- Darius Mikutavičius, AFP
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Sekmadienio vakarą (Lietuvos laiku – pirmadienio rytą) iš Floridos paleistas JAV ir Europos kosmoso agentūrų palydovas „Solar Orbiter“, padėsiantis mokslininkams geriau suprasti Saulę ir tai, kaip ji veikia kosmoso „orus“, kurie daro poveikį ir technologijoms Žemėje.
Bendra ESA ir NASA misija sėkmingai prasidėjo Kenedžio kosmoso centre Kanaveralo kyšulyje Floridoje 23.03 val. vietos laiku (06.03 val. Lietuvos laiku). Šis palydovas Saulę tyrinės 9 metus, jo veikimo laikas gali būti pratęstas.
Mokslininkai teigia, kad kosminis zondas suteiks žinių apie Saulės atmosferą, jos vėjus ir magnetinius laukus, įskaitant tai, kaip jie formuoja heliosferą – didžiulį kosmoso plotą, apimantį visą Saulės sistemą.
„Solar Orbiter“ išskris iš Saulės pusiaujo plokštumos, kurioje aplink žvaigždę skrieja visos Saulės sistemos planetos, ir pirmą kartą nufotografuos neištyrinėtus Saulės poliarinius regionus.
Žemės ir Veneros gravitacijos pagalba „Solar Orbiter“ priskris arčiau Saulės polių, kurie bus matomi nelyginant „iš paukščio skrydžio“.
„Manau, kad paleidimas buvo puikus, staiga gali pasijusti, lyg esi susijęs su visa Saulės sistema. Esi čia, Žemėje, ir paleidi kažką, kas priartės prie Saulės“, – sakė ESA mokslininkas Danielis Mulleris.
„Solar Orbiter“ arčiausiai prie mūsų žvaigždės priartės kas 6 mėnesius. Tuo metu palydovas skries aplink Saulę nutolęs vos per 42 mln. kilometrų, arčiau nei Merkurijus.
Palydovas padės mokslininkams paaiškinti saulės vėjus ir žybsnius. Saulės vėjai ir žybsniai išmeta milijardus įelektrintų dalelių, kurios, pasiekusios Žemę, sukelia Šiaurės pašvaistę. Vis dėlto, šios dalelės taip pat gali sutrikdyti radarų sistemas, radijo tinklus ir net sugadinti Žemės palydovus.
Stipriausia Saulės audra istorijoje smogė Šiaurės Amerikai 1859 m., iš esmės sugadindama žemyno telegrafo tinklą.
„Visuomenė vis labiau priklauso nuo to, kas vyksta kosmose, tad mes priklausomi nuo Saulės“, – sakė CNRS observatorijos Paryžiuje mokslininkas Etienne Pariat.
„Įsivaizduokite, kas būtų, jei pusė mūsų palydovų būtų sunaikinti. Žmonijos katastrofa“, – pridūrė Paryžiaus Plazmos fizikos laboratorijos tyrėjas Matthieu Berthomier.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Žiniasklaida: sutriko socialinių tinklų veikla1
Trečiadienio vakarą sutriko socialinių tinklų „Facebook“ ir „Instagram“ veikla, praneša naujienų portalas „Delfi“. ...
-
Artėjant Kalėdoms „Meta“ stiprina kovą su internetinio apsipirkimo sukčiavimu
JAV technologijų bendrovė „Meta“ pirmadienį paskelbė apie pasaulinę kampaniją prieš sukčiavimą internete, skirtą apsaugoti socialinių tinklų naudotojus nuo internetinių sukčių prieš didžiąsias metų šventes. ...
-
Paviešinta, ko lietuviai ieškojo „Google“ 2024 metais: kas labiausiai kurstė smalsumą?1
Antradienį, „Google“ pateikė sąrašus tendencijų, ko šiemet internete ieškojo Lietuvos gyventojai. Dėmesio centre 2024-aisiais atsidūrė „Eurovizijos“ ir vasaros olimpinių žaidynių herojai, Europos futbolo ...
-
Europos raketa „Vega-C“ po atidėjimų iškėlė palydovą į orbitą
Naujoji Europos raketa nešėja „Vega-C“ ketvirtadienį buvo paleista iš Prancūzijos Gvianos ir pirmą kartą po nesėkmingo 2022 metų skrydžio iškėlė į orbitą palydovą. ...
-
Paleisti du Europos palydovai, turintys imituoti Saulės užtemimus
Į orbitą ketvirtadienį buvo paleisti du Europos palydovai, vykdysiantys pirmąją dirbtinių Saulės užtemimų misiją preciziška rikiuote kosminėje erdvėje. ...
-
Didelė sėkmė: užfiksuotas įspūdingas asteroidas
Jakutijoje prieš kelias dienas dangų nušvietė skriejantis asteroidas. Europos kosmoso agentūra pranešė, kad dangaus kūnas buvo maždaug 70 centimetrų skersmens. Tiksli jo nukritimo vieta neskelbiama, tačiau dažniausiai tokio dydži...
-
Latvija steigs nacionalinį DI centrą
Latvijos vyriausybė pritarė nacionalinio dirbtinio intelekto (DI) centro kūrimo įstatymo projektui. ...
-
Prezidentas apdovanojo geriausių 2023 metų mokslinių disertacijų autorius2
Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį apdovanojo geriausių 2023 metų mokslinių disertacijų autorius. ...
-
Neįprastas eksperimentas bažnyčioje: sukurtas dirbtinio intelekto Jėzus10
Vienos katalikų koplyčios klausykloje porai mėnesių buvo įtaisytas dirbtinio intelekto Jėzus. ...
-
NASA stažavęsi lietuviai: atskleidė, ką išmoko, ir kodėl labiausiai sužavėjo ne technologijos1
Į NASA 16 savaičių truksiančiai pavasario stažuotei jau netrukus išvyks 10 studentų iš Lietuvos – šią žinią paskelbė konkursą organizavusi Lietuvos mokslo taryba (LMT). Kiek anksčiau paskelbtas ir kvietimas stažuotėms N...