- Augustas Stankevičius, Paulius Perminas, Saulius Jakučionis/BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Reaguodama į Vengrijos premjero Viktoro Orbano vizitą Rusijoje, Lietuva mažins politinį atstovavimą šioje Vidurio Europos šalyje rengiamuose susitikimuose, o prezidentas Gitanas Nausėda dėl potencialaus vizito į Budapeštą spręs kartu su kitų Europos Sąjungos (ES) šalių lyderiais.
Apie tai BNS patvirtino Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis ir keli šaltiniai Vyriausybėje.
„Kol kas tiesiog apsisprendėme riboti savo dalyvavimą politiniu lygiu Vengrijoje“, – BNS šią savaitę sakė Ž. Pavilionis.
Pasak jo, dėl tokios pozicijos sutarta ir su Vyriausybe, ir su Prezidentūra.
Nesiųs ministrų
Vengrija liepą pusmečiui perėmė pirmininkavimą Bendrijai, antradienį Budapešte vyko neformali už konkurencingumą atsakingų ministrų taryba, tačiau joje tiek Lietuvai, tiek didesnei daliai kitų ES šalių atstovavo žemesnio rango pareigūnai.
Iš Lietuvos susitikime dalyvavo ambasadorius Mindaugas Rukštelė, o ne vienas iš ministrų ar viceministrų, kaip yra įprasta.
„Mes įsijungiame į unisoną tų nepatenkintų tokia (V. Orbano – BNS) pozicija“, – kalbėjo Ž. Pavilionis.
Šaltiniai BNS nurodė, kad Lietuva nusprendė nedalyvauti Budapešte organizuojamose neformaliose tarybose ministrų lygiu, tačiau viceministrus siųsti galės.
Taip pat elgsis ir Latvija bei Estija. Atstovavimą susitikimuose Vengrijoje mažina ir didžiosios ES narės, įskaitant Prancūziją ir Vokietiją.
Formaliuose ES Tarybos posėdžiuose, kurie, nepaisant pirmininkaujančios šalies, vyksta Briuselyje, iš Lietuvos toliau dalyvaus ministrai.
Nausėda tarsis su kolegomis
Per pusmetį Vengrijoje turėtų įvykti ir Europos Vadovų Tarybos (EVT) posėdis, tačiau dar nėra aišku, ar Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda boikotuos šį renginį.
„Pozicija dėl dalyvavimo renginiuose Vengrijoje valstybės vadovų lygiu bus derinama su ES partneriais“, – BNS nurodė Prezidentūra.
Bendrijos lyderių pasipiktinimą V. Orbanas sukėlė, kai pirmąją pirmininkavimo dieną jis išvyko į Ukrainą iš anksto neskelbto vizito, tačiau jau po kelių dienų nuskrido ir į Maskvą susitikti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.
Pozicija dėl dalyvavimo renginiuose Vengrijoje valstybės vadovų lygiu bus derinama su ES partneriais.
Dvišaliu pagrindu surengtą vizitą į Rusiją tiek pats V. Orbanas, V. Putinas klaidingai vaizdavo kaip vykstantį po ES vėliava.
„Tai yra ne tik, kad nepriimtina, bet ir pažeidžia nemažai politinių susitarimų aukščiausiu lygiu, pavyzdžiui, dėl nebendravimo su Putino režimu, kas yra priimta net EVT lygiu. (...) Tai nėra ES pozicija ir tai prieštarauja mūsų pozicijoms“, – kalbėjo Ž. Pavilionis.
Vašingtone NATO viršūnių susitikime viešintis prezidentas Gitanas Nausėda V. Orbano vizitą į Maskvą pasmerkė bei tvirtino, kad nors Vengrija pirmininkauja ES Tarybai, ministras pirmininkas neatstovauja Bendrijos interesams.
Sąjungininkės savo nepasitenkinimą išreiškė ir per trečiadienį vykusį eilinį ES ambasadorių susitikimą Briuselyje.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Apklausa: palankiausiai vertinamas prezidentas, stipriai krito V. Blinkevičiūtės populiarumas1
Prezidentas Gitanas Nausėda lieka palankiausiai vertinamu šalies politiku, stipriai krito socialdemokratų lyderės Vilijos Blinkevičiūtės populiarumas, rodo penktadienį paskelbta „Lietuvos ryto“ užsakymu atlikta „Vilmorus“...
-
Apklausa: populiariausia partija išlieka LSDP, išaugo „Nemuno aušros“ ir Liberalų sąjūdžio reitingai
Seimo rinkimus laimėjusi Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) išlieka reitingų lydere, nors jos populiarumas kiek krito, tuo metu išaugo valdančiosios „Nemuno aušros“ ir opozicinio Liberalų sąjūdžio reitingai, rodo p...
-
G. Nausėda su paskirtuoju premjeru aptars kandidatus į ministrus
Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį su susitiks su paskirtuoju ministru pirmininku Gintautu Palucku. ...
-
Vyriausybė su „Rheinmetall“ Vilniuje pasirašys dvi sutartis
Lietuvos Vyriausybės ir Vokietijos gynybos pramonės milžinės „Rheinmetall“ atstovai penktadienį Vilniuje pasirašys žemės sklypo būsimai gamyklai Radviliškio rajone nuomos bei 155 mm šaudmenų įsigijimo sutartis. ...
-
G. Landsbergis išreiškė palaikymą kartvelams, šalies valdžiai atidėjus narystę ES18
Sakartvelui paskelbus atidedant šalies narystę Europos Sąjungoje, į šią žinią sureagavo laikinasis Lietuvos diplomatijos vadovas Gabrielius Landsbergis. Jis išreiškė palaikymą pastarosios šalies žmonėms. ...
-
Birštono savivaldybės politikei „čekiukų“ byloje skirta bauda, atimta teisė eiti pareigas2
Birštono savivaldybės tarybos narei Romai Žentelienei Kauno apygardos teismas „čekiukų“ byloje ketvirtadienį skyrė baudą ir uždraudė eiti renkamas ar skiriamas valstybines pareigas. ...
-
L. Savickas dėl deportuojamų vietnamiečių: reikės išsiaiškinti, kaip dirba Migracijos departamentas5
Kandidatas į ekonomikos ir inovacijų ministrus Lukas Savickas sako, kad svarbu turėti lanksčią migracijos politiką, kuri siektų išlaikyti verslą kuriančius užsieniečius Lietuvoje, o ne taikytų griežčiausias sankcijas remdamasi formalumais....
-
M. Maldeikis įstojo į TS-LKD: man tai buvo svarbus žingsnis, todėl užtruko8
Antrai kadencijai į Seimą su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) sąrašu patekęs Matas Maldeikis įstojo į konservatorių partiją. Apie tai ketvirtadienio rytą jis pranešė asmeninėje feisbuko paskyroje. ...
-
Š. Birutis apie S. Nėries gatvių pervadinimą: menininkai nėra politikai13
Kandidatas į kultūros ministras socialdemokratas Šarūnas Birutis kritikuoja Desovietizacijos komisijos ir Genocido centro direktoriaus sprendimus pervadinti Salomėjos Nėries vardo gatves, nukelti jos paminklą. ...
-
Š. Birutis: abejoti A. Valotkos pergale konkurse į Kalbos inspekcijos vadovus– per drąsu1
Kandidatas į kultūros ministrus Šarūnas Birutis sako, jog dabartinio ministro Simono Kairio abejonės dėl Valstybinės kalbos inspekcijos vadovo Audriaus Valotkos tinkamumo vadovauti įstaigai dar vieną kadenciją yra per drąsios. ...