- Austėja Masiokaitė-Liubinienė, Augustas Stankevičius/BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Įstrigusi Jungtinių Valstijų parama Ukrainai yra nemaloni aplinkybė, teigia premjerė Ingrida Šimonytė, tačiau tiek ji, tiek krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas sako manantys, kad pagalba bus patvirtinta.
Taip jie kalbėjo po to, kai respublikonų senatoriai trečiadienį blokavo Baltųjų rūmų prašymą skirti 106 mlrd. dolerių (97,4 mlrd. eurų) bendrą skubios pagalbos paketą Ukrainai, Izraeliui ir Taivanui, demokratams atsisakius numatyti nelegalios migracijos reformas.
„Tai yra problema, todėl, kad, viena vertus, tarsi neatrodo, kad retorikos lygmeniu būtų kažkokia abejonė dėl paramos skyrimo: Senate ir apskritai Atstovų rūmuose, Kongrese yra dauguma atstovų, kurie pasisako už paramą Ukrainai, (...) bet yra labai apmaudu, kad šitas klausimas – ir ne tik Ukrainos, taip pat Izraelio ir bendras tas paramos paketas, jis yra tapęs vidinės politikos įkaitu“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė premjerė Ingrida Šimonytė.
Ji sakė neabejojanti, kad paramos paketas būtų patvirtintas, jeigu atsirastų darbotvarkėje.
„Bet jis tiesiog neatsiranda darbotvarkėje. Yra šiaip labai nemaloni aplinkybė, bet aš vis dar galvoju, kad tai yra aplinkybė – ne sprendimas, o tiesiog aplinkybė – ir kad tas sprendimas anksčiau ar vėliau pasieks balsuotojus, ir tada balsavimas, tikiu, kad bus teigiamas“, – kalbėjo ministrė pirmininkė.
Yra šiaip labai nemaloni aplinkybė, bet aš vis dar galvoju, kad tai yra aplinkybė – ne sprendimas, o tiesiog aplinkybė – ir kad tas sprendimas anksčiau ar vėliau pasieks balsuotojus, ir tada balsavimas, tikiu, kad bus teigiamas.
Krašto apsaugos ministras sakė vizito Jungtinėse Valstijose metu aptaręs šį klausimą su respublikonų senatoriais ir išgirdęs patikinimą, kad paramos klausimas bus išspręstas iki gruodžio vidurio.
Pasak jo, tęsiantis Rusijos karui Ukrainoje paramos klausimas kyla ir kils visose šalyse.
„Taip, yra daug vidaus problemų, tačiau Ukrainos klausimas ir karas Ukrainoje ir Rusijos veiksmai griauna tarptautinę tvarką, ir jeigu ji sugrius, visa tai kainuos dešimtis kartų daugiau negu dabar“, – pabrėžė ministras.
Pasak jo, be JAV paramos „Ukrainai tiesiog būtų sunku“, tačiau sakė esantis šiuo klausimu nusiteikęs optimistiškai ir neabejoja, kad parama bus atkurta.
Į paketą įtraukta apie 60 mlrd. dolerių (55,5 mlrd. eurų), skirtų padėti Ukrainai. Taip pat numatyta apie 10 mlrd. dolerių (9,29 mlrd. eurų) parama Izraeliui konflikte su palestiniečių kovotojų grupuote „Hamas“ ir tam tikra pagalba Taivanui.
JAV Senato daugumos lyderis Chuckas Schumeris (Čakas Šumeris) pažadėjo vėliau surengti balsavimą dėl respublikonų reikalaujamų sienos apsaugos priemonių, siekiant surinkti 60 balsų, reikalingų pirmajai procedūrinei kliūčiai įveikti.
Tačiau respublikonai balsavo prieš pagalbą Ukrainai, Izraeliui ir Taivanui, argumentuodami, kad JAV vyriausybė nesiima veiksmų dėl kasdien iš Meksikos atvykstančių beveik 10 tūkst. migrantų.
Senato respublikonai savo paramą papildomam Ukrainos finansavimui sieja su sąlyga, kad J. Bideno demokratai pritars prieglobsčio sistemos reformoms ir sugriežtintai sienų apsaugai. Kiek anksčiau šiais metais demokratai jau atmetė šias priemones.
Pirmadienį Baltųjų rūmų biudžeto vadovė perspėjo Kongresą, kad iki metų pabaigos nesusitarus dėl naujų lėšų Ukrainai, Kyjivo pajėgos būtų pakirstos mūšio lauke.
G. Nausėda: tariantis dėl paramos Kyjivui, teks įvertinti rinkimų veiksnį JAV ir kitur
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad priimant tarptautinius sprendimus, susijusius su parama Ukrainai, teks įvertinti rinkimų veiksnį Jungtinėse Valstijose ir kitose Vakarų šalyse.
„Situacija nėra paprasta. Tikrai nenoriu vynioti žodžių į gražią vatą, teigdamas, kad viskas yra tvarkoje“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė šalies vadovas.
„Tarptautinėje aplinkoje keičiasi tam tikri dalykai, politiniai ciklai keičiasi įvairiose valstybėse, tame tarpe – didžiosiose valstybėse. Keičiasi jie ir ES kai kuriose valstybėse, todėl mes turėsime įvertinti tą rinkimų veiksnį, kuomet kalbėsime apie gyvybiškai svarbius Ukrainai sprendimus“, – sakė G. Nausėda.
Jis tvirtino, kad darys viską, jog sutelktinė parama toliau būtų teikiama, o partneriai nenusigręžtų nuo Ukrainos lemiamu karo etapu.
Prezidentas vylėsi, kad ES pavyks sutarti dėl milijardinės paramos Ukrainai, nors pripažino, kad dalis Bendrijos narių tokių siūlymą vertina skeptiškai.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Politologai: Šimonytės sprendimas gali lemti krizę dešiniajame partijos flange8
Buvusiai premjerei Ingridai Šimonytei paskelbus, kad nesieks Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkės posto, dešiniajam partijos flangui gali pritrūkti lyderių, svarsto politologai. Pasak Mykolo Romerio...
-
Pavilionis sieks konservatorių partijos pirmininko posto11
Konservatorius Žygimantas Pavilionis sieks tapti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininku. Apie tai politikas pranešė antradienį socialiniame tinkle „Facebook“. ...
-
Mano, kad Blinkevičiūtė nedalyvaus socialdemokratų partijos pirmininko rinkimuose5
Artėjant Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininko rinkimams, kairiosios politinės jėgos nariai neabejoja, kad tarp siūlomų kandidatų atsidurs premjero Gintauto Palucko ir dabartinės lyderės Vilijos Blinkevičiūtės pavardės. Visgi, social...
-
Šimonytė nekandidatuos į konservatorių partijos pirmininkus75
Ekspremjerė Ingrida Šimonytė nusprendė nekandidatuoti į Tėvynės Sąjungos sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkus. ...
-
Su Nyderlandų kolega susitikęs Paluckas vylėsi, kad NATO sutars dėl 3 proc. BVP gynybai8
Rukloje su Nyderlandų premjeru Dicku Schoofu (Diku Šhofu) susitikęs Lietuvos ministras pirmininkas Gintautas Paluckas vylėsi, kad NATO būsimame viršūnių susitikime sutars dėl mažiausiai 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) gynybos finan...
-
Kubilius: yra signalų, kad Rusija agresijai prieš Vakarus gali pasiruošti per penkerius metus30
Už gynybą ir kosmosą atsakingas eurokomisaras Andrius Kubilius Vakarų Vyriausybių vadovus ragina suklusti. ...
-
Palucko patarėjais dirbs buvęs parlamentaras Jukna bei teisininkas Radčenka3
Premjero Gintauto Palucko patarėjų komandą papildė teisininkas, publicistas Aleksandras Radčenka bei buvęs europarlamentaras Vigilijus Jukna. ...
-
Lietuva Ukrainos telekomunikacijų sektoriaus atkūrimui skiria 20 tūkst. eurų6
Lietuva į Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos (ITU) Specialųjį fondą Ukrainai, skirtą karo nuniokotam šalies telekomunikacijų sektoriui atkurti, perveda 20 tūkst. eurų. ...
-
Kubilius tikisi, kad kitąmet NATO nutars dėl didesnių įsipareigojimų gynybai6
Išrinktajam JAV prezidentui Donaldui Trumpui teigiant, kad NATO aljanso šalys Europoje turėtų skirti bent 5 proc. savo bendrojo vidaus produkto (BVP) gynybai, Europos Komisijos (EK) narys Andrius Kubilius sutinka, jog didinti įsipareigojimus g...
-
Paluckas su kolegomis iš Latvijos ir Estijos aptarė regiono saugumą, paramą Ukrainai9
Premjeras Gintautas Paluckas pirmadienį su Latvijos ir Estijos vyriausybių vadovais – Evika Silina ir Kristenu Michalu – telefonu aptarė regioninį saugumą, tolimesnę Baltijos šalių paramą Ukrainai, bendrų infrastruktūros projektų ...