- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Uretaninė danga, 3 kg įvairių trimačiu spausdintuvu pagamintų detalių – nuo dantenų iki specialaus galinio buferio, spalvotos akys ir papildomi šviečiantys elementai automobilio gale, valdomi „Bluetooth“ ryšiu – toks Kauno technologijos universiteto (KTU) fizikų kūrinys puikuojasi Kaune, Studentų g. 50. Apie „Slibinomobilį“ pasakoja Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto Fizikos katedros docentas Benas Gabrielius Urbonavičius.
– Neseniai vykusioje Vilniaus universiteto Fiziko dienos (FiDi) šventėje su savo studentais pristatėte įspūdingą „Slibinomobilį“, kuris sulaukė daug dėmesio. Kaip ir kodėl gimė tokia puiki idėja?
– Kiekvienais metais Vilniuje vykstanti FiDi yra legendinis renginys visiems Lietuvos fizikams. Kolegos vilniečiai pakvietė dalyvauti šių metų jubiliejinėje dienoje „FiDi55“. Kaip žinoma, FiDi metu galima apsilankyti „Fizlende“ ir išbandyti įvairius fizikų kurtus atrakcionus, dalyvauti eitynėse.
Kartu su kolegomis studentais diskutavome, kaip geriausiai galėtume parodyti fiziką Kaune, kas geriausiai ją atspindėtų, nes viešojoje erdvėje kartais sutinkame nuomonę, kad fizikos mokslas ir studijos vyksta tik Vilniuje.
Po diskusijų priėmėme sprendimą dalyvauti abiejose renginio dalyse. Iš to kilo mintis, kad reikėtų sukurti kaunietį kolegą vilniečiui „Dinui Zaurui“, kuris transliuotų istorinę žinutę, kad fizika Kaune gyvuoja jau 101 metus.
– Tad nusprendėte sukurti „Slibinomobilį“? Kodėl ne kokį nors, pavyzdžiui, „Fizmobilį“?
– Riedančio eksponato pavadinimą rinkome gana ilgai. Buvo pasiūlytas ir Kazimiero vardas, nes fizika Kaune glaudžiai susijusi su Fizikos katedros vedėjo ir tuomečio Kauno politechnikos instituto rektoriaus profesoriaus Kazimiero Baršausko vardu.
Tarp kitų siūlymų buvo ir „Dinozauras“, ir „Drakonas“, ir „Slibinas“, ir „Barškutis“ („Barškutis“ – K. Baršausko pravardė), bet galiausiai pavadinimo rinkimus laimėjo kolegės Gintarės Gabrielės Gabšytės pirminis eskizas, pieštas ranka, kurio failas buvo pavadintas slibinomobilis.jpg. Nors slibinas yra neigiama būtybė, bet mūsiškis – pozityvus ir labai linksmas.
– Iš kur gavote šį automobilį ir kaip sekėsi prikelti jį antram gyvenimui? Kas buvo jūsų pagalbininkai?
– Po „Slibinomobilio“ kailiu yra pasislėpęs „Jaguar XJ40“ – automobilis su siela. Įdomus sutapimas, kad „Jaguar“, kaip ir Kauno fizikai, šiemet švenčia savo 101-ąjį gimtadienį. Todėl siekėme išsaugoti ir „Jaguar“ sielą, ir stengėmės sukurti slibino įvaizdį.
Komandai tikrai skaudėjo širdį, kai teko supjaustyti gerai išsilaikiusias chromuotas dalis ar gręžti skyles gimstančio „Slibino“ stoge, bet restauruotų jaguarų – tūkstančiai, o toks „Slibinas“ Lietuvoje – tik vienas.
Kaip tikri medžiagų specialistai, „Slibinomobiliui“ kurti panaudojome daugiau nei 20 skirtingų medžiagų pagal jų savybes. Šiurkščios odos efektui ir papildomam atsparumui sukurti panaudota uretaninė danga („Raptorių“); „Slibinomobilyje“ yra apie 3 kg įvairių trimačiu spausdintuvu pagamintų detalių – nuo dantenų iki specialaus galinio buferio. Dėl didesnio „bling“ efekto sumontavome spalvotas akis ir papildomus šviečiančius elementus gale, kuriuos galima valdyti „Bluetooth“ ryšiu.
Kadangi laikas yra brangiausias resursas, iki FiDi nespėjome sumontuoti dūmų sistemos ir papildomų šviesų, bet greitai grįšime prie šių darbų, ypač kai esame nemaža ir efektyvi komanda – Titas Dobilevičius, Augustas Činga, Ieva Janušaitytė, Arnas Kripavičius, Dovydas Lukoševičius, Gintarė Gabrielė Gabšytė, Kasparas Pečeliūnas, Skaistė Lukenskaitė, Skaistė Paškauskaitė ir kiti.
Kilo mintis, kad reikėtų sukurti kaunietį kolegą vilniečiui „Dinui Zaurui“, kuris transliuotų istorinę žinutę, kad fizika Kaune gyvuoja jau 101 metus.
– Dabar šis „Slibinomobilis“, sėkmingai pasirodęs Vilniuje, puikuojasi KTU MGMF vidiniame rūmų kiemelyje. Ar ilgai planuojate džiuginti studentus, leisdami juo grožėtis ir fotografuoti? Kas laukia šio automobilio ateityje?
– Nors FiDi baigėsi, tai nebuvo vienintelė proga susipažinti su „Slibinomobiliu“. Kaip jūs ir minėjote, dabar jį galima pamatyti Studentų g. 50, vidiniame MGMF kiemelyje. Ir ne tik pamatyti – galima fotografuotis ir parašyti linkėjimą.
Kauniečiai ir miesto svečiai „Slibinomobilį“ galės pamatyti įvairiose Kauno vietose ir artimiausiuose universiteto renginiuose. Vėliau mūsų kūrinys bus pasiryžęs nemažam iššūkiui, kurio dabar komanda nenori atskleisti.
Stengsimės kiekvieną kartą vis patobulinti savo „Slibinomobilį“.
– Kokie artimiausi fizikų Kaune siekiai?
– Kauno fizikai pernai šventė 100 metų sukaktį. Per tą laiką keitėsi labai daug dalykų tiek politiniame, tiek mokslo pasaulyje, bet Fizikos katedra ir 1922 m., ir 2023 m. yra vieta, kur susirenka žmonės, kuriems fizika yra ne tik mokslas, bet ir gyvenimo būdas.
Praėjusiais metais visos su fizika ir su ja susijusios studijos KTU gavo aukščiausius įvertinimus tarptautiniu lygiu, o šiemet 20-metį švenčia unikali Lietuvoje magistrantūros programa – „Medicinos fizika“. Vienintelės Lietuvoje studijos, rengiančios jonizuojančiosios spinduliuotės taikymo ir saugos specialistus ligoninėms ir su radiacine sauga susijusioms įstaigoms / įmonėms.
Tad mūsų siekiai ir planai – labai gražūs, prie kurių įgyvendinimo aktyviai prisideda ir patys studentai. Mūsų sukurtas „Slibinomobilis“ – ne vienintelis įgyvendintas projektas. Pavyzdžiui, pernai, prasidėjus Rusijos karui Ukrainoje, visuomenėje padidėjo susirūpinimas radiacine sauga, tad studentų komanda, sutelkusi jėgas, sukūrė radiacinio fono matuoklius universiteto bendruomenei.
Mūsų planuose yra ir daugiau iniciatyvų, skatinančių atsakingesnį vartojimą ir aplinkos tausojimą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nuolaidų ir dovanų dienos „Megoje“ – jau lapkričio 29–30 d.
Juodojo penktadienio (angl. Black Friday) išpardavimai jau spėjo tapti viena laukiamiausių prekybos švenčių ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje – per paskutinį lapkričio penktadienį vykstantį išpardavimą prekybininkai linkę ...
-
Švenčionių gatvėje – daug policijos pareigūnų ir ribojamas eismas4
Kauniečiai ketvirtadienį atkreipė dėmesį į policijos pareigūnus Švenčionių gatvėje. ...
-
Kauno senamiestis turės eglutę: ją kūrė J. Šmidtienė31
Lapkričio 30 d. 16 val. Kaune, senamiestyje, bus įžiebta Kalėdų eglutė. Jos autorė – menininkė Jolanta Šmidtienė, pagrindines egles, iškildavusias Rotušės aikštėje, kurdavusi šešiolika metų. ...
-
Sostinės policijai vadovaus dabartinis Kauno pareigūnų viršininkas M. Baršys2
Vilniaus apskrities vyriausiajam policijos komisariatui (AVPK) vadovaus Kauno AVPK viršininko pareigas einantis Mindaugas Baršys. ...
-
VMI kliento profilis – tarsi vizitinė kortelė2
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) prieš porą metų pristatė kliento profilį. Tai patogiai, vienoje vietoje pateikiami VMI vertinami duomenys apie įmonę, skirti susipažinti, kaip mokesčių mokėtoją mato ir kokių rizikų jo veikloje įžve...
-
„Pienocentro“ darkytojai bando teisintis43
Paveldosaugininkams sustabdžius „Pienocentro“ tvarkybos darbus, skaičiuojama galima pastatui padaryta žala, nes tinkas buvo purškiamas, o ne tepamas, kaip to reikalavo patvirtintas projektas. Tarpukario modernizmo perlo rangovai įsitikin...
-
Projekto „Saugus vaikas“ baigiamasis renginys: mums rūpi vaikų traumų prevencija
Kauno kolegijos Medicinos fakultetas, bendradarbiaujant su Kauno rajono švietimo įstaigomis, baigė įgyvendinti projektą SAUGUS VAIKAS, skirtą vaikų traumų prevencijai. Projektas finansuotas Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, ...
-
Ugniagesiai skubėjo prie Kauno pilies: teko atjungti kalėdines lemputes
Trečiadienio pavakarę ugniagesiai gelbėtojai vyko prie Kauno pilies. ...
-
Kauno meras kreipėsi į pareigūnus: „Žalgirio“ pergalės turi teikti džiaugsmą, o ne susiskaldymą293
Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis kreipėsi į teisėsaugininkus dėl praėjusio penktadienio incidento. ...
-
Kalėdiniai Kauno siurprizai: ir šventinis miestelis, ir susitikimai bei pramogos
Šventinė nuotaika Kaune jau skleidžiasi, Vienybės aikštėje papuošta kalėdinė miesto eglė kviečia susitikti, pabendrauti. Šalia įsikūrė ir smaližius viliojantys kupolai. Čia bus galima susitikti ir su Seneliu Kalėda. Se...