- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pareigūnai pastebėjo, kad nuo praėjusio rudens itin suaktyvėjo telefoniniai sukčiai, dažniausiai besitaikantys į pažeidžiamiausias žmonių grupes, tokias kaip senjorai.
Kaip šią savaitę pranešė Vilniaus apskrities policija, tokie sukčiai dažnai naudoja psichologinį spaudimą ir manipuliacijas, kad įtikintų žmones pervesti pinigus, atskleisti asmeninius duomenis arba atlikti kitus veiksmus, susijusius su finansiniais nuostoliais.
Didžiausia sukčių išviliota pinigų suma siekia 34 tūkst. 900 eurų.
Anot policijos, vienas iš dažniausiai naudojamų telefoninio sukčiavimo metodų žinomas kaip „skubus pagalbos prašymas“.
Jo metu skambina nepažįstamas žmogus ir teigia, kad artimas giminaitis – sūnus, dukra, anūkas, giminaitis – pateko į eismo įvykį. Apgavikai dažnai pasakoja, kad žmogus yra sužeistas arba sulaikytas policijos, ir prašo pinigų, kad būtų sumokėta už gydymą ar išvengta teisinių pasekmių.
Policijos teigimu, tokie skambučiai dažnai būna emociniai ir skubūs, siekiant sukelti baimę ir spaudimą aukai. Kad būtų įtikinamiau, sukčiai į pagalbą dažnai pasitelkia ir kitus asmenis – tariamus advokatus ar medikus.
Nepatiki, kad buvo apgauti
Anot pareigūnų, pasitaiko atvejų, kai žmonės nepatiki, kad buvo apgauti ir juos tenka įtikinėti.
Kriminalistai turėjo duomenų, kad iš senyvo amžiaus moters išvilioti pinigai. Atvykusiems pareigūnams moteris kategoriškai teigė, kad pastarieji jai meluoja ir iš jos pinigų niekas neišviliojo, ji tikino tik padedanti savo dukrai.
Toliau pareigūnams bendraujant su senjore, ši pagaliau suvokė, kad buvo apgauta.
Skambinę sukčiai moterį įtikino, kad dukra, ėjusi kartu su svetima mergaite, pateko į avariją. Po to pokalbį telefonu perėmusi moteris prisistatė esanti senjorės dukra.
Moteris buvo įsitikinusi, kad iš tikrųjų kalba jos dukra. Moteris pensininkei pasakė, kad buvo sužalota ir šiuo metu guli ligoninėje. Pokalbį su tariama dukra perėmęs vyras pasakė, kad mergaitės, su kuria ėjo jos dukra, mama jos dukrą padavė į teismą ir įtikino, jog reikia 5 tūkst. eurų, kad būtų išvengta teismo.
Sukčius senolei nurodė pinigus sudėti į rankinę ir uždengti skudurais. Kadangi pensininkei buvo liepta nieko niekam nesakyti, tuo metu kartu su ja buvęs sūnus, nežinodamas apie situaciją, rankinę su pinigais atidavė sukčiams.
Kita nukentėjusi garbaus amžiaus moteris taip pat sulaukė sukčių skambučio – į namų telefoną paskambinusi rusiškai kalbėjusi moteris prisistatė esanti jos dukra. Ji tikino, kad pateko į avariją, kurioje nukentėjo kita moteris su dukra, jos bus operuojamos.
Vėliau paskambino rusakalbis vyras, kuris prisistatė policijos pareigūnu. Tariamas pareigūnas nurodė, kad nukentėjusi moteris reikalauja pinigų – 23 tūkst. eurų už operaciją. Rusakalbis vyras pensininkei liepė parašyti pareiškimą, kad būtų nutraukta baudžiamoji byla jos dukrai, kad žala bus atlyginta.
Moteris surinko 10 tūkst. eurų, kuriuos, sudėjusi į maišą su patalyne, atidavė atvykusiam vairuotojui. Netrukus senolė vėl sulaukė sukčių skambučio – policijos pareigūnais prisistatę asmenys pareikalavo dar pinigų. Moteris, susisiekusi su giminaite ir draugėmis, pasiskolino pinigų ir daugiau nei 10 tūkst. eurų vėl atidavė vairuotojui.
Paaiškėjo, kad tuo metu, kai moteris bendravo su sukčiais ir rinko pinigus, jos vyras taip pat buvo įviliotas į sukčių pinkles, tačiau pinigų jiems nespėjo atiduoti – buvo įspėtas.
Ragina neskubėti
Policija pataria sulaukus „skubaus pagalbos prašymo“ reikalaujant pinigų, neskubėti atlikti jokių veiksmų.
„Sukčiai gali bandyti manipuliuoti jūsų emocijomis, kad įtikintų, jog jūsų artimas žmogus yra sužeistas, sulaikytas ar kad jam nedelsiant reikia pagalbos. Neleiskite, kad tokie teiginiai jus sujaudintų ar klaidintų. Paskambinkite tam neva nukentėjusiam žmogui ar kitiems šeimos nariams, kad sužinotumėte tikrąją situaciją“, – teigia policija.
Nuo praėjusių metų rugsėjo Vilniaus apskrities vyriausiajame policijos komisariate atliekama daugiau nei 100 ikiteisminių tyrimų dėl sukčiavimo.
Šiuo metu yra nustatyti aštuoni įtariamieji, iš jų trys nusikaltimų padarymo metu buvo nepilnamečiai. Šešiems įtariamiesiems yra paskirta griežčiausia kardomoji priemonė – suėmimas.
Sulaikant įtariamuosius, sostinės kriminalistams pagelbėjo Klaipėdos apskrities Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Telefoniniai sukčiai toliau pelnosi iš patiklių gyventojų
Telefoniniai sukčiai pasisavino 7 tūkst. eurų iš dviejų garbaus amžiaus sostinės gyventojų. ...
-
Marijampoliečiai ir varėniškiai skaičiuoja ilgapirščių padarytus nuostolius
Marijampolės policijai šeštadienio rytą pranešta apie pavogtus siurblius ir valymo įrenginius, tuo metu Varėnos rajone iš kiemo dingo automobilis. ...
-
Šiaulietį įklampino įtartinos eurų kupiūros
Šiauliuose sekmadienio rytą sulaikius vyrą, pas jį rastos šešios eurų kupiūros, kurias policija įtaria esant padirbtas. ...
-
Norvegijoje pernai pavogta „Audi“ rasta Tauragės garaže
Norvegijoje pernai gruodį pavogtas automobilis sausio 25 d. rastas garaže Tauragėje. ...
-
Pakaunėje vyrų konfliktas baigėsi peilio dūriais: policija ieško įtariamojo
Kauno ir Kėdainių rajonuose peiliais šeštadienį sužaloti du žmonės, policija ieško vieno įtariamojo. ...
-
Per dieną smurtautojai sužeidė tris policininkus
Šeštadienį Utenoje ir Marijampolėje tarnybos metu buvo sužaloti trys policijos pareigūnai. ...
-
Vyras pasigedo ūkiniame pastate paslėptų tūkstančių eurų
Rimšės miestelio gyventojas šeštadienį pasigedo ūkiniame pastate laikytų pinigų. ...
-
Garaže rastas negyvas vyras: ant kūno – sužalojimai
Šauliuose, garaže, šeštadienį rastas vyras be gyvybės ženklų. ...
-
Vilniuje sustabdytame automobilyje rasta 4 tūkst. kontrabandinių cigarečių pakelių
Sostinėje ketvirtadienį pareigūnų sustabdytame automobilyje rasta 4 tūkst. kontrabandinių cigarečių pakelių, pranešė Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas (AVPK). ...
-
Generalinis komisaras: policijoje nyksta smulkioji korupcija, bet auga kyšių sumos
Policijoje beveik išnyko smulkioji korupcija, anksčiau paplitusi Kelių policijoje, tačiau auga organizuotų nusikalstamų grupuočių pareigūnams siūlomos sumos, teigia generalinis komisaras Arūnas Paulauskas. ...