- Milda Skiriutė, Daiva Janauskaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Tėvai turėtų atidžiai stebėti, ką internete, socialiniuose tinkluose veikia vaikai. Viešumoje jau pasirodė žinia, kad paaugliai pradėjo domėtis vadinamosiomis mirties grupėmis, kurių šaknys – Rusijoje. Žaidimas sukurptas taip, kad jį turi vainikuoti tragedija.
Kelio atgal nėra
Įspėjančiu pranešimu apie tai, kokiais šiurpiais dalykais domisi paaugliai, pasidalyta vakar socialinio tinklo "Facebook" grupėje "Klaipėdos miesto virtuali mamyčių bendruomenė".
Moteris rašė, kad atsitiktinai sužinojo apie naują žaidimą, galintį tiesiogiai vesti į tragediją, ir nusprendė perspėti visus tėvelius.
"Baisu", – trumpai informaciją, kuria dalijasi, apibūdino moteris.
Mamoms pateiktos vienoje paauglių grupėje merginos išdėstytos mintys. Ji rašė, kad domisi Rusijoje tarp paauglių iki 17 metų paplitusiu žaidimu "Mėlynasis banginis", dar vadinamu "Tylusis namas".
Mergina rašė, kad įkėlus vieną savo nuotrauką į rusų ir dar vieną – į pasaulinio lygio socialinius tinklus ir nurodžius tam tikrus "hashtagus" – raktinius žodžius rusų kalba, žmogų suranda "kuratorius".
Pastarasis pasidomi, ar paauglys tikrai nori baigti gyvenimą ir kokios priežastys tai jį verčia daryti.
Mergina pabrėžė, kad kuratoriumi prisistatęs asmuo net nebando suteikti pagalbos sutrikusiam nepilnamečiui, o psichiškai jį veikia ir įtikinėja, kad šiam išties reikia nusižudyti.
Taip pat nurodo, kad pradėjus šį žaidimą kelio atgal nebus.
Prašo žaloti save
Mergina nurodė, kad į žaidimą įsitraukę paaugliai per 50 dienų turi įvykdyti 50 užduočių.
Pastarosios kelia šiurpą ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems. Dalis užduočių susijusios su savęs žalojimu.
Teigiama, kad pirma užduotis, susijusi su tuo, neva būna išsipjaustyti ant rankos banginį ir atsiųsti nuotrauką. Antra – "supjaustyti venas į daleles" (smulkiais pjūviais susižaloti riešą), trečia – atsikelti 4.20 val., užlipti ant stogo ir pastovėti, ketvirta – susitikti su kitais žaidimo dalyviais.
Mergina taip pat nurodė, kad paauglių prašoma pasiklausyti keistos muzikos, išsipjaustyti ant rankos tam tikrus skaičius ir raides.
Teigiama, jog paskutinę – 50-ąją dieną reikalaujama, kad nepilnametis baigtų gyvenimą – nurodomi net būdai, kaip tai padaryti.
Rusijoje šimtai vaikų nusižudė, nes paprasčiausiai išsigando.
"Jei parašai, kad nebenori žaisti ar tau baisu, kuratorius atsiunčia internetinio puslapio nuorodą, kurią atidarius rodoma "klaida" – "error". Tačiau po 10 min. atsiunčia tikslų atsisakiusio žmogaus adresą ir grasina jo šeimai. Nurodo, kad, jei myli artimiausius žmones, nenori, kad šie mirtų, turi nusižudyti. Rusijoje šimtai vaikų nusižudė, nes paprasčiausiai išsigando", – rašė mergina.
Ji domėjosi, ar iš grupės narių kas nors Lietuvoje jau bandė žaisti šį žaidimą. "Aš nenoriu", – tvirtino posto autorė.
Imsis operatyvių veiksmų
Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuro vedėjas Marius Strička teigė, kad apie "mirties grupes", kurios kelia problemų užsienio šalyse, sužinojo užvakar.
"Buvau susitikęs su vyriausiuoju suicidologu iš Kazachstano. Jis papasakojo apie šią šalį kamuojančią problemą. Tvirtino, kad teko uždaryti apie 100 tūkst. internetinių svetainių, įtraukiančių paauglius į tokius pavojingus žaidimus. Teigė, jog tai atėjo iš Rusijos. Dar vakar pagalvojau: gerai, jog Lietuvoje nėra tokios problemos, o šiandien sužinau, kad jau reikia imtis operatyvių veiksmų", – kalbėjo vedėjas.
M.Strička pabrėžė, kad situacija yra rimta. Svečias iš Kazachstano pasakojo, jog "mirties žaidime" egzistuoja tam tikri lygiai, kurių siekiama. Į žaidimą įsitraukę paaugliai nuolat gauna nurodymus, ką turi daryti.
Pavyzdžiui, nurodoma prieiti prie mamos – jei ši pažiūrės į akis, tada viskas gerai, priešingu atveju liepiama įsipjauti į ranką ir atsiųsti įrodymus – fotografijas.
"Gyvename žaidimų visuomenėse, ypač virtualioje erdvėje. Vieni skirti pramogai, o atsiranda ir tokių, kurių pasekmės rimtos ir tragiškos", – teigė vedėjas.
M.Strička akcentavo, kad tėvai turėtų rūpintis vaiko saugumu internete, tartis su ekspertais, kaip galėtų tai užtikrinti.
Žaidimai, kurie skatina smurtą, savęs žalojimą, yra nusikaltimas.
"Reikia sutelkti visas jėgas, stebėti, kokiais kanalais plinta šiurpi informacija, pateikti duomenis teisėsaugai, kad ši bėda neaugtų. Žaidimai, kurie skatina smurtą, savęs žalojimą, yra nusikaltimas", – pabrėžė vedėjas.
Įrašai platinami už pinigus?
Įvairiuose šaltiniuose teigiama, kad Rusijoje vadinamosios mirties grupės, bandančios įtraukti paauglius, išpopuliarėjo praėjusių metų gegužę.
Įtikinėjama, kad jau įvyko šimtai tragedijų. Tačiau įrodyti tokių grupių sąsajų su paauglių žūtimis kol kas nepavyko.
Pastebima, esą tokios "mirties grupės" pradėjo plisti kai kuriose šalyse – Ukrainoje, Kazachstane, Kirgizijoje.
Pasakojama, kad tokiomis grupėmis prisidengę neaiškūs asmenys platina negatyvią informaciją, stengiasi sukurti niūrią atmosferą ir taip paveikti paauglį.
Dauguma siunčiamų užduočių paaugliams yra susijusios su skausmo sukėlimu sau. Be to, verčiama filmuoti ar fotografuoti ir patį žalojimosi procesą.
Pasirodė spėjimų, kad tokie įrašai jau pardavinėjami vadinamajame tamsiajame internete.
Aiškinama, kad kai paauglys yra pakankamai paveiktas ir įtrauktas, jam administratoriai taip pat siunčia tokius vaizdo arba garso įrašus. Sykiu nurodoma, jog vienintelė išeitis iš susidariusios situacijos – tragedija.
Bendraudami paaugliai vadinamajam kuratoriui atskleidžia daug savo asmeninės informacijos ir vėliau yra šantažuojami. Norintiesiems pasitraukti grasinama susidoroti su artimaisiais.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Debreceno gatvėje – sujudimas: įvestas planas „Skydas“
Klaipėdoje trečiadienį rastas karo laikų sprogmuo, pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD). ...
-
Klaipėdoje – autobuso ir „Volkswagen“ kaktomuša
Uostamiestyje trečiadienio rytą susidūrė miesto autobusas ir automobilis. ...
-
Prieš teismą stos narkotikais prekiavęs įmonės vadybininkas
Telšių apylinkės teismo Telšių rūmus pasiekė baudžiamoji byla, kurioje 28-erių metų vadybininku dirbantis telšiškis kaltinamas neteisėtu narkotinių ir psichotropinių medžiagų disponavimu. ...
-
Patikėjusi sukčių klasta, klaipėdietė prarado 5 tūkst. eurų
Sukčių pramanais apie į eismo įvykį patekusią giminaitę patikėjusi uostamiesčio gyventoja prarado 5 tūkst. eurų. ...
-
Bendrovė „Radailių dvaras“ ir jos direktorė nubaustos už mokesčių vengimą1
Klaipėdos apygardos teismas priėmė baudžiamąjį įsakymą, kuriuo uždaroji akcinė bendrovė „Radailių dvaras“ ir jos direktorė Vita Aušrienė pripažintos kaltomis dėl apgaulingos apskaitos tvarkymo. ...
-
Klaipėdoje – BMW vairuotojų konfliktas: vyras apgadino automobilį, svaidėsi grasinimais
Pirmadienį Klaipėdoje, automobilių stovėjimo aikštelėje, vienas vyras grasino kitam. ...
-
Šilutės rajone – avarija: sužaloti devyni žmonės (atnaujinta)
Šilutės rajone antradienį susidūrė trys automobiliai. ...
-
Uostamiestyje siautė drabužių vagis
Klaipėdoje vyras iš parduotuvės prekybos centre nugvelbė drabužių už beveik 550 eurų. ...
-
Plungės rajone vyras, įtariama, nelegaliai prekiavo el. cigarečių skysčiu
Plungės rajono pareigūnai nustatė vyrą, kuris galėjo nelegaliai prekiauti skysčiu el. cigaretėms. ...
-
Per savaitę Klaipėdoje – 336 KET pažeidimai
Lapkričio 18–24 d. Klaipėdos Kelių policijos skyriaus pareigūnai per vykdytas priemones iš viso užfiksavo 336 įvairius Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimus, nustatė penkis neblaivius vairuotojus. Didžiausią dėmesį pareigūnai pra...