- Dalia Juškienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Svajonė: A.Sadlauskienė neabejoja, kad kada nors jos kolekcijos eksponatai turės savo namus.
-
Varlių kolekcija primena vaikystę: jų kurkimas – gražiausia muzika
-
Varlių kolekcija primena vaikystę: jų kurkimas – gražiausia muzika
-
Varlių kolekcija primena vaikystę: jų kurkimas – gražiausia muzika
-
Varlių kolekcija primena vaikystę: jų kurkimas – gražiausia muzika
-
Varlių kolekcija primena vaikystę: jų kurkimas – gražiausia muzika
-
Varlių kolekcija primena vaikystę: jų kurkimas – gražiausia muzika
Jau po kelių sakinių Alma Sadlauskienė išsiduoda – suvalkietė. Nors Kaune gyvena jau penkiolika metų, vis dar "dainuoja" nutęsiamomis balsėmis. Vilijampolėje esančiame dviejų kambarių bute vietos užtenka ne tik šeimai – vyrui Donatui ir vienuolikos metų sūnui Ugniui, augintiniui katinui Pūkiui, bet ir dar vienam, materialiam, gimtinės paveldui – daugiau nei tūkstančio eksponatų kolekcijai.
Jubiliejinė staigmena
Pasikalbėti mudviem pavyksta tik vakare. Dieną – mokslai. Alma ne tik padeda įveikti nuotolines pamokas savo ketvirtokui sūnui, bet ir pati bando susidoroti su sesijos iššūkiais.
"Čia tai visiems bus staigmena", – sako A.Sadlauskienė, iki šiol niekam neišsidavusi, kad yra Utenos kolegijos Medicinos fakulteto Socialinės gerovės katedros Socialinio darbo studijų programos studentė.
"Dėl visko kaltas mano 40-metis, – juokiasi moteris. – Pagal profesiją esu konditerė, dirbau pašte, siuvykloje, tačiau visą laiką norėjau mokytis, tobulėti. Jubiliejus privertė apsispręsti: jei jau noriu kažką savo gyvenime keisti, tai dabar – pats laikas. Pateikiau dokumentus priėmimo komisijai, bet nesitikėjau, kad pavyks. Kokia buvo staigmena, kai sulaukiau žinios, kad esu priimta."
Lengvų kelių gyvenime neieškanti moteris pasirinko socialinį darbą. "Toks jau esu žmogus, visiems linkusi padėti, – prisipažįsta ir tikina norinti pabandyti tai daryti profesionaliai. – Labai skatino Donatas, taip su šeimos palaikymu ir pasiryžau studijuoti."
Mėgstamiausias žaidimas
Alma ir Donatas – kraštiečiai. "Mes nuo Šakių, Griškabūdžio seniūnijoje, yra toks Paluobių kaimas. Aš – iš pradžios miestelio, jis – iš pabaigos", – supažindina su gimtine.
Gal dėl to, kad vaikystėje nebuvo lepinama žaislais, o gal kad kaimo vaikai yra arčiau gamtos, mėgstamiausias vaikystės žaidimas buvo... varlės. "Labai mėgau varlių kurkulus iš balos graibyti. Pilną kibirą prisigraibydavau ir tų kurkulų, ir buožgalviukų. Kiek džiaugsmo, kiek laimės būdavo su jais žaisti. O labiausiai patiko mažos varlytės, jau tos jų akys!" – entuziastingai pasakoja apie smagiausią vaikišką užsiėmimą.
Apie rnidafobiją, varlių baimę, Alma nėra girdėjusi. Gal todėl, kad pati niekada nejautė baimės varliagyviams, drąsiai imdavo į rankas ir mažytes, ir dideles varles.
Labai mėgau varlių kurkulus iš balos graibyti. Pilną kibirą prisigraibydavau ir tų kurkulų, ir buožgalviukų. Kiek džiaugsmo, kiek laimės būdavo su jais žaisti.
Kuo žavi šie gyviai? Alma iš pradžių pagalvoja: "Gal kad jos tokios ramios? Geri padarėliai, nepiktybiški. Ir gražūs. Man labiausiai patinka miniatiūrinės žalios varlytės. Ir dar labai patinka varlių kurkimas. Vasaros pradžioje tai gražiausia muzika."
Svajoja apie ekspoziciją
Kai Alma buvo penkiolikos, krikšto mama jai padovanojo varlytę iš kriauklių. Tai ir buvo pirmas kolekcijos eksponatas, kurį iki šiol išsaugojo.
"Pamažu tos varlytės ėmė pas mane keliauti. Tada dar jų sunku buvo rasti, tai kokią pliušinę ar molinę gaudavau, tai numegzdavo ar nunerdavo kas. Ir parduotuvėse, ir sendaikčių turguose ieškojau. Paskui, sužinoję apie mano kolekciją, draugai parveždavo lauktuvių", – pristato savo palaipsniui gausėjusią kolekciją.
Šiandien joje – per tūkstantį eksponatų. "Tai mažiausiai tiek. Sunku būtų suskaičiuoti. Visur jų pridėta: ir ant lentynų, ir stalčiuose, ir po lovomis, ir mūsų namuose, ir pas uošvius kaime. Dabar apsiraminau, nenoriu visų namų varlėmis užleisti, – juokiasi kolekcininkė, savo hobiu užkrėtusi ir šeimą. – Kad ir kur važiuojame, vaikas visada ką pamatęs rėkia: "Mama, mama, varlė!" O tų varlių pas mane visokių – statulėlės, indai, patalynė, drabužiai, papuošalai, atvirukai – sunku ir išvardyti. Didžiausia – vazonas gėlėms, mažiausia – vos per nagą."
"Papuošalai?" – suklūstu. "Taip, nemažai jų turiu. O brangiausias – auksinė varlytė-pakabukas, šeimos vyrai 40-mečio proga padovanojo, – pasididžiuodama sako turtingos kolekcijos savininkė, labiausiai svajojanti kada nors ją įkurdinti atskirame kambaryje. – Pagalvojame apie nuosavą būstą, ten norėčiau turėti atskirą kambarį savo varlėms, kad galėčiau tvarkingai viską išdėlioti."
Lemtingas skambutis
Alma norėtų kada nors apsilankyti pasaulio Varlių muziejuose. Girdėjo esant jų labai įdomių. Štai Šveicarijoje, Kroatijoje esančių varlių muziejų gyventojos atkartoja žmonių gyvenimą: jos mokosi, dirba, valgo – ekspozicijoje atkartoja įvairius žmogiškus siužetus.
Kol kas Alma didžiuojasi Lietuvoje atsiradusių privačių muziejų kūrėjais. Vilkaviškyje yra "Varlynė", Gižuose – Varlių muziejus, o štai bene garsiausias – Šakių rajone 2018 m. duris atvėręs "Varlių namelis". Jo šeimininkė – Lukšių miestelyje gyvenanti Reda Pečiulienė, kuri savo meile varlėms užkrėtė ne tik kraštietes, bet ir visą Lietuvą.
"Redos entuziazmu įkurta Kolekcionuojančių varles asociacija, pernai paminėjome jos dešimtmetį", – pasakoja Alma ir prisimena savo pažintį su šia nepaprasta moterimi.
"Ką tik, kovo mėnesį, buvo gimęs sūnus, viešėjau tada pas uošvius Paluobiuose. Visada kirbėjo mintis susirasti bendraminčių. Kaip tyčia paėmiau į rankas rajoninį laikraštį, o ten – skelbimas, kviečia atsiliepti varlių kolekcininkus. Ir telefonas nurodytas", – mintimis nusikelia į tas birželio dienas.
Padrąsinti paskambino Donatas, o kai atsiliepusi moteris be jokių atsikalbinėjimų pakvietė atvažiuoti, su mažyliu ant rankų ir išsiruošė į Lukšius.
Nuo to karto varlių karaliene vadinama Reda taip ir užbūrė. "Nuo pat pradžių dalyvauju asociacijos veikloje. Į visus renginius, susitikimus iki šiol trise ir keliaujame", – džiaugiasi, kad ir savo šeimos vyrus pelnytai gali vadinti KVA nariais.
Gaila, kad karantinas sutrukdė planuotą asociacijos narių susitikimą Klaipėdoje, pas vieną varlių kolekcininkę. Tačiau Alma nenusimena – vasarą būtinai pasimatys, pasipasakos, kaip gyvena, kuo praturtėjo kolekcijos.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Po išpuolio prieš teisėją – kol kas jokių konkrečių siūlymų
Teisingumo ministerija tikisi vasario pradžioje gauti konkrečius siūlymus dėl skubiausių priemonių, būtinų teismų saugumo užtikrinimui. ...
-
Konvojus 73: IX forte sušaudytas ir vengrų muzikos virtuozas
Žydų kilmės kompozitorius Pal Hermann 1944 m. konvojumi iš Prancūzijos atvežtas į Kauno IX fortą ir netoli forto esančiame masinių žudynių lauke sušaudytas su kitais pasmerktaisiais. ...
-
Kauno apylinkės teisme bręsta permainos?
Teisėjų taryba pritarė Prezidentui atleisti Arūną Purvainį iš Kauno apylinkės teismo pirmininko pareigų pasibaigus kadencijai. Jo pirmininkavimo metus lydėjo įvairūs sopuliai. Kas bus toliau? ...
-
Iš Londono skridęs „Wizz Air“ lėktuvas Kauno taip ir nepasiekė
Ketvirtadienį iš Londono skridęs ir Kaune leistis turėjęs oro bendrovės „Wizz Air" lėktuvas Lenkijos oro erdvėje apsisuko ir grįžo atgal. Pasak Lietuvos oro uostų (LTOU) atstovo Tado Vasiliausko, orlaivis buvo apgręžtas dėl techn...
-
Ekspertai vertina architektų idėjas Kauno senamiesčio prieigoms: išrinks geriausiųjų trejetuką
Ketvirtadienį Architektų namuose viešai aptartos architektūrinės idėjos Kauno senamiesčio prieigų konversijai. Oficialus dešimties darbų pristatymas finišo sulauks jau vasarį – kompetentinga komisija skelbs geriausiųjų tre...
-
Kauno senamiestyje iškilo naujas pastatas: kitais mokslo metais – naujos galimybės sportuoti
Kauno senamiestyje baigiama statyti naujoji Maironio universitetinės gimnazijos sporto salė. Naujasis pastatas jau ryškiai matomas iš Steigiamojo Seimo aikštės. ...
-
Kauniečiai praneša: dalis Dainavos – be elektros
Kauniečiai pradėjo dalytis informacija, kad dalis Dainavos mikrorajono neturi elektros. Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) puslapyje matyti, kad pranešimai apie dingusią elektrą tik auga. ...
-
Norite nemokamai išmokti valdyti droną? Turime gerų žinių!
Gegužės–spalio mėnesiais Kauno miesto savivaldybė kartu su Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos Bepiločių orlaivių kompetencijų centru organizuos nemokamus dronų valdymo kursus. Mokomoji programa skirta pradedantiesiems, neturintiem...
-
Kovo 11-osios parke verda darbai: kada ši vieta bus atvira miestiečiams?
Kauno miesto savivaldybė skelbia, kad Kovo 11-osios parke vyksta intensyvūs tvarkybos darbai. Nauja poilsio oaze kauniečiai galės mėgautis po keletos mėnesių. ...
-
Naujausi duomenys apie oro užterštumą: ar pataria nekelti kojos iš namų?
Aplinkos apsaugos agentūra ketvirtadienį pateikė naujausius duomenis apie oro užterštumą. ...