- Edita Šileikė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kauno rajone, ties Pyplių piliakalniu, dar pernai buvo pradėtas lyginti žemės sklypas. Vietos gyventojai įsitikinę, kad, atliekant šiuos darbus, nukasta dalis Nemuno krantinės.
Pažeista apsaugos zona?
Prie Pyplių piliakalnio apsilankę kauniečiai nustėro nuo pamatyto vaizdo. Pasak jų, seniau Nemuno pakrantės juosta buvo gerokai platesnė, o dabar – dalis po vandeniu.
„Ko negali maži pinigai, gali dideli. Kas gali paaiškinti paprastai, ką reglamentuoja sąvoka „apsaugos zona“? Ar prie Pyplių piliakalnio galima keisti kranto liniją, pakrantės reljefą?“ – piktinosi Lina J.
Moteris priminė, kad pagal aplinkos ministro patvirtinto paviršinių vandens telkinių apsaugos zonų ir pakraščių apsaugos juostų nustatymo tvarkos aprašą numatyta, kad prie Nemuno ir Neries upių, ežerų, tvenkinių, kurių plotas didesnis nei 20 ha, turi būti palikta 500 m apsaugos zona.
Imitacija: žmonės įsitikinę, kad buvo paliktos salelės, o aplink viskas nukasta ir taip imituojamas medžių išsaugojimas. (Justinos Lasauskaitės nuotr.)
Moteris pateikė ir kelias nuotraukas, kuriose matyti, kad kai kurie pakrantėje buvę medžiai dabar stūkso vandenyje. Tiesa, aplink juos tarsi sudarytos salelės.
„Aplinkos apsaugos departamentas nurodė: apžiūros metu buvo užfiksuota, kad sklypo tvarkymo darbų metu jame buvo išsaugoti beržai, pušys, kurių skersmuo didesnis nei 30 cm. Vadinasi, jei aplink medžius palieki saleles, nelaikoma, kad nukasei žemę?“, – stebėjosi moteris.
Lina J. teigė, kad seniau kranto linija buvo gerokai toliau, o dabar gruntas, pasak jos, yra sustumtas ir Nemuno krantinėje esą supiltas pylimas.
Tiesa, verta pažymėti, kad pirminis vaizdas dėl sumažėjusios pakrantės apsaugos juostos gali būti klaidingas. Tuomet, kai redakciją pasiekė informacija apie galimai nukastą Nemuno krantinę Kauno rajone, sparčiai pradėjo kilti upių vandens lygis. Ilgai laukti nereikėjo ir Nemuno vanduo gerokai išlipo iš įprastos savo vagos. Tačiau kauniečiai įsitikinę, kad, net ir pakilus vandens lygiui, vertėtų atidžiau pasižiūrėti, ar tikrai krantinė nebuvo pažeista sunkiosios technikos.
Aplinkosaugininkų vizitas
„Kauno diena“ pasidomėjo, ką apie pakitusią Nemuno pakrantę mano aplinkosaugininkai. Paaiškėjo, kad patikrinimai ties Pyplių piliakalniu vyko tik pernai. Tad neaišku, ar Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) susipažino su galimai nukastos krantinės problema.
„Teritorijos apžiūros (patikrinimai) pradėtos 2021 m. rugpjūčio 4 d. ir vykdytos iki 2021 m. spalio 20 d. kartu su Nacionaline žemės tarnyba“, – dienraščiui nurodė AAD atstovai.
Pasak aplinkosaugos specialistų, patikrinimas buvo ne planinis. Tai padaryta liepą ir rugpjūtį gavus pranešimų dėl galimų Pyplių piliakalnio apsaugos zonos ir aplinkos apsaugos pažeidimų.
„Tikrinamo sklypo tikslinė paskirtis – žemės ūkio paskirties žemė, todėl departamentas pagalbos pagal kompetenciją kreipėsi ir į NŽT. Departamento turimais duomenis, NŽT teisės aktų pažeidimų dėl žemės naudojimo nenustatė“, – nurodė AAD atstovai.
Tiesa, aplinkosaugininkai nurodė, kad nuo 2021 m. lapkričio 12 d. pasikeitė žemės sklypo Nemuno pakrantėje naudojimo reglamentavimas, nes teritorija įtraukta į „Natura 2000“ teritorijų apsaugos tikslais sudarytą kadastro žemėlapį.
„Departamentas nedelsdamas informavo žemės savininką, kad pasikeitus naudojamos žemės reglamentavimui vykdomus žemės darbus privalo nutraukti“, – dėstoma „Kauno dienai“ atsiųstame komentare.
Dienraštis pasidomėjo, kaip AAD vertina, kad lyginant sklypą, esantį tarp Pyplių piliakalnio ir Nemuno, buvo galimai pakeista Nemuno pakrantė. Paaiškėjo, kad aplinkosaugininkai šiuo klausimu nieko negali pasakyti.
„Sąvokos „pakrantės pakeitimas“ ar reikalavimo „nekeisti pakrantės“ teisės aktai nenumato, todėl tokio vertinimo neatliekame. Departamento pareigūnai (pagal savo kompetenciją) atlieka tyrimą dėl vykdomos veikos atitikties aplinkos apsaugos teisės aktams. Tyrimas nuolat papildomas naujais duomenis, todėl šiuo metu išvados negali būti teikiamos. Tačiau galime pažymėti, kad Nemuno upės paviršinio vandens telkinio pakrantės apsaugos juostoje darbų nevykdyta ir juostos apsaugos režimas nepažeistas“, – tikino aplinkosaugininkai.
Vis dėlto AAD specialistai pažymėjo, kad jokių žemės lyginimo darbų su jais nederino.
„Pasikeitus žemės sklypo naudojimo reglamentavimui departamentas tęsia tyrimą dėl žemės sklype vykdytų darbų (šiuo metu jie nėra vykdomi), todėl informacijos apie baudas ir jų dydį kol kas negalime pateikti“, – nurodė AAD.
Jie patikslino, kad šioje vietoje Nemuno upės pakrantės apsaugos juosta yra 25 m. Juostos režimui taikomi apribojimai, numatyti Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme, tad žemės darbai čia negali būti vykdomi.
Dabai: ties Pyplių piliakalniu dar pernai buvo vykdomi sklypo lyginimo darbai. (Justinos Lasauskaitės nuotr.)
Domėjosi ir paveldas
Primename, kai prasidėjo žemės lyginimo darbai Pyplių piliakalnio prieigose, sureagavo ir kultūros paveldo specialistai. Tuomet nuvykę į vietą ir apžiūrėję vykdomus darbus paveldosaugininkai konstatavo, kad pažeidimų nėra.
„KPD, gavęs informaciją apie šalia Pyplių piliakalnio vykdomus žemės judinimo darbus, atliko apžiūrą. Jos metu nustatyta, kad žemės kasimo ir lyginimo darbai yra vykdomi žemės sklype, kuris yra netoli piliakalnio, tačiau nepatenka nei į šio kultūros paveldo objekto teritoriją, nei į jo apsaugos pozonius. Minėti žemės judinimo darbai su KPD nebuvo derinti, nes tokio derinimo žemės sklypuose, esančiuose už kultūros paveldo objektų ar jų apsaugos pozonių, teisės aktuose nenumatyta“, – dienraščiui po patikrinimo komentavo KPD Kauno skyriaus vyr. specialistas Andrius Liakas.
Paveldosaugininkas nurodė, kad apie vykdomus didelės apimties žemės kasimo ir lyginimo darbus informavo Aplinkos apsaugos departamentą (AAD) prie Aplinkos ministerijos, kad ši institucija patikrintų, ar vykdant minėtus darbus nenusižengiama aplinkos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimams.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kauno žydų bendruomenės pirmininkas R. Žemaitaičiui grasina teismu69
Ilgametis Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas neigia „Nemuno aušros“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio žodžius, kad jie buvo susitikę. Jis tikina planuojantis savo garbę ir orumą ginti teisme, jei R. Žemaitaitis nepanei...
-
Prasideda: Kauno kalėdinės eglės kelias į Vienybės aikštę12
Likus mažiau nei dviem savaitėms iki Kauno kalėdinės eglutės įžiebimo šventės, prasideda tikrieji pasiruošimo darbai. Antradienį iš Šilainių privataus kiemo išvežta žaliaskarė. Ją miestui padovanojo kauniečių ...
-
Pritarta: dar dviejose Kauno gatvėse teks mokėti už parkavimą13
Kauno miesto taryba pritarė įtraukti dvi gatves į vietinės rinkliavos už automobilių statymą zonas. Jos priskirtos žaliajai zonai. ...
-
Keičiasi įvažiavimo į Senamiestį apmokėjimo tvarka: išimtys kurjeriams ir nemokamas parkavimas21
Jau kelis mėnesius ties visais įvažiavimais į Senamiestį veikia automobilių numerius skenuojanti sistema. Už važiavimą tranzitu reikia sumokėti 2 eurus, jei bent valandai automobilis paliekamas – mokėti reikia tik už parkavimą. Kauno taryba ...
-
Prisiekė du nauji Kauno tarybos nariai: pakeitė į Seimą išrinktus kolegas1
Praėjus Seimo rinkimams paaiškėjo, kad keisis Kauno miesto tarybos sudėtis, nes du socialdemokratai – Darius Razmislevičius ir Robertas Kaunas – vietą Parlamente gavo vienmandatėse apygardose. Tad antradienio tarybos posėdyje juos pak...
-
Protestas „Dešimt minučių tylos“ vyks ne tik sostinėje, bet ir Kaune bei Tauragėje52
Rinkimus laimėjusiai Lietuvos socialdemokratų partijai (LSDP) pasirašius koalicinę sutartį su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužiusio Remigijaus Žemaitaičio parti...
-
Diena „Caritas“ humanitarinės pagalbos centre5
Kauno arkivyskupijos „Caritas“ humanitarinės pagalbos centro darbuotojai Kseniia tenka išgirsti ir labai skaudžių istorijų – dauguma į centrą atėjusių ukrainiečių būna ką tik atvykę į Lietuvą iš karo niokojamos &s...
-
Lapkritis įsibėgėja, baigia nukristi paskutiniai medžių lapai – kur juos dėti14
Nukritę lapai – gamtos dovana, nes iš jų gaminamas kompostas. Kompostavimas yra vienas efektyviausių būdų tvarkyti atliekas, užtikrinantis žiedinės ekonomikos principų įgyvendinimą. Jis leidžia ne tik saugiai tvarkyti biologiška...
-
Kauniečiai skuba puoštis Kalėdoms: perka ir po septynias eglutes16
Nors iki Kalėdų dar daugiau nei mėnuo, eglučių plantacijose – pats darbymetis. Žmonės šiemet puoštis pradėjo kaip niekad anksti, pirmuosius užsakymus plantacijos gavo dar rugsėjį. Bene labiausiai švęsti skuba Kaunas, čia...
-
Trečiadienį šalyje kauks sirenos: jos neišgirdus – praneškite5
Kauno miesto savivaldybė praneša, kad trečiadienį prieš pietus visoje šalyje kauks sirenos, bus tikrinama, kaip veikia visa sistema. Gyventojų prašoma perspėti tarnybas, jei sirenų kaukimo nesigirdės ar negaus specialių pran...