Be tėvo užaugęs M. Jankavičius: atleisti ir susitaikyti – nelengva

  • Teksto dydis:

Palikto sūnaus išgyvenimai ir vaikystė be tėvo – tokią patirtį kuriant naują vaidmenį perteiks garsus Lietuvos dainininkas Mantas Jankavičius. Nors pats atlikėjas sako, kad tai patyrė tūkstančiai vaikų, naujas vaidmuo jam itin artimas – M. Jankavičius įkūnys Martyno Mažvydo sūnų Kasparą, kuris pagal Justino Marcinkevičiaus dramos siužetą užaugo be tėvo. Tėvo ir pagrindinį lietuviškos raštijos pradininko vaidmenį atliks Vladas Bagdonas. Specialiai Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui skirta dramatiškos koliažinės operos „Mažvydas“ premjera įvyks kovo 11 d. Vilniuje, „COZY by Siemens arena“.

„Tai buvo toks keistas jausmas, man jau retai kada skaitant libretą sukirba širdy. O čia tiesiog iki ašarų... Tai buvo taip tikra, jautru ir artima“, – pirmaisiais įspūdžiais dalijasi M. Jankavičius.

Atviros žaizdos

„Mano vaidmuo yra Kasparo, kuris siužete yra Mažvydo vaikas, sūnus, kurio jis net nematęs akyse – jis tik vėliau sužino tiesą. Manau, be galo daug žmonių užaugo be tėvo, bet tai ypač paveikia berniukus. Iš savo patirties žinau, jog atleisti ar su tuo susitaikyti nėra lengva. Didelės ir atviros žaizdos, kurios dažnai nesąmoningu būdu kartojasi gyvenimo klaidose bei nuoskaudose. Kaip ir daugelis kitų, aš irgi taip užaugau“, – atvirauja garsus Lietuvos atlikėjas, kuriam sunku kalbėti ne tik apie Kasparo vaidmenį, bet ir su tuo susijusią asmeninę patirtį.

Nors M. Jankavičiaus amplua skiriasi įvairiuose teatro ir muzikiniuose projektuose, vis dėlto tokios patirtys, kaip kančia ar praradimai, anot atlikėjo ir aktoriaus, neišvengiama kiekvieno kūrėjo dalia.

„Kartais sunkiai pasirenku tarp šeimos ir to, kokius darbus turiu padaryti, gal šiuo atveju ne knygas rašyti, kaip Mažvydas, bet kurti dainas, vaidmenis. Dėl to draskymosi kažkas lieka antrame plane, labai sunku ieškoti balanso. Kita vertus, iš tų emocijų, kančios akivaizdos, kurių savo gyvenime turėjo ir pagrindinis herojus Mažvydas, galime suprasti, jog per tokias skaudžias patirtis išplaukia dideli dalykai“, – teigia atlikėjas.

Dievu remiasi visose gyvenimo sferose

Skaitydamas Arno Ališausko sukurtą libretą pagal J. Marcinkevičiaus dramos siužetą, dainininkas M. Jankavičius atrado daugiau sau artimų aspektų.

„Tikėjimas riša visas mano gyvenimo sferas – ir darbą, ir šeimą. „Mažvyde“ jaučiu ryškų Dievo buvimą, nuoširdžiai tikinčio žmogaus nuveiktus darbus, ir ne šiaip sau tikinčio, bet iš tiesų atsidavusio Dievui kaip kūrėjui. Šalia tremties, gyvenimo tragedijos ir kūrybos visuomet lydi Dievas“, – pasakoja vyras.

Kasparą įkūnijantis atlikėjas įsitikinęs, kad „Mažvydo“ siužetas atspindi daug vertybių, kurios yra labai svarbios mums visiems, tiek istoriškai, tiek didžiuojantis tuo, ką sukūrėme ir turime.

„Mažvydo istorija nėra tik apie pirmosios knygos parašymą ar reformaciją. Tai begalinė tikėjimo laisvė, tikėjimas Lietuva ir jos ateitimi, o kur dar socialinės, visuomeninės temos. Tai aiškiai pasimato „Mažvydo“ librete – jo gylyje, didžiuliame energetiniame svoryje, bet kartu ir kūrybiniame lengvume. Sakyčiau, stilius priminė šekspyrišką polėkį. Todėl ir buvau įkvėptas žengti tolimesnius žingsnius link premjeros“, – sako M. Jankavičius.

Kūrybinė grupė – dovana

Nepaisant asmeninių patirčių, M. Jankavičius nekantrauja sulaukti unikalaus muzikinio spektaklio premjeros, ir ypač džiaugiasi visa kūrybine komanda.

I. Jūros nuotr.

„Man visą laiką įdomūs nauji, nebandyti dalykai, darbas su naujais žmonėmis ar veikla, turinti autentikos kvapo. Pirmą kartą susiduriu su tokiu naujadaru kaip koliažinė opera. Kai išgirdau, su kokiais atlikėjais teks dirbti, kad pagrindinį vaidmenį atliks V. Bagdonas, pagalvojau – tai bent dovana. Su tokiomis kolegomis kaip Monika Marija, kuri taip pat kurs vieną iš pagrindinių vaidmenų, dar neteko dirbti teatro žanre. Įdomu, šviežia, labai degu“, – džiaugiasi vyras.

Garsus Lietuvos atlikėjas neslepia, kad jį nustebino, jog tokio didžiulio projekto kūrėjas ir organizatorius – valstybinis ansamblis „Lietuva“.

„Šis ansamblis geria naują gyvybės tabletę, kuri eina su laiku, o ne paskui laiką. Jis nerūgsta toje pačioje baloje. Aš tiesiog pagal jų žingsnius matau, kaip jie keičiasi, o keičiasi iš esmės. Gal folkloras, liaudies ar panašaus pobūdžio muzika nėra mano skonio, bet iš pasirinkimų matosi, koks drąsus ir atsinaujinęs kolektyvas. Beje, su daugeliu šokėjų esame susidūrę miuzikle „Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės legenda“, – pasakoja M. Jankavičius.

I. Jūros nuotr.

M. Jankavičius yra vaidinęs tokiuose muzikiniuose pastatymuose kaip roko opera „Meilė ir mirtis Veronoje“, miuzikluose „Paryžiaus katedra“, „Eglė žalčių karalienė“ ir kt.

Režisieriaus Kęstučio Jakšto režisuojamame spektaklyje „Mažvydas“ pagrindinius vaidmenis atliks dar daugiau žinomų veidų: Mažvydo mylimąją Mariją – dainininkė, „Lietuvos balso“ nugalėtoja Monika Marija, posūnį Kristupą – Rokas Laureckis, Mažvydo žmonos Benignos vaidmenį pakaitomis atliks operos žvaigždės Jovita Vaškevičiūtė ir Joana Gedmintaitė, o ateityje V. Bagdoną keis ir Giedrius Arbačiauskas. Kitus koliažinės operos veikėjus įkūnys valstybinio ansamblio „Lietuva“ atlikėjai.

Po premjeros Vilniuje koliažinė opera „Mažvydas“ bus rodoma Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje, Alytuje ir Mažeikiuose. 2020 m. rudenį programa bus tęsiama ir kituose Lietuvos miestuose. Ateityje planuojama pristatyti kūrinį užsienyje gyvenantiems lietuviams.

Projektą globoja J. E. Prezidentas Valdas Adamkus.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių