Į Kauną sugrįžo egzotika: skleidžiasi trapus tropinis grožis

Į Kauną sugrįžo egzotika – Botanikos sode atidaryta tropinių drugių paroda. Tai galimybė pasinerti į spalvų ir grožio pasaulį, kuriame trumpam užmirštama rudens dargana.

Oranžerijoje, kurioje specialiai sukurtas tropikams tinkamas mikroklimatas, drugiai laisvai skraido tarp vešlių augalų, o šiluma ir drėgmė leidžia jiems jaustis tarsi namuose. Ryškūs sparnai, įspūdingi raštai ir subtilios formos įkvepia lankytojus atrasti kūrybiškumą.

„Kokie raštai, kokie grožiai, paskui tą gal kažkiek atkartoti kuriant savo kūrinius“, – šnekėjo pašnekovė.

„Nuostabu juos pamatyti ir ant lapų tupinčius, liežuvėliu kažką darančius, lėliukes besiperiančias, pasijutau mažu vaiku“, – kalbėjo pašnekovas.

„Vienas labai įspūdingos formos, ta įvairovė stulbina“, – teigė kita pašnekovė.

LNK stop kadras.

Ten galima pamatyti visą drugių gyvenimo ciklą – nuo vikšro iki drugio. Jie išsirita greitai, per 15 minučių, bet ir gyvena neilgai.

„Drugys gali išgyventi 1–2 sav., priklauso nuo sąlygų, kuo minta“, – sakė VDU Botanikos sodo Paslaugų ir edukacijos skyriaus vadovė Kristina Mulevičienė.

Kiekvienas vis kitoks, yra ir tikrų milžinų.

„Didžiausios dvi rūšys yra panašaus į delną dydžio, kai kada turime didesnių, šiuo metu šitos didžiausios“, – tikino VDU Kauno Botanikos sodo ekskursijų vadovė Edita Braun.

E. Braun, paklausta, o mažiausi, atsakė: „Mažiausi vos dviejų centimetrų drugiukai.“

Pasak botanikų, tie mažieji dėl savo vikrumo prikrečia daugiausiai pokštų. Tai nutupia lankytojui ant nosies, plaukų ar drabužių.

„Jie judrūs, jų elgsena įdomi. Tokia besimainanti mėlyna spalva pasirodo tam tikru kampu, jie labai įdomūs, neįprasti“, – aiškino VDU Kauno Botanikos sodo ekskursijų vadovė.

Būtent dėl šių lakstūnų reikėtų gerai apsižiūrėti prieš išeinant iš oranžerijos. Specialistai prašo lankytojų einant pas drugius nesirengti ryškiai ir nesikvėpinti, nes juos tai vilioja, tačiau tokia vilionė gali virsti jiems paskutine.

„Tie drugiai gali išeiti kartu, o žinome, kad jiems sąlygos išgyventi neįmanomos lauke. Jie visai neišgyventų, jeigu išsineštume“, – sakė K. Mulevičienė.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

Šiuose tropikuose kiekviena detalė pritaikyta būtent drugiams, augalai taip pat iš tropikų, kurie ten auga ir natūralioje gamtoje. Visgi dažniau drugiai nutūps ant lapų nei ant žiedų.

„Yra keletas žydinčių, bet dauguma, kurie privilioja bites, bet ne drugius. Kai kurios orchidėjos apsimetėlės, nutupia drugys, bet negauna nektaro ir bando ieškoti, nuskridęs ant kito žiedo apdulkinimą atlieka“, – šnekėjo VDU Botanikos sodo Oranžerijos kuratorė Renata Čanovienė.

Nors drugiai taikūs ir itin gležni, tačiau ir čia botanikai pastebi gyvenimiškas dramas tarp rūšių.

„Vienų rūšių patinėliai mėgsta užsiimti teritoriją ir veja kitus įskridusius drugius iš savo teritorijos. Vieni yra aktyvesni dieną, kiti prieblandoje, skrydis skiriasi“, – teigė E. Braun.

Tropinių drugių sodas Kaune veiks iki gruodžio 22 dienos.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Senelis

Senelis portretas
Idomu
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių