- Vida Gerikienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Rudens pradžioje sode neturėtų apsigyventi nuobodulys. Juolab kad yra augalų, kurie tik dabar pasirodo scenoje. Gėlyne nedidelėmis grupėmis susodinus augalus ryškiaspalviais žiedais ar lapais, jie ilgai trauks dėmesį, šviesdami tarp nužydėjusių daugiamečių.
Pasirinkti yra iš ko
Tam reikėtų rinktis vėsesnį orą mėgstančias gėles, kurios puikiai auga nuo rugpjūčio pabaigos iki spalio pradžios ar pirmųjų šalčių.
Rudenį gausiai žydi ežiuolės, saulainės, gaurės, rudbekijos, rykštenės, šilokai, zinijos, puskrūmiai viržiai ir erikos, rudeninis vėlyvis.
Daugumos mėgstami viržiai kurie pasižymi žiedų spalvų įvairove.
Pačios ryškiausios ir puošniausios rudeninės gėlės – chrizantemos. Jos puikiai derės kartu su kitų gėlių žiedais, ryškiaspalviais vaisiais ir geltona lapija.
Astrai gražiai dera su viksvomis, smilgomis. Rudeniniam balkonui, terasai rekomenduotinos originalią lapiją ir stiprų kvapą turinčios vaistinio šalavijo (Salvia officinalis) veisles "Icterina" ir "Tricolour".
Varpiniai augalai, tokie kaip pašiaušėlė soruolė (Pennisetum alopecuroides) ir ašuotės (Stipa), traukia žvilgsnį puošniomis šluotelėmis.
Nesibaimina ir šalnų
Rudeninėmis uogomis terasą ar balkoną gali papuošti žemaūgio kaulenio (Cotoneaster) rūšys ir veislės: skėstašakis (C. adpressus), Damerio (C. dammeri) ir kitos. Perkant būtina pasidomėti, ar įsigytos veislės augalą žiemai reikia pridengti.
Į vazonus tarp esamų augalų galima pasisodinti keletą svogūninių gėlių svogūnėlių – pavasarį jos pradžiugins pirmaisiais žiedeliais.
Dekoratyvieji kopūstai – tai rudenį savo ryškiomis spalvomis įvairias kompozicijas puošiantys augalai.
Jų lapai žėri įvairiomis spalvomis, ir kuo lauke šalčiau, tuo jos yra intensyvesnės. Vėsios rudens naktys ir pirmosios šalnos nekenkia.
Rudenį vazonuose pasodintų augalų reikėtų perlaistyti – tam į indo dugną būtina įpilti keramzito. Padėklai reikalingi tik tiems indams, kurie stovi nuo lietaus apsaugotoje vietoje.
Jei pastogės nėra, būtų geriau, kad indai turėtų nedideles kojeles ir nereikalingas vanduo greitai ištekėtų. Laistyti reikia mažai, o tręšti visai nereikia.
Džiugina ne vieną sezoną
Augalus patariama susodinti glausčiau, nes rudenį jie nesiplečia, auga labai lėtai. Nužydėjusius žiedus reikia pašalinti.
Žydinčius augalus nuo šalnų nakčiai patartina uždengti lengva medžiaga ar laikraštiniu popieriumi. Labai nedaug rudeninių augalų, susodintų į vazonus, auga vieną sezoną.
Dauguma išgyvena žiemą ir pavasarį ir vėl gali džiuginti savo grožiu. Todėl, priklausomai nuo augalo, juos reikia atitinkamai paruošti žiemos periodui.
Jei nėra galimybių augalą įnešti į patalpą ar įkasti į dirvą, galima bandyti išsaugoti lauke. Patariama indų apačią ir sieneles apsukti putplasčiu ar kita šilumą sulaikančia medžiaga.
Ant viršaus reikėtų paberti durpių, pjuvenų, lapų. Indus pastatyti vėsioje, nuo šalčių apsaugotoje vietoje ir žiemą retkarčiais palieti.
Geriau augalų, kuriuos norime išlaikyti kelis metus, nesodinti į plastikinius vazonus. Labiau tiks medžio, keramikos, betono gaminiai.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Šalčiui apėmus didelę JAV dalį, sniegas nustebino Naująjį Orleaną
Oro masės iš Arkties antradienį nulėmė šalčius daugiau kaip pusėje JAV teritorijos, įskaitant prie Meksikos įlankos esantį Naująjį Orleaną, kur užfiksuotas didžiausias per kelis dešimtmečius snygis. ...
-
Trumpai ir aiškiai: kur kreiptis mieste pastebėjus gyvūno gaišeną?5
Ne vienas esame pastebėję negyvą gyvūną gatvėje, parke ar kur kitur mieste. Tokiais atvejais norėtųsi imtis veiksmų, bet dauguma sutrinka, ką tiksliai reikėtų daryti, kur kreiptis? ...
-
Sausį – gamtos išdaigos: ši žiema tikrai stebina
Sausiui dar nepasibaigus lietuviai socialiniuose tinkluose dalijasi gamtos išdaigų vaizdais. ...
-
Obelynėje skaitmeninami želdiniai
Nuo 2024 m. prof. Tado Ivanausko Obelynės sodybos obelų sode ir dendrologiniame parke vykdomas projektas „Obelynės parko želdinių inventorizavimas ir skaitmeninimas“ – pirmasis skaitmenizuotas želdynų projektas Lietuvoje. ...
-
Ministerija – už švelnesnę miškų kirtimų pasienyje tvarką nei siūlo Seimo nariai
Grupei Seimo narių siūlant nuo 2026 metų apriboti plynuosius miškų kirtimus pasienyje ir pakelėse tam tikru atstumu nuo Rusijos ir Baltarusijos sienos, Aplinkos ministerija (AM) siūlo Vyriausybei švelnesnį variantą. ...
-
Pražydo sausio viduryje
Pajūryje galima išvysti augalų, kurie žydi net ir sausio viduryje – darželiuose ir gėlynuose saulutės taip ir nebuvo nustojusios žydėti, akį džiugina ir pražydę hamameliai. ...
-
Spalvingas paukštelis neša mirtiną pavojų2
Naujosios Gvinėjos gyventojas, spalvingas paukštelis pitohas (lot. pitohui), tik iš pažiūros gali atrodyti nekaltai gražus sparnuotis. Švilpikinių šeimos paukščių genties atstovas, pasirodo, neša mirtiną pavoj...
-
Ką svarbu žinoti prieš bėgiojant su šunimi žiemą4
Žiemą sunku rasti motyvacijos lauko veikloms. Tačiau jei mėgstate bėgioti ir ieškote papildomo įkvėpimo išeiti į lauką, jūsų šuo gali tapti puikiu treniruočių partneriu ir motyvuotoju. Veterinarijos gydytoja Kristina Raulinait...
-
Iš Baltarusijos į Lietuvą per Čepkelių raistą atbėgo vilkų gauja8
Kabelių užkardos pasieniečiai užfiksavo, kaip Čepkelių raiste iš Baltarusijos į Lietuvą vienu metu įbėgo devyni vilkai, pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). ...
-
Parkas suskaičiavo, kiek surinko už lankytojo bilietus1
Kauno marių regioninis parkas pasidalijo informacija, kiek lėšų pavyko gauti iš pernai metais parduotų lankytojų bilietų. Surinkta suma beveik pusę tūkstančio mažesnė, nei buvo ankstesniais metais. Tačiau tai vis tiek prisidės prie l...