Jauniausia Europos pilis: šiuolaikinė pasaka bulgarišku stiliumi

Ką darytumėte turėdami krūvą pinigų? Keliautumėte po pasaulį? Įkurtumėte labdaros fondą? Bulgaras Georgijus Tumpalovas pasistatė pilį. Ne šiaip didelį namą, bet tikrų tikriausią pilį, kuri neturi tik vieno – senove dvelkiančios istorijos. Ravadinove stūksanti pilis „Įsimylėjęs vėją“ („In Love With the Wind“) skaičiuoja vos kelis dešimtmečius ir yra vienintelė naujai pastatyta pilis Europoje.

Įgyvendino vaikystės svajonę

Viskas prasidėjo 1996-aisiais, kai G. Tumpalovas, tuomet 40-metis, kastuvu ant smėlio nubraižė didžiulį kryžių – būsimosios pilies kontūrus. Tad jei ir dvelkia mistika šios pilies istorijoje, tai tik šia prasme: iš kur tiek pinigų tokiam grandioziniam statiniui?

Praeityje profesionalus imtynininkas G. Tumpalovas yra sakęs, kad praturtėjo parduodamas ir pirkdamas žemes. Komunistinio režimo žlugimas 1989 m. sukėlė privatizacijos bangą. Esą tuomet, dar gerokai prieš prasidedant statybų bumui pietinėje Juodosios jūros pakrantėje, jis supirko didžiulius žemės sklypus, o išaugus kainoms juos pardavė.

Georgijus Tumpalovas / D. Juškienės nuotr.

Kodėl pasirinko statyti viduramžiško stiliaus pilį, o ne šiuolaikišką modernų statinį? „Nuo vaikystės svajojau turėti savo pilį, tokią, kaip ir pasakose. Pilis yra mano likimas, ją kūriau ir už viską mokėjau ne pinigais, o savo gyvenimu“, – ne viename interviu yra sakęs G. Tumpalovas.

Kodėl – Ravadinove? Marikostinove, kalnuotoje Blagojevgrado srityje Bulgarijos pietvakariuose, gimęs G. Tumpalovas vedė iš Sozopolio kilusią moterį. Burgaso įlankoje esantis Sozopolis – ne tik žavingas pajūrio kurortas, bet ir seniausias Bulgarijos miestas, įkurtas 610 m. pr. Kr. Turistus čia vilioja ne tik pajūrio malonumai, bet ir ypatinga senamiesčio aura, tad statyti pilį greta gausiai lankomo objekto (Ravadinovas – vos už kelių kilometrų nuo Sozopolio) buvo racionalus sprendimas. Sozopolyje dabar gyvena abu G. Tumpalovo sūnūs, o jis pats su žmona – pilyje.

Didybė: nusileidus į rūsio menę, pasitinka šarvuoti sargybiniai. Yra ką saugoti – vien stalo kaina atima žadą! / D. Juškienės nuotr.

Lankytojų netrūksta

Taigi sveiki atvykę į šiuolaikinę pasaką! Patekti į ją galima visomis savaitės dienomis nuo 8 iki 17 val. sumokėjus 15 eurų už bilietą. Taikomos ir nuolaidos, ypač lanksčiai – vaikams ir jaunimui (iki 7 metų – nemokamai, 7–11 metų – 7,50 euro, 12–17 – 10 eurų).

Pilis daug kur pristatoma kaip šeimos pramogų vieta. Vieni tėvai vežasi savo atžalas, kad parodytų „tikrą pilį“, kiti – kad parodytų „tikrą karalių“. Mat pilyje gyvenantis šeimininkas išeina pasivaikščioti į savo valdas, bendrauja su pilies lankytojais, su jais fotografuojasi. Tikėtina, kad vaikams ši disneilendiška tikrovė patinka, tačiau suaugusiesiems tenka praryti eklektikos ir kičo piliulę.

Prie įėjimo į pilį galvas kelia didžiulis slibinas – skulptūra, kokių apstu visoje pilies teritorijoje. Ir jei įmanoma suprasti, kad kai kurios jų – tiesiog sodo puošmenos, suvokti pačiam šeimininkui skirtos skulptūros atsiradimą kiek sunkiau... G. Tumpalovas įsiamžino lyg kilmingas karžygys su šarvais ir kalaviju.

 

Vizija: 1996-aisiais G. Tumpalovas kastuvu ant smėlio nupiešė savo svajonių pilies kontūrus – kryžiaus forma matoma iš paukščio skrydžio. / visitbulgaria.com nuotr.

Užrašas ant postamento – ne mažiau įmantrus. Trumpai perpasakojant: kai gyvenimo pabaigoje sutiks Dievą, o šis paklaus, ką nuveikė gyvenime, G. Tumpalovas planuoja atsakyti: „Aš pastačiau pilį ir užauginau du vaikus.“

Ekscentriškasis pilies šeimininkas dažnai pabrėžia, kad jo pilis padeda žmonėms svajoti ir siekti savo svajonių. Išties daugeliui ši pilis kelia susižavėjimą. Tai patvirtina ir skaičiai: per metus čia sulaukiama iki 1 mln. lankytojų.

Tad įtikinamai skamba ir tokia versija, kad pilis buvo sumanyta kaip prabangus viešbutis, skirtas medžioklės turizmui. Visai greta – Strandžos draustinis, užimantis daugiau nei 116 tūkst. ha, kurio miškuose gausu elnių ir šernų. Kaip ten būtų buvę su medžiokle – nežinia, tačiau įrengti tokį viešbutį esą G. Tumpalovas pristigo lėšų, tad atvėrė pilį nemenkas pajamas atnešančiam turistų srautui. Laisvai po pilies teritoriją galintys vaikštinėti turistai į pilį gali pakilti tik iki antro aukšto – nuo trečiojo prasideda uždaros šeimininko valdos.

Paminklas: pilies statytojas įsiamžino lyg kilmingas karžygys su šarvais ir kalaviju. / D. Juškienės nuotr.

Vienos pilies architektas

G. Tumpalovas – tarsi vienos išpopuliarėjusios dainos autorius. Nors pristatomas ir prisistato architektu, vienintelis jo realizuotas projektas – Ravadinovo pilis. Pilies tinklalapyje windcastle.eu pateikiama informacija, kad 2017–2018 m. G. Tumpalovas buvo įtrauktas į kūrybiškiausių pasaulio architektų ir dizainerių sąrašą.

Architektūrinio išsilavinimo neturintis G. Tumpalovas yra savosios svajonių pilies architektas, dizaineris ir kūrėjas nuo pat pradžių. Mėgstama pasakoti, kad du dešimtmečius „visa šeima dirbo dieną ir naktį, padedama kaimyninio Ravadinovo kaimo darbininkų, ir su Dievo pagalba sugebėjo pastatyti nuostabią pilį“.

Pilis daug kur pristatoma kaip šeimos pramogų vieta. Vieni tėvai vežasi savo atžalas, kad parodytų „tikrą pilį“, kiti – kad parodytų „tikrą karalių“.

Daug kur minima, kad pilis sukurta pasakų stiliumi. Kiti randa tikslesnį apibūdinimą: pilis primena pompastiškos architektūros viešbučius garsiuosiuose bulgarų paplūdimiuose – Saulėtas krantas ir Auksinės kopos, Bavarijos karaliaus Liudviko II Noišvanšteino rezidencijos ir Hearsto pilies Kalifornijoje junginį. Yra ir ironizuojančių: esą tai bulgariškas Micky Mouse pramogų parko stilius su pseudogotikiniais bokštais.

Tačiau šis deguto šaukštas medaus statinės negadina. „Architektūros ir dizaino žygdarbis“, „Pasakų ir architektūrinio meistriškumo derinys“, „Stebuklinga vieta, sukurta su nepaprasta meile“ – besižavinčių choras daugiabalsis.

Kopija: pilies savininkui patinka Trevi fontanas Romoje, todėl jo dvynys atsirado ir Ravadinove. / D. Juškienės nuotr.

Sienos keičia spalvą

Pasakojama, kad pilies pavadinimas „Įsimylėjęs vėją“ gimė iš ypatingo metereologinio reiškinio: vėjas čia pučia tik šviečiant saulei. Sunku tai paneigti, nes viešint pilyje saulėtą dieną vėjas išties darbavosi...

Paprasčiau paaiškinti kitą pilies ypatumą. Ji keičia spalvą priklausomai nuo paros laiko: ryte akmuo įgauna šiek tiek rausvą atspalvį, o dieną yra balto marmuro spalvos. Pilnaties metu pilis, sako, dar įspūdingesnė, nes atrodo, kad ji šviečia po naktiniu dangumi.

Atspalvių kaita priklauso nuo akmens savybių. Piliai pastatyti sunaudota 20 tūkst. t akmens, suvežto iš Strandžos kalnų. Metamorfuotame kalkakmenyje yra mikrodeimantų, dėl kurių ir susidaro šis efektas. Kalbant apie akmenis, reikia paminėti ir oniksą, pusbrangį akmenį, kurio plokštėmis išklotos pilies menės grindys. Oniksas nuo seno laikomas lyderių ir kovotojų akmeniu, tad suprantamas ir šis G. Tumpalovo pasirinkimas.

Ką ten oniksas, jei net Trevi fontano, barokinio stiliaus šedevro Romoje, kopija yra pilies parke. Keliuose parko ežerėliuose įveista gėlavandenių žuvų, miniatiūriniame zoologijos sode galima išvysti povų, fazanų, narvelyje įkurdintų papūgų.

Kad nebūtų per maža, įrengtas ir terariumas, kuriame įkurdintos nuodingiausios pasaulio gyvatės.

Įvairovė: visoje parko teritorijoje gausu skulptūrų – nuo stilingų iki kičinių. / D. Juškienės nuotr.

Renka savo gražuolę

Labiausiai didžiuojamasi sodo augalija – teigiama, kad čia suvežta ir susodinta per 1 000 rūšių medžių, augalų ir gėlių.

Didžiulėje parko teritorijoje yra jodinėjimo centras, vaikų žaidimų zona, vasaros kinas, keli restoranai ir barai, net svajonių išsipildymo šulinys, prie kurio galima užburti savo norą, – veiklos čia nestinga įvairiausių skonių lankytojams.

Įrėmintoje romėniško stiliaus kolonų terasoje mėgstama švęsti vestuves, vyksta reprezentaciniai renginiai: verslo bendruomenės apdovanojimai, iškilmingi priėmimai, parodos.

Rengiami ir grožio konkursai. Katerina Krasteva iš Varnos tapo rugsėjį Ravadinovo pilyje surengto konkurso „Mis įsimylėjusi vėją“ laimėtoja. Gražuolė atstovaus Bulgarijai lapkritį vyksiančiuose „Miss Tourism World“ rinkimuose Kinijoje.

Pilies „meniu“ – ne kuklesnis. Čia yra vyno rūsys, dailės galerija, požemio salė su milžinišku stalu, kuris, kaip teigė gidė, kainuoja 150 tūkst. eurų! Ir, žinoma, aplinkui pilna šarvuotų riterių stovylų – kaipgi pilyje be jų.

Stilius: kolonomis įrėminta terasa – mėgstama renginių vieta. / D. Juškienės nuotr.

Pažerta apdovanojimų

Pilis ir jos savininkas sulaukė gausybės vietinių ir tarptautinių apdovanojimų ir įvertinimų. 2021-aisiais Ravadinovo pilis pelnė geriausios šeimos pramogos Europoje titulą, 2018-aisiais paskelbta svarbiausiu turizmo objektu Bulgarijoje.

Pilies statytojas ir savininkas G. Tumpalovas yra gavęs medalį už dalyvavimą kuriant patrauklų Europos, kaip turistinės vietos, įvaizdį. Tačiau pilis yra pelniusi ne tik turistinės kategorijos apdovanojimų. Tarp jų laurų – dėmesio architektūrai ir dizainui ženklai. Tarptautiniame konkurse „A’ Design Awards 2016“ piliai atiteko pirmoji vieta Svetingumo, poilsio, kelionių ir turizmo dizaino kategorijoje.

Pilį dar labiau išgarsino 2013 m. kino kompanijos „Walt Disney“ Ravadinovo pilyje kurtas filmas „Miegančioji gražuolė“. Pilies „Įsimylėjęs vėją“ animacinis atvaizdas panaudotas „Walt Disney“ plakate.

2017 m. pelnytas itin svarbus pripažinimas: Ravadinovo pilis užėmė trečią vietą tarp rekomenduojamų aplankyti Europoje pilių. Prieš Bulgarijos pilį šioje klasifikacijoje atsidūrė tokie įspūdingi objektai kaip Penos rūmai Sintroje, Portugalijoje, ir Ispanijos karalių Alcazarų rūmai-tvirtovė Sevilijoje. Bulgarų įžymybė pilis „Įsimylėjęs vėją“ yra užėmusi ketvirtą vietą Unikaliausių Europos vietų kvalifikacijoje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių