Kritika: „Iki“ pamiršo skambiai duotus pažadus?

Pirkėjai pasipiktino prekybos centru „Iki“. Jame vis dar galima rasti narvuose augintų vištų kiaušinių. Prekybininkai žadėjo nuo šių metų tokiais neprekiauti, bet dabar vilioja akcijomis.

Patys reklamavosi

Į „Kauno dieną“ kreipėsi keli kauniečiai, nusprendę sugėdinti prekybos centrą „Iki“. Dar pernai jis skelbė, kad nuo 2025 m. nebeprekiaus narvuose laikomų vištų kiaušiniais, kurie pažymėti 3 numeriu.

Tačiau šio prekybos centro lentynose vis dar galima rasti tokių kiaušinių. Skaitytojai retoriškai klausė, kodėl nesuveikė „Iki“ reklama, kodėl jie nesilaiko pažadų ir vis dar siūlo šių prekių?

„Prekybos tinklas „Iki“ savo konditerijos gaminiuose – „Su meile IKI“ tortuose, pyraguose ir pyragaičiuose – nuo birželio 1-osios atsisakė narvuose laikomų vištų kiaušinių. Prasčiausiomis sąlygomis – narvuose – laikomų paukščių kiaušinių prekyboje palaipsniui mažėja, palyginti su praėjusiais metais šį skaičių „Iki“ sumažino daugiau kaip perpus. Nuo 2025 m. šių 3 numeriu žymimų kiaušinių „Iki“ parduotuvių lentynose visiškai nebeliks“, – skelbiama 2024 m. birželį platintame „Iki“ pranešime spaudai.

„Prekybos centrai jau kurį laiką skelbėsi, kad nuo šių metų atsisakys narvuose laikomų vištų kiaušinių. Parduotuvėse „Lidl“ ir „Maxima“ jau neprekiaujama tokiais kiaušiniais, jų lentynose jau nėra. „Iki“ taip pat viešai skelbėsi, kad neprekiaus narvuose laikomų vištų kiaušiniais nuo 2025-ųjų, tačiau vis dar parduoda šiuos kiaušinius“, – stebėjosi kauniečiai.

Pirkėjai atkreipė dėmesį, kad „Iki“ lentynose ne tik vis dar galima rasti 3 numeriu pažymėtų kiaušinių, bet ir jiems dažnai taikoma nuolaida, pirkėjai viliojami akcijomis, kviečiami pirkti būtent narvuose augintų vištų kiaušinius.

„Pridedame nuotraukų iš praėjusios savaitės kiaušinių akcijos – lentynose esančių narvuose laikomų vištų kiaušinių“, – pridūrė „Kauno dienos“ skaitytojai, kurių užfiksuotose nuotraukose matyti, kad „Iki“ dešimt narvuose augintų vištų kiaušinių siūlė įsigyti už 1,59 euro.

Pažadas: dar pernai „Iki“ skelbė, kad nuo šių metų atsisakys 3 numeriu pažymėtų kiaušinių prekybos, bet šių prekių vis dar yra lentynose. / „Kauno dienos“ skaitytojų nuotr.

Nėra pasirinkimo

Kitas pirkėjas atkreipė dėmesį, kad prekybos centre „Iki“ kol kas nėra pasirinkimo, dažniausiai lentynose galima rasti būtent 3 numeriu pažymėtų kiaušinių.

„Lankausi visuose prekybos centruose, perku tai, kam yra akcija. Tačiau eidamas į „Iki“ žinau, kad neverta rinktis kiaušinių – kiek ieškojau, daugiausia trečiukus parduoda. Kelis kartus mačiau, kad buvo kelios 2 numeriu pažymėtų kiaušinių dėžutės, tačiau nei 1, nei 0 pažymėtų kiaušinių lentynose rasti nepavyko. Nežinau, kodėl jie pasirinkę prekiauti tik narvuose laikomų vištų kiaušiniais ir nepasiūlo platesnio asortimento. Pas juos galima rasti tik skirtingų dydžių kiaušinių, bet dažniausiai jie būna būtent pažymėti 3 numeriu“, – kalbėjo dar viena pirkėja.

Primename, kad 3 numeriu žymimi narvuose laikomų vištų kiaušiniai, 2 – ant kraiko laikomų vištų, 1 – laisvai laikomų, o 0 – ekologiški. Po šio ženklinimo būna ir šalies, iš kurios atvežti kiaušiniai, kodas.

Palaipsniui mažinami

„Iki“ komunikacijos vadovė Gintarė Kitovė „Kauno dienai nurodė, kad šiame prekybos centre narvuose laikomų vištų kiaušinių pasirinkimas nuolat mažinamas, o klientams esą vis dažniau pasiūloma kito numerio kiaušinių.

„Visoje prekybos tinklo „Iki“ veikloje vadovaujamės aplinkai draugiškais sprendimais, be to, vienas iš mūsų prioritetų – gyvūnų gerovė. Jau kuris laikas nuosekliai mažinome narvuose laikomų vištų kiaušinių pasirinkimą.

Dar nuo praėjusių metų vidurio 3 numeriu pažymėtus kiaušinius pašalinome iš savo privačios etiketės asortimento ir gerokai didinome ant kraiko laikomų vištų kiaušinių asortimentą. Būtent tokių kiaušinių pas mus šiuo metu ir yra daugiausia. Pastebime, kad žmonės atidžiau renkasi kiaušinius, labiau atsižvelgia į kiaušinių klasę ir vištų auginimo sąlygas, todėl vis dažniau renkasi ant kraiko laikomų vištų kiaušinius“, – komentavo „Iki“ atstovė.

Ji tikino, kad prieš kelerius metus 3 numeriu pažymėtų kiaušinių parduotuvėse būdavo maždaug aštuonių skirtingų rūšių, šiuo metu lentynose esą galima rasti vos vieną, dvi rūšis.

„Dabar mūsų tikslas – dar labiau plėsti ant kraiko ir laisvai laikomų vištų kiaušinių pasiūlą už gerą kainą, kad ir toliau švieži ir kokybiški kiaušiniai būtų prieinami visiems. Taip galėsime aktyviai prisidėti prie geresnių visuomenės mitybos įpročių formavimo“, – teigė G. Kitovė.

„Iki“ atstovė nurodė, kad, kaip ir buvo skelbta anksčiau, šio prekybos tinklo planas – 2025 m. narvuose laikomų vištų kiaušinių visiškai atsisakyti. „Šį sprendimą vykdome palaipsniui. Visgi, renkantis kiaušinius, vienu svarbiausių kriterijų išlieka kaina, todėl pirkėjai nuolat ieško kiaušinių, kurių kaina yra mažiausia – pažymėtų 3 numeriu. Ekologiški ar laisvai laikomų vištų kiaušiniai yra brangesni, žmonės juos renkasi kiek rečiau“, – pažymėjo G. Kitovė.

Ji nesutiko su pirkėjų išsakyta kritika dėl per mažo pasirinkimo ne 3 numeriu pažymėtų kiaušinių. Anot jos, prekybos centre „Iki“ yra pakankamai alternatyvų narvuose laikomų vištų kiaušiniams.

„Mūsų lentynose galima rasti tiek ant kraiko, tiek laisvai laikomų vištų, tiek kaimiškų kiaušinių. „Iki Ūkis“ kaimiški kiaušiniai – tai kiaušiniai, kuriuos perkame iš ūkininko, ne iš paukštyno. Tai A klasės kiaušiniai, kuriuos padėjo laisvai laikomos vištos. 2 numeriu pažymėti kiaušiniai iš jau išvardytų alternatyvų yra populiariausi, juos pirkėjai renkasi dažniau, todėl jų pasirinkimas „Iki“ lentynose yra didžiausias“, – komentavo G. Kitovė.

Netinkama: gyvūnų gerove besirūpinančios nevyriausybinės organizacijos „Tušti narvai“ atstovai įsitikinę, kad narvuose auginti vištas yra neetiška. / E. Virkečio nuotr.

Kiti jau atsisakė

„Kauno diena“ ir kitų populiarių prekybos tinklų paprašė pakomentuoti apie narvuose laikomų vištų kiaušinių pardavimą, kada atsisakė šių prekių ir kokių siūlo alternatyvų.

„Kiaušiniai – viena dažniausių prekių pirkėjų krepšeliuose, todėl šių produktų asortimentą planuojame itin atsakingai. Siekdami prisidėti prie gyvūnų gerovės užtikrinimo, nuo šių metų pradžios nebeprekiaujame narvuose laikomų vištų kiaušiniais šviežių kiaušinių asortimente.

Įsipareigojimas nebeprekiauti narvuose laikomų vištų kiaušiniais į mūsų organizacijos tvarumo strategiją buvo įtrauktas dar 2016 m. ir turėjo būti įgyvendintas 2025 m. kovo 1 d., tačiau džiaugiamės, kad nuoseklus darbas padėjo užtikrinti, jog narvuose laikomų vištų kiaušinius iš asortimento pavyktų išimti anksčiau.

Šiuo metu asortimente turime trijų rūšių kiaušinių: ant kraiko laikomų, laisvai laikomų vištų ir ekologiškų kiaušinių. Jų metų pardavimai rodo, kad pirkėjų sąmoningumas įsigyjant šviežių kiaušinių didėjo, ir stebėjome tendenciją, kad kasmet ne narvuose laikomų vištų kiaušinių įsigyjama vis daugiau“, – komentavo „Lidl Lietuva“ viešųjų ryšių vadovė Lina Skersytė.

„Maxima LT“ Komunikacijos ir korporatyvinių ryšių departamento vadovė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė dienraščiui nurodė, kad nuo šių metų pradžios 3 numeriu pažymėtais kiaušiniais šis prekybos tinklas neprekiauja ne tik Lietuvoje, bet ir visose Baltijos šalyse.

„Nuo šiol pirkėjai gali rintis ant kraiko laikomų vištų kiaušinius, žymimus skaičiumi 2, laisvai laikomų vištų kiaušinius, žymimus skaičiumi 1, ir kiaušinius, žymimus skaičiumi 0, reiškiančiu, kad juos padėjusios vištos turi daugiausia laisvės ir lesinamos ekologišku pašaru.

Lietuvoje šiuos kiaušinius visuomet rinkosi žymiai daugiau nei Latvijoje ir Estijoje pirkėjų, per pastaruosius metus pardavimai paaugo 15 proc. Kelerius pastaruosius metus ypatingą dėmesį skyrėme pirkėjams skatinti, kad įsigytų gerovės sąlygomis laikomų vištų kiaušinių, o augantį gyventojų sąmoningumą atliepėme ir dažnesnėmis nuolaidomis laimingesnių vištų kiaušiniams“, – komentavo „Maximos“ atstovė.

Ji tikino, kad jau įvyko ir pirkėjų lūžis renkantis, kokius kiaušinius pirkti. „Latvijoje gerovės sąlygomis laikomų vištų kiaušinių pardavimas per metus pašoko nuo 8 proc. iki 41 proc. Estijoje fiksavome 19 proc. augimą, o Lietuvoje laimingesnių vištų kiaušinius jau rinkosi daugiau kaip pusė pirkėjų. Tai rodo, kad ir pirkėjams gyvūnų gerovė yra išties svarbi tema“, – nurodė I. Trakimaitė-Šeškuvienė.

Man liūdniausia matyti industrijai jau nebereikalingas vištas. Po metų intensyvaus kiaušinių dėjimo dėl gyvenimo žiauriomis sąlygomis dauguma vištų būna visiškai be plunksnų.

Situacija gerėja

Gyvūnų gerove besirūpinančios nevyriausybinės organizacijos „Tušti narvai“ atstovai nuolat stebi, kokia situacija yra šalies prekybos vietose, ar prekybininkai tęsi pažadus atsisakyti narvuose laikomų vištų kiaušinių. Pastebima, kad situacija gerėja, tačiau yra ir sukčiaujančių.

„Nors jų labai sumažėjo, narvuose laikomų vištų kiaušinių vis dar yra kai kuriuose prekybos tinkluose. Vieni dar neįgyvendino įsipareigojimo tokiais nebeprekiauti, nes dar neatėjo jų išsikelto tikslo data.

Kiti įsipareigojimų klientams neparduoti pačių neetiškiausių prekių neturi arba dar blogiau – nusprendė pameluoti ir iš pradžių įsipareigoti, paskui tą informaciją pašalinti iš savo puslapių arba kaip nors pakeisti“, – apie tai, kad prekybininkai vis dar linkę gudrauti ir lentynose pardavinėti 3 numeriu pažymėtus kiaušinius, komentavo VšĮ „Tušti narvai“ vadovė Gabrielė Vaitkevičiūtė.

Ji nurodė, kad per pastaruosius kelerius metus padaryta didžiulė pažanga. „Jau dabar parduotuvių „Maxima“ ir „Lidl“ lentynose neberasite narvuose laikomų vištų kiaušinių. Kai kurios „Rimi“ parduotuvės jų neturi jau nuo praėjusių metų, o šiais metais turėtų nebelikti visose. Pati atsimenu, kaip prieš kokius 7–8 metus prie mano namų buvusioje mažesnėje parduotuvėje išvis nebūdavo jokių kitų kiaušinių, tik narvuose laikomų vištų. Dabar jau kažin ar rasite parduotuvę, kuri neturėtų etiškesnio pasirinkimo. Tad per kelerius metus Lietuva padarė didžiulę pažangą“, – pastebėjo G. Vaitkevičiūtė.

„Verta paminėti, kad narvuose laikomų vištų kiaušinių atsisakė daugybė verslų Lietuvoje. Tai ne tik didieji prekybos tinklai, bet ir maisto gamintojai, restoranai, viešbučiai. Tokių verslų mūsų šalyje daugiau kaip 160“, – pridūrė ji.

Žiaurios laikymo sąlygos

Gyvūnų apsaugos organizacijos „Tušti narvai“ vadovė „Kauno dienai“ paaiškino, kokios iš tiesų yra paukščių auginimo sąlygos narvuose ir kodėl žmonės turėtų atsisakyti tokių vištų kiaušinių.

„Tokie kiaušiniai netinkami tiems žmonėms, kurie nenori prisidėti prie pačio žiauriausio gyvūnų išnaudojimo. Paukštis narve, kuriame gauna A4 lapo plotą, visą gyvenimą negali nei normaliai išskleisti sparnų, nei atsistoti ant žemės, nei pamatyti saulės šviesos. Tai yra absoliutus gyvūno apribojimas. Iš jo atimama viskas, kas jam natūralu ir reikalinga“, – apie tai, kad narvuose auginamoms vištoms nesudaromos tinkamos gyvenimo sąlygos, aiškino G. Vaitevičiūtė.

Narvuose laikomos vištos visą savo gyvenimą yra traumuojamos, netenka plunksnų, kojos nuo narvo grotų taip pat nueina žaizdomis. Tokie paukščiai nesveiki, jie – sužaloti, kenčia, stresuoja ir nelaimingi. Kai visą gyvenimą višta praleidžia narve, tai ir kiaušiniai negali būti maistingi ir visaverčiai.

„Man liūdniausia matyti industrijai jau nebereikalingas vištas. Po metų intensyvaus kiaušinių dėjimo dėl gyvenimo žiauriomis sąlygomis dauguma vištų būna visiškai be plunksnų. Dėl trynimosi į narvo grotas, vietos trūkumo, kitų vištų, pešiojančių plunksnas, gyvūnas atrodo kaip gyvas lavonas“, – komentavo G. Vaitkevičiūtė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių