- LNK inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Mažiausiai du Lietuvos politikai tapo kinų šnipų taikiniais. Tarp jų – konservatorius Žygimantas Pavilionis ir socialdemokratė Dovilė Šakalienė.
Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Ž. Pavilionis sako, kad kinų bandymą jį šnipinėti priima kaip įvertinimą.
„Neatakuotų komunistinės valdžios iš Pekino, jeigu kažko rimto nedaryčiau“, – kalbėjo Ž. Pavilionis.
Britai ir amerikiečiai apkaltino Kiniją plataus masto kibernetiniu šnipinėjimu. Kaltinimai pateikti septyniems programišiams, kurie priklausė vienai grupuotei.
„Ta grupė, kuri yra identifikuota ir jau sankcionuota tiek Amerikos, tiek Jungtinės Karalystės, dirbo apmokėta Kinijos žvalgybos“, – nurodė Ž. Pavilionis.
Anot Jungtinių Valstijų teisingumo departamento, nukentėti galėjo ne tik Amerikos gyventojai, politikai ir įvairios bendrovės. Pekinui užkliuvo ir Europos Sąjungoje veikiantis tarpparlamentinis aljansas dėl Kinijos.
Bandyta šnipinėti visus jo narius, kuriam priklauso ir du parlamentarai – Ž. Pavilionis ir D. Šakalienė.
„Ilgą laiką vykdo tokio tipo išpuolius, kurių tikslas, kaip ir šios operacijos atveju, matome, yra nutaikytas į tuos politikus, veikėjus, kurie, kaip įsivaizduoja pati Kinija, veikia prieš jos interesus“, – šnekėjo informacinių karų ekspertas Nerijus Maliukevičius.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Programišiai šnipinėti bandė siuntinėdami tūkstančius kenkėjiškų laiškų.
Elgiasi panašiai kaip finansiniai sukčiai – siunčia nuorodas, prisidengia įvairiomis tapatybėmis. Tikslas – pavogti kuo daugiau duomenų.
„Gauti prieigą, tarkime, prie pašto paskyros, prie kurios prisijungus būtų galima daryti platesnę analizę apie tam tikrą veiklą: susirašinėjimus, kontaktus, tematiką“, – pabrėžė Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) direktoriaus pavaduotojas Antanas Aleknavičius.
„Galbūt stebėti priimamus sprendimus ir taip potencialiai užbėgti už akių Kinijai nepalankiems sprendimams“, – aiškino N. Maliukevičius.
Ž. Pavilionis teigė, esą ne pirmas kartas, kai yra šnipinėjamas. Tačiau, kaip atrodė laiškai, kuriais bandyta politiką paveikti, vis dėlto nematė.
„Manau, kad jie nepriėjo, nes mūsų tos ugnies sienos net neleido prieiti“, – teigė Ž. Pavilionis.
O jei ir būtų matęs, jų nebūtų atidarinėjęs.
„Kadangi pats ir „deepfake“ buvau atakuotas, dėl to teko balsuoti Seime ir kėdė buvo vienąkart išsaugota, kitąkart prarasta. Esu jautrus tokioms atakoms“, – sakė Ž. Pavilionis.
Nors amerikiečiai kalba apie atakas, kurios buvo surengtos prieš trejus metus.
„Ar buvo paveikti Seimo nariai, ar nebuvo? Pagal tą informaciją, kurią turime, tai – tiesiog bandomojo pobūdžio laiškai, kurie nebūtinai padarė kažkokią žalą“, – kalbėjo A. Aleknavičius.
D. Šakalienė teigė, kad bandymų šnipinėti pastebi nuolat.
„Tokių laiškų, be abejo, mačiau, periodiškai matau. Ne tik tuo laikotarpiu, kuris buvo paviešintas JAV pareigūnų. Ir kitais laikotarpiais tie paūmėjimai būna“, – nurodė D. Šakalienė.
Teigė, kad atskirti, kada bandoma kišti nosį į svetimus reikalus, – ne taip ir sudėtinga.
„Mes turėdavome renginius su Aljansu ir jų metu gaudavome elektroninius laiškus su tariamai keičiama renginio data, keičiamu įvairių susitikimų laiku, atšaukiamais renginiais, kai kuriuose laiškuose atšaukiamas Aljanso egzistavimas“, – pasakojo D. Šakalienė.
Nors užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis savo socialiniame tinkle ragino Europą imtis bendrų veiksmų, krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas situacijos nedramatizuoja.
Esą Lietuva pakankamai apribojusi kanalus, kuriuos Kinija galėtų panaudoti šnipinėjimui.
Matomas tiesioginis bendradarbiavimas tarp A. Lukašenkos režimo kibernetinių išpuolių specialistų ir Rusijos, bet Kinija lygiai taip pat potencialus šių operacijų partneris.
„Beldėsi ir į Klaipėdos uostą kažkada, bandė įkelti koją – mes neleidome. Bandė eiti į telekomunikacijas, iš esmės dabar uždraudėme. Šioje vietoje esame pavyzdinė šalis, kuri rodo, kaip turėtų elgtis ir kitos šalys“, – tikino L. Kasčiūnas.
Tačiau atsipalaiduoti nederėtų. Už Kinijos kibernetinio šnipinėjimo gali slėptis Rusijos interesai.
„Tas autoritarų aljansas iš tikro stiprėja. Matomas tiesioginis bendradarbiavimas tarp A. Lukašenkos režimo kibernetinių išpuolių specialistų ir Rusijos, bet Kinija lygiai taip pat potencialus šių operacijų partneris. Taip pat įvardijamas Iranas, Šiaurės Korėja, kai jų interesai persidengia“, – šnekėjo N. Maliukevičius.
Pati Kinija amerikiečių ir britų kaltinimus šnipinėjimu vadina politiniu gudravimu.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
A. Kubilius: ES ieškoma papildomų lėšų gynybai – kalbama apie viršbiudžetinius resursus
Europos Parlamentui (EP) trečiadienį patvirtinus naujosios Europos Komisijos (EK) sudėtį, oficialiai jos nariu tapęs Andrius Kubilius tikina, kad esminiu naujosios komisijos kadencijos klausimu taps nepakankamas gynybai skiriamų lėšų kiekis ir g...
-
Kauno meras kreipėsi į pareigūnus: „Žalgirio“ pergalės turi teikti džiaugsmą, o ne susiskaldymą134
Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis kreipėsi į teisėsaugininkus dėl praėjusio penktadienio incidento. ...
-
S. Skvernelis: planuojama, kad naujoji Vyriausybė prisieks gruodžio 12 dieną2
Planuojama, kad naujos sudėties Vyriausybė prisieks ir jos programa Seime bus patvirtinta gruodžio 12 dieną, sako Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis. ...
-
G. Paluckas įvardijo visus „Nemuno aušros“ kandidatus į ministrus14
Paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas įvardijo visus „Nemuno aušros“ kandidatus į ministrus. ...
-
G. Nausėda pasveikino U. von der Leyen EP patvirtinus naują Europos Komisiją4
Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasveikino Europos Komisijos (EK) pirmininkę Ursulą von der Leyen (Urzulą fon der Lajen) naujosios Europos Komisijos patvirtinimo proga. ...
-
Vilniaus miesto tarybos opozicijos lyderiu paskelbtas V. Sadauskas
Vilniaus miesto taryboje trečiadienį opozicijos lyderiu paskelbtas „Laisvės ir teisingumo“ frakcijos seniūnas Vydūnas Sadauskas. ...
-
Aplinkos ministru „aušriečiai“ siūlo skirti Gamtos tyrimų centro vadovą S. Podėną
Valdančioji partija „Nemuno aušra“ siūlo Gamtos tyrimų centro vadovą Sigitą Podėną skirti į aplinkos ministro pareigas. ...
-
Lietuva jungiasi prie deklaracijos dėl povandeninių kabelių saugumo
Dažnėjant įvairiems incidentams Baltijos jūroje, kai pažeidžiami povandeniniai kabeliai ar kita infrastruktūra, Lietuva jungiasi prie deklaracijos, kuria siekiama užtikrinti šių kabelių saugumą. ...
-
Klausimas už milijoną: su kuriuo Lenkijos rinkimų nugalėtoju būtų lengviau susikalbėti Lietuvai?8
Netrukus startuos Lenkijos prezidento rinkimų kampanija, kurioje bus du aiškūs favoritai – liberalias ir kairiąsias jėgas atstovaujantis Varšuvos meras Rafalas Trzaskowskis ir dešiniųjų kandidatas Karolis Nawrockis. ...
-
K. Budriui rengiantis dirbti URM, Prezidentūroje – nauji patarėjai nacionaliniam saugumui2
Prezidento Gitano Nausėdos vyriausiajam patarėjui nacionalinio saugumo klausimais Kęstučiui Budriui ruošiantis naujoms užsienio reikalų ministro pareigoms, šalies vadovo komandoje jau dirba du nauji šios srities patarėjai. ...