žurnalistams sakė, kad žala dar vertinama.
Jei atlikus šiluminę analizę, kuria įvertinama, kaip karšta bus kabinoje, paaiškės, kad MS-22 netinkamas skrydžiui su įgula, tuomet kovo viduryje numatytas kitos „Sojuz“ kapsulės paleidimas iš Baikonuro kosmodromo galėtų būti paankstintas ir kapsulė būtų paleista be įgulos, sakė jis.
„Kitą erdvėlaivį „Sojuz“ galvojama išsiųsti vasario pabaigoje“, – pridūrė pokalbyje dalyvavęs NASA TKS programos vadovas Joelis Montalbano (Džoelis Montalbanas).
Tokiu atveju apgadintas erdvėlaivis grįžtų į Žemę be įgulos.
Rugsėjo mėnesį su MS-22 į TKS atskrido Rusijos kosmonautai Dmitrijus Petelinas ir Sergejus Prokopjevas, taip pat NASA astronautas Frankas Rubio (Frankas Rubijas).
Šiuo metu orbitinėje stotyje yra septyni žmonės, tačiau jei MS-22 būtų pripažinta netinkama, tai reikštų, kad TKS turi tik vieną „gelbėjimosi valtį“, galinčią gabenti keturis žmones, jei prireiktų įgulą evakuoti.
Amerikiečiai Joshas Cassada (Džošas Kasada) ir Nicole Mann (Nikol Man), Japonijos astronautas Koichi Wakata (Koičis Vakata) ir Rusijos kosmonautė Ana Kikina erdvėlaiviu „SpaceX Crew Dragon“ atvyko spalį.
Pažeidimo priežastis vis dar neaiški, sakė J. Montalbano. Tačiau neatrodo, kad dėl to kaltas metinis meteorų geminidų lietus, nes nuotėkis įvyko iš kitos erdvėlaivio pusės.
„Tiek Hjustono, tiek Maskvos trajektorijų komandos patvirtino, kad kaltas ne meteorų lietus“, – sakė jis.
Pasak J. Montalbano, dar reikia atlikti daugiau darbų, kad būtų nustatyta, ar tai įvyko dėl natūraliai pasitaikančių mikrometeoroidų – orbitoje esančių žmogaus šiukšlių – ar dėl technikos gedimo.
Išėjimas į atvirą kosmosą stoties saulės baterijoms atnaujinti praėjusios savaitės trečiadienį buvo atidėtas, bet įvyko kitą dieną.
Vakarų sostinės dėl Rusijos karo prieš Ukrainą Maskvai yra paskelbusios virtinę precedento neturinčių sankcijų, kurių neišvengė ir šalies aviacijos bei kosmoso sektorius.
Tačiau, nepaisant tvyrančios įtampos, kosmosas tebėra viena iš paskutinių likusių Maskvos ir Vašingtono bendradarbiavimo sričių.
TKS buvo pradėta eksploatuoti 1998-aisiais, kai po Šaltojo karo metu vykusių kosmoso lenktynių JAV ir Rusija ėmė glaudžiau bendradarbiauti.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Tarptautinė lustų rinka 2024-aisiais augo beveik penktadaliu
Per praėjusius metus pasaulyje parduota lustų už 627,6 mlrd. JAV dolerių – 19,1 proc. daugiau nei 2023-iaisiais, skelbia Puslaidininkių pramonės asociacija (angl. Semiconductor Industry Association, SIA). ...
-
Sutriko „Messenger“ ir „Facebook“ veikla
Antradienio rytą sutriko „Facebook“ ir „Messenger“ veikla. ...
-
Technologijų bendrovės paskelbė kursiančios priemones DI saugumui užtikrinti
Keletas didelių technologijų pramonės dalyvių – verslo, mokslo ir pilietinės visuomenės atstovų – pirmadienį per pertrauką tarp Paryžiaus viršūnių susitikimo, kuriame gvildenami šios technologijos klausimai, renginių pris...
-
Lietuva kratosi „DeepSeek“: vyriausybiniu lygmeniu – rimti svarstymai
Lietuva svarsto vyriausybiniu lygiu riboti prieigą prie Kinijoje sukurto generatyvaus dirbtinio intelekto (DI) technologijų pokalbių roboto „DeepSeek“. ...
-
Ar esame pasiruošę karui kibernetinėje erdvėje?
Jeigu karas vyksta ir kariaujama kiekvieną dieną, tai kokie yra tie mūšiai kibernetinėje erdvėje? Apie tai LNK žurnalistas kalbėjosi su „Scalewolf“ vadovu, buvusiu krašto apsaugos viceministru Edvinu Kerza. ...
-
Link Žemės artėja „miestų žudiku“ pramintas asteroidas
Didžiulis sprogimas danguje, kurio metu išsiskiria šimtus kartų daugiau energijos nei sprogus ant Hirošimos numestai bombai, ryškus it Saulė akinantis žybsnis ir daugelio kilometrų spindulių viską aplinkui griaunanti smūgio ...
-
„Google“ nebežada užtikrinti, kad DI nebūtų naudojamas ginklams kurti
„Google“ antradienį atnaujino savo principus, susijusius su dirbtiniu intelektu, atsisakydama pažadų užtikrinti, kad ši technologija nebūtų naudojama ginklams kurti ar stebėjimo tikslais. ...
-
Ištirti asteroido mėginiai: juose – gyvybės užuominos
2016-aisiais paleistas robotizuotas zondas „Osiris-Rex“ nuskriejo milijonus kilometrų iki labai senoviško asteroido. Jis ne tik nuskrido, bet ir sugebėjo nusileisti bei specialiu griebtuvu paimti maždaug 160 gramų mėginį nuo jo pavir&s...
-
Lietuvių mokslininkų atrastam asteroidui suteiktas garbingas vardas
Lietuvių mokslininkų atrastam asteroidui suteiktas pirmojo Vilniaus universiteto (VU) rektoriaus Petro Skargos (1536–1612) vardas, pirmadienį pranešė universitetas. ...
-
Lietuvos vadovai iš socialinio tinklo „X“ nesitrauks: atsakė, kodėl
Valstybės vadovai neketina sekti Vokietijos gynybos ministerijos sprendimu nebeskelbti įrašų kritikos dėl didelio dezinformacijos kiekio susilaukiančiame socialiniame tinkle „X“. ...