- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Natūraliai: kuo daugiau saulės šviesos, tuo geriau, todėl reikia stengtis neuždengti langų.
-
Tinkamas apšvietimas padeda išsaugoti gerą savijautą
-
Tinkamas apšvietimas padeda išsaugoti gerą savijautą
-
Tinkamas apšvietimas padeda išsaugoti gerą savijautą
-
Tinkamas apšvietimas padeda išsaugoti gerą savijautą
Žiema atneša ne tik minkštą sniegą ir šventes, bet ir tamsą, kuri veikia nuotaiką ir darbingumą. Šviesos poveikis žmogaus organizmui įrodytas jau seniai, todėl daugelio sričių ekspertai gilinasi į šią sritį, stengdamiesi padėti mažinti neigiamą šviesos trūkumo įtaką.
Vertingiausia – saulės šviesa
Šviesaus paros meto ciklas priklauso nuo žemės sukimosi, tačiau šviesą namuose susikurti galime interjero sprendimais. Patarimais, kaip sukurti skirtingas nuotaikas, kaip apšvietimą paversti „išmaniu“ ir kokius sprendimus rinktis, dalijasi interjero dizaineris Marius Morozovas.
„Pati vertingiausia – dienos, saulės šviesa. Tai yra bet kokio interjero atspirties taškas. Kuo jos daugiau, kuo didesni būsto langai, kuo daugiau jų nukreipta taip, kad sektų saulės kelią per dieną, tuo geriau. Todėl pirmiausia patartina neuždengti langų, kad ir kokias gražias užuolaidas ar žaliuzes turėtumėte. Tačiau gyvenime tenka derinti gausybę interesų, prisitaikyti prie aplinkybių, o trumpėjant dienoms reikia galvoti apie dirbtinį apšvietimą, kuris kompensuoja natūralios šviesos trūkumą“, – sako dizaineris.
Derinti: virtuvėje, kuri dažnai būna sujungta su valgomojo zona, skirtingoms veikloms reikalingi skirtingi apšvietimo scenarijai. / „Citus“ nuotr.
Derinti kelis scenarijus
„Reikėtų planuoti skirtingus namų apšvietimo scenarijus. Tai nereiškia, kad reikia begalės šviestuvų – užtenka 2–3 scenarijų, kuriuos, pavyzdžiui, svetainėje užtikrins pagrindinis pakabinamas šviestuvas, papildomi įmontuojami šviestuvai ir foninis apšvietimas, paslėptas nišose, balduose ir panašiai. Su šia trijule galima sukurti labai skirtingą nuotaiką ir aplinką“, – pataria ekspertas.
Pakabinamas šviestuvas apšvies visą patalpą, sudarys bendrą apšvietimo foną; reguliuojamais, įmontuojamais ar prie sienos tvirtinamais prožektoriais arba šviestuvais galima sukurti kryptinį, skirtingas patalpos dalis apšviečiantį ar patalpą į zonas dalijantį apšvietimą; foninis apšvietimas paryškins konkrečias patalpos detales, interjero elementus.
Šis apšvietimo scenarijus labiau skirtas kurti vakaro atmosferą, kai norima pailsėti ir nereikia ryškios šviesos darbui ar kitoms veikloms. Foninis apšvietimas puikiai tinka žiūrint vakaro filmą su kvapnios arbatos puodeliu rankose. Tvarkantis galima naudoti visus scenarijus vienu metu, kad matytųsi kiekviena dulkelė.
Kitas labai paprastas pavyzdys – miegamasis. Ruošiantis, rengiantis ar tvarkantis reikia vienokios šviesos, skaitant knygą – jau kitokios. Virtuvėje, kuri dažnai būna sujungta su valgomojo zona, skirtingoms veikloms taip pat reikalingi skirtingi apšvietimo scenarijai.
Įdomus niuansas: vonia turi būti šviesiausia patalpa namuose. Dažniausiai joje nėra natūralios šviesos, tačiau jos reikia, ir daug. Interjero ekspertas rekomenduoja šviestuvus kabinti taip, kad patalpa iš visų pusių būtų apšviesta kuo tolygiau, nemestų šešėlių. Reikėtų rinktis kiek šaltesnio, neutralesnio spektro šviestuvus – 4 000 kelvinų. Tai ne tik suteiks žvalesnę nuotaiką ryte, bet ir natūraliau apšvies veidą ruošiantis dienos iššūkiams. Vakarui ar nakčiai šviesa gali būti šiltesnė, šviestuvų gali būti mažiau – tai nuteiks nakties poilsiui.
Dar daugiau scenarijų sukurti galima naudojant apšvietimo reguliatorius (angl. dimmer). Jais reguliuojant apšvietimo stiprumą, šviesos srautą, kiekvienas šviestuvas gali atlikti kelias funkcijas.
Marius Morozovas / „Citus“ nuotr.
Svarbu šviesos spektras
Interjero dizaineris pabrėžia, kad skirtingo spektro šviesa pasižymi skirtingu poveikiu, todėl svarbu apgalvotai rinktis šviestuvus. „Balta spalva turi daug atspalvių, jie vertinami nuo šiltos iki šaltos baltos spalvos. Dienos šviesos spektras yra tarp 5 500–6 000 kelvinų. Kuo šis skaičius mažesnis, tuo šviesa bus raudonesnė, kuo didesnis – tuo mėlynesnė. Rekomenduoju rinktis dienos šviesos spektro lempas, nes jos mūsų akims ir organizmui priimtiniausios. Šaltesnė šviesa suteikia energijos, nuteikia darbingai ir žvaliai. Tačiau per daug šalta atrodo nejaukiai ir dirbtinai, o šilta, būdinga saulėtekiui ar saulėlydžiui, židinio ar žvakės liepsnos skleidžiamai šviesai, kuria jaukią aplinką, tinka poilsiui“, – vardija M. Morozovas.
Jo teigimu, kaitrinės lemputės dažniau būna šiltos baltos spalvos (apie 2 400–2 500 kelvinų), todėl darbui jos tinkamos mažiau. Modernios LED technologijos lempos leidžia pasirinkti bet kokį spektrą ir net jį keisti į bet kokią spalvą. Specialistas rekomenduoja perkant lemputes, šviestuvus ir kitus apšvietimo įrenginius atkreipti dėmesį į spektro žymėjimą.
„Dabar LED apšvietimo sprendimų pasirinkimas yra toks platus, kad nelabai apsimoka rinktis kažką kita. Be to, jos daug ilgaamžiškesnės ir energiškai efektyvesnės, o tai svarbu galvojant apie tvarumą. LED sprendimai suteikia daug lankstumo: šia technologija gali būti paremtos bet kokio tipo lemputės, labai lengva reguliuoti jų šviesos srautą, galima rinktis šviečiančias juostas ar senovines Edisono lemputes primenančius šviestuvus, sukuriančius labai įdomų įspūdį. Tai leidžia įgyvendinti įvairiausius interjero užmojus ir svajones“, – sako pašnekovas.
Tolygiai: vonia turi būti šviesiausia patalpa namuose, todėl šviestuvus reikia kabinti taip, kad būtų apšviesta visa patalpa. / „Citus“ nuotr.
Kaip paversti išmaniu?
Kuriant interjerą, vis dažniau ieškoma išmaniųjų sprendimų. Apie tai mąsto ir interjero dizaineriai, ir įrangos gamintojai, kuriems svarbu žmogaus komfortas ir savijauta.
Vienos didelės, universalios LED plokštės namuose nebepakanka: žmonės ieško gražių, praktiškų, suderintų, individualizuotų ir lengvai keičiamų variantų. Visa tai gali būti valdoma išmaniuoju telefonu.
„Išmanusis apšvietimas nėra raketų mokslas. Pats paprasčiausias sprendimas – apšvietimo galios reguliavimas. Po to galima galvoti apie įvairius daviklius, šviesos spektro ar spalvos reguliavimą, automatinius scenarijus ir panašiai“, – teigia M. Morozovas.
Tokius sprendimus galima pritaikyti ir jau įrengtuose namuose. Rinkoje egzistuoja daugybė išmaniųjų lempučių, valdomų belaidžiais jungikliais ar reguliatoriais, kurie gali būti jungiami į grupes ir valdomi kaip scenarijai su tam skirtomis aplikacijomis.
Tačiau scenarijus kurti galima ir pastatomais ar ant sienos kabinamais šviestuvais, balduose ar nišose nesudėtinga įmontuoti LED apšvietimą. Dažniausiai tam neprireikia nė menkiausio remonto.
Jaukiai: poilsio erdvėje nereikia ryškaus apšvietimo. / „Citus“ nuotr.
Ką daryti, o ko – vengti
1. Namuose rinkitės apie 3 000 kelvinų spektro apšvietimą. Jis ramina, kuria jaukią namų aplinką.
2. Kiekvienoje erdvėje turėkite bent 2–3 apšvietimo scenarijus. Jie ne tik džiugins, bet gali padėti sustiprinti, akcentuoti visą jūsų namų interjerą.
3. Jei tik yra galimybė, paslėptiems, akcentiniams šviestuvams balduose, nišose būtinai įrenkite reguliatorius. Ši funkcija ir naudinga, ir smagi.
4. Neapsiribokite tik vienu šviestuvu patalpoje. Nesvarbu, ar tai svetainė, ar miegamasis, ar vonia. Kiekvienai jūsų namų patalpai reikia daugiau apšvietimo scenarijų.
5. Nenaudokite skirtingo spektro šviestuvų, bent jau vienoje erdvėje. Labai skirtingo spektro apšvietimas sukelia disbalansą, neatrodo gražiai ir nekuria vieningos atmosferos.
6. Venkite dvigubų klavišų – dėl patogumo kiekvienam scenarijui skirkite atskirus. Didelį, tarkim, penkių jungiklių bloką su aštuonių, devynių ar dar daugiau klavišų bus labai sudėtinga naudoti.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Žmonių ir gamtos kaimynystė: želdynai ant stogų ir sienų
Tvarūs pastatai vadinami žaliaisiais ne tik dėl to, kad yra energetiškai efektyvūs, naudoja atsinaujinančius išteklius, perdirbtas, aplinkos neteršiančias medžiagas ir technologijas, bet ir tiesiogine prasme – dėl į juos int...
-
Senų baldų gaivintoja: jaukumo namams teikia daiktai su istorija
Vilniuje esančios antrinio dizaino studijos „CooCoo“ įkūrėja Roberta Gabalaitė juokiasi, kad jos manikiūras dažniausiai būna toks pats – baldų lakas. Prieš penkerius metus palikusi kelionių organizatorės darbą, ji užvėr...
-
M. Vitulskis davė svarbų pažadą: dedu ranką ant krūtinės5
Merūnui Vitulskiui džiaugtis kylančia sodyba priežasčių yra daugybė. Viena iš jų – stiprėjantis vaikų prisirišimas ne tik šiai vietai, bet ir gamtai. ...
-
Tinkamas apšvietimas – jaukumui ir geresnei savijautai
Nuo tinkamo apšvietimo priklauso ne tik namų jaukumas, bet ir mūsų savijauta. Ilgėjant vakarams, šviesa tampa esminiu elementu, kuriančiu šilumą ir komfortą. Gerai parinkti šviestuvai gali tapti ir svarbiais puošybos a...
-
Sendaikčių ieškotojos receptas jaukiam gyvenimui – lėtumas ir tvarumas
Eglei Mastauskienei, elektroninės sendaikčių parduotuvės „Golden Flea“ įkūrėjai, gera diena yra lėta diena, kai atsikėlusi ryte ji gali atlikti savo mažus ritualus be streso ir skubos. „Vienas mano mėgstamiausių ritualų – p...
-
M. Vitulskis: nereikia vaikų saugoti nuo darbo9
Nors dar – ne pabaiga, po ilgų statybose praleistų mėnesių, tenoras Merūnas Vitulskis jau gali džiaugtis svarbiausiais užbaigtais etapais. ...
-
Naujausios technologijos virtuvėje – ruoškite maistą sveikiau ir tvariau naudokite išteklius
Naujausios technologijos virtuvėje suteikia galimybę ne tik lengviau pagaminti maistą ir skaniau valgyti. Inovatyvios funkcijos įvairiuose buities prietaisuose taip pat leidžia ruošti maistą tvariau, taupant energijos išteklius. ...
-
J. Beliak: mane traukia seni namai, į kurių sienas įsigėrusi istorija2
Vis dažniau renkamasi pirkti ne naujos statybos namą, o seną, net ir sukiužusį, ir jį atnaujinti. Tai – tvarus būdas išsaugoti statinius. Tiesa, tam pasiryžusi vilnietė Jovita Beliak gerokai nustebino aplinkinius: daugelis nesuprato jos a...
-
Maža erdvė: gali būti ir funkcionalu, ir jauku1
Kokybiškai ir jaukiai įrengti mažą namų erdvę gali būti nemenkas iššūkis – ypač tuomet, kai ir turimas biudžetas ribotas. Interjero dizainerė Irena Kalabuckaitė sako, kad mažų būstų savininkams atnaujinant erdvę svarb...
-
Interjerui – skaitmeninis menas
Moksliškai įrodyta, kad tinkamai sukurtas namų interjeras gali sužadinti vaizduotę ir net pakeisti žmonių mąstymą, požiūrį į darbą ar poilsį. Interjero dizainerė Jovita Bingelytė teigia, kad harmoniją namuose padeda sukurti ir bendros i...