Griuvenai uostamiestyje reikės milijonų

Buvęs istorinis miesto teismo ir kalėjimo pastatas, ne vieną dešimtmetį glaudęs Klaipėdos policijos pareigūnus, vis dar laukia sprendimo dėl ateities. Pačiame miesto centre stūksantis didelis pastatas – ir geidžiamas, ir atstumiantis. Jo likimas domina daugybę klaipėdiečių, tačiau vargu ar suinteresuotos pusės įsivaizduoja, kiek kainuos jį prikelti gyvenimui.

Matė šviesą languose

Istorinį pastatą policininkai paliko 2015 m.

Tiesa, ir po to, kai jis ištuštėjo, kelis mėnesius čia dar pasirodydavo ne tik uniformuoti pareigūnai.

Policininkai ir čia dirbę tarnautojai atrakindavo duris tam, kad išsigabentų ištuštėjusiame pastate paliktus daiktus.

Netrukus po oficialaus policininkų išsikraustymo čia apsilankė apleistus pastatus fotoaparatais bei vaizdo kameromis mėgstantys fiksuoti jauni žmonės, susibūrę į grupę ir savo įrašus skelbiantys internetinėje svetainėje www.apleistazona.lt.

Jie išsiaiškino, kad pastatas saugomas, kai kuriose jo vietose net veikė judesio jutikliai.

Jauni žmonės tada pamanė, kad šalia Jūros gatvės esančios pastato dalies trečiajame aukšte tyčia buvo palikta įjungta šviesa bei garsiai grojantis radijas.

Ko gero, tai nebuvo siekis atbaidyti neprašytus svečius, policijos darbuotojai ten vis dar galėjo ką nors veikti.

 

 

Dienomis praeiviai stebėjo lengvąjį automobilį, sustojusį ant šaligatvio ties ta vieta, kur galima greičiausiai patekti į bufeto virtuvę.

Policininkai tada minėjo, kad iš jo dar vis gabenama įranga.

Ne visuose kabinetuose liko tik plikos sienos, kai kuriuose jų stovėjo baldai, o stalčiuose ir lentynose tebegulėjo kodeksai ir popieriai.

Išryškėjo slaptos landos

Bene metus raktą nuo centrinio įėjimo durų turėjo Kauno gatvėje reziduojantys uostamiesčio policijos budėtojai. Patruliams buvo liepta prižvelgti pastatą ir reaguoti į signalizacijos suveikimus.

Tai buvo nemenka našta pertvarkas ir reformas išgyvenantiems policijos padaliniams.

Aplink duris jau braižėsi benamiai, jie vis patikrindavo pareigūnų budrumą, o supratę, kad bus sučiupti, maždaug metus laikėsi nuo buvusio policijos pastato atokiau.

Vieną dieną policininkai atidavė raktus nuo Jūros g. 1-uoju numeriu pažymėto pastatų komplekso Turto banko atstovui ir nustojo šioje vietoje lankytis be atskiro kvietimo.

Kaip ir galima buvo tikėtis, šį situacijos pokytį labai greitai pajuto benamiai, metalo vagys ir romantiškai nusiteikę smalsuoliai.

Greitai prakiuro pastato langai, prasivėrė grandinėmis surakinti vartai, pro kuriuos anksčiau įvažiuodavo kalinius vežantys šarvuoti automobiliai.

Policijos automobilių garažų kieme išryškėjo pramintas takelis, jis bylojo, kur įmanoma patekti į pastatą.

Apie tai, kad raudonų plytų statinys siaubiamas, buvo nesunku suprasti ir iš vis dažnėjančių pranešimų apie gaisrus.

Kaskart jie kildavo vis kitose statinio vietose, o kartu su ugniagesiais į vidų patekę policininkai kraupdavo nuo pamatytų vaizdų.

Buvęs teismo statinys ėmė pamažu panašėti į kitapus Naujosios Uosto gatvės stūksantį buvusį pirmosios Lietuvos uosto administracijos pastatą.

Abu drėksta ir spinduliuoja artėjančios pabaigos nuojautą.

Policininką ištiko šokas

Kartą gaisro metu patruliai sugavo būrelį nepilnamečių mergaičių. Jos prisipažino įlindusios į pastatą ir ten linksminosi.

Pastarasis didesnis gaisras buvusiame teismo, kalėjimo ir policijos pastate kilo šiemet balandžio 12 d.

Tada ugnis siautėjo palėpėje, kuri jau senokai yra silpniausia statinio dalis.

Dar 2012 m. policijos pareigūnų kabinetai buvo iškelti iš trečiojo aukšto, mat tyrėjams ant stalų jau krisdavo atlūžę nuo lubų tinko gabalai.

Gaisras medines stogo konstrukcijas suniokojo dar labiau.

Vaizdas – lyg po žemės drebėjimo.

"Atrodo, lyg ten kas būtų įleidęs būrį viską naikinančių skėrių. Langai išdaužyti, matyt, taip kas nors tiesiog smaginosi. Regis, kabinetuose nebėra radiatorių, ant sienų ir lubų kabo dažų ar apmušalų draiskalai, jie byloja, kad kažkas tose vietose išlupo laidus. Kai kur išlaužtos ir durys, jei teisingai pamenu, nebemačiau šarvuotųjų durų, koridorių grindys nuklotos popieriais. Mane lyg suparalyžiavo, kai pamačiau viduryje sporto salės gaisravietę, medinės grindys toje vietoje, matyt, buvo ilgai deginamos. Mano supratimu, metalo vagys ten nuo išluptų laidų nudegindavo izoliacinę medžiagą. Sienos iš kiemo pusės išmargintos grafičiais. Vaizdas – lyg po žemės drebėjimo", – įspūdžiai dalijosi anonimu norėjęs likti uostamiesčio policininkas.

Panašu, kad prikelti gyvenimui šį pastatą dabar kainuotų kur kas brangiau nei prieš trejus metus.

Jau bandyta skaičiuoti, kad tam prireiktų ne mažiau 5 mln. eurų.

Išspręstų pinigų klausimą

Rudenį miesto menininkai surengė teatralizuotą akciją, kuria aktyviai pareiškė norą įsikurti buvusiame teismo, kalėjimo ir policijos pastate.

Jie jau turi realių planų, ką ir kaip norėtų jame veikti. Menininkų idėja – susiburti vienoje vietoje, o ne būti išsibarsčiusiems po visą miestą.

Tuo pačiu metu pasigirdo kalbų, kad pastatas galėtų grįžti prie pirminės savo paskirties – jame galėtų įsikurti Klaipėdos apygardos bei apygardos administracinis teismai.

Panašu, kad teisėjams ši mintis būtų priimtina. Miestui tai taip pat būtų naudinga, nes taip pavyktų vienu šūviu nušauti du zuikius.

Miestui nekainuotų pastatų komplekso prikėlimas gyvenimui, be to, savivaldai nereikėtų mokėti už jo kasdienį išlaikymą.

Visa tai būtų Nacionalinės teismų administracijos rūpestis.

Kita vertus, statinys būtų prižiūrėtas, ko gero, kur kas labiau, nei jei jame įsikurtų menininkai. Kaip žinoma, teismuose įrengiamos vaizdo stebėjimo kameros, juose dirba budintieji.

Be to, teismai yra atviri lankytojams, čia gali ateiti ne tik besibylinėjantys asmenys.

Pastaraisiais metais Klaipėdoje veikiančių teismų darbuotojai kelis kartus per metus rengia atvirų durų dienas visuomenei, moksleiviai čia kviečiami dar dažniau.

Klaipėdos apygardos teismas demonstruoja simpatijas menams – savo vitrinos languose nuolat eksponuoja menininkų darbus.

Panašu, kad Vyriausybė būtent šį būdą išsaugoti istorinį pastatą vertina kaip realiausią.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Ateis simukas

Ateis simukas portretas
su savo jaunaisiais i merus ir akimirksniu neliks nei tos gražios ,,griuvenos" nei kitu istoriniu artefaktų.Čia tuokia žmogaus prigimtis.. Ar nematote kad va Klaipėdos dienraštis jau giria naujas daugiabučiu kabinas prie Jono kalnelio? Taigi čia jo prieteliu bizniakas kur anas dar miesto taryboj dengė

Kotas

Kotas portretas
grazių minčių pateikė komentatoriai, tačiau valdzios išsigimėliai jų nepaiso

Kirvis

Kirvis portretas
Kodel, dar neseniai veikusios istaigos pastatas, patapo "griuvesiais"? Cia taip reikia ar tokie miesto seimininkai? Jokiu cia "menininku" per patrankos suvi neprileisti!
VISI KOMENTARAI 21

Galerijos

  • Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus
    Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus

    Klaipėdoje vyrui patekus į progimnaziją ir pavogus moksleivių telefonus, švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas teigia, kad stiprinant ugdymo įstaigų saugumą, svarbiausia užtikrinti aplinkos stebėjimą ir patekimo į pastat...

  • Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
    Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą

    Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...

  • Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai
    Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai

    Į gruodį vyksiantį Kalėdų eglučių kiemelio konkursą užsiregistravo net 45 klaipėdiečių organizacijos. Lapkričio 20-oji buvo paskutinė registracijos diena, tačiau dar devynių dalyvių sulaukta kitą dieną, terminui jau oficialiai pasibaigus. ...

  • „Pražuvusi Klaipėda“ nukeliavo į sandėlį
    „Pražuvusi Klaipėda“ nukeliavo į sandėlį

    Ne vienerius metus klaipėdiečiams rodęs, kaip šiame mieste gyventa prieš kelis šimtus metų, kūrinys dingo iš įprastos vietos. Šioje tvirtovės įtvirtinimų vietą ženklinančiame plote netrukus bus įrengtas kitas akc...

    1
  • Lietuvos kariams – padėka ir pagarba
    Lietuvos kariams – padėka ir pagarba

    Žvarbų penktadienio vidurdienį klaipėdiečiai kartu su kariais atžygiavo į Kruizinių laivų terminalą, kuriame vyko Lietuvos kariuomenės 106-ųjų atkūrimo metinių ceremonija. Skambėjo sveikinimo kalbos, aidėjo salvės, virš susirinkusiųj...

  • Terminalo pavadinimas – ne vienas
    Terminalo pavadinimas – ne vienas

    Kruizinių laivų terminalas gali būti vadinamas dvejopai – ne tik visiems įprastu oficialiu pavadinimu, bet ir kitu – Karo ir kruizinių laivų terminalu. Taip esą nuspręsta dėl to, kad šiame terminale švartuojasi ne tik kruizin...

  • Uostamiestyje lapus šluos ir gruodį
    Uostamiestyje lapus šluos ir gruodį

    Rudeninių lapų šlavimo ir išvežimo darbai vyks iki gruodžio vidurio. Šią savaitę vien iš Skulptūrų parko išvežta net 20 tonų lapų. Didžioji dalis šaligatvių – nuvalyti, pamažu valomi ir kiti parkai ...

  • Kam važiuoti į Laplandiją, jei turime Palangą?!
    Kam važiuoti į Laplandiją, jei turime Palangą?!

    Nuo jaukių vakarienių, pramogų šeimai iki energingų renginių ir fejerverkų – šventiniu laikotarpiu Palanga stengiasi patenkinti kiekvieno poreikius. Šiųmetis švenčių laukimas mylimiausiame kurorte prie jūros bus pers...

    3
  • Lapkričio pabaiga – nežiemiška
    Lapkričio pabaiga – nežiemiška

    Sinoptikų pranešimai pajūryje gyvenantiems žmonėms neleidžia tikėtis nei didesnių šalčių, nei ypatingos šilumos. Viskas bus taip, kaip ir paprastai būna lapkričio gale – stiproki vėjai vaikys debesis, o kai jie nurims, ga...

  • Į svečius pas merą – „pasimatuoti“ kėdės
    Į svečius pas merą – „pasimatuoti“ kėdės

    Klaipėdos vadovo Arvydo Vaitkaus feisbuko paskyroje atsirado šmaikštus vaizdo įrašas, kuriame visiems žinomas aktorius klaipėdietis Giedrius Savickas prašo „pasimatuoti“ mero kėdę. Šiuo vaizdo įrašu ...

    1
Daugiau straipsnių