Senosioms Klaipėdos rajono kapinėms – po 100 litų

Senosios Klaipėdos rajono kapinės – tarsi vietos valdžios gėdos ženklas. Nors pagal įstatymus savivaldybės administracija privalo užtikrinti senųjų palaidojimo vietų priežiūrą, rajonas kasmet teišgali kiekvienoms kapinėms skirti vos po 100 litų. Būtent todėl daugelio jų vaizdas šiurpina ne tik užsienio, bet ir vietos turistus.

Senosios Klaipėdos rajono kapinės – tarsi vietos valdžios gėdos ženklas. Nors pagal įstatymus savivaldybės administracija privalo užtikrinti senųjų palaidojimo vietų priežiūrą, rajonas kasmet teišgali kiekvienoms kapinėms skirti vos po 100 litų. Būtent todėl daugelio jų vaizdas šiurpina ne tik užsienio, bet ir vietos turistus.

Kaimas dingsta iš istorijos

Už kelių kilometrų nuo Priekulės, važiuojant Kintų link, kairėje kelio pusėje matyti nedidelė giraitė. Senbuviai sako, jog tai – Mieželių kaimo istorinės kapinės. Vietos gyventojas Konstantinas Kiaulakis pabrėžė, jog jose buvo laidojama dar praėjusio amžiaus šeštojo dešimtmečio pradžioje.

"Aš dar mažas buvau, kai mirė toks Kairys iš mūsų kaimo. Jo sūnus paskui išvažiavo gyventi į Vokietiją. Mano tėvukas per laidotuves velionį vežė į tas kapines arkliais", – pasakojo K.Kiaulakis.

Šiandien kapinės apartos iš visų pusių. Šias žemes dirbančiam ūkininkui pasirodė, jog kelio į senuosius kapus nebereikia, nes nėra nei kas juos tvarko, nei kas aplanko.

Jokios tvoros, jokių vartų, jokio ženklo, kas čia yra buvę, beveik neliko.

Istorinę palaidojimų vietą liudija tik vienintelis metalinis kryžius, keli paminkliniai akmenys ir kur ne kur iš po lapų kyšantys betoniniai kapaviečių borteliai.

Vėlėms Visų šventųjų dieną šiemet, veikiausiai ir ankstesniais metais, čia žvakučių irgi niekas neuždegė.

"Baisi gėda, kad kapinės taip atrodo. O dar liūdniau, jog ne tik kelių šimtų metų senumo Mieželių kaimas, bet ir šio kaimo senųjų gyventojų kapai dingsta iš istorijos. Šiandien net ženklo nėra prie kelio, kad čia – Mieželiai. Maža to, oficialiuose dokumentuose Mieželių kapinės kažkodėl įvardytos Venckų kapais", – piktinosi Mieželių kaimo gyventoja Danė Budrienė.

Priekulės seniūnė Daiva Bliūdžiuvienė dienraščiui tvirtino, kad seniūnijoje yra 48 istorinės kapinės, tad esą natūralu, jog nespėjama visų sutvarkyti.

Pernai seniūnijai savivaldybė tam skyrė 4 tūkst. litų. Nuspręsta sutvarkyti trejas senąsias kapines. Mieželiai į tą sąrašą nepakliuvo ir visiškai neaišku, kada paklius.

Kuklus valdžios dėmesys

Didžiulė gėda tokiose kapinėse sulaukti turistų, kurie ieško savo giminaičių kapų. Ypač iš Vokietijos. Štai viena senųjų gyventojų amžinojo poilsio vieta yra ne atokiai nuo gyvenvietės, o pačiame Venckų kaime. Vietiniai turbūt stengiasi į tą pusę net neatsisukti, nes ne be jų žinios iš ten dingo kapinių tvora, metaliniai vartai, didžioji dalis kryžių ir kapų tvorelių.

Panašu, kad šią vasarą kapinės net nebuvo nušienautos, bet seniūnė mano kitaip.

"Mes labai stengiamės tvarkyti, įtraukiame į tą misiją ir seniūnaičius", – tvirtino D.Bliūdžiuvienė

Klaipėdos rajono savivaldybės paveldosaugininkė Sonata Šmatauskienė teigė, jog šiems metams rajono kapinėms sutvarkyti vietos valdžia skyrė 30 tūkst. litų.

Rajone yra apie 300 senųjų kapinių, tai yra kiekvienų jų tvarkymui vidutiniškai turėjo tekti po 100 litų per metus.

"Seniūnai kasmet iki lapkričio 1 d. turi pateikti pasiūlymus, kurias rajono kapinaites reikia sutvarkyti ir kiek pinigų tam užtektų. Tos lėšos nėra didelės, o kapinių – labai daug, visoms nepakanka. Bet mes tų pinigų neskirstome po lygiai visoms kapinėms. Gerai sutvarkoma vienas ar dvejas kapinaites kiekvienoje seniūnijoje", – dėstė S.Šmatauskienė.

Įspėjimas – susitvarkyti

Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio vadovė Audronė Puzonienė tvirtino, kad pagal Lietuvos įstatymus kapinių sunaikinti negalima net tuo atveju, jei ten jokio ženklo apie buvusius palaidojimus nebelikę.

"Kapinės turi būti saugomos iš kartos į kartą. Yra įstatymo straipsnis apie viešąją pagarbą. Net jei ir nelieka jokių žymių, kapinių vieta privalo būti saugoma", – pabrėžė A.Puzonienė.

S.Šmatauskienė neslėpė, kad iš Kultūros paveldo departamento dėl netvarkomų senųjų kapinių Klaipėdos rajono valdžia ne kartą gavo įspėjimų.

Pasak rajono paveldosaugininkės, rajono seniūnijos pagal išgales tvarko tuos kapus – iškerta menkaverčius krūmus, išvalo sausuolius, atstato paminklus, nuvalo antkapius.

"Yra seniūnijų, kuriose tvarkomasi ir gana neblogai. Akivaizdu, kad savivaldybės skiriamų lėšų tam nepakanka. Tačiau reikia ieškoti ir kitų būdų, kaip tai sutvarkyti. Manau, reikėtų prašyti šalia gyvenančių žmonių pagalbos", – svarstė S.Šmatauskienė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

INDra

INDra portretas
Įdomus staipsnis. Aktualu. Ačiū žurnalistei.

d

d portretas
Venckai turėjo 2 kapines ir dar buvo Mieželių kaimo kapinės .Reiškia buvo 3 kapinės (dvi Venckų ir vienos Mieželių). Jeigu taip vadinamos pirmosios Venckų kapinės faktiškai yra Mieželių kaimo gyventojų laidojimo vieta, tai kur dingo faktinės Venckų kaimo pirmosios kapinaitės ???? Atsakymą galima spėlioti .Matyt būta valdininkų ,''kurie pasiklysta tarp 3 pušų '' ,tai lengvai paklydo ir tarp 3 kapinaičių

birute klaipedos r.

birute klaipedos r. portretas
NUOSIRDUS ,SVEIKTINAS , ZMONEMS ,UZ KILNU DARBA ,ISEJUSIESIAMS I ANAPILI.juk visi turi dekingi būti ,siems ,zmonems ,liuteronams ,ir vokieciu gyventojams ,kurie kurie simtm,eciais ,si krasta ,mazoji lietuva vadinam.NESAVO NORU TUREJO ISEITI IS SIO KRASTO STATYTUS ,KURTUS ,SAVO RANKOMIS ,NAMUS, UKIUS IR SAVO LIESOMIS ,STATE ,DIRBO ,,,,paliko lietuvos zmonems ,o dabar ju palikoniai atvyke randa apleistus amzino poilsio kapinaites.NAIKINAMAS ISTORIJOS ,PAVELDAS.mokyklose vaikai kile is mezeliu nezino sios istorijos ,kas kurie ,kur dabar ju seneliai,ar tevai ,ir jie patys gyvena.Reikia dekoti zurnalistam kurie prieme sia opia problema placiau paviesinti ,kuri moteris GYVENA SIAME KAIME ,NELIKO ABEJINGA BIOKRATAMS PASAKYTI I AKIS.
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

  • Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus
    Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus

    Klaipėdoje vyrui patekus į progimnaziją ir pavogus moksleivių telefonus, švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas teigia, kad stiprinant ugdymo įstaigų saugumą, svarbiausia užtikrinti aplinkos stebėjimą ir patekimo į pastat...

  • Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
    Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą

    Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...

  • Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai
    Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai

    Į gruodį vyksiantį Kalėdų eglučių kiemelio konkursą užsiregistravo net 45 klaipėdiečių organizacijos. Lapkričio 20-oji buvo paskutinė registracijos diena, tačiau dar devynių dalyvių sulaukta kitą dieną, terminui jau oficialiai pasibaigus. ...

  • „Pražuvusi Klaipėda“ nukeliavo į sandėlį
    „Pražuvusi Klaipėda“ nukeliavo į sandėlį

    Ne vienerius metus klaipėdiečiams rodęs, kaip šiame mieste gyventa prieš kelis šimtus metų, kūrinys dingo iš įprastos vietos. Šioje tvirtovės įtvirtinimų vietą ženklinančiame plote netrukus bus įrengtas kitas akc...

    2
  • Lietuvos kariams – padėka ir pagarba
    Lietuvos kariams – padėka ir pagarba

    Žvarbų penktadienio vidurdienį klaipėdiečiai kartu su kariais atžygiavo į Kruizinių laivų terminalą, kuriame vyko Lietuvos kariuomenės 106-ųjų atkūrimo metinių ceremonija. Skambėjo sveikinimo kalbos, aidėjo salvės, virš susirinkusiųj...

  • Terminalo pavadinimas – ne vienas
    Terminalo pavadinimas – ne vienas

    Kruizinių laivų terminalas gali būti vadinamas dvejopai – ne tik visiems įprastu oficialiu pavadinimu, bet ir kitu – Karo ir kruizinių laivų terminalu. Taip esą nuspręsta dėl to, kad šiame terminale švartuojasi ne tik kruizin...

  • Uostamiestyje lapus šluos ir gruodį
    Uostamiestyje lapus šluos ir gruodį

    Rudeninių lapų šlavimo ir išvežimo darbai vyks iki gruodžio vidurio. Šią savaitę vien iš Skulptūrų parko išvežta net 20 tonų lapų. Didžioji dalis šaligatvių – nuvalyti, pamažu valomi ir kiti parkai ...

    1
  • Kam važiuoti į Laplandiją, jei turime Palangą?!
    Kam važiuoti į Laplandiją, jei turime Palangą?!

    Nuo jaukių vakarienių, pramogų šeimai iki energingų renginių ir fejerverkų – šventiniu laikotarpiu Palanga stengiasi patenkinti kiekvieno poreikius. Šiųmetis švenčių laukimas mylimiausiame kurorte prie jūros bus pers...

    3
  • Lapkričio pabaiga – nežiemiška
    Lapkričio pabaiga – nežiemiška

    Sinoptikų pranešimai pajūryje gyvenantiems žmonėms neleidžia tikėtis nei didesnių šalčių, nei ypatingos šilumos. Viskas bus taip, kaip ir paprastai būna lapkričio gale – stiproki vėjai vaikys debesis, o kai jie nurims, ga...

  • Į svečius pas merą – „pasimatuoti“ kėdės
    Į svečius pas merą – „pasimatuoti“ kėdės

    Klaipėdos vadovo Arvydo Vaitkaus feisbuko paskyroje atsirado šmaikštus vaizdo įrašas, kuriame visiems žinomas aktorius klaipėdietis Giedrius Savickas prašo „pasimatuoti“ mero kėdę. Šiuo vaizdo įrašu ...

    1
Daugiau straipsnių