- Deimantė Dementavičiūtė-Stankuvienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Anksčiau žmonijai buvo reikalingi įvairių tipų herojiški veikėjai, jie buvo vaizduojami literatūroje ir kitokiame mene. Įvairūs nacionaliniai didvyriai tapo pavyzdžiais daugeliui mirtingųjų. O ką reiškia būti herojumi šiandien? Kokie herojai šiandien yra svarbūs Lietuvai? Ir apskritai, ar jie reikalingi?
Mintimis šiais klausimais sutiko pasidalyti jaunieji teatro režisieriai, analizuojantys šiuolaikinę visuomenę teatro scenoje – gyvenimo veidrodyje.
Kiekvienas pats sau didvyris
Artūras Areima
Šiandien žmogus yra pats su savimi ir yra pats sau herojus. Jis gali viską, ką gali kiti. Kiti jam reikalingi tik jo buvimui patvirtinti, t. y. "palaikinti (Like)", ir šiandieniam žmogui to užtenka. "Tu man neegzistuoji", – štai ką šiandienis žmogus nori ištarti pažvelgęs kitam į akis, taip pabrėždamas, kad jis svarbesnis ir įdomesnis.
Mano teatre kuriami herojai susideda tik iš "crash" liekanų, t. y. iš to, kas lieka po žmonių susidūrimų. Žmogus žmogui yra reikalingas tik tiek, kiek jis yra naudingas, jei ne, tada jis tampa tik statistika.
Sukūrėme laisvę, demokratiją ir sunaikinome herojų. Herojui nėra dėl ko ir už ką kovoti, nėra ideologijos, nebėra visuomenės, tik pasiklydę individai, bandantys įrodyti savo egzistavimą. "Maximos" pardavėja lygu Prezidentei, abi vienodai įdomios, ir abi vienodai neįdomios, ir abiejų gali nebūti. Niekas nesikeičia. Kiekvienas stebi save (gyvenime ir teatre taip pat), užsiima savimi, ieško savo tiesos ir savo gerovės. Personalizacijos procesas (narcisizmas) – yra naujas mūsų herojus (selfie). Šitoks mūsų laikų herojus skatina būti labiau savimi, jausti, analizuoti save, atsikratyti kompleksų. Šiandien mūsų herojus kalba tik pirmuoju asmeniu – "aš". "To love myself enough so that I do not need another to make me happy" (K.Lešo).
Antiherojai patrauklesni
Andrius Kurienius
Šiandieniame teatre antiherojai yra gerokai patrauklesni. Teatre atsispindi tai, ką diktuoja gyvenimas – tai, kad blogesnis yra geresnis. Šiandien patrauklesni yra blogiukai. Galbūt taip yra todėl, kad savyje matome to blogio ir bandome teisinti save per tą blogąjį herojų. Visi mėgstame kriminalinius skaitalus, žiūrėti visokias istorijas per televiziją. Visi labai nemėgsta politinių veikėjų, kurie yra kažko prisidirbę, bet visiems yra smalsu. Apie juos rašo knygas, stato spektaklius. Net neteisindami vis vien teisina jų veiksmus.
Mano naujausiame spektaklyje taip pat yra visiškas antiherojus – žmogus, kuris laužo visas normas, kurios yra įmanomos. Ir vis vien jis visiems yra kažkuo patrauklus, nes kiekvienas norėtų tai daryti. Dažniausiai herojiškas veikėjas nepatrauklus tuo, kad jis visada lieka kvailio vietoje. Tikrieji herojai egzistuoja gyvenime, bet jie dažniausiai yra niekam neįdomūs, paprasti, tylūs žmonės. Jie nenori garbės ir šlovės. Nes jei tu nori, kad tave vadintų herojumi, tu nesi visiškai nuoširdus ir atviras. Vadinasi, tu turi kitą tikslą – darai tuos herojiškus darbus tik tam, kad tave pastebėtų.
Mes gal per dag kalbame, kad reikia būti geram. Ir tas prievartinis bandymas padaryti žmogų geresnį priveda prie to, kad jis nori būti blogas. Net būdamas geras pradedi galvoti, kad kažką darai blogai. Kitas aspektas yra tas, kad mes sukuriame herojus. Paskui ieškome progų, kaip juos sunaikinti. Kad ir Lietuvoje, kiek buvo herojų, kurie kovojo su kažkuo, bet viskas apsivertė aukštyn kojomis. Dabar iš viso yra neaišku, kas apskritai yra heroizmas, herojus. Pasiaukoti ir išgelbėti tėvynę?
Kai ateini jaunas į teatrą, norisi viską pakeisti. Supranti, kad gali kažką pakeisti, bet pirmiausia turi keisti save, o ne teatrą. Nes visų neišmokysi, kad jie būtų tokie, kokius juos nori matyti. Kitaip būsi vienas kaip Don Kichotas. Susikursi menamus priešus ir bandysi su jais kovoti. Jaunystėje visi menininkai bando susikurti priešą, kurį nugalėjęs tapsi herojumi – pakeisi pasaulį.
Vis vien visi norime tikėti tais susikurtais herojais, bet kai susiduriame su realiais, tada viskas pasidaro kitaip. Tai matau dirbdamas ir su vaikais – nė vienas nenori vaidinti princo ar princesės, visi nori būti raganomis ir siaubūnais, nes jie yra patrauklesni. Antiherojai kažkiek yra ir tikrieji herojai, žiūrint, kaip pažvelgsi. Tarkim, Tadas Blinda – ir herojus, ir antiherojus, daro nusikaltimus dėl gėrio. Riba tarp to, kas yra herojus ir antiherojus, yra labai slidi. Į kurią pusę pasikeisi – minučių klausimas. Dabar heroizmas tapo labiau lyderizmas – siekiu užimti kieno nors vietą. Čia daug narcisizmo, noro išsiskirti, pasirodyti. Žvaigžde gali tapti per vieną dieną, o ja išlikti yra labai sunku.
Svarbiau kalbėti apie vertybes
Agnė Dilytė
Prisipažinsiu, sąvoka "herojus" man sukelia skepsį. Jos nenaudoju nei kalbėdama, nei mąstydama, nei juo labiau kurdama. Galbūt todėl, kad man dar teko kelerius laimingus vaikystės metus praleisti sovietinėje sistemoje, mokykloje skaityti apsakymėlius apie to meto herojus bei raiškiai deklamuoti eilėraščius apie juos. Ženklelį su vieno herojaus angelišku veidu nusisegiau, paslėpiau stalčiuje, pasikeitus šalies politinei situacijai, ten jis ir liko rūdyti. Kalbant rimtai, ši sąvoka man asmeniškai asocijuojasi su politine ideologija, propagandiniais filmais, tekstais ir menkaverčiais spektakliais, kuriuos, deja, tuo metu privalėjo statyti net talentingiausi režisieriai. Pasikeitė santvarka, dingo "herojai", "didvyriai", tačiau palaipsniui mūsų visuomenėje atsirado daug "žvaigždžių" (TV, pop, šiaip), įvairių "guru", "gyvenimo/būdo/stiliaus/etiketo mokytojų", "kulinarijos menininkų", "apžvalgininkų" – jie dabar ir yra beveik nacionaliniai herojai (nepamirškime į sąrašą įtraukti olimpinių čempionų, kuriuos garbina tauta).
Kita vertus, herojus turbūt yra tas, kuris nuveikia kažką svarbaus, didingo, beveik antžmogiškai drąsaus? Kuris atlieka bent vieną bekompromisį, maksimalistinį veiksmą, pasipriešina visuotinei opinijai, inercijai? Kuris gali daug paaukoti dėl švento tikslo, parodyti masėms alternatyvą, naują kryptį? Kuris savo poelgiais įkvepia kitus? Žvelgiant į šiandienius konfliktus pasaulyje, tokių žmonių jau reikia globaliu mastu, ne vien Lietuvoje. O dar tiksliau – jau reikia naujų idėjų, naujų sprendimų, daug sveiko proto ir humaniškos širdies.
Ar šiandien teatre reikia kalbėti apie herojus? Nebūtinai. Kur kas svarbiau kalbėti apie elementarias vertybes, kad ir kaip patetiškai tai skambėtų. Manau, kiekviena karta gauna užduotį tas vertybes išanalizuoti iš naujo, kritikuoti neveiksnias, atrasti naujas ir savaip priminti amžinąsias, kurios nesikeičia lygiai taip pat, kaip nesikeičia žmogaus prigimtis. Publika imli ir atvira, ji laukia tokio dialogo. Svarbu, kad režisieriaus daugiau nei uždavinys einant į sceną būtų ne pinigai, ne šlovė, ne savo autoriteto įtvirtinimas, o noras su ta publika kalbėti.
Lyderius atstojame kiekvienas mūsų
Agnius Jankevičius
Kurdamas apie heroizmą aš negalvoju. Jeigu kalbėtume apie herojų kaip apie asmenį, kuris įkvepia arba palieka, ar yra palikęs kažkokią ryškią žymę istorijoje, tai tada tas heroizmas yra būtinybė. Ta prasme, kad patys herojai nenori būt herojais. Bent jau apie tai negalvoja. Istorija arba praeitis esamoms ir ateinančioms kartoms būtų niekinė, jeigu ji nebūtų suformavusi daugybės savo herojų. Elementariausias pavyzdys – Sausio 13-osios aukos. Lygiai tas pats – Maidano aukos, kur buvo tiesiogiai šaukiama, jog mirusieji yra herojai. Tokio pobūdžio heroizmas, kai tu lieki istorijoje kaip pavyzdys, su pačia personalija absoliučiai nesusijęs, tai yra susiję su kitų nuomone.
Nemanau, kad yra veiksminga rodyti vienišą herojų, kuris atsiranda iš niekur ir pradeda žmonėms kalbėti teisybę. Nemanau, kad tai paliktų kokį nors rėžį. Kalbėtojas turėtų atsirasti iš konteksto. Priešingu atveju, nemanau, kad bus suprastas. Nemanau, kad heroizmas yra kelias į kažką. Kurį laiką gyvenu su Vladimiro Sorokino romanu "Ledas", nes jį statysiu. Ir manęs nepalieka viena mintis, pasakyta Otto von Bismarcko: "Revoliucijas kuria romantikai, vykdo fanatikai, jų vaisiais mėgaujasi padugnės." Aš su tuo visiškai sutinku. Ir turint mintyje dabar visas vykstančias revoliucijas (platesne prasme), iš tiesų ši schema visur vienodai veikia.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
30 gyvenimo kine metų: vizualinį identitetą atnaujinęs „Kino pavasaris“ kviečia švęsti jubiliejų
Naujas vizualinis identitetas, šventinis atidarymo savaitgalis Lietuvos nacionaliniame dramos teatre (LNDT), Tomo Ramanausko kurtas ir Rasos Samuolytės įgarsintas šių metų festivalio įvaizdis – „Kino pavasaris“ intensyviai ...
-
Legendiniai Jaunimo teatro aktoriai grįžta į sceną vienam koncertui su Povilo Kebliko dainomis
2025 m. sausio 31 d., 18.30 val., Valstybinio jaunimo teatro scenoje suskambės legendiniai aktorių balsai. Pristatyti ilgamečio teatro muzikinės dalies vedėjo Povilo Kebliko trijų kompaktinių plokštelių rinkinio renkasi jo artimieji, bičiuliai,...
-
Populiariausias pasaulyje Luvro muziejus atsidūrė apgailėtinoje padėtyje
Luvro direktorė perspėjo Prancūzijos vyriausybę, kad vienas garsiausių pasaulyje muziejų Paryžiuje yra perpildytas, pralaidus vandeniui, maitinimas ir tualetai neatitinka kokybės standartų. ...
-
Tautiečiai atranda Pažaislį: užsieniečius keičia lietuviai
Po pandemijos, kai viskas užsidarė ir tautiečiai ėmė keliauti po Lietuvą, išpopuliarėjo Pažaislis. Pasak gidės Liudos Vitkienės, ši tendencija nenuslopsta. ...
-
Simonas Kairys: Birutis nusprendė būti gudrutis
Buvęs kultūros ministras Simonas Kairys nesutinka su naujojo ministerijos vadovo Šarūno Biručio kritika neva jis yra iš dalies kaltas dėl „Keistuolių teatrui“ gresiančių finansinių nesklandumų už prieš keletą metų ...
-
Radiniai Arkikatedros požemiuose: atradimo džiaugsmą temdo intrigos
Neįtikėtina istorija dėl karališkų insignijų atradimo Arkikatedros požemiuose dar nesibaigė. Kultūros ministras Šarūnas Birutis pasikvietė arkivyskupijos atstovus pasiaiškinti, kodėl jie slaptavietę atvėrė be Kultūros paveld...
-
„Keistuolių teatrui“ gresia bankrotas
Kultūros ministras Šarūnas Birutis teigia, kad „Keistuolių teatrui“ gresia finansiniai nuostoliai dėl prieš keletą metų vykdytos teatro rekonstrukcijos. Pasak jo, dėl laiku neapmokėtų sąskaitų ir neapsidraudusio rangovo, Ce...
-
Rašyti dviese – smagiau
Rašytojos Aistės Šopienės-Šopos ir jos sūnaus Leonardo knyga: su paauglišku maištu, netekties jausmu ir svarbia žinute visuomenei – žmogui reikia žmogaus. ...
-
Pamatyti miesto kasdienybės triukšmą
Nacionalinio Kauno dramos teatro Didžiosios scenos fojė veikia jaunosios kartos tapytojos Lauros Slavinskaitės paroda „Mano (?) melodijos“. ...
-
Šimtmečius atlaikę radiniai – Kauno rajono istorija
Raudondvario pilyje įsikūrusiame Kauno rajono muziejuje rengiamasi parodai „Šimtmečius menantys Radikių archeologiniai radiniai“. Tai jau antroji iš aštuonių planuojamų Pakaunės krašto archeologijos radinių, kuri...