Primirštas kuras vėl tampa populiarus

Prasidėjęs šildymo sezonas daugelį privertė ieškoti alternatyvų dujiniam šildymui. Vieni grįžo prie kietojo kuro katilų, kiti susižavėjo naujomis ekonomiško kuro rūšimis – šiaudais, grūdais. Turintys galimybę renkasi brangesnę geoterminio šildymo sistemą.

Tačiau lieka nepamirštas ir sovietmečiu ypač populiarus buvęs skystasis krosninis kuras, kurio litras kainavo vos kelias kapeikas. Šiandien jis irgi jau priskiriamas prie pigesnio.

Nusivilti dar neteko

Vilniaus pakraštyje gyvenantis Liudas Pulys jau antrą sezoną namą šildo kūrendamas skystąjį kurą. Prieš tai vyriškis išmėgino kietojo kuro katilą, naudojo ir elektrinius šildymo prietaisus.

"Skystojo kuro katilu kol kas esu labiausiai patenkintas. Praėjusio šildymo sezono pradžioje katilą įjungiau, nustačiau režimą, o sezono pabaigoje išjungiau. Patogumo tikrai negalima sulyginti su kietojo kuro katilu, kuriam reikia nuolatinės priežiūros", – lygino L.Pulys.

Jis skystojo kuro katilu džiaugiasi ne tik dėl to, kad patogu naudotis. Nors, anot ekspertų, namus šildyti kūrenant malkas ar medžio briketus bene pigiausia, praktinė L.Pulio patirtis rodo visai ką kita. Vilnietis apskaičiavo, kad šildyti 125 kv. m naujos statybos namą skystuoju kuru, įskaitant ir karšto vandens ruošimą, praėjusį sezoną per mėnesį jam atsieidavo vidutiniškai 200 litų. Prieš tai kietojo kuro katile kūrendamas medžio briketus per mėnesį vidutiniškai išleisdavo net 400 litų.

Šiuo metu skystasis krosnių kuras kainuoja apie 2 litus už litrą, o kai kurie tiekėjai parduoda šiek tiek pigiau. Žinoma, praėjusį šildymo sezoną skystasis krosnių kuras kainavo kiek brangiau. Šiuo metu Lietuvoje šildyti skirtam dyzelinui taikomas lengvatinis akcizas. Gyventojams tereikia kreiptis į artimiausios valstybinės mokesčių inspekcijos akcizų administravimo skyrių ir pateikti prašymą. Leidimas pigiau pirkti dyzelinį kurą turi būti išduodamas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų. Pagal deklaruotą šildymo įrangą ir namo plotą apskaičiuojama, kokį kiekį kuro lengvatinėmis sąlygomis galima įsigyti sezonui.

Išeitis naujakuriams

Bendrovės "Vilpra" rinkodaros vadovo Gedimino Zutelio teigimu, ilgą laiką dyzelinas, kaip kuras namams šildyti, buvo nepopuliarus, nes gana brangus. Pastaruoju metu smarkiai kritus naftos kainai pasaulinėje rinkoje skystojo kuro populiarumas pastebimai ima augti.

Skystasis kuras nebloga išeitis tiems, kurių namų nepasiekia dujų tiekimo vamzdžiai. Aišku, yra kitų alternatyvų – kietojo kuro katilai arba geoterminė šildymo sistema.

Nors dar skaičiuojama, kad kietasis kuras pigiausias, toks šildymo būdas gana nepatogus. Reikia nuolat kurstyti katilą, o tai dirbantiems žmonėms gali kelti nemažai sunkumų. Dar vienas trūkumas – kietojo kuro šildymo sistemą sunkiau automatizuoti, o palikti be priežiūros pavojinga, nes sistema gali užšalti.

Geoterminė šildymo sistema šiuo metu reikalauja mažiausiai eksploatacinių išlaidų, tačiau jai įrengti reikia nemažų pradinių investicijų.

Anot specialistų, namus šildyti dyzelinu taip pat pigiau, nei šilumą gauti centralizuotai, o ką jau kalbėti apie elektrą ar net suskystintas dujas. Žinoma, kiekvienu individualiu atveju sunaudoto kuro kiekis skirsis tiek dėl namo ypatumų, tiek dėl gyventojų asmeninių poreikių ar oro sąlygų.

Apskaičiuota, kad naujos statybos 160 kv. m name pašildyti vieną kvadratinį metrą ir paruošti šiltą vandenį kūrenant dyzelinį kurą per mėnesį vidutiniškai kainuoja apie 3,30 lito. Žinoma, jei katilas veiks vidutiniškai 4–5 valandas per parą, sunaudodamas po 1,6 litro kuro – 240 litrų per mėnesį.

Paprasta įrengti ir eksploatuoti

Privačiame name dyzelino katilinę įrengti gana paprasta ir neužima daug laiko. Priklausomai nuo įvairių sąlygų, darbai užtrunka nuo poros dienų iki savaitės. Pasak specialistų, galima įsirengti ir mišrią šildymo sistemą, skystojo kuro katilą suderinus su kietojo kuro.

Kūrenimas malkomis bus pigesnis, tačiau jeigu namo gyventojai dažnai išvyksta ilgesniam laikui ir nenori grįžę rasti įšalusio namo, tuomet skystojo kuro katilas padės visą laiką palaikyti pastovią temperatūrą, automatiškai įsijungdamas, kai tik temperatūra pasieks nustatytą ribą.

"Dyzelinu kūrenamas katilas gali veikti naudodamas ir gamtines dujas, tereikia pakeisti degiklį. Be to, dyzelinis kuras yra gana ekologiškas, nes jam degant išmetama labai mažai sieros", – dyzelino pranašumus vardijo G.Zutelis.

Didžiulis šildymo dyzelinu sistemos pranašumas – nereikia atskirai rūpintis šios sistemos įrengimu, sandėliavimu ir transportavimu, nes tai kompleksinė paslauga.
Nesudėtinga ir skystojo kuro sandėliavimo įranga – įvairių dydžių plastikinės talpyklos, kurias galima sujungti. Tokias talpyklas galima laikyti ir uždaroje patalpoje, ir lauke.


Šiame straipsnyje: šildymaskatilas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

  • 5 požymiai, kad jūsų žalialapiams augintiniams per ankšta vazone
    5 požymiai, kad jūsų žalialapiams augintiniams per ankšta vazone

    Kai mūsų kambariniai augalai „sunegaluoja“, pirma mintis būna, kad galbūt perliejome, užpuolė kenkėjai arba pritrūko maistingųjų medžiagų. Pasak specialistų, retai kas pagalvoja, kad tiesiog jiems neužtenka vietos vazone. Šie p...

  • Kaip įsirengti namus, kad juose būtų mažiau vietos nerimui
    Kaip įsirengti namus, kad juose būtų mažiau vietos nerimui

    Augant žmonių sąmoningumui, psichologai pastebi naujas nerimo formas. Viena iš jų – ekologinis nerimas, kylantis dėl akivaizdžių klimato pokyčių. Mažinti nerimą galima įvairiomis priemonėmis, tačiau specialistai siūlo pradėti nuo s...

    2
  • Atsakingas vartojimas – be ypatingų pastangų
    Atsakingas vartojimas – be ypatingų pastangų

    „Norint gyventi tvariau, užtenka žengti porą nesudėtingų žingsnių“, – įsitikinusi tvarų gyvenimo būdą prieš daug metų prisijaukinusi kūrybininkė Sigita Petrunina. Pasak jos, atsakingo vartojimo įpročiai greitai tampa ne...

    1
  • Kokias klaidas darome kurdami interjerą
    Kokias klaidas darome kurdami interjerą

    „Lietuviai, kurdami interjerą, tarsi sprendžia savo vidines psichologines problemas. Susitvarko namus ir kartu emocinę būklę“, – sako Dovas Serapinas. Jo teigimu, įrengdami būstą skiriamės nuo kitų europiečių, nes norime labiau i&...

    1
  • Energetikos ir technikos muziejuje kitąmet bus pristatyta ANBO-I lėktuvo kopija
    Energetikos ir technikos muziejuje kitąmet bus pristatyta ANBO-I lėktuvo kopija

    Kitąmet Energetikos ir technikos muziejuje bus pristatyta lėktuvo ANBO-I kopija su integruotu simuliatoriumi, kuris leis virtualiai patirti lėktuvo valdymą. ...

  • Abiturientas perdirbtus butelius paverčia žvakėmis
    Abiturientas perdirbtus butelius paverčia žvakėmis

    Baigęs vidurinę mokyklą, „Saulės“ gimnazijos abiturientas Mantas galvoja apie elektronikos inžinerijos studijas, o kol kas jis tuščius butelius paverčia žvakėmis. ...

    7
  • Įspėja: girliandos gali kelti pavojų
    Įspėja: girliandos gali kelti pavojų

    Prieš šventes dauguma uostamiesčio gyventojų savo namus gražina įvairiomis kalėdinėmis puošmenomis. Vieni langus papuošia girliandomis ir šviečiančiomis lemputėmis, kiti šiuo laikotarpiu namuose jaukumą kuria...

  • Papuoškime ne tik eglutę, bet ir vaišių stalą
    Papuoškime ne tik eglutę, bet ir vaišių stalą

    Kalėdų stalas daugeliui yra pagrindinė šeimos ir draugų susibūrimo vieta. Tačiau per žiemos šventes jo dekoravimas dažnai lieka antrame plane, nes visas dėmesys atitenka eglutei. Kaip papuošti vaišių stalą ir pripildyti v...

    1
  • Kalėdos retro stiliumi
    Kalėdos retro stiliumi

    Į madą grįžta sodrus XX a. septintojo ir aštuntojo dešimtmečių stilius, kuris vis dažniau sublyksi ir kino pramonėje, ir parduotuvių vitrinose. Interjero dizainerė Anna Ilmer aptaria tendencijas, kaip šio stiliaus dekoru nuspalvi...

  • Trys madingos 2025-ųjų spalvos, galinčios papuošti jūsų interjerą
    Trys madingos 2025-ųjų spalvos, galinčios papuošti jūsų interjerą

    Interjero dizaino pasaulis kiekvienais metais pasipildo naujomis idėjomis, tačiau spalvos visuomet išlieka pagrindiniu akcentu, formuojančiu namų atmosferą. 2025-ieji žada būti ypatingi – šių metų tendencijų viršūnėje dom...

Daugiau straipsnių