- Asta Dykovienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vienas pagyvenęs vyras dažnai traukia klaipėdiečių dėmesį – į parduotuvę apsipirkti jis ateina tarsi karo metu – ant galvos užsimaukšlinęs sovietinių laikų dujokaukę, nors pakaktų ir medicininės kaukės. Taip žmogus tikisi apsisaugoti nuo viruso. Ar tikrai sena dujokaukė saugo nuo šios grėsmės?
Vietoj kaukės – dujokaukė
Kai praėjusią savaitę Vyriausybė atšaukė privalomą kaukių dėvėjimą lauke, žmonės lengviau atsikvėpė.
Tačiau, regis, dėl tokio palengvinimo džiūgauja ne visi.
Uostamiesčio centre klaipėdiečius ir toliau stebina vienas keistuolis, kuris į parduotuvę vis susiruošia tarsi į Pirmojo pasaulinio karo mūšio lauką, saugodamasis nuo priešų armijos mirtinų dujų atakos.
Vyras vietoj įprastos medicininės, medžiaginės kaukės ar respiratoriaus į prekybos centrą apsipirkti ateina ant galvos užsitempęs sovietinių laikų dujokaukę su anglies filtro dėžute.
Su dujokauke vaikštinėjančią vieną tokią senyvą damą klaipėdiečiai ne kartą galėjo sutikti ir turgavietėje, tik ši moteris prie įrenginio žarnos neturėjo prisijungusi jokio filtro.
Palaida žarna draikėsi į visas puses tarsi rujojančio dramblio straublys. Tad šiuo atveju apsauga nuo viruso buvo visiškai beprasmė.
Galima manyti, kad šie žmonės įsitikinę, jog dujokaukė, net ir be filtro, yra efektyviausia priemonė nuo koronaviruso.
Atgyvena: sovietmečiu populiarios dujokaukės jau seniai nebenaudojamos, bet jų dar galima rasti ne vieno klaipėdiečio namuose. (Vytauto Liaudanskio ir „Klaipėdos“ skaitytojo nuotr.)
Nauda – labai abejotina
Dujokaukė ant veido dedama paprastai siekiant apsisaugoti nuo nešvaraus oro, nuodingų dujų ar kitų kenksmingų medžiagų patekimo į žmogaus kvėpavimo takus.
Dujokaukę sudaro apsauginis sluoksnis nosiai, burnai, akims ir kitoms veido vietoms bei filtro dėžutė.
Dujokaukės įprastai apsaugo nuo dujinių ar kietųjų dalelių.
Vis dėlto kai kurių klaipėdiečių dėvimos dujokaukės laukiamo efekto veikiausiai neduoda, nes jos yra labai senos, dar sovietinių laikų, joms mažiausiai 30 metų ir jų filtrų garantinis laikotarpis neabejotinai yra pasibaigęs.
Tokių jau niekas nebegamina, Lietuvos kariuomenė naudoja naujesnes ir gerokai modernesnes.
Tad senųjų dujokaukių nauda, saugojantis nuo koronaviruso, labai abejotina.
Įsigyti galima ir tanką
Nepaisant to, internete pilna skelbimų, siūlančių pirkti arba parduoti senas sovietines dujokaukes.
„Superkame visų tipų rusiškas dujokaukes GP5 (pilkas ir juodas), GP7, GP-7V, PBF (pilkas ir juodas), GP4 ir kitus modelius. Taip pat domina priedai: žarnos dujokaukėms“, – rašoma viename skelbime.
„Parduodami puikios būklės dujokaukių komplektai: GP-5 – 7 eurai, PDF – 5 eurai. PDF labiau tinka vaikams (kūdikiams), kadangi jos yra mažo dydžio“, – rašoma kitame skelbime.
Kai kurios parduodamos dujokaukės yra dėvėtos, kai kurios – naujos.
Be sovietinių dujokaukių, pardavinėjamos ir modernios karinės dujokaukės „Forsheda F2“, kurios naudojamos Švedijos ir Latvijos kariuomenėse nuo 1997 m.
Šios parduodamos dujokaukės irgi ne naujos, jos yra dėvėtos, tačiau prašoma kaina gana solidi – 70 eurų.
Pardavėjas dar informuoja, kad filtrus ir dėklus galima įsigyti atskirai, pagal individualų poreikį.
Tačiau pastaruoju metu būtent šitų brangiųjų dujokaukių nebeliko. Pranešama, kad jos jau parduotos.
Panaši informacija apie parduodamą dėvėtą karinę amuniciją nestebina.
Prieš kelerius metus buvo kilęs ažiotažas, kai vienas kolekcininkas skelbė parduodantis 1950 m. laidos sovietinį tanką T-55.
Tiesa, jis buvo įregistruotas kaip traktorius, tačiau, panašu, kad į gatves juo išvažiuota nebuvo.
Savininkas vėliau patikino jį pardavęs į Latviją ir tolesnio tanko likimo nežinantis.
Rekomenduoja nenaudoti
Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Civilinės saugos skyriaus vedėjas Stanislovas Kučinskas pabrėžė, kad senas sovietines dujokaukes verta įsigyti nebent kaip senieną į savo kolekciją, nes jokios kitos naudos jos duoti nebegali.
Tas sovietines dujokaukes reikėtų užmiršti, jau 30 metų praėjo, jų filtravimo dėžutės tikrai nebetinkamos.
„Dujokaukę sudaro antveidis ir filtruojanti dėžutė. Sunkiai tikėtina, kad po tiek metų filtruojanti dėžutė būtų tinkama naudoti. Todėl senų dujokaukių nepatarčiau dėvėti jokiais atvejais, kadangi jų galiojimo terminas gamintojų duodamas tik penkiolikai metų. Po to reikia atlikti laboratorinius tikrinimus. Individualiai kiekvienos dėžutės atskirai niekas netikrina, tikrinamos yra dėžučių partijos. Tad tas sovietines dujokaukes reikėtų užmiršti, jau 30 metų praėjo, jų filtravimo dėžutės tikrai nebetinkamos, nebėra jokių garantijų“, – tikino S.Kučinskas.
Stanislovas Kučinskas / Redakcijos achyvo nuotr.
Šiuo metu prekiaujama ir moderniomis dujokaukėmis, tačiau jos vargu ar pritaikytos apsisaugoti nuo virusų.
Pagrindinė apsauga – higiena
Panašu, jog saugotis nuo COVID-19 dujokaukėmis nėra nei patogu, nei prasminga.
Specialistai rekomenduoja dėvėti medicinines kaukes.
Tačiau vien tik kaukės dėvėjimas, anot ekspertų, nesuteikia visiškos apsaugos, todėl ji turi būti naudojama kartu su kitomis prevencijos priemonėmis: rankų higiena, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketu, pirštinėmis.
Be to, kaukės turi būti dėvimos tinkamai.
Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijas, kaukę reikia užsidėti kruopščiai, kad ji visiškai dengtų burną bei nosį, ir surišti taip, kad tarp kaukės ir veido būtų kuo mažiau tarpų.
Dėvint kaukę, nereikia jos liesti rankomis, o nusiimant pakanka suimti tik už raištelių.
Nusiėmus kaukę arba ją palietus, reikia nusiplauti rankas. Pakeisti nauja reikia tada, kai dėvimoji tampa drėgna.
Vienkartinių kaukių pakartotinai rekomenduojama nenaudoti, panaudotas po kiekvieno naudojimo būtina išmesti.
Nuo virusų esą efektyviau apsaugo tik aukšto filtravimo kaukės (respiratoriai).
Jos dažniausiai yra skirtos medicinos darbuotojams, kurie itin artimai kontaktuoja su sergančiais asmenimis ir jų išskiriamais biologiniais skysčiais.
Paprastai jomis prekiauja specialią medicinos įrangą tiekiančios įmonės.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuvos jūrų muziejuje tarptautiniai ekspertai aptaria Baltijos jūros žinduolių būklę
Lietuvos jūrų muziejaus Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre tris dienas vyksta HELCOM Jūros žinduolių ekspertų grupės darbinis susitikimas. ...
-
Klaipėdoje – pokyčiai vienoje iš pagrindinių miesto eismo ašių
Klaipėdos savivaldybė planuoja pokyčius vienoje iš pagrindinių miesto eismo ašių – projektas apims ruožą nuo Smiltelės gatvės, tęsis Taikos prospektu, Herkaus Manto, Liepojos gatvėmis iki pat Vasaros estrados. ...
-
Vaikų rankose – tikra bėda
Daugiabučių namų kvartaluose arčiau mokyklų gyvenantys klaipėdiečiai nebeapsikenčia griaudinčios pirotechnikos. Policija ketina imtis griežtesnių priemonių tramdant tiek prekeivius pirotechnika, tiek ją naudojančius nepilnamečius. ...
-
Į Teatro aikštę atkeliavo Kalėdų pranašas – eglutė
Lietingą trečiadienio vidurdienį iš Jakų į uostamiestį atkeliavo Klaipėdos Kalėdų eglutė. Ji bus puošiama iki savaitgalio, o jau šeštadienį vyks žaliaskarės įžiebimo šventė. Šalia besisukančiu miesto &...
-
Klaipėdoje bus atnaujinami pėsčiųjų ir dviračių takai
Ateinančiais metais Klaipėdoje bus pradėti pėsčiųjų ir dviračių takų tinklo atnaujinimo darbai Smiltelės ir Minijos gatvių atkarpose, pranešė savivaldybė. ...
-
Kaip žiemos sezonu tinkamai pasirūpinti vandens skaitikliais?
Prasidėjus šaltajam periodui, „Klaipėdos vanduo“ primena gyventojams apie būtinybę pasirūpinti geriamojo vandens apskaitos mazgų apšiltinimu. Atsakinga vamzdynų ir skaitiklių priežiūra padės išvengti ne tik nepatogum...
-
Žvejybos uosto rajone teko stabdyti darbus: nepagelbėjo net skambutis policijai
Žvejybos uosto rajone rangovai buvo priversti stabdyti darbus dėl gyventojų paliktų automobilių. Paaiškėjo, kad statybininkams nepagelbėjo net skambutis policijai. ...
-
„Mano būsto“ taurės siekia aštuonios komandos
Klaipėdos krepšinio mėgėjai, praeitą sezoną dalyvavę „Bendruomenių“ turnyruose, šiemet kovoja „Mano būsto“ taurės varžybose. ...
-
Senamiestyje pajudėjo viešbučio statybos
Po septynerių metų atkaklios kovos su vietos biurokratais senamiestyje, Tomo gatvėje, viešbutį ketinantys statyti verslininkai pagaliau gavo statybos leidimą. Šioje vietoje, kur dar visai neseniai archeologų kadaise išraustose ir pal...
-
Virš jūros – atominis debesis?
Tarp Klaipėdos ir Palangos sekmadienio popietę užfiksuotas įspūdingos formos debesis. Danguje pasirodė atominės bombos sprogimo metu susiformuojančio grybo formos debesis. ...