- Jūratė Skėrytė (BNS)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nacionalinę kultūros ir meno premiją gavęs tapytojas Arvydas Šaltenis teigia nesijaučiąs išskirtiniu menininku ir negalįs džiūgauti, kai kare Ukrainoje žudomi žmonės.
„Čia labiau mūsų tapytojų brolijos ar seserijos įvertinimas. Labai nesijaučiu kokiu nors išskirtiniu menininku, nes labai daug puikių kūrėjų visose srityse yra ir tos varžybos... Kuo aš geresnis? Dabar atrodo tarsi geresnis, o ne geresnis, taip susiklostė aplinkybės“, – antradienį BNS sakė 80-ies tapytojas.
Aukščiausias kultūros apdovanojimas jam skirtas už ryškų įnašą į Lietuvos tapybą, už kultūrinį Lietuvos valstybės kūrimą.
„Atrodo, kad geresnis pasidarai. Nė velnio nepasidarai, koks buvai, toks ir esi – skruzdėlytė tarp visų“, – apie nacionalinę premiją kalbėjo tapytojas.
Pasak jo, premija padės jo buičiai, tačiau džiaugsmo kokio nors nejaučiąs.
„Dabar karas, žmonės žūva, džiūgauti, kokia laimė, negaliu, neišeina. Gal galėsiu daugiau padėti ukrainiečiams“, – teigė A. Šaltenis.
Anot jo, kiekvienas menininkas savo kūryba liudija gyvenimą. Jis sakė nekuriantis dėl premijų ar kitokių įvertinimų, o darantis tai, ką daro, nes kitaip negali.
„Gyveni ir dirbti, kaip poetai negali nečiulbėti, taip ir tu paišai. Dar turiu studentų. Atiduodu savo patirtį. Aš jiems sakau: aš toks pats kaip jūs, lygus menininkas, tik patirtį turiu, ilgiau gyvenu. Patyriau sėkmių ir nesėkmių, todėl galiu jomis pasidalyti“, – teigė profesorius.
Jis sakė, kad tarp Nacionalinės premijos laureatų šiemet buvo ir du jo mokiniai – Laimutė Kreivytė bei Darius Žiūra.
„Visi šokame savo gyvenimo šokį, svarbiausia, kad tas šokis atspindėtų tiesą, kaip jaučiame pasaulį, kaip matome“, – kalbėjo A. Šaltenis.
„Mūsų visokios maliavonės ar eilėraščiai – tai ženklai liudijimo, kad pasaulis toks subtilus, gražus ar baisus, tarsi norime pasidalyti su žmonėmis“, – tvirtino jis.
A. Šaltenis yra dirbęs dailės mokykloje, iki šiol dėsto Vilniaus dailės akademijoje, 1994–2004 metais buvo Vilniaus dailės akademijos rektorius.
Tapytojas yra surengęs 25 personalines parodas, daugiau kaip 130 grupinių parodų Lietuvoje ir užsienyje.
A. Šaltenio kūrinių turi Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, MO muziejus Vilniuje, Tretjakovo galerija Maskvoje.
Pasak MO muziejaus informacijos, viena esminių šio kūrėjo temų – kelionė. Sutelkdamas dėmesį į gerai pažįstamą ir artimą tipažą bei charakterius dailininkas tapo kaimo senutes autobusiukuose, lėtai kursuojančiuose trumpaisiais apylinkių maršrutais. Jį domina bevardžiai keleiviai, šmėkščiojantys pro miesto troleibusų, tarpmiestinių autobusų, traukinių langus ar lūkuriuojantys stotyse. A. Šalteniui nesvetima ir mirties, kaip paskutinės žmogaus kelionės, tema. Didelė grupė darbų skirta ir bohemiško, gyvenimo siužetams.
Dar viena svarbi dailininko tapybos tema – sovietinis režimas. Kareivines, kareivius ir kasdienybės realijas menininkas tapo kaip savo paties ir savo kartos biografijos dalį.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Birutis su 27 ES šalių kolegomis išreiškė paramą programai „Kūrybiška Europa“
Kultūros ministras Šarūnas Birutis kartu su kitų 27-ių Europos Sąjungos (ES) šalių kultūros ministrais laišku kreipėsi į Europos Komisiją (EK). Jame ministrai išreiškė paramą programai „Kūrybiška Eur...
-
Istorija ir interpretacija: kaip atrodė baltų kariai?2
Vytauto Didžiojo karo muziejuje vykstančioje parodoje „Drąsos gijos“ galima išvysti rekonstruotų karinių uniformų, kurios dėvėtos VI–XX a. Tarp eksponatų – ir pagal Taurapilio pilkapio radinius atkurti apdarai, leižiant...
-
Rašytojų sąjungos leidykla skelbia 2025 metų „Pirmosios knygos“ konkursą
Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla kviečia kiekvieną rašantįjį išbandyti savo kūrybines jėgas – dalyvauti konkurse ir dar šiemet išleisti savo pirmąją knygą. ...
-
Mirė aktorius Sergejus Zinovjevas
Sekmadienį, eidamas 70-uosius metus, mirė Vilniaus senojo teatro (VST) aktorius Sergejus Zinovjevas. Šia žinia VST pasidalino socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje. ...
-
Prezidentas: Tolminkiemis ir Donelaičio muziejus su rusų kultūra neturi nieko bendro1
Rusijai Tolminkiemyje, Kaliningrado srityje, pervadinus lietuvių literatūros pradininko Kristijono Donelaičio muziejų, prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad ši vieta su rusų kultūra neturi nieko bendro. ...
-
Lietuva neturi ambicijos tirti savo istoriją?2
Nors Vilniaus Katedroje rastas istorinis karalių lobis, istorikai konstatuoja liūdnoką realybę: panašių radinių būtų daugiau, bet Lietuva neturi ambicijos tirti valstybės istoriją. Apie šią savaitę parodytas karalių karūnas žinota ...
-
Aktorius Sigitas Jakubauskas išlydėtas į paskutinę kelionę2
Sekmadienį ištartas paskutinis „sudie“ aktoriui Sigitui Jakubauskui. ...
-
Kada žmonės galės pamatyti arkikatedros požemiuose rastas vertybes?2
Vilniaus arkikatedros rūsyje rastos trijų valdovų laidojimo insignijos bus įrašytos į Kultūros vertybių registrą. ...
-
Draugai ir artimieji atsisveikina su mylimu aktoriumi Sigitu Jakubausku2
Trečiadienio rytą Lietuvą apskriejo liūdna žinia – eidamas 69-uosius metus mirė Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktorius Sigitas Jakubauskas. Šeštadienį kolegos ir artimieji susirinko į Valstybinį Šiaulių dramos t...
-
Nacionalinis muziejus sulaukė pustrečio šimto eksponatų apie COVID-19
,Lietuvos nacionalinis muziejus sulaukė apie pustrečio šimto eksponatų, skirtų COVID-19 pandemijai įamžinti. ...