- Dr. Deimantė Dementavičiūtė-Stankuvienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kauno valstybinis lėlių teatras (KVLT) naująjį kūrybinį sezoną pradėjo premjera „Kas čia?“ (koprodukcija su „Laibaiteatru“), kurią režisavo Agnė Sunklodaitė. Režisierė lėlių teatre jau save išbandžiusi – statė spektaklius vaikams ir suaugusiesiems, kūrė žaismingus šiuolaikinius nuotykius, kalbėjo sudėtingomis istorinėmis temomis, išmėgino ir naują lėlių operos žanrą, įvaldė lėles, objektus, šešėlių teatrą. Šįkart ėmėsi mažesnės apimties edukacinio spektaklio mažiausiems žiūrovams nuo vienerių iki trejų metų.
Artumo magija
Nedidelėje KVLT muziejaus patalpoje pristatytas spektaklis labai išreikštas: jame veikia dviejų aktorių, Natalijos Parasochkinos-Vikhtynskajos ir Konstantino Novopolskio, kuriami personažai, įvairių spalvų ir dydžių objektai-dėžės, nuolat besitransformuojantys į įsivaizduojamus daiktus ar gyvūnus. Nors vaidinimo minimalistinė, kamerinė erdvė kelia panašumą su šių dienų vaikų žaidimų kambariais, konkretūs laiko ir vietos ženklai nėra akcentuojami. Vaidinimas gali vykti bet kur ir bet kada.
Dailininkės Giedrės Brazytės įrengta pasirodymo erdvė – izoliuota, atrodo, kad atsiduri dar vienoje dėžėje, tik kur kas didesnėje nei viena tų, kurios išdėliotos ant grindų. Taip pat gali atrodyti, kad atsidūrei KVLT sukonstruotame mažame kosminiame laive, kuriuo pakylame į vaizduotės planetą, palikę Žemę su visais žemiškais rūpesčiais.
Atsidūrimo nepažįstamame ir paslaptingame pasaulyje potyrį stiprina kompozitoriaus Deivido Gnedino kurta muzika. Žvelgiant mažųjų akimis, turbūt tokia keista, nepažinta planeta atrodo ir juos supanti aplinka, jiems neseniai išvydus šį pasaulį.
A. Sunklodaitė atėjusius įtraukia į netikėtą ir kai kuriais aspektais nepatogų eksperimentą. Kas žmones labiau suartina jei ne kartu įveikti iššūkiai?! Sprendimas sukurti spektakliui neįprastą, „suspaustą“ erdvę pasiteisina, visas dėmesys sutelkiamas į tai, kas vyksta priešais, neblaško jokie išorės trikdžiai.
Net jei žiūrovas ir norėtų plačiau apsidairyti aplink ar išlaikyti didesnį atstumą, tokią galimybę čia rasti sunku. Tėvai su vaikais susėda ant grindų priešais vaidinančius aktorius. Iš pradžių artimas atstumas su aktoriais ir kitais žiūrovais kiek išgąsdina, verčia jaustis kiek nejaukiai, tačiau greitai mažieji tampa drąsesni, kai kurie jų vedami smalsumo prieina visai arti aktorių ir nori žaisti kartu. Įtampa nuo suaugusiųjų pečių slūgsta taip pat, kuriasi bendrumo jausmas, išgyvenant tą pačią spektaklio patirtį.
Bendrystė dar labiau skleidžiasi antroje spektaklio dalyje – laisvame aktorių, tėvų ir vaikų žaidime. Šiandien dažnai kalbama apie artimo ir kokybiško tėvų bendravimo su vaikais svarbą ir kartu stoką, šiame skubančiame pasaulyje bendravimui dažnai tiesiog nelieka laiko ar ne visiems tėvams pavyksta įsiklausyti į vaikų emocijas ir mintis. Taip spektaklis tampa pirmąja pagalba, suteikdamas progą pabūti drauge esamuoju momentu, nusikračius namų aplinkos buitinių „pabaisų“, kurios tik ir tyko suryti laiką, kurį galima skirti vaikų vidinio pasaulio ugdymui.
D. Stankevičaus nuotr.
Išlaisvinta vaizduotė
Pavadinime užkoduotas klausimas „Kas čia?“ skamba daug kartų, sužadindamas publikos smalsumą tyrinėti. Vaikams tai natūralus kasdienis klausimas, leidžiantis pažinti daiktus ir reiškinius. Jį keliame ir mes, suaugusieji, tik, kaip rodo spektaklis, neretai mūsų pateikti atsakymai būna vienakrypčiai.
Pasirodymas atskleidžia atotrūkį tarp vaikų ir suaugusiųjų vaizduotės. Spektaklis kelia klausimą, kodėl šios galios neišnaudojame?
Pasirodymas atskleidžia atotrūkį tarp vaikų ir suaugusiųjų vaizduotės. Sakoma, kad ji būdinga išimtinai žmonėms, lyg kokia supergalia, kurios neturi gyvūnai. Spektaklis kelia klausimą, kodėl šios galios neišnaudojame? Gal tai yra raktas į laimingesnį gyvenimą, ne tokie svetimi atrodytų kitaip ir mąstantys žmonės.
Vaizduotė – naujų vaizdinių sudarymas, remiantis atmintyje užfiksuota vaizdine patirtimi. Šį apibrėžimą vaidinimas leidžia visiškai įsisąmoninti. Prieš akis matomas įvairių dydžių ir spalvų dėžes aktoriai naudoja vis kitaip, jas išlankstydami, suspausdami, į didesnes įlipdami, kai kurias užsidėdami ant galvos ar rankų. Kiekvieną kartą kyla klausimas, kas gi yra vaizduojama. Pasigirsta vaikų atsakymai ir įdomu, kad jie skiriasi.
Pavyzdžiui, ant galvos uždėta išlankstyta dėžė gali tapti ne vien karūna, tačiau ir daug kuo kitu. Vaidindami su dėžėmis aktoriai vaizduojamiems objektams suteikia formas, skirtingos spalvos suteikia emocijas. Raudona spalva kelia vienokią emocinę asociaciją, tamsiai mėlyna kitokią ir pan. Tačiau ir šios nebūtinai atspindi įprastą reikšmę – kai kuriose scenose ta pati spalva siūlo eiti kitu emociniu keliu.
D. Stankevičaus nuotr.
Ugdyti žaidžiant
Nors spektaklio metu norėtųsi didesnio interaktyvumo, kūrybiškai drąsesnių eksperimentų su objektais ir vaidyba, aktorių duetas sukuria jaukią ir įtraukią atmosferą. Jų personažus įvardyti konkrečiais vardais būtų sudėtinga, jie tampa draugais, pakeleiviais.
Aktoriai puikiai jaučia vienas kitą ir žiūrovus, išlaiko mažųjų dėmesį iki spektaklio pabaigos. Tiek Natalija, tiek Konstantinas KVLT vaidina neseniai. Iš Ukrainos atvykusi lėlininkė N. Parasočkina-Vichtinskaja šiame teatre pernai vaidino spektakliuose „Ežiukas ir debesėliai“ (taip pat režisavo jį) ir „Liūtas ir Paukštis“, kuriuose skleidėsi aktorės siekis žiūrovus skatinti paprastus dalykus atrasti iš naujo.
Įprastai dramos teatre vaidinantis K. Novopolskis su lėlių teatro publika susidraugavo pernai, čia sukūręs keistuolio Karlsono vaidmenį taip pat A. Sunklodaitės režisuotoje lėlių operoje „Mažylis ir Karlsonas, kuris gyvena ant stogo“. Tai buvo pirmasis aktoriaus vaidmuo lėlių teatre. Konstantino dar nebūtų galima lyginti su patirtį turinčiais ilgamečiais teatro lėlininkais, tačiau jis išmoko nemažai ir tąsyk susitvarkė su didžiausiu iššūkiu – priversti lėlę atgyti. Džiugu, kad aktorius atrado save lėlių teatre ir nori toliau tobulėti. Naujame personaže taip pat juntamos jo nuoširdžios pastangos ir atsakomybė.
„Kas čia?“ – nenuspėjamas vaizduotės planetos tyrimas. Spektaklyje gausu žaidimo, tačiau režisierė A. Sunklodaitė nekuria vien erdvės vaikiškoms pramogoms. Ji siekia lavinti mažųjų žiūrovų fantaziją, skatinti juos į pasaulį pažvelgti kūrybiškiau, nebijoti savo minčių, interpretacijos. Kartu čia nesigirdi pamokomojo tono. Visai kūrybinei komandai pavyksta išlaikyti subtilų balansą tarp žaidimų ir tikslo ugdyti.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ąžuolyno bibliotekoje – įtraukios Varkalio pelkės4
Žaliuojantį Ąžuolyno bibliotekos parką papildė Eugenijaus Varkulevičiaus-Varkalio „Pelkė“. Kadaise vos netapusi pražūtinga, prieš dvejus metus šlapžemė jį įkvėpė naujam ciklui. ...
-
Felikso Bajoro palaiminta folkloro ir modernios muzikos jungtis
Dainininkė Giedrė Kaukaitė kviečia klausytojus į jaukią Kauno filharmonijos kamerinę salę, kur skambės šio sezono jubiliato kompozitoriaus Felikso Bajoro ankstyvieji vokaliniai opusai, prieš pusšimtį metų atvertę naują, istori...
-
Fantastikos klasika įkvėpė poetę sukurti savą magijos pasaulį
Kauno rašytoja, Lietuvos rašytojų sąjungos narė, Lina Navickaitė dažniausiai pristatoma kaip poetė, nes santūraus būdo, kukli, tyli menininkė – neabejotinai poetinės sielos žmogus, nors, be poezijos rinkinių, yra išleidus...
-
Antropomorfiniai portretai, arba Gyvūnai scenoje3
Dailininkė Eva Mili (Eva Miliūnienė) gruodžio antroje pusėje surengė personalinę parodą, išsiskiriančia intriguojančiu, žaismingu pavadinimu – „Uodeguotieji puošiasi“. ...
-
Kūrybiškas judesys – ne tik šokėjo privilegija
Sausio 23–26 d. Kaune organizuojamas intensyvaus šokio savaitgalis „Sausis“. Dirbtuvės sieks suburti ne tik profesionalius šokėjus, bet ir visus norinčius išmokti judėti kūrybiškai ir susipažinti su skirtingo...
-
Pirmą kartą Kaune – baletas su holograminėmis vaizdo instaliacijomis ir visiems žinoma muzika2
Baltijos baleto teatras (BBT), švenčiantis penkioliktą jubiliejinį sezoną, sausio 29 d. pirmą kartą atvyksta į Kauno kultūros centro Girstučio padalinį su karštu ir temperamentingu projektu „Karmen“, kurį šaltą žie...
-
Teatralizuotas Dianos Behm žmonių ir gyvūnų pasaulis1
Verslo parke „Aušra“ iki pat kovo 6-osios veikia tapytojos Dianos Behm personalinė darbų paroda. ...
-
Nuotykis norintiems ištirpti arba išsiskirti minioje
Nacionalinio Kauno dramos teatro (NKDT) Ilgoji salė pasipildė naujoku – spektakliu „Minia“, leidžiančiu patirti buvimo žmonių minioje būsenas. ...
-
Muzikos, žodžio ir vaizdo apeigos M. K. Čiurlioniui
Jubiliejinius kompozitoriaus ir dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio metus koncertinė įstaiga „Kauno santaka“ pradeda muzikiniu triptiku / atbalsių ciklu „Čiurlionio pagarbinimai“. Trijų skirtingų programų muzikinę dėl...
-
Kultūros ir sporto renginiai sausio 6–11 d.
Sausio 6 d. Piliuonos gimnazija, Taurakiemio biblioteka, seniūnija, laisvalaikio salė: 10 val. – Trijų Karalių šventė, edukacija-vaikštynės. Dalyvauja Samylų kultūros centro folkloro ansamblis „Samylų senoliai“. Batn...