- Radvilė Rumšienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Valdžios siekis uždrausti prekybą alkoholiu masinių renginių metu gali turėti neplanuotų padarinių. Ypač ryškiai juos pajustų didžiausias renginys vakarų Lietuvoje – Jūros šventė.
-
Pasekmės: planai griežtinti prekybą alkoholiu baugina ir verslininkus, tikėtina, kad tokia naujovė smarkai atsilieps kurorto kavinėms ir restoranams.
Naujausias valdžios užmojis gali skaudžiai atsirūgti ir Klaipėdai. Jeigu masinių susibūrimų metu būtų uždrausta prekiauti alkoholiu, neslepiama, kad kiltų rimta grėsmė Jūros šventei ar kitiems tradiciniams uostamiesčio renginiams. Kol kas organizatoriai guodžiasi įstatymų rengėjų palikta sprendimo teise savivaldai.
Būtų daugiau girtų žmonių
Gausybę aistrų keliantis šalies valdžios siekis drausti prekybą alkoholiu masinių renginių, švenčių ar festivalių metu rimtai pagrūmotų ir populiariausiems Klaipėdos renginiams, pirmiausia Jūros šventei.
Nemažai didžiųjų miestų švenčių organizuojančios viešosios įstaigos "Klaipėdos šventės" direktorius Romandas Žiubrys teigė nemanantis, jog galimybė vartoti alkoholį turi įtakos renginio lankytojų skaičiui.
"Manau, kad alkoholio draudimas renginiuose turėtų kitų pasekmių – nelegalaus alkoholio įsinešimas, stipriau apsvaigusių asmenų patekimas į renginio teritoriją. Įžvelgiu, kad čia būtų daugiau problemų", – aiškino R.Žiubrys.
Našta – mokesčių mokėtojams
Pašnekovas akcentavo ir finansinį tokių permainų aspektą, dėl kurio naujieji valdžios planai ir baugina renginių organizatorius.
Pastebima, kad alkoholio platintojai yra stiprūs renginių rėmėjai, kurie palaiko vieną ar kitą festivalį, daugybę masinių renginių ir švenčių.
R.Žiubrys pastebėjo, kad, analizuojant "Klaipėdos švenčių" organizuojamų renginių rėmėjus aiškiai matyti, jog yra tokių, kurie renginio metu net nepardavinėja tiesiogiai savo gaminamo produkto ar paslaugų – pavyzdžiui, uosto krovos kompanijos.
Tačiau yra ir kita grupė, pavyzdžiui, alaus gamintojai – jie lankytojams siūlo tokį produktą, kurį jie perka, ir todėl šiems rėmėjams festivaliai bei masiniai renginiai yra patrauklūs – rėmimo dalis yra ženkli.
"Jeigu būtų uždraustas silpnojo alkoholio vartojimas ar pardavimas festivaliuose, pirmiausia tai būtų labai ekonomiškai nenaudinga, nes festivaliai prarastų stambiausius rėmėjus. Mūsų atveju, jeigu kalbame apie Jūros šventę, veikiausiai netektume mecenato. Tai yra labai nemažas finansinis indėlis ir aš abejoju, ar galės valdžia, pati Vyriausybė arba Seimas, kokiu nors būdu kompensuoti festivalio organizatoriams tuos praradimus, kuriuos jie patirs uždraudus vartoti alkoholį", – apibendrino R.Žiubrys.
Uždraudus prekybą alkoholiu nuostolių patirtų net ir miestas – būtų prarandami pinigai už leidimus prekiauti, o renginius ir tradicines šventes tektų finansuoti mokesčių mokėtojams.
Nusprendė už gyventojus
R.Žiubrys pabrėžė ir moralinį tokio draudimo aspektą.
Pasak įstaigos direktoriaus, valdžia ketina priimti sprendimą už šalies gyventojus ir neleidžia jiems patiems spręsti, ar šios kultūros norima.
R.Žiubrys tvirtino, kad ne draudimais reikia spręsti alkoholio vartojimo klausimus. Anot jo, Jūros šventė – puikus pavyzdys, mat šventėje nuosekliai mažinamas alkoholio vartojimas ne draudimais, o kitokiomis priemonėmis.
Direktorius priminė, kad jau trejetą ar ketvertą metų Jūros šventės savaitgalis policijos suvestinėse niekuo nesiskiria nuo kitų – nepadaugėja nei smurto atvejų, nei chuliganiškų išpuolių.
Mane tai žemina kaip laisvos šalies sąmoningą pilietį, kuris priima sprendimus, kaip jis gyvena.
"Drausti ir pasakyti, kad aš ko nors negaliu daryti... Mane tai žemina kaip laisvos šalies sąmoningą pilietį, kuris priima sprendimus, kaip jis gyvena", – pastebėjo R.Žiubrys.
Turės drausti visiems
Taip pat kyla ir klausimas, kaip reikėtų užtikrinti, kad alkoholio nepateks į renginio zoną.
Pastebima, kad festivaliuose, kurie vyksta užmiestyje, įvesti alkoholio draudimą renginio teritorijoje yra paprasčiau, tačiau situacija, kai renginys vyksta miesto teritorijoje – itin komplikuota.
