I. Šimonytė: rusiško pasaulio triumfo arka – griuvėsiai, nuodėguliai, nukankinti žmonės

Rusiškojo pasaulio triumfo arka yra griuvėsiai, nuodėguliai ir nukankinti žmonės, sako premjerė Ingrida Šimonytė, grįžusi po vizito Ukrainoje.

Ji pirmadienį lankėsi Kyjive ir Ukrainos sostinės prieigose esančioje Borodiankoje – miestelyje, iš kurio buvo išstumtos Rusijos pajėgos.

„Borodiankoje yra toks daugiabutis – šiaip tie daugiabučiai, į kuriuos pataikė raketos, jie paprastai du kraštai stovi, o vidurys išmuštas. O tas daugiabutis taip labai keistai išsprogdintas: tarsi kraštai stovi, bet viršuje du aukštai tokie tarsi pakibę“, – žurnalistams Seime antradienį sakė I. Šimonytė.

„Taip atrodo russkij mir (rusiškojo pasaulio) triumfo arka: tai yra griuvėsiai, nuodėguliai ir nukankinti, nuskriausti žmonės“, – pridūrė ji.

Taip atrodo russkij mir (rusiškojo pasaulio) triumfo arka: tai yra griuvėsiai, nuodėguliai ir nukankinti, nuskriausti žmonės.

„Emociškai tai yra labai sunku matyti, bet aš puikiai suprantu, kad tai, ką aš mačiau, yra turbūt tiktai maža dalelė to, ką matė pirmi įžengę į miestą, ir tikrai maža dalelė to, ką patyrė patys žmonės, kurie ten buvo“, – kalbėjo ministrė pirmininkė.

I. Šimonytė sakė, jog šiuo metu miestelyje daug kas jau aptvarkyta, tačiau ir pati bendraudama su gelbėtojais matė, kaip tuo metu iš vieno rūsio buvo traukiami žuvusiųjų kūnai.

Anot premjerės, Rusija Ukrainoje nepaiso susitarimų, susijusių su humanitariniais koridoriais. Apie sudėtingą situaciją I. Šimonytė teigė išgirdusi iš vicepremjerės Irinos Vereščiuk, kuri yra atsakinga už derybas su Rusija dėl humanitarinių koridorių ir galimybių evakuoti moteris ir vaikus.

„Iš to, ką pasakojo, tiesiog galima konstatuoti paprastą dalyką, kad jokių susitarimų Rusija nesilaiko. Žinoma, kad tarptautinė bendruomenė reikalaus galimybės ištirti šitas žinias, bet kiek galima bus padaryt praktiškai, žinant kaip elgiasi Putinas ir jo kareiviai, visi turintys antpečius ir karinius laipsnius, sunku įsivaizduoti gerą valią toje pusėje. Jei geros valios būtų, nebūtų cheminio ginklo naudojimo“, – teigė I. Šimonytė.

Rusijos pajėgos daugiau nei prieš savaitę atsitraukė iš Ukrainos šiaurinių sričių, kad persigrupuotų rytuose. Jų paliktose teritorijose žiniasklaida ir tyrėjai fiksavo šiurpius civilių nužudymų ir sugriautų pastatų atvejus.

Ukrainos duomenimis, šalia Kyjivo, įskaitant prie sostinės esančius Bučos, Irpinės miestelius, rasta apie 1,2 tūkst. kūnų.

Dalis nužudytųjų buvo surištomis rankomis – šie daugiausiai iš Bučos pasaulį apskrieję vaizdai tapo Ukrainoje kariaujančių rusų pajėgų žiaurumo simboliu.

ES veikia tik tie sprendimai, dėl kurių sutaria visos šalys

Premjerė I. Šimonytė tikina, kad tos valstybės, kurioms pakanka suverenių sprendimų priimti sankcijas Rusijai, gali judėti greičiau ir toliau negu Europos Sąjunga (ES).

„Kiekvienas labai skaudus atradimas okupacijos padarinių kažkaip paspartina tą susitarimą“, – antradienį Seime žurnalistams teigė I. Šimonytė.

Taip buvo ir po Bučos, kai penktas paketas galiausiai buvo priimtas griežtesnis, negu buvo deramasi.

„Taip buvo ir po Bučos, kai penktas paketas galiausiai buvo priimtas griežtesnis, negu buvo deramasi“, – pridūrė ji.

Ministrė pirmininkė aiškina, kad, nors šioje situacijoje norėtųsi greitesnio veikimo, bet ES veikia tik tie sprendimai, dėl kurių sutaria visos šalys.

„Man gal irgi nepatinka, kad yra daug tokio inkrementiško veikimo, bet Europos Sąjunga tokia jau yra, kad čia veikia tik tie sprendimai, dėl kurių sutaria 27 valstybės“, – sakė premjerė.

ELTA primena, kad Europos Sąjunga (ES) praėjusią savaitę priėmė penktąjį sankcijų Rusijai paketą, kuris apima anglių importo draudimą ir neleidžia Rusijos laivams įplaukti į Europos uostus.

Taip pat ES buvo išplėstas asmenų, kuriems taikomos sankcijos, sąrašas bei įvestos sankcijos dar keturiems svarbiems Rusijos bankams, įskaitant antrą pagal dydį šios šalies banką VTB.

Taip pat įtrauktas draudimas daugumai Rusijos sunkvežimių ir laivų patekti į ES, išskyrus žemės ūkio produktus, humanitarinę pagalbą ir energetinius išteklius.

Į sankcijų paketą nėra įtrauktas draudimas importuoti naftą bei dujas iš Rusijos.

ES užsienio reikalų ministrai pirmadienį pradėjo diskusijas dėl šeštojo sankcijų paketo.


Šiame straipsnyje: Ingrida Šimonytėvizitas Ukrainojekaras Ukrainoje

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių