- Vidmantas Matutis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kaip tik šiomis dienomis, kai dėl galimo sabotažo Baltijos jūroje buvo sugadintas Lietuvos ir Švedijos interneto kabelis, prabilta apie papildomų objektų apsaugą.
Kur Lietuvos „Patriot“?
Parengtas Vyriausybės nutarimo projektas, kur į Lietuvai svarbių, kariuomenės saugomų objektų sąrašą įtraukti kai kurie objektai Klaipėdos uoste ir Baltijos jūroje.
Galimo terorizmo, sabotažo ar kitokio išpuolio prieš Lietuvą atveju numatyta, kad kariuomenė saugotų oro uostus, elektros energetikos sistemos valdymo centrus, elektrines, kai kurias skirstomąsias elektros pastotes.
Kaip apsauga būtų vykdoma dėl oro išpuolių, neaišku. Net nežinome, ar Lietuva turi kokias nors oro gynybos sistemas. Oro gynybos sistemos „Patriot“ į Lietuvą buvo atvežtos tik tuomet, kai vyko NATO šalių forumas Vilniuje 2023 m. liepą.
Vienas užsienio šalies karinis laivas su „Patriot“ oro gynybos sistema tuomet buvo prisišvartavęs ir Klaipėdos uoste.
Ar kažkas iš jų liko ar išvežtos atgal į kitas šalis, vėlgi neaišku. Galbūt kažkokia oro gynybos sistema veikia prie Šiaulių, tiksliau Zoknių oro uosto prieigose, iš kur kyla ir leidžiasi Lietuvos oro erdvę kontroliuojantys NATO šalių lėktuvai.
Požiūris: nors Būtingės naftos terminalą valdo lenkai, jis vis tiek išlieka itin svarbiu Lietuvos objektu. / V. Matučio nuotr.
Prasidėjo sabotažų virtinė
Pagal galiojančią schemą Lietuvos kariuomenė yra lyg ir įpareigota iškilus ypatingoms sąlygoms saugoti elektros jungtis „LitPol Link“ – sausuma su Lenkija, ir „NordBalt“ – Baltijos jūros dugnu su Švedija.
Vien šių jungčių apsaugai 2025 m. numatoma skirti 2,313 mln. eurų, o 2026 ir 2027 m. – po 3,215 mln. eurų. Tai gali reikšti, kad iki šiol šių jungčių apsaugai finansavimo nebuvo. Jei šios jungtys ir saugotos, tai tik epizodiškai.
Realiai Lietuva ir neturi kokių nors pajėgų, kurios galėtų nuolat saugoti per Baltijos jūrą nutiestus kabelius ar jungtis. Gerokai didesnes jūrų pajėgas turinti Lenkija savo jungtims per Baltijos jūrą saugoti, po to, kai Baltijoje buvo susprogdintas „Nord Stream 2“ dujotiekis, pasikvietė apsaugos laivą iš Italijos karinio jūrų laivyno. Apie kokias nors panašias Lietuvos iniciatyvas neteko girdėti.
Baltijos jūroje vykdant galimą sabotažą nutrauktas ryšių kabelis tarp Švedijos ir Lietuvos veikiausiai taip pat nebuvo bent jau nuolat saugomas. Galbūt jo Lietuvai ir nereikėjo saugoti, nes pagal susitarimą kabelį prižiūri, o veikiausiai ir jo apsauga rūpinasi Švedijos bendrovė.
Bet kuriuo atveju aišku, kad Baltijos jūroje prasidėjo galima sabotažų virtinė su Kinijos laivais, ir visos šalys, tarp jų ir Lietuva, kabelių ir kitokių jūros jungčių apsaugai privalės skirti daugiau dėmesio.
Baltijos jūroje prasidėjo galima sabotažų virtinė su Kinijos laivais, ir visos šalys, tarp jų ir Lietuva, kabelių ir kitokių jūros jungčių apsaugai privalės skirti daugiau dėmesio.
Saugos ir jūros terminalus
Šiomis dienomis derintas Lietuvos papildomų objektų sąrašas, kurių gynybai nuo galimų teroristinių atpuolių gali būti panaudota Lietuvos kariuomenė.
Tarp valstybinės reikšmės objektų, kurie turi didelę riziką ir privalo būti nuolat saugomi, įrašyta „Orlen Lietuva“ naftos produktų perdirbimo gamykla prie Mažeikių, taip pat lenkų kompanijos valdomas Būtingės naftos terminalas su jo priklausiniais tiek jūroje, tiek sausumoje.
Tai gali reikšti, kad ateityje prie Būtingės naftos terminalo plūduro privalės nuolat budėti bent vienas Lietuvos karo laivas. Pageidautina, kad jis būtų ir su kokiomis nors oro gynybos sistemomis. Baltijoje dabar tokia situacija, kad į bet kurį tašką netyčia gali kas nors nukristi arba nudreifuoti koks nors laivas su nuleistu inkaru.
Į kariuomenės saugomų objektų sąrašą įtraukta ir suskystintų gamtinių dujų terminalo infrastruktūra, Klaipėdos skystųjų energijos produktų terminalas, kitaip sakant buvusi „Klaipėdos nafta“ ir Subačiaus skystųjų energijos produktų terminalas. Pastarasis šiame sąraše jau buvo ir anksčiau. Tiesiog dabar pagal naują redakciją įdėtas kartu su visa „KN Energies“ valdoma sistema.
Į kariuomenės saugomų objektų sąrašą įtraukta ir „NordBalt“ elektros energijos skirstykla bei transformatorių pastotė Klaipėdos rajone. Iš dalies tai taip pat yra jūros objekto – Lietuvos ir Švedijos elektros jungties kabelio „NordBalt“ dalis.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kretingos rajono meras: situacija tikrai pagerėjo
Praėjusią savaitę Vakarų Lietuvos upėse pakilus vandens lygiui, ekstremalią situaciją dalyje seniūnijų paskelbusioje Kretingoje situacija stabilizavosi, sako rajono meras Antanas Kalnius. ...
-
Kretingos rajone ekstremali situacija neatšaukiama: laukiama, kaip keisis orai1
Kretingos rajono savivaldybėje vandens lygis toliau slūgsta, tačiau ekstremali situacija neatšaukiama. ...
-
Uostamiestyje – išgąstis: apakino ryškaus žaibo smūgis, greitai pasigirdo ir griaustinis1
Šeštadienį vakare klaipėdiečiai ir aplinkinių gyvenviečių pajuto retą gamtos reiškinį – matė be galo ryškų žaibą ir labai greitai išgirdo smarkų griaustinį. Daugelis pajūrio gyventojų suskubo dalintis ...
-
Jūra pridarė nuostolių paplūdimiams1
Iš penktadienio į šeštadienį pajūryje siautėjusi audra padarė nuostolių ir Melnragės paplūdimio infrastruktūrai. Medinė apžvalgos aikštelė po šios nakties liko kaboti ore, ją laiko tik dvi medinės atramos. ...
-
Audra Klaipėdoje: ugniagesiams naktis buvo labai darbinga
Penktadienį vakare pradėjusi siautėti audra naktį didesnės žalos Klaipėdoje nepridarė. Ugniagesiams ši naktis buvo labai darbinga, bet didžioji dalis iškvietimų atsklido iš atokiau nuo Klaipėdos esančių miestų ir rajonų viet...
-
Dešimt svarbiausių darbų Palangoje 2024 metais29
Palangos meras Šarūnas Vaitkus feisbuke pasidalijo informacija apie dešimt svarbiausių darbų Palangoje 2024 metais. ...
-
Kretingos rajone vandens lygis slūgsta1
Dalyje upių Vakarų Lietuvoje vandens lygis vis dar lieka stichinis, bet Kretingos rajone vanduo slūgsta, sudėtingiausia situacija – vienoje sodininkų bendrijoje, sako Kretingos savivaldybės administracijos direktorė Vilma Preibienė. ...
-
Dėl stipraus vėjo Klaipėdos uoste ribojama laivyba
Dėl stipraus vėjo Klaipėdos uoste penktadienį nuo 19 val. ribojama laivyba. ...
-
Lietuvoje – audra: gyventojai praneša apie perkūniją su žaibais, pūgą5
Lietuvoje pranešama apie prasidėjusią audrą, tautiečiai fiksuoja smarkaus sniego vaizdus ir net žaibus. Audra pirmiausia prasidėjo Vakarų Lietuvoje. ...
-
Geros žinios uostamiesčio senjorams: sulaukus 100 metų – 700 eurų išmoka5
Nuo šių metų kiekvienas Klaipėdos miesto gyventojas, sulaukęs 100 metų, gaus papildomą piniginę išmoką. ...