"Jeigu būtų nuspręsta drausti silpnojo alkoholio prekybą Jūros šventės teritorijoje, kokį sprendimą turėtų priimti miesto valdžia arba taryba? Ji turėtų drausti visoms lauko kavinėms, visiems barams, veikiantiems senamiestyje ir neišvengiamai patenkantiems į renginio teritoriją, prekiauti alkoholiu", – svarstė R.Žiubrys.
Jeigu senamiesčio barams būtų palikta teisė prekiauti, kiltų klausimas, kodėl vieni verslininkai yra smukdomi, o kitiems atlaisvinamos rankos?
Taip pat nukentėtų ir renginių organizatoriai, mat tikėtina, kad toks verslas, kuris savaime pateks į renginio teritoriją, nenorės prisidėti prie renginio organizavimo ir lobs iš rengėjų sukuriamo žmonių srauto.
Senamiesčiui – smūgis
Drastiški valdžios planai kelia nerimą ne tik renginių organizatoriams, įsitempę verdikto laukia ir verslininkai.
Klaipėdos senamiesčio verslininkų sąjungos valdybos narė Inga Česnakienė pastebėjo, kad itin didelės žalos verslininkai nepajustų, jeigu prie stacionarių kavinių būtų leista prekiauti tik riboto stiprumo alkoholiniais gėrimais.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Klaipėdos senamiestyje – naujo dizaino konteineriai atliekoms
Klaipėdos senamiestis jau daugelį metų susiduria su vizualiai nepatrauklia stumdomų konteinerių problema. Šie konteineriai, išrikiuoti palei pastatų sienas, dažnai ne tik trikdo estetinį miesto vaizdą, bet ir nėra labai patogūs naudoti...
-
Gimtadienį švenčiantis V. Grubliauskas – apie vertybinį kursą gyvenimo „navigacijoje“6
Gruodžio 1-ąją buvęs ilgametis Klaipėdos meras, šiuo metu Seimo narys bei Ateities komiteto pirmininkas Vytautas Grubliauskas pasitinka 68-ąjį gimtadienį. Nors šios charizmatiškos asmenybės gyvenime netrūksta amerikietišk...
-
Žiemą uostamiestis pasitinka mažesne šildymo kaina nei pernai
Bendrovė „Klaipėdos energija“ skelbia gruodžio mėnesio centralizuotai tiekiamos šilumos kainą Klaipėdoje ir Gargžduose. Ji sieks 6,68 ct/kWh (be PVM) arba 7,28 ct/kWh (su 9 proc. PVM). Tai yra 4 procentais mažiau nei pernai gruodį, ...
-
„Tavo idėja“: liko tik dvi dienos išrinkti geriausius sumanymus!
Vos dvi dienos! Tik tiek laiko liko išrinkti geriausius projekto „Tavo idėja“ gyventojų sumanymus, kuriuos įgyvendins Klaipėdos rajono savivaldybė. Tris savo balsus už bet kuriuos projektus bet kurioje kategorijoje galima atiduoti iki ...
-
Dovanos idėja, kuri džiugins ilgiau nei Kalėdos!
Artėjant šventiniam laikotarpiui, visi pradedame svarstyti, kaip nustebinti savo artimuosius ir suteikti jiems ne tik džiaugsmo, bet ir naudos. Šiais metais siūlome apsvarstyti ypatingą ir originalią idėją – Klaipėdos baseino dovan...
-
Klaipėdos baleto mokyklos misija
Klaipėdos baleto mokyklos įkūrėja Alina Velykienė, dar ne taip seniai aktyvi politikė, jau metus vadovauja mokyklai, taip tęsdama žinomos balerinos Beatos Molytės baleto mokyklos tradiciją uostamiestyje. Šį savaitgalį klaipėdiečiai turės ...
-
Klaipėdiečius baugino plojantis vyras
Policijos ir greitosios pagalbos pajėgos skubėjo į Debreceno gatvę, kur žmonėms nerimą kėlė neadekvačiai besielgiantis vyras. ...
-
Idėja uostamiestyje – visos dienos mokykla
Klaipėdos politikams bus teikiamas svarstyti visos dienos mokyklos projektas. Sumanymas iš esmės orientuotas į socialinės rizikos šeimų vaikus, kad jie turėtų lygias neformaliojo ugdymo galimybes ir saugią aplinką visą dieną. ...
-
Labdara tapo pinigais?
Klaipėdos mieste ir rajone atsirado labdaros surinkimo konteineriai su gramatinėmis klaidomis išsiskiriančiu užrašu. Aiškėja, kad rūbus, žaislus, avalynę ir kitus daiktus raginančiam aukoti fondui vadovauja Airijoje policijos tyri...
-
Lietuvos jūrų muziejuje tarptautiniai ekspertai aptaria Baltijos jūros žinduolių būklę
Lietuvos jūrų muziejaus Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre tris dienas vyksta HELCOM Jūros žinduolių ekspertų grupės darbinis susitikimas. ...