Klaipėdos pilies bokšte – laiškas ateities kartoms

  • Teksto dydis:

Šiandien priešpiet Klaipėdos piliavietėje vyko iškilminga ceremonija, pažyminti svarbų Klaipėdos pilies bokšto atkūrimo projekto etapą – rekonstruoto bokšto viršūnėje įtvirtinta simbolinė kapsulė su laišku ateities kartoms.

„Ši ceremonija yra jaudinantis istorinis momentas Klaipėdos miestui. Palikdami simbolinę kapsulę bokšto viršūnėje, mes ne tik pagerbiame praeitį, bet ir kuriame ryšį su ateities karta. Pilies bokštas, kaip miesto istorijos ir kultūros simbolis, primins ne tik apie mūsų miesto kūrimosi šaknis, bet ir apie drąsą žvelgti į ateitį, kurti patrauklų centrą. Į kapsulę įdėta žinutė bylos apie šį laikmetį kaip ryžto, vienybės ir pažangos pavyzdį bei Klaipėdos miesto ambicijas būti pažangiu jūriniu ir kultūriniu miestu. Bokštas – miesto dvasios simbolis, kviečiantis kiekvieną apsilankyti ir iš aukštybių pažvelgti į gražėjantį uostamiestį“, – sakė Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus.

Į nerūdijančio plieno hermetišką kapsulę, kurią papildomai saugo guminė izoliacija nuo drėgmės, įdėtas laiškas kreipiasi į ateities Klaipėdos žmones ir primena, jog šioje vietoje nuo pilies statybų prasidėjo Klaipėdos istorija. Nors būta laiko, kuomet pilis buvo virtusi tik legenda, drąsios svajonės paskatino jos atgimimą. Jis prasideda nuo bokšto atkūrimo.

Laišką ceremonijos metu pasirašė Klaipėdos miesto meras Arvydas Vaitkus, Klaipėdos pilies muziejaus direktorius dr. Jonas Genys, Pilies bokšto atkūrimo projektą įgyvendinančios bendrovės „Pamario restauratorius“ vadovas Aldas Kliukas ir projekto autorius, architektas Algirdas Stripinis.

Vestos Jašinskaitės nuotr.

Tradiciškai kartu su laišku ateities kartoms į kapsulę įdėti ir šios dienos miesto laikraščiai bei metalinės eurų monetos.

Kapsulę ceremonijos metu specialiu keltuvu pakilę į 30 metrų aukštį meras A. Vaitkus kartu su „Pamario restauratorius“ vadovu A. Kliuku perdavė atsakingiems asmenims, kurie ją užkėlė į slėptuvę bokšto viršūnėje-smailėje.

5 m aukščio smailė su 1 m diametro burbulu – svarbiausios bokšto architektūrinės detalės ant bokšto stogo sumontuotos prieš pat ceremoniją. Bokšto smaigalys pagamintas iš metalo ir padengtas vario skarda, jame „paslėpti“ specialūs kabeliai, žaibolaidis ir signaliniai šviestuvai.

Kapsulės įtvirtinimas žymi svarbų projekto etapą. Atkūrus bokštą centrinėje miesto dalyje atsiras gerai matomas istorinio tūrio siluetas, kviečiantis ne tik įvertinti realų buvusios pilies aukštį, bet ir užeiti, pakilti į bokšto viršų, apžvelgti vieną gražiausių Klaipėdos miesto teritorijų: pilies teritoriją, P. Lindenau pastatų kompleksą, Danės upę, senamiestį ir naujamiestį, Smiltynę. Numatomas bokšto aukštis – 47 metrai. Toks pastato aukštis yra nurodytas istoriniuose šaltiniuose. Bokštas suprojektuotas išnagrinėjus išlikusią istorinę medžiagą, įvertinus panašaus laikmečio kitų Europos pilių architektūrinius sprendimus.

Bokšto pirmame aukšte planuojamas pilies lankytojų informacinis centras, kitose bokšto erdvėse numatoma 19–20 amžių sandūros Klaipėdos miesto technikos ir technologijų pažangos ekspozicija,  joje lankytojai galės susipažinti su svarbiausiais miesto civilizaciniais ženklais, viršutiniame aukšte,  25 m lygyje, veiks apžvalgos aikštelė. Bokšto rekonstrukcija, kurios tikslas atkurti istorinį pilies siluetą, planuojama baigti iki 2025 m. viduryje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių