Mokslo mugėje moksleiviai vidury dienos žvalgėsi po žvaigždėtą dangų

Į Kauno technologijos universitetą (KTU) penktadienį sugužėjusiems mokiniams įspūdžių pakaks ilgam. Stebėti, kaip pjaustomas automobilis, pagulėti žvelgiant į žvaigždynus, atminčiai gauti savo termovizinę nuotrauką – tai tik keli dalykai iš daugybės, kuriais jaunąją kartą bandė nustebinti tarptautinė mokslo mugė. Tai yra didžiausias šių metų mokslo festivalio „Erdvėlaivis Žemė” renginys.

Atsivežė planetariumą

„O, kiek veide karščio!” – stebėjosi ne vienas mugės dalyvis, stabtelėjęs prie vieno iš KTU Statybos ir architektūros fakulteto stendų. Visi praeiviai buvo filmuojami termovizine kamera, kuri kūno vaizdą rodo pagal jo skleidžiamą šilumą, ir jį tiesiogiai rodė didžiuliame ekrane. 

„Termovizorius yra naudingas ne tik energetikoje, statyboje, pavyzdžiui, kai tikrinamas pastatų šiluminis laidumas, ieškoma silpnų vietų, bet ir medicinoje, pavyzdžiui, amputacijos operacijos metu, kai tiksliai parodo, kurie audiniai jau yra mirę. Taip pat naudojama ir kai kurių ligų diagnostikai”, – aiškino KTU lektorius Karolis Banionis.

Per mugę net ir vidurdienį buvo galima pasižvalgyti po žvaigždėtą dangų. Tokią progą siūlė Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, atsivežęs planetariumą. Apie astronomijos paslaptis renginio dalyviai galėjo klausytis gulėdami specialioje pripučiamoje palapinėje ir stebėdami žvaigždes. Šis planetariumas nemokamai jau yra aplankęs ne vieną mokyklą.

Anot šio centro lektorių, dažniausias vaikų užduodamas klausimas yra apie juodąsias skyles, domimasi, ar jos tikrai būna, kas yra jų viduje.

„Oi, truputį duria“, – išpūtė akis „Varpo“ gimnazijos devintokė Kotryna Žaludaitė, kai viename stendų nedrąsiai sėdo ant kėdės, į kurią prismaigstyta šimtai vinių. Bet sėdėti įmanoma – ji pakilusi užleido vietą klasės draugei Vaivai Jagelavičiūtei.

Tiesa, moksleivės nebandė domėtis, kodėl ant daugybės vinių sėdėti įmanoma, o ant vieno ne. Gamtos mokslai, tikino, jų tikrai nedomina – jos į mugę atvyko tik dėl rinkodaros paskaitos.

Gesino gaisrą, gaivino 

Mokiniai ne tik linksminosi, bet ir galėjo įgauti praktiškų įgūdžių. „Vienas, du, trys, keturi... Spaudžiam, spaudžiam, spaudžiam! Be perstojo dvi minutes”, – Kauno „Varpo” gimnazijos  septintokus muštravo Krizių tyrimo centro specialistė.

Paaugliai su entuziazmu vykdė nurodymus: vis spausdami manekenų krūtines darė dirbtinį širdies masažą.

Prie Kauno ugniagesių įsirengtos aikštelės rikiavosi eilės. Vienas pareigūnų surengtų pamokymų – apie tai, kaip reikia užgesinti degančią namo sienos imitaciją.

Įvykdžiusi misiją, nusivilkusi specialią apsauginę striukę bei nusiėmusi šalmą Kauno „Santaros“ gimnazijos gimnazistė Raimonda Giedraitytė kalbėjo, jog į renginį ėjo per daug nieko nesitikėdama.

„Galvojau, kad čia, kaip visose mugėse, bus nuobodoka. Bet labai klydau“, – sakė septyniolikmetė.

Žiūrovų ir smalsuolių netrūko ir ugniagesiams iš automobilio vaduojant tarsi per avariją jame prispaustus žmones. 

Padės išsirinkti profesiją?

„Kaip ir kiekviena perskaityta knyga, taip ir bet kokia pažintis su mokslu bent truputį pakeičia žmogų. Šio festivalio tikslas yra jaunus žmones ne mokyti, o jiems parodyti, kad ir mokslas yra įdomus, naudingas“, – sakė festivalio „Erdvėlaivis Žemė“ organizatorius ir idėjos autorius Rolandas Maskoliūnas. 

Jis mano, jog kai kam šis renginys gali net padėti išsirinkti profesiją ar bent nuspręsti, kokį lankyti būrelį. R. Maskoliūno žiniomis, į mugę Kaune atvyko mokinių net iš Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio.

Įvairiuose KTU fakultetuose, palapinių miestelyje visi norintieji buvo kviečiami susipažinti su naujausiais mokslo ir technologijų pasiekimais, Lietuvos mokslininkų darbais, apsilankyti laboratorijose, pamatyti išradingų eksperimentų, dalyvauti žaidimuose, viktorinose.

Tarp mugėje dalyvavusių kelių dešimčių organizacijų – ir svečiai iš Latvijos, Lenkijos.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių