- Vidmantas Matutis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kuo toliau žengiame nuo sovietmečio, tuo tas 50 metų okupacijos laikotarpis istoriškai tampa įdomus, nes tai, kas buvo, prisimena vis mažiau žmonių.
Sovietmečio simboliai Klaipėdoje
Mažosios Lietuvos istorijos muziejus rengiasi atnaujinti XX a. antrosios pusės laikotarpio, kuris apima Klaipėdą sovietmetyje, salę. Joje planuojama įdiegti šiuolaikines technologijas, kurios geriau perduotų sovietmečiu Klaipėdoje egzistavusią aplinką.
Dalis klaipėdiečių dar prisimena patranką vienoje iš Klaipėdos aikščių, Lenino paminklą, kuris dabar, atrodo, yra Grūto parke, Dangės upės restoraną „Regata“, kuris taip ir liko palaidotas Klaipėdos uosto prieigose.
Klaipėdoje buvo organizuota ir viena geriausių visoje Sovietų Sąjungoje prekybos sistemų. Klaipėda anuomet garsėjo ir ypatingomis madomis, kurios per uostą ir jūreivius atkeliaudavo į Vakarų Lietuvą.
Įdomus ir Klaipėdos uosto išaukštinimas dėl didžiulio žvejybos laivyno, žuvų apdorojimo pramonės, kurią vykdo į Klaipėdą iš kitur sovietmečiu atvykę žmonės.
Įdomus ir Klaipėdos uosto išaukštinimas dėl didžiulio žvejybos laivyno, žuvų apdorojimo pramonės, kurią vykdo į Klaipėdą iš kitur sovietmečiu atvykę žmonės.
Miestas be tikrų gyventojų
Kokia buvo sovietinė Klaipėda, kas buvo tas sovietmetis, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus planuoja pristatyti atnaujintoje penktojoje salėje.
Joje stenduose ir multimedijos priemonėmis būtų pristatoma sovietmečio žmogaus buitis, simbolika, 1945 m. okupacija, laikotarpis nuo 1946 iki 1986 metų ir rezistencija.
Klaipėda buvo vienas iš tų Lietuvos miestų, kuris po 1945 m. keitėsi bene labiausiai. Galima tik įsivaizduoti, kokie procesai vyko, jei iki 1938 m. Klaipėdos krašte buvo per 152 tūkst. gyventojų, kurių didžioji dalis, per 140 tūkst., pasitraukė 1944–1945 m. artėjant sovietų armijai. Teigiama, kad pačioje Klaipėdoje vietinių gyventojų buvo likę vos kelios dešimtys.
Sovietai dalį Klaipėdos krašto gyventojų (apie 4 tūkst.) 1945–1946 m. sugrąžino iš jų okupacinių zonų Vokietijoje. Dar apie 2 tūkst. gyventojų iš Vokietijos į Klaipėdos kraštą buvo sugrąžinti 1948–1949 m.
Per karą smarkiai sugriautą Klaipėdą atstatinėjo ir pramonę kūrė iš plačiosios Sovietų Sąjungos į Klaipėdą atvykę kitataučiai.
Pramonė ir tradicijos
Tai, kas Klaipėdoje vyko sovietinės okupacijos laikotarpiu, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus planuoja pristatyti nuolat vaizdą sukančiuose dviejuose multimedijos ekranuose. Vienas jų bus skirtas Klaipėdos pramonės vystymui, kitas – sovietiniam gyvenimui, aplinkai, šventėms.
Per sovietmetį Klaipėdoje sukurtos žvejybos laivyno, žuvų apdorojimo, laivų statybos ir remonto pramonės šakos. Dalis tų šakų, kaip, tarkim, laivų statyba, Klaipėdoje buvo ir tarpukaryje. Verta prisiminti ir Pauliaus Lindenau laivų statyklą, ir pastatytus laivus.
Klaipėdoje vystėsi ir lengvoji pramonė, pavyzdžiui, medvilnės verpimo ir audimo kombinatas „Trinyčiai“, maisto pramonė – mėsos, pieno kombinatai, „Švyturio“ alaus darykla, kita pramonė – celiuliozės ir popieriaus kombinatas, namų statybos kombinatas.
Klaipėdoje vystėsi ne tik žvejybos laivynas su žvejybos uostu, bet ir transporto laivynas su prekybos uostu.
Sovietmečiu buvo įsteigta ir Jūreivystės mokykla, 1972–1979 m. įrengtas Jūrų muziejus ir akvariumas.
Per sovietmetį iki mūsų dienų atkeliavo ir dar nuo 1934 m. Klaipėdoje pradėtos švęsti Jūros šventės. Pradžioje nuo 1965 m. ši šventė vadinosi Žvejo diena, o vėliau imta vadinti Jūros švente. Sovietmečiu jose vykdavo karo ir žvejų laivų paradai. Kiekviena šventė būdavo skirta pažymėti kokiai nors sovietinei politinei datai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Imasi griežtų priemonių: nutarta drausminti gudraujančius gyventojus
Kretinga imasi drausminti nemokančius už šiukšles. Jeigu namo ar buto savininkai neįrodys, kad jų būstas negyvenamas, teks mokėti maksimalų mokestį, skaičiuojamą net šešiems asmenims. Komunalininkai skaičiuoja, kad rajone...
-
Miestas telkiasi sudėtingai kovai: moksleivių priklausomybes vadina pasauline pandemija
Klaipėdos miesto siekiamybė – nulinė tolerancija žalingiems įpročiams, plintantiems tarp jaunų žmonių. Šiai sudėtingai kovai miestas telkia partnerius – švietimo, policijos, sveikatos, socialinių paslaugų, nevyriausybinio ...
-
Pasirašyta bendradarbiavimo sutartis švietimo srityje
Klaipėdos rajono savivaldybė turės kompensuoti ūkio išlaidas už rajono teritorijoje gyvenančius vaikus, lankančius Klaipėdos miesto biudžetines švietimo ir sporto įstaigas pagal neformaliojo vaikų švietimo programas, skelbia uos...
-
Teismas: Klaipėdos valdžia už sankryžos remontą „Rivonai“ neturi mokėti dar 3,5 mln. eurų
Mažmeninės prekybos tinklo „Norfa“ savininkų kontroliuojamai bendrovei „Rivona“ iš Klaipėdos valdžios per teismą nepavyko išsireikalauti 3,5 mln. eurų už papildomus sankryžos remonto darbus. ...
-
Griautiname pastate Juodkrantėje gyvenantiems sutuoktiniams priteisė 16 tūkst. eurų
Neteisėtai Juodkrantėje pastatytame ir griautinu pripažintame jachtininkų viešbutyje turtą įsigijusiems sutuoktiniams Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) iš Lietuvos priteisė per 16 tūkst. eurų turtinės ir neturtinės žalos. ...
-
Užfiksuota žemiausia šios žiemos oro temperatūra: dėmesį traukia įspūdingi vaizdai
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba sekmadienį pranešė, kad užfiksuota žemiausia šios žiemos oro temperatūra. ...
-
Klaipėdos jūrų uosto direktorius: tik 5 proc. viso krovinių srauto sudaro tranzitas
Klaipėdos jūrų uostas nebėra priklausomas nuo krovinių tranzito iš Rytų šalių, teigia uosto direktorius Algis Latakas. Jo pateiktais duomenimis, jei 2020 metų pabaigos tranzitas sudarė 40 proc. viso krovinių srauto, 2024 metais jis smuk...
-
Premjeras ir Seimo pirmininkas svarbų Lietuvai įvykį švenčia Palangoje
„Mūsų valstybės pirmieji asmenys elektros tinklų sinchronizavimą su kontinentine Europa švenčia, žinoma, Palangoje, kur šiandien rinkosi visa Lietuva“, – feisbuke skelbė Palangos meras Šarūnas Vaitkus. ...
-
Šimtai ledinių maudynių aistruolių nėrė į Baltijos jūrą: prisijungė ir žinomi politikai
Ledinių maudynių mėgėjų skaičius šią žiemą dar labiau išaugo – į eketes vis drąsiau lipa ne tik nemažą patirtį turintys ruoniai, bet ir pirmą kartą šį grūdinimosi būdą norintys patirti žmonės. Ekečių žemėlap...
-
Nidoje – gamtos sukurti stulbinantys vaizdai
Kuršių nerijos nacionalinis parkas pasidalijo įspūdingais vaizdais iš Nidos. ...