Bibliotekoje-muziejuje – kambarėlis Japonijai

Net ir praūžus Sugiharos savaitei Kaune Japonija čia nebus užmiršta – prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje atidaryta ekspozicija, skirta Lietuvos ir Japonijos ryšiams, kviečia lankytojus susipažinti su šių dviejų valstybių bendradarbiavimu akcentuojant V.Adamkaus prezidentavimo laikotarpį.

Ekspozicija įsikūrusi atskirame muziejaus kambarėlyje. "Mūsų tikslas yra papasakoti apie Lietuvos ir Japonijos ryšius V.Adamkaus bibliotekos bendro pasakojimo kontekste. Nenorėjome, kad ši ekspozicija išsiskirtų iš to, ką mes dar turime", – teigė bibliotekos-muziejaus vadovas Arūnas Antanaitis.

Ši ekspozicija atidaryta per rugsėjo pradžioje surengtą Sugiharos savaitę, mat Kauno ir Japonijos ryšys – įdomus ir svarbus miesto tapatybei. Kaune įsikūrę Sugiharos namai traukia turistus iš Japonijos į Kauną, čia lankėsi ir Japonijos premjeras. Japonams atvykimas į Kauną prilygsta keliavimui Sugiharos keliais – Chiunė Sugihara, būdamas konsulu, išdavė gyvybės vizas žydų tautybės žmonėms ir taip padėjo jiems išvengti holokausto.

Lietuvos ir Japonijos kampelį muziejus pristato kartu su Vytauto Didžiojo universiteto Azijos studijų centru – čia lankytojai gali pamatyti centro nufotografuotus istoriškai svarbius dokumentus, kurių originalai saugomi Japonijos diplomatiniame archyve. "Tikriausiai svarbiausias jų – raštas, kuriuo Japonija pripažino Lietuvos Respublikos nepriklausomybę – tiksliau, pirmasis jo puslapis. Taip pat svarbus ir Antano Smetonos laikų dokumentas, kuriuo Ch.Sugiharai yra suteikiama teisė veikti kaip konsului", – aiškino A.Antanaitis.

Ekspozicijoje taip pat pristatomi prezidento V.Adamkaus ir Japonijos imperatoriaus Akihito draugiški ryšiai – muziejaus lankytojai galės pamatyti geriausias dviejų valstybių atstovų nuotraukas – viena iš jų Adamkų šeimai yra siųsta su paties imperatoriaus parašu. Pasak A.Antanaičio, tai yra vienintelis toks eksponatas Lietuvoje.

2007 m. vykusio Japonijos imperatoriaus ir jo žmonos Michiko vizito Lietuvoje metu valstybių vadovai pasikeitė dovanomis ir valstybiniais apdovanojimais: Japonijos imperatoriui buvo įteiktas aukščiausias Lietuvos Respublikos valstybės apdovanojimas – Vytauto Didžiojo ordinas su aukso grandine. V.Adamkus buvo apdovanotas Chrizantemos ordinu su Didžiąja juosta – tai aukščiausias Japonijos ordinas, skiriamas Japonijos karališkosios šeimos nariams ir užsienio karališkųjų šeimų nariams bei valstybių vadovams. Poniai Almai Adamkienei įteiktas Brangiosios Karūnos ordinas su Didžiąja juosta – pastarasis teikiamas kaip pagarbos apdovanojimas užsieniečiams, karalienėms, karališkų šeimų narėms ir valstybių vadovų žmonoms. Pastarieji du ordinai, gauti iš V. ir A.Adamkų, muziejuje buvo eksponuojami ir anksčiau, bet, anot muziejaus vadovo, dabar jie vietą rado ir Japonijai skirtoje ekspozicijoje.

Ekspozicija bus prieinama lankytojams dar bent keletą mėnesių.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių