- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
„Žalingi įpročiai – rūkymas, psichotropinių medžiagų vartojimas – mūsų kasdienybė. Tenka tik apgailestauti, kad jie skinasi kelią į mokyklas. Turime kurti naują požiūrį į šias problemas – tik tada galėsime pradėti kovoti ir padėti mūsų vaikams“, – kalbėjo Kauno rajono meras Valerijus Makūnas, į išplėstinį pasitarimą apie narkotikų vartojimo prevenciją pakvietęs įvairių sričių specialistų, ugdymo įstaigų vadovų, policijos atstovų.
Reikia kalbėti garsiai
Visos Kauno rajono savivaldybės ugdymo įstaigos dalyvauja ir įgyvendina įvairias prevencines programas apie psichotropinių medžiagų vartojimą: rengia seminarus vaikams ir jų tėvams, organizuoja vaikų vasaros stovyklas. Taip pat aktyviai bendradarbiauja su policija. „Esame išskyrę jau ne vieną rizikos zoną prie mokyklų, kur ne pamokų metu būriuojasi daug paauglių. Šiose vietose policija tris keturis kartus per savaitę vykdo stebėseną su dronais. Jiems talkina ir Kauno rajono savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojai“, – pasakojo Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Jonas Petkevičius. Taip pat savivaldybė tęsia programą „Saugi mokykla“, pagal kurią perkamos vaizdo stebėjimo kameros švietimo įstaigoms.
„Gana kalbėti apie pūkuotus dalykus. Neužtenka turėti vaizdo stebėjimo kamerų ir matyti, kad mokinys rūko, – reikia garsiai apie tai pasakyti mokytojui, mokyklos vadovui, o jis turi informuoti tėvus: matėme jūsų vaiką rūkantį“, – pabrėžė Raudondvario gimnazijos direktorė Vaida Trofimišinienė.
Ji įsitikinusi, kad mokykla turi būti nepakantumo narkotikams ir rūkalams zona. „Kad tai pasiektume, turi įsitraukti visa mokyklos bendruomenė. Biologijos mokytojas per pamokas turi pasakyti, kokią žalą organizmui gali sukelti narkotikai, chemijos – kokia jų sudėtis, fizinio lavinimo mokytojas negalinčiam nubėgti 100 m turi paaiškinti, kad oro jam trūksta, nes rūko“, – akcentavo V. Trofimišinienė.
Turime kurti ir palaikyti dialogą tarp tyrimų, politikos ir praktikos, sutelkti dėmesį į jaunų žmonių socialinių aplinkų kūrimą ir taip bandyti daryti įtaką jų elgesiui.
Juozo Lukšos gimnazijos direktorius Vidmantas Vitkauskas pastebėjo, kad dažnai tėvai visą atsakomybę už vaiką palieka mokykloms ir nepripažįsta, kad jo atžala elgiasi netinkamai. Ši gimnazija jau pasitvirtino naują tvarkos aprašą, kaip turėtų elgtis mokykla ir jos darbuotojai, jeigu nustatoma, kad vaikai turi psichotropinių medžiagų, jas vartoja ir pan.
Tėvų apklausa
Kauno rajono visuomenės sveikatos biuro (KRVSB) direktorius Laurynas Dilys apžvelgė, kokias prevencines priemones per pastaruosius mėnesius vykdė jo vadovaujama įstaiga. Raudondvario ir VDU Ugnės Karvelis gimnazijose atlikti aplinkos paviršių testavimai dėl narkotinių medžiagų ir pastarojoje rasta teigiamų mėginių.
„Rudenį startavome su projektu „Vartokime kiną“, kuriame dalyvaus 1,5 tūkst. moksleivių. Tai interaktyvus ir novatoriškas būdas spręsti visuomenei aktualią problemą – pakaunės moksleiviai eina į kino seansus-filmų terapiją“, – sakė L. Dilys.
KRVSB vykdė apklausą: teiravosi, kokiomis temomis tėvams organizuoti mokymus, seminarus. Apklausoje dalyvavo 1,5 tūkst. Kauno rajono mokinių tėvų, jie išsakė, kad labiausiai norėtų sulaukti patarimų, kaip kalbėti su paaugliu apie psichotropinių medžiagų žalą organizmui, apie lytinį švietimą ir pan. „Atlikę apklausą subūrėme per 2 tūkst. aktyvių tėvų grupę, kurioje dalysimės jiems naudinga informacija, o jie galės klausti, kas jiems rūpi“, – teigė KRVSB direktorius.
Interaktyvias prevencines priemones jaunimui taiko ir Kauno rajono pedagoginė psichologinė tarnyba.
Vartojimas auga
Kauno rajono jaunimui posėdyje atstovavęs Raudondvario gimnazijos Kulautuvos skyriaus auklėtinis Matas Šmatauskas patvirtino, kad psichotropinių medžiagų vartojimas yra labai paplitęs tarp jaunimo. „Mokinių sąmonė yra labai paveikta dėl vartojamų priemonių, todėl nebeužtenka tik sakyti, kad narkotikai yra blogis, kokią žalą jie daro organizmui. Vaikai bijo rimtų padarinių – kai pamato, kad policijos pareigūnai ką nors pagavo ir už tai gresia atsakomybė“, – aiškino moksleivis.
Kauno rajono policijos komisariato viršininkė Monika Puškovienė patvirtino paauglio žodžius, kad psichotropinių medžiagų vartojimas auga: praėjusią savaitę dėl narkotinių medžiagų turėjimo ir vartojimo Kauno rajone pradėti šeši ikiteisminiai tyrimai ir juose figūruoja nepilnamečiai. „Policija nori aktyviau dirbti kartu su mokyklomis, galime ne tik stebėti švietimo įstaigas dronais, bet ir organizuoti tikrinimus mokyklų viduje“, – teigė M. Puškovienė.
Socialinė apklausa
Profesorius, įvairių sociologinių tyrimų autorius Gediminas Merkys įsitikinęs, kad Kauno rajonas turi visas priemones kovai su šia problema. „Jūs nuosekliai kuriate aplinkas, kuriose jaunimas gali aktyviai leisti laiką, sportuoti, o ne skirti laiką žalingiems įpročiams. Vykdote daug prevencinių programų, tačiau tam, kad kovotumėte su problema, turite turėti konkrečių duomenų, kur slypi pavojai, kokios priežastys“, – teigė mokslininkas. G. Merkys įvardijo ir kitą blogybę Lietuvos švietimo įstaigose – nenorą matyti blogybių.
Kauno rajono savivaldybė planuoja vykdyti sociologinį tyrimą apie psichotropinių medžiagų vartojimą, kuriame būtų pateikta analizė ir rekomendacijos kovai su šia problema.
Susitikimo metu buvo nuspręsta mero potvarkiu sudaryti darbo grupę, kuri turės parengti priemonių planą. Kito posėdžio metu planuojama aptarti gerąją Islandijos praktiką šioje srityje. „Turime kurti ir palaikyti dialogą tarp tyrimų, politikos ir praktikos, sutelkti dėmesį į jaunų žmonių socialinių aplinkų kūrimą ir taip bandyti daryti įtaką jų elgesiui“, – sakė meras.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prisiminė, kaip Nemunas ties Kaunu užšaldavo dar lapkritį
Praeityje Lietuvos klimatas buvo kur kas šaltesnis. Kai kuriais metais meteorologinė žiema prasidėdavo dar lapkričio pradžioje, o vandens telkiniai ir net upės užšaldavo lapkričio viduryje. Taip buvo nutikę ne kartą XIX a. pabaigoje. &S...
-
Sinoptikai praneša orus, o gyventojai dalijasi: įspūdingas dangus šį rytą
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba dalijasi šios dienos orų prognoze. ...
-
Kuri Kauno eglutė gražesnė: šių ar praėjusių metų?32
Nauja puošimo komanda Kaune šiandien paskleidė meduolių kvapą – Vienybės aikštėje įžiebta miesto eglė. Praeitais metais Kalėdos Kaune susitelkė ties lengvumo tema. Tada eglę puošė menininkė Jolanta Šmi...
-
Lietuvoje įžiebta pirmoji Kalėdų eglė: Kaunas pakvipo meduoliais, Kalėdų Senelis leidosi stogu93
Kauno Vienybės aikštėje įžiebta eglė – smaližių širdis tirpdančiomis dekoracijomis papuoštas kalėdinis medis ėmė skaičiuoti iki didžiųjų metų švenčių likusį laiką. ...
-
Restauruoti Prienų ir Kauno rajono miškuose rasti partizanų dokumentai23
Po metus trukusių darbų restauruota dalis Lietuvos partizanų Tauro apygardos Geležinio Vilko ir Žalgirio rinktinių dokumentų. Dalies dokumentų, daugiau kaip 70 metų išbuvusių po žeme, nepavyko atkurti. ...
-
Kauniečiai sveikino Lietuvos kariuomenę: didžiuokimės tuo, ką turime26
Įvairiuose Lietuvos miestuose renginiais paminėtos 106-osios Lietuvos kariuomenės atkūrimo metinės. Kauniečiai tradiciškai susibūrė Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje. ...
-
Kalėdų eglės įžiebimas Kaune (vaizdo įrašai)28
Kaunas pirmasis šalyje šiandien žiebia kalėdinę eglę ir įjungia šventinį laikmatį. Įspūdingą šventę stebėkite kartu su portalu „Kauno diena“ nuo 19.30 val.! ...
-
Ar naujo Seimo priklausomybių politika bus efektyvesnė?15
Dalis Kaune išrinktų parlamentarų mano, kad reikėtų peržiūrėti su visuomenės sveikata susijusius strateginius dokumentus, nes kol kas valstybė nesuteikia pakankamai savalaikės ir tinkamos pagalbos žmonėms, norintiems išgyti nuo prikla...
-
Piligriminės kelionės pamokos ir atradimai7
Visuomenininkas ir verslininkas Gintautas Labanauskas su Kauno šv. Apaštalų Petro ir Povilo arkikatedros parapijos bendruomene pasidalijo įspūdžiais iš piligriminės kelionės. ...
-
Patiklumo epidemija: kaunietis sukčiams nepagailėjo 700 tūkst. eurų33
Patiklumo epidemija gyventojams atsieina jų santaupas. Kasdien dėl to šalies policija pradedama net po devynis ikiteisminius tyrimus. Toks tyrimas vykdomas, jeigu prarasta suma viršija 165 eurus. Į mažesnių nuostolių patyrusius gyventojus t...