- Mantas Tomkūnas, LRT radijo laida „Ryto garsai“, LRT.lt.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kol Norvegija bando susidoroti su rimtais iššūkiais šalies ekonomikoje, prieš penkerius metus ten emigravęs lietuvis Andrius Bigenis klesti. Jis – kol kas vienintelis Norvegijoje, kepantis greitai išpopuliarėjusią picą ant ratų. Vyras nežada sustoti – planuoja įsirengti stacionarią piceriją, pastatytą iš jūrinių konteinerių, skelbiama LRT Radijo bendradarbio parengtose verslo naujienose iš Norvegijos.
Kol Norvegija bando susidoroti su rimtais iššūkiais šalies ekonomikoje, prieš penkerius metus ten emigravęs lietuvis Andrius Bigenis klesti. Jis – kol kas vienintelis Norvegijoje, kepantis greitai išpopuliarėjusią picą ant ratų. Vyras nežada sustoti – planuoja įsirengti stacionarią piceriją, pastatytą iš jūrinių konteinerių, skelbiama LRT Radijo bendradarbio parengtose verslo naujienose iš Norvegijos.
Automobilyje įsirengė krosnį
Kokiu verslu geriausia užsiimti, emigravus į Norvegiją? Pasirodo, kad šiauriečiai norvegai be galo mėgsta itališką patiekalą – picą. Kelią į norvegų skrandžius, o kartu ir į verslą, atrado čia prieš penkerius metus iš Lietuvos kartu su žmona atvykęs lietuvis A. Bigenis. Tačiau jo verslo modelis nėra įprastas. Vyras vienintelis Norvegijoje, Notodden mieste, picą kepą picerijoje ant ratų – dar kitaip vadinamame „picamobilyje“.
Automobilyje „Ford Tranzit“ A. Bigenis įsirengė originalią malkomis kūrenamą krosnį ir sėkmingai picomis prekiauja miesto turguje, taip pat priima užsakymus įvairioms šventėms bei veža picą bendrovėms. Neįprastai kepama pica netrukus tapo populiari tarp vietinių gyventojų ir pritraukė norvegų žiniasklaidą, kuriai lietuvis pasakojo, kad picerijos ant ratų idėją rado internete, o prieš tai picų kepimas tebuvęs hobis.
Vyras teigė, kad picai kepti naudoja itališkus miltus, kurių pirkti vyksta specialiai į Norvegijos sostinę Oslą. O koks vis dėl to A. Bigenio keptos picos skonis? Iš lietuvio automobilio picą pirkę norvegai negailėjo pagyrų jos kepėjui už skonį ir profesionalumą.
Nors „picamobilis“ tapo didele verslo sėkme, tačiau A. Bigenis nežada sustoti. Galvoje sukasi nauja, ne ką mažiau stebinanti idėja – įsirengti stacionarią piceriją, pastatytą iš jūrinių konteinerių.
Naftos pramonėje – augantis nedarbas
Pastaraisiais mėnesiais Norvegija susiduria su rimtais iššūkiais šalies ekonomikoje. Pirmoji ryškėjanti tendencija – nedarbo augimas naftos pramonėje. Problemos prasidėjo praėjusiais metais, kritus pasaulinėms naftos kainoms, kurios prisidėjo prie eilę metų mažėjusio žaliavos išgavimo.
Dar prieš Naujuosius metus darbo naftos pramonėje, kuri sukuria 25 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), buvo netekę apie 10 tūkst. specialistų. Tačiau vos per keletą mėnesių bedarbių skaičius naftos pramonėje dar šoktelėjo – iki 15 tūkst. Ir tai gali būti ne riba. Neseniai naftą išgaunanti bendrovė „Statoil“ paskelbė mažinsianti išlaidas 20 proc., todėl dar 12 tūkst. inžinierių gali netekti darbo.
Nors nedarbas Norvegijoje išlieka nedidelis – 3 proc., tačiau jo augimo tempai pamažu didėja – vos prieš metus nedarbas šalyje siekė kiek daugiau nei 2 proc.
Sumažėjo įplaukų į pensijų fondą
Dar vienas iššūkis, su kuriuo susidūrė Norvegijos ekonomika šiemet, – įplaukų mažėjimas į valstybės pensijų fondą, dar kitaip vadinamą naftos fondu, kurio vertė šiuo metu yra milžiniška – maždaug 800 mlrd. eurų. Nedidelė dalis, apie 3 proc., šio fondo lėšų yra naudojama Norvegijos biudžeto reikmėms.
Nors praėjusiais metais vyriausybė buvo paskelbusi, kad 2015 metų biudžetui panaudos rekordinę sumą – apie 20 mlrd. eurų fondo lėšų, tačiau apetitą Ernos Solberg vadovaujamai vyriausybei gali tekti sumažinti. Įplaukos į naftos fondą 2015 metų pradžioje dramatiškai smuko. Pirmąjį šių metų ketvirtį fondas iš naftos gavybos gavo tik 590 mln. eurų, palyginimui – 2008 metų pirmąjį ketvirtį, kai naftos kainos laikėsi aukštumoje, į fondą įplaukė 15 mlrd. eurų.
Gegužės viduryje vyriausybė turėtų paskelbti peržiūrėtą valstybės biudžetą, dėl kurio pastaruoju metu patiria didžiulį spaudimą.
Skuba pasinaudoti rekordiškai žemomis palūkanomis
Sunkumai naftos pramonėje niekaip nepaveikė norvegų noro pirkti nekilnojamąjį turtą. Atvirkščiai – per metus butų kainos Norvegijos sostinėje Osle kilo 11 proc.
Didžiausią įtaką nekilnojamojo turto kainų kilimui daro sumažėjusios bankų palūkanos. Bankai siūlo šiek tiek didesnes nei 2 proc. palūkanas perkant būstą. Tokios palūkanos yra rekordiškai žemos, todėl daugelis norvegų skuba pasinaudoti palankia situacija.
Nors būstų kainų kilimas Norvegijoje vyksta daugiau nei 20 metų, tačiau pastarasis bustų pirkimo bumas neramina šalies vyriausybę. Baiminamasi, kad, ekonomikai sulėtėjus ir palūkanoms vėl pakilus, butų ir namų išlaikymas daliai gyventojų gali tapti nepakeliama našta.
Finansų priežiūros tarnyba siūlo pakelti skolinimosi slenkstį pirkėjams iki 44 metų amžiaus. Skaičiuojama, kad, padidinus reikalavimus, būsto paskolų išdavimas sumažėtų net 30 proc. Pagrindinis paskolų mažinimo argumentas – lėtesnis gyventojų skolos augimas prisidėtų prie sveikesnės šalies ekonomikos, šiai pradėjus trauktis.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Išgyvena žmonių tragediją kaip savą“: Valensiją užklupusi nelaimė Ispanijos lietuvės akimis6
Ispanijos regionui Valensijai šią savaitę kenčiant nuo liūčių ir stipraus vėjo ir skaičiuojant žmonių žūtis, ten gyvenanti lietuvė Aušra pasakoja, kad panikos nėra, tačiau nerimas jaučiamas – paskelbtas aukščiausio l...
-
JAE dirbantys lietuviai: litras degalų – 70 euro centų, bet vieno dalyko trūksta labiausiai19
Lietuviai vis dažniau renkasi keliauti į Jungtinius Arabų Emyratus (JAE) ir ne tik į Dubajų. Nuo rudens iki pavasario, esant tiesioginiams skrydžiams iš Vilniaus, pernai į Dubajų skrido apie 30 tūkst. lietuvių. ...
-
Lietuvės ir prancūzo šeimą vienija ne tik meilė, bet ir aistra savo darbui11
Su Adamu Petersonu susipažįstame per atostogas Pervalkoje. Sutariame susiskambinti tada, kai minčių nepertraukinės du vijurkai – penkerių Jonas ir trejų Marius. Adamas nori, kad pokalbyje dalyvautų ir jo žmona dizainerė Eglė Čekanavičiūtė....
-
Filmo verta istorija: buvusi D. Grybauskaitės apsaugininkė ginklą iškeitė į makiažo teptuką22
Simonos Broks gyvenimo istorija – neeilinė ir verta filmo. Sportiška moteris buvo prezidentės Dalios Grybauskaitės apsaugininke, asmens sargybine. Prieš penkerius metus Simona iš esmės pakeitė profesiją ir tapo makiažo m...
-
URM diasporos atstovams pristatys konsultacijų centrą „Grįžtu LT“8
Užsienio reikalų ministerija (URM) trečiadienį rengia susitikimą su diasporos atstovais aptarti grįžimą į Lietuvą. ...
-
Anglijoje gyvenantys lietuviai šventė Jonines: perduoda tradicijas vaikams1
Lietuviai okupavo didžiulį parką Anglijoje. Patys šventė Jonines ir anglus mokė, kaip turi būti švenčiama trumpiausia metų naktis. Kūrė laužus, šoko, dainavo lietuviškas dainas, dalyvavo pagoniškose apeigose, pyn...
-
S. Navickaitė: Prancūzijoje jaučiuosi lietuve, o Lietuvoje – šiek tiek prancūze15
„Prancūzijoje jaučiuosi lietuve, o Lietuvoje – truputį prancūze“, – juokiasi dailininkė Sniegė Navickaitė. Nuo vaikystės besižavėjusi Prancūzija, menininkė jau 20 metų kuria gyvenimą Bordo mieste. Čia ji dalyvauja parodos...
-
Italijos lietuvė L. Di Luca: italai į laiką žvelgia kitaip16
„Italų sveikatą ir ilgaamžiškumą lemia Viduržemio jūros regiono mityba. Ypač – itin tyras, kokybiškas alyvuogių aliejus, kuris Italijoje parduodamas net vaistinėse“, – sako aštuonerius metus šioje &s...
-
Papasakojo, kaip atrodo lietuvių gyvenimas Taivane ir kodėl bilietų atgal į tėvynę jie nesižvalgo8
Nors Taivano salos plotas panašus į Belgijos, sutikti lietuvių čia ne taip paprasta kaip Europos Sąjungos širdyje. ...
-
Arabų pasaulio elitą sužavėjusi lietuvė apie skaudžią išdavystę: viskas buvo tvarkoma iš anksto8
Daugiau nei dešimt metų Monake gyvenančiai gemologei, juvelyrinių dirbinių kūrėjai, verslininkei Dovilei De Angelis pavyko įsitvirtinti išskirtinėje verslo nišoje arabų pasaulyje. Jos kasdienybe tapo auksas, deimantai, platina, o ...