Tobulumas, slypintis netobulume, arba paroda Keramikos muziejuje

Keramikos muziejuje tradiciškai savo parodą eksponuoja jau antrą dešimtmetį kolektyvinės kūrybos rūpesčiais ir džiaugsmais spinduliuojantys grupės „Archyvas“ nariai.

Parodoje dalyvaujantys „Archyvo“ grupės nariai: Giedrė Gučaitė, Dormantė Penkinski, Jurgis Penkinski, Liudvikas Ivaškevičius, Giedrius Liagas, Juozas Rimkus kviečia parodos lankytojus pamąstyti apie tai, kas yra tobula ir netobula. Kolektyvinę parodą pavadinę „Netobulumas“ „archyviečiai“ tarsi byloja: tobulumas slypi netobulume.

Taip jau susiklostė, kad „Archyvo“ nariai, rengiantys parodą paprastai gruodį, šįmet turėjo ją nukelti į kitus metus. Kas žino, gal kortas sumaišė data – 2012 12 21, nes tądien turėjo įvykti parodos atidarymas ir... pasaulio pabaiga?

Tiesą sakant, didelės mistikos nėra – parodos atidarymas buvo nukeltas dėl stojusių sibirietiškų šalčių ir pūgos, nes Dormantė ir Jurgis Penkinski gyvena Gojaus kaime (Trakų r.) unikaliame, pačių susikurtame moliniame namelyje, kurį tuo metu užpustė bemaž iki stogo. Taigi reikėjo palaukti, bet ne pavasario, o vadinamosios lietuviškos žiemos, kai į parodą galima atvežti savo darbus, o ir besidominčiajam ją aplankyti.

Krenta į akis, kad šių metų „Archyvo“ grupės menininkų parodoje dominuoja ne tik „Netobulumas“, bet ir medis. Net grafikė G.Gučaitė, kurios įdomūs darbai dažniausiai būna sukurti ant savo gamybos unikalaus popieriaus, šįkart grafiškai, o iš tikrųjų ornamentiškai, išraižė senas medines duris, ieškodama sąsajų tarp romėniškų ir lietuviškų rašmenų.

Masyvus ir taip pat medinis skulptoriaus L.Ivaškevičiaus ir J.Rimkaus bendras darbas „Transformacijos kelionė“, jame tarsi pro vartus šliaužianti pačios gamtos įspūdingai išdekoruota gyvatė, o gal žaltys – perėjimo į kitą būvį, erą, anapusybę metafora. „Tai gali būti ir žmogaus, individo transformacija, pokyčiai, riba tarp šiapus ir anapus“, – papildo mintį J.Rimkus, „Archyvo“ grupės idėjinis vadas.

Fotomenininko G.Liago nuotraukose užfiksuotos būsenos ir nuotaikos po vadinamosios pasaulio pabaigos. Menininkas ne tik ironizuoja, bet ir kviečia susimąstyti apie pabaigas, kurios gali būti ir globalios, ir visiškai individualios.

Dormantė ir Jurgis Penkinski parodoje pristato keramikos kūrinius, degtus anagamos krosnyje, kuri vienintelė Lietuvoje yra Gojaus kaime. Dormantės kūriniai atskleidžia archajiškumo grožį ir gelmę, jie tarsi patys savaime kalba apie laiką ir žmones, Jurgis keramikos dirbinį papildo savomis mintimis, jis klausia ir kalbina žiūrovą, o jei pastarasis bus atidus – čia pat ir atsako.


Kas: kūrybinės grupės „Archyvas“ paroda „Netobulumas“.


Kur: Keramikos muziejuje Kaune.


Kada: iki vasario 24 d.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių