Festivalyje „Klaipėdos muzikos pavasaris“ – skambanti „Šiaurės pašvaistė“

  • Teksto dydis:

Festivalis „Klaipėdos muzikos pavasaris“ tęsiasi ir šį penktadienį 18.30 val. kviečia į Klaipėdos koncertų salę paminėti Latvijos nepriklausomybės 100-mečio jubiliejų koncertu „Šiaurės pašvaistė“. Jame pasirodys savo šalį užsienyje dažnai reprezentuojantys kolektyvai – Liepojos simfoninis orkestras ir valstybinis choras „Latvija“.

Klaipėdos koncertų salė jau kelerius metus bendradarbiauja su Liepojos simfoniniu orkestru (LSO), keičiasi koncertinėmis programomis. Įspūdinga, kad šio kolektyvo veikla prasidėjo 1883 m., tai – ilgiausiai savo istorijos knygą Baltijos šalyse rašantis orkestras, kuriam nuo praėjusio rudens vadovauja dirigentas Gintaras Rinkevičius. Orkestras reziduoja stilingoje ir modernioje Liepojos didžiojo gintaro salėje, atvėrusioje savo duris prieš trejus metus. Nuostabią šios salės akustiką jau išbandė ir Klaipėdos kamerinis orkestras, koncertavęs kasmet pavasarį LSO rengiamame Liepojos žvaigždžių festivalyje. Išties už mūsų uostamiestį gerokai mažesnė Liepoja gali pagrįstai didžiuotis ne tik šia koncertų sale, bet ir profesionaliausiu simfoniniu orkestru.

„Latvijos“ choras Klaipėdos koncertų salėje pasirodys pirmąsyk. Jis yra vienas ryškiausių švyturių Latvijos koncertinėje panoramoje, skleidžiantis aukštos jos chorinės kultūros šviesą po visą pasaulį. Tai didžiausias profesionalus chorinis kolektyvas Baltijos šalyse, pernai paminėjęs 75-ąsias veiklos metines. Choro repertuarą sudaro kūriniai nuo XIX–XX a. klasikinės Europos muzikos iki inovatyvių šiuolaikinių kompozicijų. Šis choras net septynis kartus gavo didįjį Latvijos muzikos apdovanojimą.

Latviškąją programą diriguos vienas pagrindinių šalies dirigentų – „Latvijos“ choro meno vadovas Māris Sirmais. Jis nuolat koncertuoja su Latvijos nacionaliniu ir Liepojos simfoniniais orkestrais, taip pat su „Sinfonietta Rīga“, Rusijos, Švedijos, Suomijos orkestrais. M.Sirmais net 11 kartų buvo pagerbtas didžiuoju Latvijos muzikos apdovanojimu.

Koncerte skambės du stambios formos latvių kompozitorių opusai. Pirmasis – žymaus kūrėjo, kultūros veikėjo ir politiko Imanto Kalninio Simfonija Nr. 7. Jos autorius karjeros pradžioje išgarsėjo kaip roko grupių vadovas ir dainų kūrėjas, aktyviai dalyvavo politiniame judėjime 1990 m., atkuriant šalies nepriklausomybę, vėliau kelis kartus buvo išrinktas į Latvijos seimą. Tai vienas žinomiausių šalies kompozitorių, Liepojos himno autorius.

Ērikas Ešenvaldas pastaruoju metu tapo vienu populiariausių ne tik Latvijos, bet ir viso pasaulio choro muzikos kūrėjų. Jis pats 11 metų dainavo chore „Latvija“, iš pagrindų pažino jo galimybes. Savo kūryboje kompozitorius sėkmingai sujungia žodinį ir muzikinį tekstus su choro garsu, pasiekdamas pačią skambesio gelmę ir išgaudamas galingą emociją bei transcendentinį dangišką švytėjimą. Visa tai bus galima pajusti klausantis Ē.Ešenvaldo „Šiaurės pašvaistės“ chorui, simfoniniam orkestrui ir multimedijai. Kūrinyje nagrinėjamas optinis šiaurės pašvaistės fenomenas, kuriama jos garsinė vizija.

Ar teko girdėti, kaip skamba šiaurės pašvaistė? Galbūt šis koncertas padės tai patirti.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių