Smurtas prieš moteris: viskas prasideda nuo žodžių

Šiandien Kaune prasidėjo ilgiau nei dvi savaites truksiantis "Baltojo kaspino" festivalis. Jis skelbs aiškią žinią: jokios tolerancijos smurtui prieš moteris!

Kuo platesnė auditorija

Festivalis, kurį organizuoja Labdaros ir paramos fondas "Frida", vyks tarp dviejų Jungtinių Tautų nustatytų datų – lapkričio 25 d. minima Tarptautinė smurto panaikinimo prieš moteris diena, o gruodžio 10 d. skelbiama Žmogaus teisių diena – ribų. Ta proga per šešiolika dienų vyks 23 skirtingi renginiai.

"Anksčiau žurnalistai klausdavo: o kitomis dienomis galima mušti moteris? Niekada negalima, bet šie renginiai yra aktyvizmas, kurio nevyriausybinės organizacijos nepajėgtų daryti visus metus", – teigė fondo "Frida" vadovė Daiva Baranauskė.

Pradedant susitikimais su kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis, apskritojo stalo diskusijomis, seminarais pedagogams ir baigiant filmų peržiūromis bei šokių spektakliais – įvairūs renginiai skirtingose erdvėse sieks pritraukti kuo margesnę ir platesnę auditoriją. Bus rodomi daugelio mėgstami filmai "Riešutų duona" ir "Gražuolė".

Po "Riešutų duonos" peržiūros laukia susitikimas su aktoriais A.Latėnu ir E.Piškinaite, o po "Gražuolės" vyks diskusija. "Iš vienos pusės, stengiamės, kad ateitų kuo daugiau žmonių, bet ne tik kad pažiūrėtų filmą, o ir per diskusiją atkreiptų dėmesį į kitus dalykus", – viena iš fondo atstovių Asta Volungė teigė, kad po filmo bus kalbama apie lyčių stereotipus ir vaidmenis, kurie sukuria sąlygas smurtauti šeimoje.

Plati sąvoka

Festivalio metu bus pristatytas ir fondo "Frida" atliktas jaunų porų romantinių santykių kokybės tyrimas, kurio rezultatai tyrėjus labai nustebino.

"Labai įdomūs dalykai: santykiai lyg ir romantiški, bet juose jau yra smurto ženklų ir, atrodo, kad merginos jų neatpažįsta", –  pasak D.Baranauskės, pagal tyrimo duomenis pradėtas rengti ir testas, kurį atlikę žmonės galėtų patys įvertinti savo santykius – kas vyksta bendraujant ir ar viskas gerai.

Organizatorės vienbalsiai sutaria: Lietuvoje lyčių nelygybė yra stipriai išvešėjusi ir smurtas prieš moteris vis dar nėra įvardijamas kaip lyčių nelygybės padarinys. Dažniausiai jis suprantamas kaip fizinė agresija, tačiau, pasak jų, tai tik aukščiausia smurto forma.

"Kol prieinama iki fizinės agresijos, po meile ir gražiais santykiais slepiasi stipri psichologinė kontrolė. Viskas prasideda gražiai. Frazės: kodėl tu susitinki su draugėmis – tau turi užtekti manęs; kodėl nešioji tokį trumpą sijoną ir panašūs atrodo kaip dėmesys ir rūpinimasis. Tačiau kai kažkuriuo momentu moteris bando susigrąžinti arba praplėsti tas ribas, įvyksta proveržis. Kiekvienu atveju skirtingai, bet dažniausiai tada prasideda fizinis smurtas", – pasakojo D.Baranauskė

Retai kreipiasi pagalbos

Anot pašnekovių, dažnai visuomenėje vyrauja požiūris, kad smurtas egzistuoja tik socialinės rizikos šeimose arba yra nuvertinamas: kas čia tokio, kad trenkė prisigėręs – išsiblaivys ir tai nebesikartos.

"Žmonės nemato viso konteksto, to smurto rato ir priklausomybės santykio. Jiems atrodo, kad tai tik vienkartinis įvykis. Iš principo visa tai, kas vyksta iki pakeliant ranką, yra didžiausia smurto dalis, o fizinė agresija – tik viso to išdava", –  sakė A.Volungė.

D.Baranauskė pabrėžė, kad dažnai, ypač žiniasklaidoje, televizijos laidose, paviešinamas smurtas tose šeimose, kurios nebijo prarasti savo socialinio statuso. O smurtą patiriančios vidurinės ar aukštesnės socialinės klasės moterys, kurios rūpinasi savo įvaizdžiu visuomenėje, labai retai kreipiasi pagalbos. Galbūt nueina į krizių centrą, tačiau niekada nesikreipia į policiją. Juolab, anot D.Baranauskės, kad pareigūnai vis dar neturi įrankių, kaip pamatuoti psichologinį smurtą, nors įstatyme numatytos bausmės už visas smurto formas.

Vyks moterų eitynės

Baltojo kaspino festivalis Kaune bus atidarytas filmo "Nuodėmė tylėti" peržiūra, po jos vyks diskusija su specialistais. "Tai galbūt vienintelis renginys, kuriame mes tiesiogiai paliečiame smurto temą. Tai filmas apie moteris, kalinčias už savo smurtautojų nužudymus. Smagu, kad daug žmonių nori pamatyti "Riešutų duoną" arba "Gražuolę", bet norisi, kad jie pamatytų ir tą tamsiąją smurto artimoje aplinkoje pusę", – sakė fondo "Frida" atstovė Augustė Gumbytė.

Be edukacinių ir kultūrinių renginių, vyks nevyriausybinėms organizacijoms skirtos socialinės reklamos dirbtuvės. Anot organizatorių, pastaruoju metu gausu labai prastų socialinių reklamų, todėl labai svarbu, paskelbiant kokią nors žinutę  viešai, žinoti, kaip tai padaryti, kad ji neatneštų daugiau žalos nei naudos.

Festivalis bus uždarytas taip pat nestandartine konferencija. Jos metu vyks dirbtuvės, per kurias dalyviai analizuos pasaką. Po jos vyks tradicinės visame pasaulyje eitynės "Atsiimkime saugią naktį".

"Dažnai moterys yra kaltinamos, kad vaikšto per vėlai, kad ne taip apsirengusios, taip pačios išprovokuodamos smurtą ar išprievartavimą. Tiesa tokia, kad moterys neturėtų planuoti savo laiko pagal "išprievartavimo kalendorių". Visi žmonės turėtų jaustis saugiai viešose vietose bet kuriuo paros metu", – sakė "Fridos" atstovė Viktorija Kolbešnikova.


Nuo smurto nukentėjusioms moterims pagalba Kaune

Labdaros ir paramos fondas "Frida"

Rotušės a. 26 (II a.), Kaunas

8 650 52 858

Info@frid.lt

 

VšĮ "Moters pagalba moteriai"

V.Sladkevičiaus g. 5–3,Kaunas

8 618 40 044

info@moters-pagalba.lt

Kauno apskrities moterų krizių centras

A.Juozapavičiaus pr. 77 (III a.), Kaunas

8 679 31 930

kaunoaspc@kamkc.lt

 

Kauno moterų draugija

Demokratų g. 3, Kaunas

(8 37) 262 773, 8 603 89 833

kmd.asoc@gmail.com

Pagalbos moterims linija emocinę paramą telefonu

8 800 66 366 ir e. paštu pagalba@moteriai.lt

teikia kasdien nuo 10 val iki 21 val.



NAUJAUSI KOMENTARAI

INGA

INGA portretas
GERIAI NIEKAM TO NEPATYRTI...PALUZTI,PASIMETI,TAMPI PESIMISTU

Leib

Leib portretas
Moterys nuolatinės aukos nors statistiškai daugiausiai smurto viešoje erdvėje patiria vyrai

vyrai

vyrai portretas
nenusišnekėkite. yra sausa statistika, kuri rodo, kad vyrai prieš moteris smurtauja daug dažniau, nei moterys prieš vyrus, gėdykitės rypauti. O štai smurtas prieš vaikus ar tėvo, ar motinos, ar kitų asmenų vertas sodinimo iki gyvos galvos, gaila, kad ne mirties bausmės.
VISI KOMENTARAI 10

Galerijos

Daugiau straipsnių