- Paulina Kuzmickaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Muzika – tai ne tik meno šaka, žmonių bendravimui reikalinga kalba, bet ir stipri jėga, turinti savyje ir griovimo, teigia kompozitorius, Kauno technologijos universiteto (KTU) profesorius emeritas Giedrius Kuprevičius.
Rytoj vyks jau dešimtoji G.Kuprevičiaus viešų paskaitų ciklo "Menas ir technologijos" paskaita, šįkart – skirta muzikai: "Penktoji muzikos kilmės versija".
– Ketvirtoji antrojo viešų paskaitų ciklo "Menas ir technologijos" sezono paskaita – "Penktoji muzikos kilmės versija". Koks buvo jūsų kelias į muziką, kaip ją atradote ir pamilote? – paklausėme G. Kuprevičiaus.
– Kiekvienas turime savo unikalų kelią į muziką arba kelią šalia muzikos. Pastarųjų nėra daug, tačiau tasai muzikos kelio neradimas dažnai susietas ne tiek su muzikinės klausos stygiumi, kiek su nusistatymu, tam tikra poza. Pastebėjau, kad tokie žmonės negirdi ne tik muzikos.
Mano atradimai buvo nesunkūs ir nepastebimi – augau muzikanto šeimoje. Tai gundė, stebino, įkvėpė. Muzikos kelyje esu nuo ketverių metų. Būta visokių laikotarpių, net bandymų iš to kelio visai ištrūkti. Gabumai? Jie tėra tik molis, kurį turi išmokti maigyti pagal idėją suformuotą paveikslą. Kaip lipdysi, jei nevaldai formos, faktūros, stilių, harmonijos?
Yra tokių laimingųjų, kurie džiaugiasi esą laisvi nuo studijų. Žinau iš istorijos vieną tokį savamokslį, kuris kūrė muziką, įsirengęs būstą medyje netoli Leipcigo. Tuo ir liko garsus, tik, deja, ne muzikos istorijoje.
– Kiekvienoje pasaulio kultūroje egzistuoja muzika. Kodėl žmonėms reikia muzikos, o be jos neapsieina nei viena tauta?
– Muzika yra viena iš papildomų ir dirbtinių žmonių bendravimui reikalingų kalbų. Ją suvokti lengviau, nes ji šneka garsais, o ne raidėmis ar skiemenimis, kuriuos vienaip ar kitaip reikia išversti, kad suprastų kitataučiai.
Muzikos kalba iš esmės yra universali ir skiriasi tik stiliais bei tembrais, o turinys visų tautų muzikos yra vienodas ir netgi priemonės panašios. Tai labai svarbi žinia tiems, kurie žavisi kraštutiniu nacionalizmu. Muzikoje niekada nebuvo ir nebus fašizmo idėjų, nebent tik kūrinių pavadinimuose.
Muzika, kai jos nėra per daug, gali pasiekti kur kas daugiau nei kalba ir visi su ja susieti procesai. Pastebėkite – svarbiausi politikų susitikimai baigiami apsilankant koncerte arba operoje, o prasideda himnais, kurie labai panašūs vienas į kitą.
– Ar kūrybinis įkvėpimas nėra pervertinamas? Kas šiandien laikoma įkvėpimu?
– Kūrybinio įkvėpimo nėra tiems, kurie apie tai galvoja. Ar reikia įkvėpimo pereiti gatvę? Tiesiog eini vedinas tikslo. Visa ateina savaime, jei yra darbo prasmė, jei žinai, ką darysi kitoje gatvės pusėje. Neapsakomą ir dažnai nepaaiškinamą įkvėpimą sukelia du skirtingi dalykai – gėris ir blogis. Poetą įkvepia pavasaris, vagį – bankas. Man patvaresnis ir kilnesnis pirmojo įkvėpimas, nors žiniasklaidai įdomesnis antrasis.
– Dažnas menininkas: dailininkas, drabužių dizaineris ar muzikantas teigia, kad įkvėpimas dažnai atkeliauja iš mūzos. Kaip ji veikia kūrybą ir koks mūzos indėlis kūrybiniame procese?
– Vienas prancūzų rašytojas sakė, kad kūriniai skraido kaip drugeliai, belieka juos už sparnelių pagauti. Gali gaudyti vienas, tačiau su mūza smagiau. Ji gali būti virtuali ir kūniška. Turiu abi, tačiau antroji patikimesnė ir tikresnė. Vyrai tokias moteris vadina žmonomis.
Jeigu rimtai – virtualioji mūza yra atpirkimo auka, kai nepasiseka, o kai pasiseka – dėkoju kūniškai mūzai. Prieš iškeliaujant iš namų nauja partitūra visuomet savotiškai patikrinama mudviem ją perklausant. Aš tai vadinu laime.
– Jūsų nuomone, kūrybingumas – įgimtas ar įgyjamas?
– Nėra nekūrybingų žmonių – yra tinginių, kuriuose kūrybingumas miega. Džiugu, jei pats ar aplinkybės tą tingulį pažadina, tačiau yra ir nepabundančiųjų. Patyriau, kad tai labai nelaimingi, pikti ir irzlūs žmonės.
Dabar išgyvename tokią fazę, kai itin daug vartojame, o kai viską gali nusipirkti – kam kurti? Tačiau dar yra tokių keistuolių, kurie ima ir sugalvoja iPhone'ą, bet tai jau ne mano tema, o įrankis, diegiantis tavyje priklausomybę daiktams, ne kūrybai. Bet raminu save – tai tik fazė.
– Muzikos paskirtis – sukelti klausytojui emocijas. Ar muzika gali turėti destrukcinį poveikį?
– Muzikos jėga didžiulė ir ją naudoti reikia atsakingai. Paskaitoje pabandysiu atskleisti vieną muzikos kilmės istoriją, prisimindamas ir kitas. Jų yra gana daug, ir kiekvienoje rastume šiek tiek tiesos. Pasirinkau vieną, mano supratimu, svarbiausią. Kokią? Tikiuosi, atrasime kartu paskaitos metu.
Netgi tas pats muzikos kūrinys, įspraustas į sumaniai suregztos ideologijos rėmus, gali tarnauti visiškai priešingiems tikslams. Taip įvyko, kai Antrojo pasaulinio karo metais drąsinant vokiečių kareivius buvo transliuojama Bethoveno muzika. Prancūzų partizanai, pagavę tą radijo bangą, taip pat kaupė jėgas nuožmiai kovai su priešu. Muzika turi daug jėgų, tarp jų – ir griovimo. Vien decibelais galima žmogų suluošinti. Yra žmonių, kurie tai daro su savimi be gailesčio.
– Nuo pat atsiradimo iki šių laikų radosi nauji muzikos žanrai, stiliai, instrumentai – muzika evoliucionavo. Ar galima prognozuoti, kuo muzika nustebins tolesnėje ateityje?
– Muzika neevoliucionavo jai atsiradus, kito tik įnagiai, technika, mados. Niekas nepasikeitė ir niekas nepasikeis. Kaip kad niekada nebus dviejų tokių pačių klevo lapų, taip ir niekas neišsems muzikos įvairovės jos nekintamumo paradokse.
– Muzikos kilmė aiškinama žaidimais, darbu, fiziologija ir signalais. Kokia yra penktoji versija?
– Apie penktąją ir pakalbėsime vasario 4-ąją.
Kas? G.Kuprevičiaus vieša paskaita "Penktoji muzikos kilmės versija". Iš ciklo "Menas ir technologijos".
Kur? KTU Kultūros centro (Laisvės al. 13) mažojoje salėje.
Kada? Vasario 4 d. 18 val.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Jonavoje įžiebta pagrindinė miesto Kalėdų eglė, eglučių miestelis4
Šeštadienio vakarą Jonavoje įžiebta pagrindinė miesto Kalėdų eglė, pranešė Jonavos rajono savivaldybė savo feisbuke. ...
-
„Vienatybė“: A. Ruseckaitės kelionė O. Puidienės pėdsakais1
Yra istorijų, kurios lieka dulkėti literatūros užmarštyje. Yra kadaise kultūrą ir Tėvynę puoselėjusių asmenybių, kurios su laiku nugrimzta užmarštin. Viena tokių – Ona Pleirytė-Puidienė-Vaidilutė, tarpukario rašytoja,...
-
Broliai ir seserys iš gamtos
Nuostaba – atrodo, būtent toks kūrybos tikslas lydi daugelį menininkų. Šiuolaikinė dailė siekia šokiruoti žiūrovą ar sukelti netikėtumo įspūdį. Daugelis mano, kad šis momentas garantuoja sėkmę, žiūrovų gausą. Vis d...
-
Menas, drąsinantis išvalyti gyvenimo peizažą nuo svetimkūnių1
Norint pagyti iš toksiškų santykių, reikia pripažinti senus randus ir savo jausmus, kurie ilgai buvo užkasti, sako menininkė Akvilė Linkevičienė, šiemet įsijungusi į labdaros ir paramos fondo „Frida“ organizuojamo &bd...
-
Triušių parodoje Kaune – daugiau kaip 200 pūkuotų ilgaausių3
Ateinantį savaitgalį, lapkričio 30–gruodžio 1 d., kauniečiai ir miesto svečiai galės pasigrožėti įvairiausių veislių triušiais, sužinoti naudingų dalykų apie jų auginimą ir dalyvauti kitokiose veiklose. Visa tai vyks prekybos mies...
-
Parodoje – roboto atspausdintas porcelianas3
„Nors darbus sukūrė robotas, kūrybinis procesas reikalavo žmogiškos širdies“, – sako šiuolaikinės keramikos kūrėjas dr. Rokas Dovydėnas. Nacionaliniame M. K. Čiurlionio muziejuje pristatoma jo 3D molio spausdintu...
-
Kauno sporto halėje po 20 metų pertraukos ir vėl skambėjo „G&G Sindikatas“11
Lapkričio 23-iąją Kauno sporto halėje įvyko ilgai lauktas „G&G Sindikato“ koncertas, kuris subūrė pilnutėlę salę lietuviško repo gerbėjų. Šis koncertas buvo ypatingas dėl dviejų sentimentalių progų: grupė sugr...
-
Šokio spektaklyje – saiko ir pertekliaus ribos
Du atlikėjai, valandą trunkantis pasirodymas, nenutrūkstamas ryšys, balansuojantis tarp pusiausvyros ir ribų nebuvimo. Taip jau visai netrukus žiūrovus pasitiks naujausias „Nuepiko“ šokio trupės kūrybinis darbas, šokio ...
-
Ilgai laukta „Bohemos“ premjera įvyko!4
Kauno valstybinis muzikinis teatras lapkričio 23 ir 24 dienomis pristatė jau antrąją šio sezono premjerą – scenoje karaliavo legendinė, po šešių dešimtmečių į Kauno teatrą sugrįžusi, Giacomo Puccini opera „B...
-
Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone lapkričio 26–gruodžio 1 d.
LAPKRIČIO 26 D. Babtų kultūros centras: 10 val. – Kauno rajono ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų dainų festivalis „Skambėk, dainele“. Rokų laisvalaikio salė: 18 val. – Ričardo Elijošiaus (Nakvi&s...