Į knygų mugę – turint tikslą

Jau nuo rytojaus knygų mylėtojai iš visos Lietuvos plauks į "Litexpo" rūmus, kuriuose keturias dienas karaliaus 13-oji Vilniaus knygų mugė. Kasmečio renginio organizatoriai žada, kad parodoje pirmenybė bus teikiama ne knygų pardavimui, bet kultūrai.

Skaitymo šventė

Tryliktą kartą sostinėje vyksianti knygų mugė sutrauks daugybę literatūros mylėtojų ir jos kūrėjų ir iš Lietuvos, ir iš kitų pasaulio šalių. Projekto vadovė Milda Gembickienė, mugę praminusi knygų skaitymo švente, teigė, kad dėmesys vykstant renginiui bus skiriamas ir kitoms sritims – kinui, iliustracijai, istoriniams debatams.

Vienas iš renginio organizatorių tikslų – skatinti jaunimą skaityti. Būtent dėl to šių metų knygų mugės šūkis – "Atversk pasaulį".

M.Gembickienės teigimu, per keturias dienas Vilniaus knygų mugėje turėtų apsilankyti apie 80 Lietuvos mokyklų grupių. "Pamenu, viena Širvintų mokyklos mokytoja sakė, kad jų mokiniai laukia dviejų dalykų – vasaros atostogų ir kelionės į Vilniaus knygų mugę", – šypsojosi projekto autorė.

Geriausia apsispręsti iš anksto

Šių metų knygų mugėje save pristatys 250 leidybos įmonių iš devynių šalių. Nuo ketvirtadienio iki sekmadienio vyksiančiame renginyje bus 378 renginiai. Dėl renginių gausos Vilniaus knygų mugės organizatoriai ragina lankytojus iš anksto pasižiūrėti programą ir nuspręsti, ką nori pamatyti ar išgirsti.

p>"Atėjimas tik šiaip sukelia nuovargį ir galvos skausmą", – perspėjo knygų mugę pristatanti leidyklos "Tyto alba" direktorė Lolita Varanavičienė.

Tarp gausybės tradicinių erdvių literatūros mėgėjams šiais metais atsivers ir nauja. Senų knygų mylėtojai ir knygų kolekcininkai galės rinktis ir diskutuoti naujoje erdvėje, skirtoje bukinistams.

Gausus būrys svečių

Šiais metais knygų mugę aplankys ir gausi rašytojų iš užsienio delegacija. Tarp renginio svečių – Mate Matišićius (Kroatija), Diana Gabaldon (JAV), Etgaras Keretas (Izraelis), Stanislava Čiurinskienė-Nikolova (Bulgarija), Pawelas Huelle (Lenkija), Marina Achmedova (Rusija), Maris Martinsonas (Latvija), Lesia Voronina (Ukraina), Robertas Rowlandas Smithas (Jungtinė Karalystė), David'as Foenkinos (Prancūzija), Johnas Virapenas (Gajana), Yasmina Khadra (Alžyras).

Į sostinę dėl knygų mugės atvyksta lietuviškų šaknų turinti Rūta Šepetys iš JAV, kuri mugės kūrėjams padės pristatyti savo kontroversiškai kritikų vertinamą knygą "Tarp pilkų debesų".

Deja, ne visiems kviestiems rašytojams pavyks apsilankyti literatūros šventėje. Vos kelios dienos iki renginio savo vizitą atšaukė gamtininkė Birutė Galdikas. "Kai manęs klausia, kodėl kai kurie kūrėjai neatvyksta į mugę, atsakau, kad jie savo darbus yra suplanavę 2–3 metams. Taip nutiko ir su B.Galdikas, tačiau moteris pažadėjo atvykti į Lietuvą vėliau, kai tik galės", – kalbėjo L.Varanavičienė.

Komiksai ir gatvės poezija

Knygų mugėje vėl vyks tradiciniai debatai. Jų bus net keturi. Diskusijose bus bandoma gvildenti Lietuvos istorijos pateikimą grožinėje literatūroje, demokratijos reikšmę visuomenei, baltų genties palikimą ir kritikos laisvę literatūroje bei jos galimybes.

Daug dėmesio renginyje bus skirta iliustracijoms ir komiksams. Renginio organizatoriai žada, kad mugės svečiai galės dalyvauti komiksų kūrimo dirbtuvėse ir iš arčiau susipažinti su šia kūrybos rūšimi.

"Lietuvoje komiksai nėra populiarūs dėl istorinių aplinkybių, būtent šiame renginyje bandysime lankytojus supažindinti su šia Vakaruose populiaria literatūros rūšimi", – kalbėjo viena iš knygų mugės rengėjų Gintautė Žemaitytė.

Lietuviams neįprasta meno rūšis slemas – gatvės eilės, bus pristatoma organizuojant šio tipo poezijos varžybas.

Galės tapti iliustratoriais

Vilniaus knygų mugės organizatorė Jolita Liškevičienė teigė, kad renginio lankytojai galės atsipūsti, o kartu iš arčiau susipažinti su knygų iliustravimo procesu.

"Iliustravimas šioje mugėje bus pristatomas poilsio zonoje, kurioje bus vaikų knygų iliustruotojų paroda. Knygose matome sumažintas iliustracijų versijas, parodoje bus galima pamatyti, kaip jos atrodo tikro dydžio", – kalbėjo J.Liškevičienė.

Užpildę specialią anketą parodos lankytojai galės gauti Knygų šalies piliečio pasą, su kuriuo bus galima patekti į kūrybines dirbtuves. Specialiose zonose knygų mėgėjai galės išbandyti kalbą be žodžių – gestų, Morzės. Be to, visi parodos dalyviai ir knygų iliustratruotojai bus kviečiami kurti bendrą knygą. Renginio organizatoriai tikisi, kad mugėje pavyks sukurti ilgiausią "armonikos" tipo knygelę su daugiausia bendraautorių.


Svarbu

Knygų mugės dienomis nuo Katedros aikštės iki "Litexpo" rūmų kursuos du specialūs autobusiukai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių