Kauno valstybiniame lėlių teatre premjera – „Karalius Lyras“ suaugusiesiems

  • Teksto dydis:

Praėjusį savaitgalį Kauno valstybiniame lėlių teatre įvyko ilgai laukta premjera suaugusiesiems „Karalius Lyras“ (režisierė Ewa Piotrovska / Lenkija), kurią palydėjo gausios žiūrovų ovacijos. Pagrindinį personažą – Karalių Lyrą – kuriantis aktorius Andrius Žiurauskas po premjeros sakė, kad šis pastatymas yra itin artimas šiandieniniam žmogui ir šiame lėlių teatro „sapne“ kylančios problemos bei situacijos atpažįstamos ir jam pačiam. 

Kūrybinė komanda atsispirdama nuo vėlyvojo V. Šekspyro kūrybos periodo tragedijos „Karalius Lyras“, pasakoja apie legendinį britų karalių, kuris, patikėjęs vyresniųjų dukterų gražbyliavimu, padalijo joms karalystę, o jauniausią ir mylimiausią Kordeliją, santūriai išreiškusią savo jausmus, paliko be apdovanojimo. Deja, karalius per vėlai suvokia, kad atidavė savo turtus ir galią dukterims, nenusipelniusioms jo gerumo.

„Ar šiame beprotiškame sapne dar gali būti vietos nuoširdumui ir meilei? Kaip dažnai kiekvienas iš mūsų sąmoningai ar patys to nesuprasdami atsiduriame Karaliaus Lyro vietoje?“ – klausia spektaklio kūrėjai.

D. Stankevičiaus nuotr.

Pastatymo centre – pagrindinio veikėjo – Karaliaus Lyro asmenybė, jo (ne)gebėjimas mylėti ir girdėti savo artimiausių žmonių – dukterų. Pasitelkdama lėlių teatro priemones, kūrybinė komanda siekia atskleisti sudėtingą ir fantasmagorišką Karaliaus Lyro pasaulį, kuriame it sapne ar kreivų veidrodžių karalystėje mezgasi melu ir egocentriškumu pagrįsti santykiai, vedantys tik prie dar didesnio susvetimėjimo ir išdavysčių.

D. Stankevičiaus nuotr.

Objektų ir formų žaisme bei aktorių kūno plastika paremtame spektaklyje pasakojama apie skausmingas vienišumo ir atskirties būsenas, kurias patiria senstantis Karalius Lyras. Valdovas, praeityje koncentravęsis tik į save, negebėjo nuoširdžiai mylėti ir perduoti tikrųjų vertybių savo dukterims.

D. Stankevičiaus nuotr.

„Lėlių teatras yra itin dėkingas žanras atskleisti „Karaliaus Lyro“ esmei. Lėlės, įvairūs objektai ir veidrodžiai įtaigiai įkūnija sapnišką pjesės realybę, kuri leidžia iš pasąmonės materializuotis patiems netikėčiausiems simboliams. Skaitant tekstą įsivaizduojame įvairius personažus, nuojautas, simbolius ir štai lėlių teatras gali juos aiškiai įkūnyti ir atskleisti,“ – pasakojo spektaklio dailininkė Giedrė Brazytė.

D. Stankevičiaus nuotr.

Net ir praėjus 460 metų nuo tada, kai V. Šekspyras sukūrė šią tragediją, „Karaliaus Lyro“ gvildenamos temos išlieka ypač aktualios ir skatinančios šiandienos žmogų kelti esminius klausimus bei ieškoti atsakymų, atliepiančių šiuolaikinio pasaulio iššūkius ir mūsų visuomenės problemas. „Juk mes kiekvienas galime net to patys aiškiai nesuprasdami atsidurti Karaliaus Lyro pozicijoje. Jis egocentriškas ir mieliau klauso saldaus melo ir gražbylysčių nei skaudžios tiesos,“ – po premjeros sakė spektaklio režisierė Ewa Piotrowska.

D. Stankevičiaus nuotr.


Lėlių teatro spektaklis suaugusiesiems pagal V. Šekspyro tragediją „Karalius Lyras“ I N-16.

Scenarijaus autorė ir režisierė – Ewa Piotrowska (Lenkija).

Dailininkė ir scenografė – Giedrė Brazytė.

Kompozitorius – Antanas Jasenka.

Choreografė – Vesta Grabštaitė.

Šviesų dailininkas – Eugenijus Sabaliauskas.

Vaidina: Andrius Žiurauskas, Saulius Čiučelis, Mindaugas Černiauskas, Arvydas Šaučiūnas, Augustas Gudelis, Rugilė Tamošauskaitė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Rode

Rode portretas
Lily collins

Ka

Ka portretas
Šudas tas Kaunas buvo panašu antonio banderas
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių