- Diana Krapavickaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Akcija „Darom“ atgimė išmani, o šiukšlintojų palikimas –...
-
Akcija „Darom“ atgimė išmani, o šiukšlintojų palikimas –...
-
Akcija „Darom“ atgimė išmani, o šiukšlintojų palikimas –...
-
Akcija „Darom“ atgimė išmani, o šiukšlintojų palikimas –...
-
Akcija „Darom“ atgimė išmani, o šiukšlintojų palikimas –...
-
Akcija „Darom“ atgimė išmani, o šiukšlintojų palikimas –...
-
Akcija „Darom“ atgimė išmani, o šiukšlintojų palikimas –...
-
Akcija „Darom“ atgimė išmani, o šiukšlintojų palikimas –...
-
Akcija „Darom“ atgimė išmani, o šiukšlintojų palikimas –...
-
Akcija „Darom“ atgimė išmani, o šiukšlintojų palikimas –...
-
Akcija „Darom“ atgimė išmani, o šiukšlintojų palikimas –...
Po metų pertraukos vykstanti akcija „Daroms“ grįžo su nauju šūkiu „Darom iki galo. Surink. Rūšiuok. Priduok“. Kita naujovė – akcijoje kviečiami dalyvauti išmaniuoju formatu.
Motyvuotas jaunimas
„Laba diena. Ar čia galiu gauti maišą?“ – savanorės Deimantės Šilainių mikrorajone paklausė moteris. Vėliau ji pasakojo, kad šeštadienį naršydama internete perskaitė Aplinkos ministro raginimą daryti gerus darbus ir pati sugalvojo prisidėti.
„Seniau esu dalyvavusi. Parsisiunčiau programėlę, pasižiūrėjau nurodytus taškus ir atėjome su dukra. Mūsų darželis yra už VIII forto. Kasdien einame ir skaudu matyti, koks ten šiukšlynas. Ir lauke pabūsime, ir pavyzdys vaikams, kad reikia saugoti gamtą“, – pasakojo Gintarė, kurios mintims tylomis pritarė 5-erių dukrelė Aistė.
Tačiau įspūdžių apie aktyvų miestiečių dalyvavimą nepavyko pasisemti. Tankiai apgyvendintame Šilainių mikrorajone savanoriavusios Deimantės per beveik 2 val. nuo skelbtos akcijos pradžios vos trys žmonės paprašė maišų šiukšlėms. Kitose Kauno vietose taip pat nepavyko pamatyti desanto su maišais rankose.
Eitvydo Kinaičio nuotr.
Galima manyti, kad pagal organizatorių rekomendacijas laikytis Vyriausybės nurodymų dėl karantino, žmonės tiesio darbavosi pavieniui.
Tačiau savanorė Deimantė turėjo nepaprastą palaikymo komandą. „Mus pusseserė pakvietė, – į Deimantę sužiuro 13-kos Taja ir tęsė: „Mes netoli gyvename ir prisidedame prie aplinkos švarinimo“.
Kartu į akciją atėjusi 7-erių Vakarė buvo griežta šiukšlintojams: „Šiukšlinti yra negražu“. Pati sakė niekuomet nešiukšlinanti. Trimis metais vyresnis Dovydas nė kiek nesutriko paklaustas apie atliekų rūšiavimą.
„Rūšiuodami mes padedame darbuotojams ir jiems nebereikia rūšiuoti. Mes namie rūšiuojame popierių, plastiką, stiklą, atskirai bendras atliekas. Suvalgę jogurtą išplauname indelį“, – pasakojo berniukas.
Pasimetė išmanume?
„Darom“ organizatoriai kvietė jungtis į komandą savanorius, kurie dalintu dalyviams maišus šiukšlėms dėti. O kad nuotaika būtų geresnė, pasirinkta ne juoda maišų spalva, o rožinė.
Eitvydo Kinaičio nuotr.
„Aš seniai norėjau prisidėti prie šios akcijos. Pernai „Darom“ nevyko, tai nusprendžiau šiais metais sudalyvauti. Man rūpi gamta, todėl noriu prisidėti prie aplinkos gražinimo. Šiukšlių problema pasaulyje yra labai didelė“, – savo dalyvavimo akcijoje motyvus dėstė Deimantė.
Kadangi eilė šiukšlių maišų dalinimo punkte nenusidriekė, tai mergina su kompanija patys ėmė rinkti šiukšles. Iš pirmo žvilgsnio gražiai sutvarkyta Šilainių žalioji zona neatrodė prišiukšlinta, tačiau smulkių popierėlių akcijos dalyviai sakė esant apsčiai.
Gerokai didesniu šiukšlių laimikiu džiaugėsi VIII forte darbavęsi Šarūnas su draugu. Vyrukai išsyk rinkdami rūšiavo kažkieno paliktus turtus – vienas maišas buvo pilnas spygliuotos vielos, kiti įvairių kartono, plastiko atliekų.
„Toks įspūdis, kad prieš mus kažkas šiek tiek aprankiojo, tai mes užbaigėme“, – šyptelėjo Šarūnas. Vyrukai sutiko, kad masinio švarinimosi mieste lyg ir nesimato. „Seniau, kai organizuodavo mokykla, tai daug žmonių susirinkdavo. Dabar gal pagal išmanią programėlę savarankiškai pasklido ir nesimato“, – svarstė jaunuoliai.
Eitvydo Kinaičio nuotr.
Kilo painiava
Kad akcijos „Mes darom“ naujovės sukėlė painiavos pastebėjo ir Kauno rajono gyventoja Daiva. Ji „Kauno dienai“ pasakojo, kad savanoriauti akcijoje užsiregistravo jos dukra. Nuo pat ryto mergaitė skambino akcijos puslapyje nurodytais telefonai aiškindamasi, kur galėtų pasiimti dalinimui skirtų maišų, tačiau išsiaiškinti nepavyko.
„O ir vietos mūsų, Ringaudų apylinkėse, nurodytos tokios, kurios nėra taip jau šiukšlinamos. Kad geri norai nenueitų perniek, patraukėme švarinti ten, kur žinojome esant šiukšlyną“, – pasakojo Daiva.
Nesuprantu, kam į maišelį surinkti šuns kakaliukus, jei tą maišelį po to pakibini ant krūmo šakos.
Moteris taip pat stebėjosi šiukšlintojų palikimu – dažniausia šiukšlė buvo padėvėta kaukė, plastikiniai buteliai, nuorūkos, prezervatyvai. „Nesuprantu, kam į maišelį surinkti šuns kakaliukus, jei tą maišelį po to pakibini ant krūmo šakos“, – išskirtines šiukšles minėjo Kauno rajono gyventoja.
Sąmoninga savanorystė
Iki šiol akcija „Darom“ vykdavo senovišku principu – kiekvienas miestas turėjo koordinatorių, vietos savivalda arba akcijos organizatoriai dalyvius aprūpindavo maišais ir surinktų šiukšlių išvežimu. Praėjusiais metais „Darom“ teko atidėti dėl tuo metu galiojusių griežtų karantino sąlygų.
Šiais metais „Darom“ organizatoriais kvietė nepamiršti Vyriausybės reikalavimų dėl saugumo ir jų laikytis. Pagal šiuo metu galiojančius Vyriausybės nustatytus pandemijos reikalavimus, lauke buriuotis galima ne daugiau kaip dviem šeimos ūkiams. Taigi, šiemet visi buvo kviečiami skatinti kolegas ar klasės draugus prisijungti prie akcijos su savo šeima.
Eitvydo Kinaičio nuotr.
Viena iš naujovių, kad akcijos dalyviai turėjo parsisiųsti programėlę „Mes darom“, kurioje sužymėtos tvarkytino vietos. Kauno tvarkytinų vietų žemėlapyje įdomiai išsiskyrė Žaliakalnio teritorija nuo Savanorių prospekto į Jonavos gatvės pusę ir Kalniečių mikrorajonas. Šiose teritorijose tik kur ne kur pažymėtos tvarkytino vietos.
Kita vertus, akcijos organizatoriai skelbė, kad neprivaloma laikytis pažymėtų tvarkytinų vietų žemėlapio, galima rinktis patiems žinomą apleistą, prišiukšlintą teritoriją ir pasirūpinti jos švarinimu.
Programėlėje taip pat nurodytos vietos, kuriose savanoriai dalina akcijos maišus, tačiau prasčiau jaustis ne su akcijos, o savo maišu nereiktų – svarbu ne į kokį maišą šiukšlę meti, o kiek jų surenki.
Vis dėlto pagrindinė akcijos „Darom“ naujovė – ne tik surinkti šiukšles, o jas surinkti, surūšiuoti ir pačiam priduoti į miesto Atliekų tvarkymo aikšteles. Jos taip pat nurodytos išmanioje programėlėje.
„Jei neturite galimybės pasirūpinti šiukšlių išvežimu – jos per didelės, sunkios ar specifinės, kviečiame pasinaudoti galimybe ir pažymėti „šiukšliną vietą“ mobiliojoje aplikacijoje“, – ragina akcijos organizatoriai.
Jie taip pat informavo, kad jei atliekų tvarkymo centrai nepriima kai kurių surinktų šiukšlių ar mišrių atliekų, jomis reikia pasirūpinti taip, kaip tai darytumėte įprastą dieną.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Išlaisvino fantaziją: kviečia susipažinti, kaip ateityje atrodytų Kauno senamiesčio prieigos6
Praėjusių metų rugsėjį paskelbtas architektūrinės idėjos konkursas Kauno senamiesčio prieigų konversijai artėja pabaigos link. Mažiau nei per tris mėnesius ši teritorija sulaukė didelio architektų susidomėjimo – pateikta 10 vie&sca...
-
Pasinaudojus išpardavimo nuolaidomis „Megoje“ – nemokamai pramogaujama Lietuvos zoologijos sode1
Prieš žiemos šventes pirkėjai į parduotuves paprastai užsukdavo dovanų kitiems, o štai po švenčių jau dažniau linkstama pirkti sau, pastebi prekybos ir laisvalaikio centro „Mega“ valdytojai. Pasak jų, šiu...
-
„Kauno sporto apdovanojimai 2024“: nusilenkta miestą garsinusiems sportininkams ir treneriams2
Septintą kartą Kaune nuaidėjo iškilminga sporto bendruomenės apdovanojimų ceremonija. Trečiadienio vakarą „Žalgirio“ arenos amfiteatre pagerbti geriausi miesto atletai, komandos, treneriai ir renginiai. Už viso gyvenimo nuopelnus pa...
-
Dariaus ir Girėno stadione prasidėjo vejos keitimo darbai: bus ir futbolui, ir koncertams16
Dariaus ir Girėno stadionas ruošiasi priimti tiek futbolininkus, tiek ir didžiuosius metų koncertus, todėl keičiama veja. Nauja danga leis geriau rūpintis žole ir nekils problemų, kai po koncertų dėl vejos pažeidimų negalėdavo vykti rungtyn...
-
Šarūnas Matijošaitis bylinėjasi su buvusiu „Deals on Wheels“ vadovu dėl pažeistos garbės7
Vienos didžiausių Lietuvos maisto gamintojų „Vičiūnų grupės“ vadovas Šarūnas Matijošaitis ir jo valdoma automobilių prekybos bendrovė „Autovici“ teisme skundžia buvusio automobilių prekybos bendrovės „De...
-
Dialogas tarp bendruomenių ir savivaldybių: trūksta ir pasitikėjimo
Dar praėjusiais metais Kauno technologijos universitete (KTU) vyko tarptautinis susitikimas, subūręs specialistus iš aštuonių Europos šalių: Vokietijos, Graikijos, Šiaurės Makedonijos, Albanijos, Kosovo, Lietuvos, Kipro ir &Sc...
-
Prieš 125 metus šviesas įžiebė Kauno centrinė elektrinė5
Kaune viena po kitos dygsta puikios skulptoriaus Rimanto Okulič-Kazarino kompozicijos, primenančios Kauną, kurio nebėra. Kūrėjas įamžino Felikso Vizbaro vilą, Centrinį žydų banką, Jono Vailokaičio namą ir pastatą, kuris, jei būtų išlik...
-
Kauno savivaldybės ir „Iki pergalės“ paramos akcija Ukrainos kariams – 5 tonos dovanų
Parama Chersono, Pakrovsko, Torecko ir Sumų apskrityse kovojantiems kariams, medikams ir sužeistiesiems, karo vaikams bei civiliams iškeliavo į Ukrainą. Iš gyventojų, verslo atstovų ir įstaigų surinktos 5 tonos būtinųjų daiktų –...
-
Ne tik stadionas: dar vienas amžiaus projektas gali atsirasti ne Vilniuje, o Kaune123
Atlikta studija parodė, kaip juda kauniečiai, ir pateikė siūlymų, kaip pagerinti viešąjį transportą. Vienas jų – įrengti tramvajaus liniją. Paskaičiuota ir kiek tokia infrastruktūra galėtų kainuoti. ...
-
Sodų bendrijose – ankšta: ar situacija gali pagerėti?21
Sodų bendrijų nariai svarsto, kokių pasekmių sukels neseniai įsigaliojusi Statybos įstatymo pataisa dėl soduose planuojamų statyti namų aukščio ir ploto. ...