- Milena Andrukaitytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Politinės korupcijos tyrimą atliekanti Seimo laikinoji komisija aiškindamasi galimą įtaką Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) planuoja apklausti Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį.
„Kadangi tai yra asmuo, apie kurio kabinetą kalbama, kadangi yra pranešimai spaudai (dėl situacijos VTEK – BNS), mes tikrai turėsime pakviesti jį ir išgirsti. (...) Kitą posėdį mes tikrai nusimatysime darbotvarkėje ir apsiklausime“, – BNS po komisijos posėdžio sakė laikinosios komisijos pirmininkė „valstietė“ Agnė Širinskienė.
A. Širinskienė pranešė, kad į posėdį buvo kviestas ir V. Pranckietis, bet į kvietimą neatsiliepė, tačiau vėliau BNS patikslino, kad tai buvo „informavimas ir prašymas, jei gali atvykti“.
Seimo pirmininko V. Pranckiečio atstovė spaudai Karolina Frolovienė BNS sakė, jog oficialaus kvietimo dalyvauti laikinosios tyrimo komisijos posėdyje nebuvo gauta.
Trečiadienį komisija aiškinosi istoriją dėl buvusio VTEK Prevencijos skyriaus vedėjo Mindaugo Siaurio atleidimo aplinkybių.
„Valstiečių“ lyderiai buvusį bendražygį Povilą Urbšį kaltina poveikiu VTEK. Jų teigimu, buvęs Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas galėjo nurodyti VTEK nariams M. Siaurį atleisti iš pareigų. Šioje istorijoje minimas ir Seimo pirmininkas, rengęs pasitarimą dėl situacijos VTEK.
Supratau, apie ką gali būt pokalbio eiga, todėl nusprendžiau, kad tą pokalbį tikslinga įrašyti, kad po to nebūtų iškraipoma, ir jei bus kokie nors neteisėti veiksmai, kad turėčiau įrodymą.
VTEK klausimą į galimos politinės korupcijos tyrimą atliekančios laikinosios komisijos darbotvarkę įtraukę „valstiečiai“ yra paviešinę slapta įrašytą pokalbį tarp trijų Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos narių ir tuometinio komisijos Prevencijos skyriaus vedėjo M. Siaurio dėl pastarojo atleidimo iš darbo.
Įraše M. Siaurys raginamas savo noru išeiti iš darbo, sakoma, jog to nepadaręs bus atleidžiamas. Šį garso įrašą daugiau nei prieš metus jau buvo aprašęs dienraštis „Lietuvos rytas“.
Trečiadienio posėdyje buvo apklausti M. Siaurys bei du slapta įrašyto pokalbio dalyviai VTEK nariai, Vitalijus Kanapinskas ir Saulius Katuoka.
M. Siaurys Seimo komisijai patvirtino, kad pokalbis įrašytas komisijos narių neįspėjus apie diktofonu daromą įrašą.
„Aš maždaug nujaučiau, koks gali būti pokalbis, kadangi anksčiau buvo išsakyta mano atžvilgiu daug epitetų ir nuomonių, anksčiau buvo nepritarta VTEK veiklos ataskaitai (Seimo komitete – BNS). Supratau, apie ką gali būt pokalbio eiga, todėl nusprendžiau, kad tą pokalbį tikslinga įrašyti, kad po to nebūtų iškraipoma, ir jei bus kokie nors neteisėti veiksmai, kad turėčiau įrodymą“, – sakė M. Siaurys.
„Aš stengiausi neužduoti komisijos nariams jokių menamų klausimų, bet palaikiau pokalbį, kad žmonės atsiskleistų. Supratau, kad mano atleidimo iš VTEK nori ne nariai, o asmenys, kurie dirba Seime, man perdavė tokias žinias patys komisijos nariai“, – kalbėjo M. Siaurys.
V. Kanapinskas savo liudijime pažymėjo, kad „įrašas yra niekinis, neteisėtas“, o M. Siauriui dėl padarytų pažeidimų pasiūlyta išeiti iš darbo šalių susitarimu. „Ir tai nebuvo mano siūlymas, o komisijos siūlymas“, – sakė V. Kanapinskas.
Jis teigė, jog abejonių dėl M. Siaurio veiklos iškilo daug anksčiau, kai 2016 metais jis viešai pristatė nesuderintą poziciją dėl dovanų „vokeliuose“ medikams įteisinimo. VTEK taip pat turėjo priekaištų M. Siauriui dėl jo parengto išaiškinimo buvusiai Seimo narei „valstietei“ Gretai Kildišienei, kad jos automobilio nuomos sandorio su „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio valdomu „Agrokoncernu“ neprivalu deklaruoti. Dėl šios istorijos iš pareigų atsistatydino buvęs VTEK vadovas Romas Valentukevičius.
VTEK narys S. Katuoka teigė, kad „situacija buvo netrafaretinė, pretenzijos komisijos pirmininkui, ataskaita nepatvirtinta“. Kartu jis tvirtino, kad nurodymo atleisti M. Siaurį VTEK nariams niekas nedavė – nei Valstybės valdymo ir savivaldybių komitete, nei susitikime pas Seimo pirmininką.
Seimo pirmininkas V. Pranckietis 2017 metų kovą Seime svarstant R. Valentukevičiaus atsistatydinimo klausimą yra sakęs, kad „permainos ir komisijos sudėties, ir komisijos darbuotojų sudėties turėtų būti įgyvendintos artimiausioje ateityje“.
„Komisijos įvaizdis yra, turbūt sakyti žodį „sukompromitavęs“ būtų drąsu, bet tikrai taip, tai galėtume vadinti švaros komisija, o mes ja nustojome tikėti“, – kalbėjo V. Pranckietis.
Seimas praėjusių metų rugsėjo pabaigoje sudarė komisiją aiškintis suinteresuotų asmenų ar jų grupių galbūt neteisėtą įtaką, poveikį rinkimų eigai, koalicijų formavimui, parlamentinių frakcijų, atskirų politikų darbui, partijų ir visuomeninių judėjimų veiklai bei finansavimui, teisėkūros procesams,valstybės valdomų įmonių, viešųjų įstaigų vadovų, valdymo ar priežiūros organų narių rinkimui, skyrimui.
Savo išvadas tyrėjai turėtų pateikti iki šių metų gegužės 1 dienos. Tuo metu vyks prezidento, Europos Parlamento rinkimų kampanija.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Valstybės biudžeto projekte Lietuvos pirmininkavimui ES numatyta 141 mln. eurų
Spalį pristatytame valstybės biudžeto projekte 2025–2027 metams Lietuvos pirmininkavimui Europos Sąjungos (ES) Tarybai bus skiriama 141 mln. eurų, rodo Finansų ministerijos BNS pateikti duomenys. ...
-
R. Šarknickas stabdo narystę LVŽS: jei kas galvoja, kad pilsiu purvą, to nebus1
Į Seimą neperrinktas „valstietis“ Robertas Šarknickas pranešė stabdantis savo narystę partijoje. ...
-
Siūlo ratifikuoti sutartį su San Marinu dėl dvigubo pajamų apmokestinimo išvengimo2
Vyriausybė siūlo teikti Seimui ratifikuoti Lietuvos ir San Marino sutartį dėl pajamų bei kapitalo dvigubo apmokestinimo išvengimo ir mokesčių slėpimo bei vengimo prevencijos. ...
-
Naujojo Seimo priesaikos dieną vyks protesto akcija: prieštarauja koalicijai su „Nemuno aušra“89
Rinkimus laimėjusiai Lietuvos socialdemokratų partijai (LSDP) tarybos nusprendus formuoti valdančiąją koaliciją su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužiusio Remigijaus Že...
-
Izraelis tikisi nesusvyruosiančio Lietuvos įsipareigojimo kovoti su antisemitizmu25
Izraelis šeštadienį pareiškė, kad tikisi, jog Lietuvos įsipareigojimai kovoti su antisemitizmu nesusvyruos. ...
-
S. Skvernelis: R. Žemaitaitis ir jo partija turi padėti tašką antisemitizmo klausimu26
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis sako, kad „Nemuno aušra“ ir jos pirmininkas Remigijus Žemaitaitis, turi „padėti tašką“ su antisemitizmu susijusioje istorijoje, iš...
-
R. Žemaitaitis: užsienio reakciją dėl „Nemuno aušros“ antisemitizmo sukurstė oponentai20
Dėl neapykantos kurstymo pries žydus teisiamas „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis sako, kad kritiką užsienyje dėl socialdemokratų sprendimo į koaliciją pakviesti jo vadovaujamą partiją sukurstė politiniai oponentai. ...
-
G. Paluckas sako, kad R. Žemaitaičio Vyriausybėje nebus34
Socialdemokratų kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas sako, kad neteiks prezidentui Vyriausybės sudėties, kurioje būtų valdančiosios koalicijos partnerės „Nemuno aušra“ lyderis Remigijus Žemaitaitis. ...
-
LSDP pritarė koalicijai su „Nemuno aušra“ ir demokratais55
Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) taryba šeštadienį galutinai pritarė darbui valdančiojoje daugumoje su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir partija „Nemuno aušra“. ...
-
V. P. Andriukaitis balsavo prieš socdemų koaliciją su „Nemuno aušra“20
Europarlamentaras, Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) garbės pirmininkas Vytenis Povilas Andriukaitis šeštadienį vykstančiame partijos tarybos posėdyje pranešė nepalaikąs koalicijos sutarties su „Nemuno aušra&ldqu...