Baltijos šalių ministrai ragina steigti Specialųjį tribunolą Rusijos vadovų nusikaltimams

Baltijos šalių ministrai paragino Europos Sąjungą (ES) su tarptautiniais partneriais steigti Specialųjį tribunolą, kuris leistų už Rusijos agresijos nusikaltimus patraukti atsakomybėn jos politinius ir karinius vadovus.

Sekmadienio vakarą išplatintame bendrame pareiškime ministrai ragina ES ir toliau palaikyti Tarptautinio Baudžiamojo Teismo Hagoje, pačios Ukrainos ir kai kurių kitų valstybių jau vykdomus tyrimus, kurie „atlieka esminį vaidmenį“ renkant įrodymus, siekiant nustatyti ir nubausti atsakingus už karo nusikaltimus, genocidą ir nusikaltimus žmoniškumui.

„Bet mūsų pastangos neturi tuo apsiriboti. Šiuo metu nėra tarptautinio teismo ar tribunolo, kuris galėtų patraukti atsakomybėn Rusijos aukščiausius politinius ir karinius lyderius, kad jie atsakytų už agresijos nusikaltimus prieš Ukrainą“, – teigiama pareiškime.

„Turi būti įkurtas Specialusis baudžiamasis tribunolas agresijos nusikaltimams prieš Ukrainą, kad ši teisinė spraga būtų užpildyta“, – tvirtina ministrai.

„Pagrindiniai šios žudikiškos agresijos sumanytojai, kurstytojai ir pagalbininkai negali išvengti teisingumo tik dėl spragos tarptautinėje baudžiamojoje jurisdikcijoje“, – teigia Baltijos valstybių diplomatiniai vadovai.

Raginimas išplatintas Liuksemburge vyksiančios ES Užsienio reikalų ministrų tarybos išvakarėse.

Atskiri tyrimai

Ministrų pareiškime taip pat pabrėžiama, kad šis naujas institutas ne dubliuotų, o tik papildytų Tarptautinio Baudžiamojo Teismo tyrimus.

„Kol Tarptautinis Baudžiamasis Teismas atliktų tyrimus dėl asmenų karo nusikaltimų, genocido, nusikaltimų žmoniškumui, Specialiojo Tribunolo atsakomybė būtų agresijos nusikaltimai“, – tvirtina ministrai.

Laiške atkreipiamas dėmesys, kad pastaruoju metu stebimos tyčinės atakos prieš Ukrainos gyventojų namus, mokyklas, netgi žaidimų aikšteles, kaip ir kitą civilinę infrastruktūrą, yra „tik paskutinis Rusijos neišprovokuotos teroro kampanijos prieš Ukrainos žmones epizodas“.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis taip pat teigia, kad agresija reikalauja „nuodugnaus teismo“.

„ES turi užtikrinti, kad atsakomybės Rusijos tebesitęsiančiai agresijai ir karo nusikaltimams Ukrainoje siekimas būtų ES politikos ir veiksmų centre“, – socialiniame tinkle „Twitter“ skelbia ministras.

Teisinė spraga

Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT), kuris jau 20 metų nagrinėja sunkiausių nusikaltimų bylas, jau po savaitės nuo Rusijos invazijos pradėjo tyrimą dėl jos vykdomų nusikaltimų.

Tačiau jis negali nagrinėti kaltinimų dėl agresijos, nes nei Ukraina, nei Rusija nėra ratifikavusios Romos statuto.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ne kartą ragino Vakarus sukurti Specialųjį tribunolą, kuris leistų  nubausti visus Rusijos „žudikus ir kankintojus“.

Kyjivas teigia parengęs ir valstybių partnerių diplomatams perdavęs tarptautinės sutarties dėl tribunolo įsteigimo projektą, kurį turėtų pasirašyti vyriausybės, tačiau Ukrainos idėja kol kas platesnio palaikymo nesulaukė. Lietuva tarptautinę bendruomenę tokį tribunolą, kuris leistų teisti Rusijos ir Baltarusijos vadovus, ragino kurt praktiškai nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios.

Lietuva taip pat dar liepą siūlė tokį specialųjį tribunolą kurti tarptautinei bendruomenei.

TBT vyriausiasis prokuroras Karimas Khanas (Karimas Chanas) yra pareiškęs, kad Ukraina gali Hagos teismui išduoti karo nusikaltimais įtariamus rusus, nepaisant to, kad Maskva nėra jo narė.


Šiame straipsnyje: Baltijos šalių ministraispecialusis tribunolasRusijos vadovaikaras Ukrainoje

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių