- Diana Krapavickaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
"Numirk už Lietuvą", – tokius tėvo pasakytus žodžius iki šiol kartoja 25-erius metus Lietuvai atidavęs čečėnų tautybės generolas Sergejus Madalovas. Birželio 29-oji – paskutinė jo darbo diena einant Viešojo saugumo tarnybos vado pareigas.
"Numirk už Lietuvą", – tokius tėvo pasakytus žodžius iki šiol kartoja 25-erius metus Lietuvai atidavęs čečėnų tautybės generolas Sergejus Madalovas. Birželio 29-oji – paskutinė jo darbo diena einant Viešojo saugumo tarnybos vado pareigas.
Laikas pomėgiams
"Pensija? Kai nesugebėsiu nubėgti 20 km – iškart išeisiu iš darbo", – "Kauno dienai" prieš penkerius sakė generolas S.Madalovas. Priminus apie tai, generolas šios frazės neišsižadėjo. "Kilometrai kilometrais, tačiau tvarka yra tvarka", – kariškai nukirto jis.
Pasiekęs maksimalų darbo metų stažą, S.Madalovas tvirtino ramiai paliekantis savo pareigas. Dabar jis galės skirti daugiau laiko šeimai, žmonai, knygoms, daržininkystei ir buriavimui. "Skaitysiu po 5–6 val. per dieną, mokysiuosi žaisti biliardą. Darbas darže man bus naujiena, todėl tikrai įdomu. Be to, ir plauksiu", – paskutiniai žodžiai apie kariškio aistrą buriavimui nuskambėjo ypatingai.
70-metis generolas prisipažino į darbą Kaune, Radvilėnų pl., iš namų Rumšiškėse jau nebėgantis. Laiko stoka. Dar prieš penkerius metus generolas kasdien įveikdavo 15 km iki darbo ir dar 20 km savaitgaliais. "Du kartus per savaitę ateinu pėsčiomis", – pasitempė S.Madalovas ir patikino 20 km vis dar nubėgantis.
Generolo pasakojimas – apie Viešojo saugumo tarnybos pradžią, Lietuvos ir Rusijos laisvės atėmimo vietų palyginimas, požiūris į pareigą, atsakomybę, ištikimybę ir sugrąžintą šauktinių tarnybą.
Pradžia plyname lauke
1991 m. liepą S.Madalovas sulaukė skambučio iš tuomečio vidaus reikalų viceministro Arvydo Svetulevičiaus. Jis prašė sukurti vidaus tarnybos pulką ir šiam vadovauti. Tuo metu S.Madalovas buvo Uzbekistane. Sutarė, tačiau pažadėjo tik dvejus metus vadovauti tarnybai.
Pasak Viešojo saugumo tarnybos vado, kurti Vidaus tarnybos pirmąjį pulką, kaip jis tada buvo vadinamas, teko nuo nulio. Vyrai patys naktimis rengė statutą, rūpinosi visais reikalais iš karto.
"Aišku, daug dirbome. Kareivinėse. Kokios ten kareivinės. Pravieniškėse sėdėjo per 300 alkoholikų. Jiems suteikė geresnes patalpas, o mums leido ten gyventi. 1500 kareivių įsikūrė tose patalpose. Jie tikrai buvo patriotai. Ir nusiteikę tarnauti tėvynei. Sovietų kariuomenė išėjo 1993 m., o Lietuvos kariai jau buvo nuo 1991-ųjų", – generolo balse jautėsi savotiškas pasididžiavimas.
Ir tada, tais 1991 m., sulaukęs pasiūlymo iš Lietuvos, S.Madalovas sėdo į lėktuvą ir nuskrido į Čečėniją. Privalėjo gauti tėvo ir senelio leidimą tarnauti Lietuvai. "Būčiau įtikinęs, kad turiu tarnauti. Aš buvau tam pasiruošęs, bet neprireikė. Mano tėvas buvo protingas žmogus", – dėstė S.Madalovas. Sūnus išgirdo tėvo palaiminimą: "Umri za Litvu" ("Numirk už Lietuvą" – red. past.)
Pirmas mūšis laimėtas
"Nuogi, basi", – juokavo generolas, paklaustas, kaip pradėjo kurti Vidaus tarnybos 1-ąjį pulką.
"Tikėjau, kad padarysime", – kelis kartus pakartojo S.Madalovas, nors neslėpė, kad buvo įspėtas, jog tokiam pulkui reikia bent kelių šimtų gerai paruoštų karių, o tuo metu nebuvo nė vieno karininko. Ginkluotė – vos dešimt automatų, nei aprangos, nei padorių patalpų, vien griuvėsiai ir duženos. Kariai buvo priversti avėti savo sportbačius, šalti, vaikščioti pėsčiomis į pratybas, nes transporto pulkas tuo metu irgi neturėjo.
Anuomet viena žinia buvo daugiau negu aiški – per 13 tūkst. nuteistųjų Lietuvos įkalinimo įstaigose gali likti be jokios apsaugos. Tai žinojo ne tik jaunos, gležnos beatsikuriančios valstybės vadovai, bet ir tie, kurie dienas leido gūdžioje, spygliuotų vielų ir tvorų apsuptyje. S.Madalovas pripažino – tada Pravieniškėse kilusios riaušės jam sukėlė problemų.
Visiškai nenuostabu, kad būtent jos generolui S.Madalovui įsiminė visam gyvenimui. "Bet mes juos palaužėme. Aš pirmas įvažiavau su BTR (sovietiniu šarvuočiu – red. past.) ir ėmiau šaudyti. Šaudžiau, žinoma, į lemputes, bet kaliniai išgirdo šūviu, ir tai psichologiškai paveikė. Nors žinojo, kad į juos šaudyti negalime. Tada paskirsčiau karius į reikiamas puses ir taip mes juo paėmėme", – generolo balsas skambėjo kaip komandos.
"Šitas riaušių malšinimas man išliks visam gyvenimui. Laimėjome pirmą kartą. Ir tiems vaikams, kuriems tuo metu buvo po 18–19 metų, tai buvo labai svarbu. Juk jie nieko nežinojo, o tokioje vietoje tai peilis, tai dar kas nors", – S.Madalovas atsiduso.
Pareiga ir atsidavimas
Viešojo saugumo tarnyba yra specialiosios parengties valstybės įstaiga. Ji turi atkurti ir užtikrinti viešąją tvarką ypatingų situacijų atvejais, turi slopinti riaušes, grupinius nelegalius veiksmus, masinius neramumus. Į šią tarnybą taip pat patenka konvojavimo, apsaugos padaliniai ir judriosios specialios paskirties kuopos.
Drąsą, sumanumą ir atsidavimą Lietuvai tuomet dar pulkininkui S.Madalovui ir jo vadovaujamiems vyrams teko pademonstruoti 1992 m. vasarą. Tuomet rusų kareiviai rengėsi jėga išvaduoti Lukiškių kalėjime įkalintą aukštą Rusijos karininką – jūrų pėstininkų brigados vadą Ivaną Černychą. 1-jo pulko kariai atrėmė gerokai gausesnę ginkluotą sovietinės kariaunos konfrontaciją.
Ne vienam S.Madalovo vardas asocijuojasi su nepriklausomybės atkūrimu ir atsidavimu Lietuvai. Gal todėl Vyčio Kryžiaus ordino kavalierius nedvejodamas teigiamai vertina sprendimą atnaujinti šauktinių karinę tarnybą Lietuvoje.
"Visiškai pritariu šiam įstatymui. Mano nuomone, kiekvienas jaunas žmogus turi išeiti šitą mokyklą. Bus karas ar nebus – ne tai svarbiausia. Pas mus labai dažnai jaunas žmogus pervertina save, daug reikalauja, tačiau pamiršta, kad turi ir pareigas. Tarnyboje už jį nei tėtis, nei mama nieko nepadarys, viską turės padaryti pats. Štai tai yra svarbu", – įsitikinęs generolas.
Gerbti ir tikėti
S.Madalovo vadovaujamas pulkas nuo pat jo sukūrimo iki šiol garsėja itin gerais karių tarpusavio santykiais. Sovietų kariuomenės palikimo – vadinamosios diedovščinos – šiame pulke nebuvo. "Tikrai nebuvo niekada", – drąsiai patvirtino generolas.
Ir jei kituose Lietuvos kariuomenės pulkuose jų kūrimosi pradžioje išlįsdavo nestatutiniai santykiai, į S.Madalovo pulką jauni vyrai patys prašydavosi tarnauti. Šį fenomeną vadas aiškina labai paprastai – tvarka ir nuosekli kario dienotvarkė. Tada jokiems kvailiojimams esą nėra laiko.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Panemunės šilas pildosi išskirtiniais rankų darbo suoliukais5
Panemunės šile daugėja unikalių rankų darbo suoliukų. Drožti dirbiniai papildė prieš kurį laiką pradėtą pildyti įvairių gyvūnų kolekciją, tad prisėsti šalia bus galima ne tik ties unguriais, ilgus sparnus išskleista...
-
Eiguliuose bus daugiau spalvų: tikslas – pagyvinti aplinką1
Gatvės meno kolekcija Kaune plečiasi. Eiguliuose ant buvusios elektros pastotės atsirado naujas ir ypač spalvotas piešinys. Neabejojama, kad jis taps rajono puošmena, kuri spalvų suteiks visais metų laikais. ...
-
Kauno klinikos ruošėsi pacientų antplūdžiui: ar susitvarkė su krūviu?4
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninė Kauno klinikos ruošėsi didesniam pacientų srautui sausio 8–9 dienomis. Perkeliant LSMU Kauno ligoninės Ortopedijos ir traumatologijos skyrių, šiomis dienomis skubią pagalb...
-
Automobilių niekam nereikia?9
Jau ne vienus metus Kaune nutempiami nebenaudojami automobiliai, tačiau savininkai retai kada atsiima savo turtą. Bešeimininkės transporto priemonės tiesiog utilizuojamos. ...
-
Vietoj baldų – bėdos: neturėkite reikalų su šiomis įmonėmis16
Laikytis nuoseklumo – pirma kėdės, paskui pinigai, sunku, nes baldininkai nori avanso. O gavę dingsta. Taip elgėsi Kaune baldus siūlę abejotini meistrai. ...
-
Kaune rengiamas simbolinis karių bėgimas Sausio 13-osios aukoms pagerbti5
Kaune ketvirtadienį rengiamas simbolinis karių bėgimas, skirtas per sovietų agresiją 1991 metų sausio 13-ąją žuvusiems Lietuvos laisvės gynėjams pagerbti. ...
-
Sugiharos namų muziejus atnaujina ekspoziciją: ypatingos istorijos ir humanizmo įkvėpti potyriai7
Jau netrukus Kaune duris atvers atsinaujinęs Sugiharos namų muziejus, kviesdamas į išskirtinę ir moderniai atnaujintą ekspoziciją. Po kelis mėnesius trukusių atnaujinimo darbų, muziejus pristatys pasaulinio pripažinimo sulaukusios britų menin...
-
Kaunas prisimena Sausio 13-osios įvykius: simboliniai aukurai – Laisvės alėjoje11
Jau šią savaitę Kaune prasidės Laisvės gynėjų dienai skirti renginiai. Jais savivaldybė ir mieste veikiančios įstaigos kviečia prisiminti bei pagerbti 1991 m. Sausio 13-osios įvykių aukas, tūkstančių žmonių kovą dėl laisvės. ...
-
Kauno klinikoms – sunkesnės dienos: įvardijo, kokio pacientų srauto tikisi3
Perkeliant Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno ligoninės Ortopedijos ir traumatologijos skyrių, trečiadienį ir ketvirtadienį skubią pagalbą regione teiks tik LSMU Kauno klinikos. ...
-
Virtualiuose Kauno salonuose iš naujo permąstoma praeitis1
Tarpukariu Kauno privačiuose salonuose, restoranuose ir kavinėse virdavo audringos diskusijos politikos, meno ir literatūros klausimais. Šiandien kauniečiai diskutuoti buriasi socialinių tinklų grupėse, kur bendrauti paprasčiau. Tūkstančius ...