Kardiologai pasirengę nugalėti širdies infarktą

"Laiku teikiama efektyvi medicinos pagalba pagerintų Lietuvos gyventojų sveikatą, po gydymo pacientas greičiau grįžtų į darbą ir šeimą, mažėtų neįgalumo tikimybė", – prieš pradedant grandiozinį projektą, skirtą širdies ir kraujagyslių ligoms, kalbėjo garsus širdies chirurgas Rimantas Benetis. Šiandien projektas virto realybe.

Skaudžiausia liga

"Viena jautriausių mūsų visuomenės sveikatos problemų – širdies ir kraujagyslių ligos. Nuo jų Europoje kasmet miršta apie 4 mln. žmonių, jos sukelia 45 proc. visų mirčių. Lietuvoje – beveik 56 proc.", – sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) rektorius, Kardiologijos klinikos vadovas prof. Remigijus Žaliūnas.

Sergantieji širdies ligomis labiausiai bijo miokardo infarkto. Medikų teigimu, jam ištikus, ligonio pasveikimo galimybė tiesiogiai priklauso nuo laiko, per kurį suteikiama medicinos pagalba – atkemšama infarktą sukėlusi kraujagyslė. Ddabar Lietuvoje sukurta sistema, užtikrinanti neatidėliotiną medicinos pagalbą ne tik didmiesčių, bet ir atokių šalies rajonų gyventojams. Tokias sąlygas sudarė aštuonerius metus šalyje vykdytas projektas Vidurio ir Vakarų Lietuvos gyventojų sergamumui ir mirštamumui nuo širdies ir kraujagyslių ligų mažinti. Projektas baigtas šiemet. Jo rezultatai pateisino lūkesčius.

"Mūsų mokslininkai teigia, kad nuo 2007 m. stebimas sergamumo ir mirštamumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų mažėjimas kasmet po 4 proc.", – pastebėjo prof. R.Žaliūnas.

Aprėpė pusę Lietuvos

"Projekte dalyvavo 33 šalies ligoninės, iš jų ir universitetinės klinikos, 143 pirminės sveikatos priežiūros centrai. Įsigyta ir  paskirstyta medicinos įranga: elektrokardiografai, Holterio monitoriai širdies veiklai registruoti visą parą, veloergometrijos, echokardiografijos sistemos – darbiniai įrankiai, itin reikalingi rajonų gydymo įstaigose dirbantiems kardiologams", – projekto ištakas pristatė Kauno klinikų generalinis direktorius prof. Renaldas Jurkevičius.

Turėdami galimybes operatyviai diagnozuoti širdies ligas ir gresiančias jų komplikacijas, rajonų medikai pagal projekto sukurtą sistemą gali operatyviai siųsti savo pacientus į respublikinio lygio ligonines, kuriose sudarytos galimybės atlikti sudėtingas procedūras, stabdančias širdies infarktą.

Penkioms didžiųjų šalies miestų ligoninėms pagal projektą nupirkti angiografai. Į artimiausią iš šių ligoninių nedelsiant atvežus infarkto ar insulto ištiktą ligonį, atveriama kraujagyslė ir išgelbstima ne tik gyvybė, bet ir išvengiama šių ligų sukeliamų padarinių. Svarbu, kad pagalba būtų suteikta ne vėliau kaip per dvi tris valandas nuo pirmųjų šių grėsmingų ligų požymių pradžios.

"Daug dėmesio skirta tretinio lygio pagalbai organizuoti ir tobulinti. Kauno klinikos yra elektrofiziologijos, modernios ultragarso įrangos. Džiaugiamės radiologijos tarnybos sutiprėjimu: įsigyta moderni kompiuterinės tomografijos, magnetinio rezonanso tyrimų įranga. Perlas – pozitronų emisijos tomografijos (PET) įranga, kuria ligoninė naudojasi nuo 2012 m. Ja galima diagnozuoti ne tik širdies ir kraujagyslių, bet ir kitas ligas", – geras naujienas vardijo prof. R.Jurkevičius.

Stiprybė – vienybėje

Kauno klinikų vadovas pabrėžė, kad šiemet baigtas projektas nėra vien infrastruktūrinis. Specialistų mokymuose – kursuose, stažuotėse, konferencijose – dalyvavo daug šeimos, vidaus ligų gydytojų, kardiologų, jiems buvo perteiktos naujausios medicinos žinios.

"Trečia projekto dalis – telekardiologija – sujungia mus dar glaudžiau į vieną branduolį, suteikia galimybę naudotis aukščiausio lygio specialistų konsultacijomis nuotoliniu būdu, kai įvertinimui persiunčiamos kardiogramos, tyrimų ultragarsu rezultatai", – pridūrė prof. R.Jurkevičius.

Kauno klinikų Kardiologijos ambulatorinio skyriaus vadovas, Lietuvos kardiologų draugijos prezidentas Rimvydas Šlapikas atkreipė dėmesį, kad mokslas, mokymas ir praktika vienoje vietoje – gydymo įstaigos stiprybė.

"Technologijos, aparatūra ir tai, kad visa medicina integruota į bendrą visumą, yra labai gerai. Lietuvos kardiologų draugija yra grandis, kuri jungia Lietuvos medicinos mokslą su Europa. Gydymo gairės ir metodikos, kurios draugijai pristatomos, yra neįkainojamas lobis. Tai visos Europos, viso pasaulio kūrinys, nes nė viena šalis negalėtų savarankiškai tiek daug sukurti, ir yra skirtas bendram naudojimui", – aiškino prof. R.Šlapikas.

Anot jo, vienas sėkmingiausių integracijos modulių Lietuvoje – insulto ir infarkto klasteriai, kai ligoniai, susirgę šiomis ligomis, siekiant suteikti operatyvią pagalbą, vežami į klasterio centrą.

"Žinios apie šias pavojingas patologijas leido sukurti mokslinę platformą, ją sujungti su vykdant projektą įsigyta aparatūra. Šiandien turime puikią logistinę sistemą, kuri padeda mums laiku suteikti pagalbą ligoniui, ištiktam tokios sunkios patologijos kaip insultas ir infarktas", – apibendrino prof. R.Šlapikas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Cha cha

Cha cha portretas
Ir nė viens nenugalės infarkto :P Ypač tos nutukusios tetos :D Turėtų makabriškai atrodyt aiškindamos ligoniui, kad žūt būt reikia didinti fizinį aktyvumą, laikytis dietos, kovoti su antsvoriu... brrr, net susibritkinau... Kiba nėr ten gražių kardiologių? Ar jos išėjo? Naujų neįperka?

Kimora

Kimora portretas
Jus juokaujate????? Is Kardio reanimacijos isejo 10 gydytoju,dirba viena rezidentai ir sesutes. Ka jus cia juokinate su savo pagiriamaisiais straipsniais? Gal pradekime viesinti realia Kliniku situacija?

Baikite meluoti.

Baikite meluoti. portretas
Nejuokinkite žmonių.Kauno klinikų kardialogijos skyriuje,nėra daktarų.Nejaugi to nežinote?
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

Daugiau straipsnių