Sirijoje atrasti seniausi žinomi alfabetiniai rašmenys

Naujausi archeologų atradimai rodo, kad seniausi alfabetiniai rašmenys gali būti net 500 metų senesni nei manyta iki šiol.

Netikėtas atradimas

Johnso Hopkinso universiteto (JAV) tyrėjai atrado seniausius žinomus alfabetinius rašmenis žmonijos istorijoje. Piršto ilgio moliniuose cilindruose įspausti užrašai buvo aptikti kasinėjant kapavietę senovės Sirijos mieste.

Rastas užrašas datuojamas daugmaž 2 400 metų prieš mūsų erą, tad jis 500 metų senesnis už kitus mums žinomus alfabetinius užrašus. Todėl šis radinys prieštarauja tam, ką mokslininkai iki šiol žinojo apie alfabetinius rašmenis, jų kilmę, istoriją ir reikšmę ankstyvosioms miesto civilizacijoms.

„Alfabetas sukėlė tikrą rašto revoliuciją, padarydamas jį prieinamu ir tiems, kurie kilę ne iš elito sluoksnių. Alfabetinis raštas pakeitė žmonių gyvenimo būdą, jų mintis ir gebėjimą komunikuoti su kitais. Šis naujas atradimas parodo, kad žmonės su komunikacijos priemonėmis eksperimentavo kur kas anksčiau ir visai kitoje pasaulio vietoje, nei manėme iki šiol“, – sakė molio cilindrus atradęs Johnso Hopkinso universiteto archeologijos profesorius Glennas Schwartzas.

Artimųjų Rytų archeologas G. Schwartzas tiria ankstyvuosius miestus senovės Sirijoje. Su kolegomis iš Amsterdamo universiteto jis vadovavo 16 metų trukusiems archeologiniams kasinėjimams senoviniame mieste Umm el-Marroje. Tai – vienas iš pirmųjų vidutinio dydžio miestų centrų, atsiradusių Vakarų Sirijoje. Šioje vietoje archeologai atkasė kapavietes iš ankstyvojo bronzos amžiaus.

Iššifruoti kol kas negali

Vienoje iš geriausiai išsilaikiusių kapaviečių buvo rasti šeši skeletai, aukso ir sidabro dirbiniai, virtuvės reikmenys, ieties antgalis ir nepažeisti keramikiniai indai. Šalia indų tyrėjai rado keturis piršto ilgio molio cilindrus su alfabetiniais užrašais.

Kiekvienas cilindras turi po skylę abiejuose galuose. Tad G. Schwartzas spėja, kad per galus būdavo perveriama virvutė ir tokiu būdu cilindras būdavo pritvirtinamas prie indo, tarsi etiketė. Kadangi rastų užrašų mokslininkai iššifruoti negali, belieka tik spėlioti. Gali būti, kad ant cilindro užrašyta, kas buvo laikoma rastame inde, galbūt ten parašytas indo savininko vardas ar tai, iš kur indas atkeliavo.

Tyrėjai patvirtino kapaviečių, juose rastų artefaktų ir užrašų amžių, naudodami radiometrinį datavimą. Iki tol mokslininkai manė, kad alfabetas buvo išrastas Egipte ar netoli jo daugmaž po 1900-ųjų metų prieš Kristų. Tačiau neseniai Sirijoje aptikti artefaktai yra kur kas senesni ir rasti kitoje pasaulio vietoje. Tad gali būti, kad alfabetas turi visai kitokią kilmės istoriją, nei mes galvojome.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių