Mėnuo su žvaigžde čia būti norėjo

Rytoj Kretingoje prasideda dvaro menų festivalis „Mėnuo su žvaigžde čia būti norėjo“, vyksiantis iki gruodžio 20-osios ir lankytojams pasiūlysiantis visą puokštę nemokamų renginių.

Nurimus vasaros šurmuliui

Paklausta, kaip kilo mintis Kretingoje organizuoti menų festivalį, vieną jo vadovių Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė pasakojo: „Kretingos dvaras, pagrindinė grafo Juozapo Tiškevičiaus rezidencija, garsėjo nepaprasto grožio žiemos ir vasaros sodais, vertingomis meno kolekcijomis, išskirtiniu kultūriniu – muzikiniu gyvenimu. Jo šlovė sklido taip toli, kad net vienoje legendoje sakoma „Mėnuo su žvaigžde čia būti norėjo“.

Mes norime, kad muziejus būtų atviras ir gyvas, kad  tęstųsi dvaro tradicijos, todėl kartu su kraštiečių  klubu „Kretingos krašto ainiai“ visuomenei pirmą kartą pristatome Kretingos dvaro menų festivalį. Tikiu, kad festivalis šaltuoju metų laiku, kai nurimsta vasaros šurmulys, nepaprasto grožio dvaro erdvėse sutrauks meno ir  muzikos mėgėjus“.

Kitas festivalio vadovas Antanas Vinkus, klubo „Kretingos krašto ainiai“ pirmininkas, prisiminė, kaip dirbdamas diplomatu įvairiose šalyse, bendraudamas su skirtingų valstybių atstovais visada sakydavo: „Kuo mažesnė tauta, tuo didesnė jos tautinė savigarba“. „Kai į užsienius koncertuoti iš Lietuvos atvažiuodavo mūsų didieji muzikos korifėjai ir po jų koncertų kildavo ovacijos, širdyje visada jausdavau pasididžiavimą ir džiaugsmą: taip, žiūrėkite, mes lietuviai! – sakė jis. – Šiuo festivaliu mes grįžtame į laiką, kada Kretingoje taip pat klestėjo kultūrinis – muzikinis gyvenimas, ir už tai turime dėkoti grafams Tiškevičiams. Ne veltui sakoma, kad žmogus, nesuvokiantis savęs istorijoje ir istorijos savyje, yra nuogas ir silpnas. Mes turime kuo didžiuotis ir  tik kartu dirbdami jausime dvasios stiprybę. Neabejoju, šis festivalis mobilizuos visus kraštiečius dar didesniam norui kurti, dirbti savo krašto ir visos Lietuvos labui.“

Kraštiečiai – unikalioje vietoje

Festivalio meno vadovė Šarūnė Petruškevičienė jau turi analogiškos patirties.

„Prisipažinsiu – praėjusį rudenį buvau nutarusi nebeorganizuoti jokių festivalių, juolab kad po 8 metų pasitraukiau iš Gargždų muzikos festivalio bei Gargždų dainuojamosios poezijos festivalio „Skambant gitarai“ organizatorių komandos. Norėjosi sustoti, pailsėti, – kalbėjo ji. – Bet susitikome su Kretingos muziejaus direktore ir žodis po žodžio gimė naujo projekto vizija. Man didelė garbė būti šio festivalio meno vadove. Kretinga man imponuoja savo kultūrinėmis erdvėmis – dvaru, bažnyčia, vienuolynu, parku, įspūdinga istorija ir, žinoma, profesionalaus meno vystymo galimybėmis. Kretingiškiai mane žavi didžiuliu darbu su kraštiečiais – visi čia gimę, vėliau po šalį ir pasaulį išsibarstę profesionalūs atlikėjai, literatai, dailininkai čia sutraukiami į vieną būrį. Juos populiarina, jais džiaugiasi – gražu ir vertinga. Kretingos dvaro žiemos sodas, kuriame vyks dauguma festivalio renginių – viena unikaliausių vietų Lietuvoje. Tik festivalio metu, kai už lango dargana ar žiemos šaltis, žmonės galės mėgautis muzikos ir amžino pavasario grožiu“.

Š.Petruškevičienės teigimu, visai Lietuvai Kretinga gali būti puikus pavyzdys, kaip palaikomi  ir puoselėjami ryšiai su iš šio krašto kilusiais įvairių profesijų garsiais žmonėmis.  Todėl vienas ryškiausių festivalio akcentų – menininkų, kilusių iš Kretingos krašto, pristatymas. O jų – tikrai daug.
Štai rytoj festivalio atidarymo koncerte „Mano mylimas kraštas – Kretinga“ dainuos solistai Regina Maciūtė (sopranas), Valentina Vadoklienė  (sopranas), Mindaugas Rojus (baritonas), muzikuos Kazys Stonkus (akordeonas), kamerinis ansamblis „Si nata“.

Su Kretingos kraštiečių menininkų darbais bus galima susipažinti trijų parodų metu. Rytoj atidaroma jungtinė net 14-os Kretingos krašto menininkų kūrybos darbų paroda „Sielos proveržiai“. Lapkričio 5-ąją – dailininkų Antano Razmos, a.a. Alfredo Kosto Šimkaus (tapyba) ir Julijos Griežytės-Correia (juvelyrika)  kūrybos vernisažas, o lapkričio 29-ąją bus pristatyta tautodailininko Adolfo Andriejaus Viluckio kūrybos darbų paroda „Suaugęs su ąžuolu“.

Kretingos kraštiečiai literatai į vieną būrį savo kūrybos pristatymui susijungs lapkričio 14-ąją Kretingos M.Valančiaus viešojoje bibliotekoje – ten vyks literatų vakaras. Jį praturtins jaunųjų Kretingos meno mokyklos talentų atliekama muzika.

Supins muziką ir edukaciją

Tikra muzikos ir poezijos sintezė festivalio publikos laukia lapkričio 29-ąją Kretingos muziejuje, kur vyks poezijos ir muzikos valanda iš ciklo „Kūrybos atodangos“. Tai unikali galimybė vienoje scenoje išvysti Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatą poetą Antaną A.Jonyną bei aktorius, bardus Saulių Bareikį ir Olegą Ditkovskį.

Kiti du festivalio akcentai – iškiliausių šių dienų muzikų koncertai ir edukaciniai renginiai. Numatyti trys edukaciniai koncertai, kuriuose jaunieji talentai pasirodys su profesionalais.

„Edukaciniu požiūriu svarbi ir labdaros akcija, – mano Š.Petruškevičienė. – Tiškevičiai buvo mecenatai, rūpinosi savo kraštu, todėl festivalis rinks lėšas ir publiką skatins prisidėti prie Tiškevičių palikimo puoselėjimo.“

Spalio 26-ąją Kretingos kultūros centre vyks orkestro „Vilniaus Sinfonietta“ koncertas ,,Nepaprastoji klasika“.  Jame dalyvaus du televizijos konkurso „Auksinis balsas“ žiuri komisijos nariai – smuikininkas Zbignevas Levickis bei orkestro vadovas ir dirigentas charizmatiškasis Vytautas Lukočius.

„Šis koncertas visus klasikos skeptikus įtikins, kad klasika gali būti ne tik rimta ar nuobodi, bet ir labai nuotaikinga. Beje, renginys turės ir edukacinę liniją. Dalį kūrinių kartu su orkestru atliks Kretingos meno mokyklos choras ,,Saulainė“ – pasakojo festivalio meno vadovė. – Tikiuosi ateityje festivalyje šią jaunųjų vietos talentų ir profesionalių atlikėjų kūrybinės bendrystės idėją stiprinti, nes  tai labai svarbu ateities muzikų ugdymui regionuose.“

Visa kūrybinė komanda džiaugėsi, kad pagrindiniu festivalio partneriu sutiko būti Lietuvos nacionalinė filharmonija, kuri festivalyje pristatys 5 koncertus (iš jų 3 – edukaciniai). Štai lapkričio 21 d. Kretingos muziejuje vyks lietuvių kompozitorių instrumentinės ir vokalinės muzikos koncertas „Kur balti keliai“, kuriame dalyvaus Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Valstybinis Vilniaus kvartetas ir solistas Liudas Mikalauskas (bosas).

Gruodžio 9-ąją ten pat skambės koncertas iš ciklo „Muzikos enciklopedija gyvai“. Koncertuos Sostinės vario kvintetas, o koncertą ves muzikologė Zita Kelmickaitė.
Festivalis baigsis gruodžio 20-ąją. Pabaigtuvės bus tikrai įspūdingos. Dienos metu Padvarių socialinės globos namuose vyks edukacinis koncertas, vakare Kretingos muziejuje koncerte „Briliantiniai duetai“ muzikuos Čiurlionio kvartetas, solistės Asta Krikščiūnaitės (sopranas) ir Rita Novikaitė (mecosopranas).

Dvaro puota ir akcija

Festivalį vainikuos dvaro puota (vienintelis mokamas renginys), kviečianti visus pasisukti valso ritmu, išbandyti dvaro kulinarinį paveldą.

Du mėnesius vyksiantis festivalis visus kvies pagal išgales prisidėti prie Kretingos dvaro istorinio fontano atstatymo.

„Kretingos muziejus nuo 2007-ųjų vykdo projektą „Atkurkime Kretingos dvaro fontanus“. Tikslas – atkuri dvaro parke grafo J.Tiškevičiaus iniciatyva pastatytus net penkis fontanus. Gražiausias fontanas 1875 m. buvo pastatytas dvaro rūmų parteryje. Tai apie pusantro metro aukščio moters skulptūra su skėčiu, nuo kurio į fontano baseiną tekėjo vanduo. Pagal išlikusią ikonografinę medžiagą šią skulptūrą planuojame išlieti iš bronzos. Fontanui atstatyti atidaryta tikslinė lėšų taupymo sąskaita LT394010041800317061 DNB banke, – pasakojo Kretingos muziejaus direktorė V.Kanapkienė. – Iš aukų ir aukcionų lėšų jau atstatytas fontanas ir iš gipso nulipdyta skulptūra „Mergaitė su skėčiu“, kurią atkūrė skulptorius Vytautas Baranskas. Liko iš metalo nulieti mergaitės skulptūrą – tai kainuotų 60 tūkst. litų. Visos lėšos, surinktos festivalio metu, prisidės prie šios gražios svajonės įgyvendinimo.“

Festivalį organizuoja klubas „Kretingos krašto ainiai“ ir Kretingos muziejus.

Festivalį globoja Lietuvos Respublikos ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių