- Paulius Perminas, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį gavo Ursulos von der Leyen (Urzulos fon der Lajen) laišką, kuriame paprašyta šalių narių pasiūlyti po du kandidatus – vyrą ir moterį – į jos vadovaujamą būsimą Komisiją.
„(...) siekiu suburti Komisijos narių komandą, kuri ne tik atspindėtų mūsų įvairovę ir ja remtųsi, bet ir parodytų didžiausią mūsų bendrą jėgą – mūsų vienybę. Kaip ir praėjusios kadencijos metu, ketinu pateikti lyčių lygybės principu sudarytą Komisijos narių kolegiją“, – rašoma G. Nausėdai adresuotame laiške, kurį matė BNS.
„Atsižvelgiant į tai ir vadovaujantis jūsų nacionalinėmis taisyklėmis, norėčiau paprašyti jūsų pasiūlyti du kandidatus, įskaitant moterį“, – teigiama jame.
Prezidento patarėjas Frederikas Jansonas BNS patvirtino, kad šalies vadovas laišką gavo ketvirtadienį.
Premjerė Ingrida Šimonytė tokio laiško negavo, tačiau trečiadienį su U. von der Leyen aptarė lūkesčius ir eurokomisarų skyrimo procesą, nurodo Vyriausybė.
„Laiško gavusi nesu, tačiau vakar turėjau galimybę aptarti pirmininkės lūkesčius ir procesą su pirmininke telefonu. Tikiu, kad iki minimo laiko Lietuva savo indikacijas darbo tvarka suderins“, – teigiama Vyriausybės spaudos tarnybos BNS perduotame premjerės atsakyme.
ES narės iki rugpjūčio 30 dienos turi atsakyti į U. von der Leyen laišką, kad pirmininkė galėtų išsirinkti kandidatus, kuriuos dar turės patvirtinti Europos Parlamentas.
Laiške pažymima, jog prieš galutinį balsavimą plenariniame posėdyje kiekvienas paskirtasis Komisijos narys turės būti pakartotinai išklausytas atitinkamuose Parlamento komitetuose. Tada Europos Vadovų Taryba galės oficialiai paskirti naująją Komisiją.
„Remdamasi jūsų pasiūlymais, susisieksiu su jumis dėl tolesnių diskusijų. Po pokalbio su atrinktais kandidatais pateiksiu savo Komisijos narių komandą Tarybai patvirtinti. Tada kiekvienam Komisijos nariui paskirstysiu portfelius ir prašysiu Europos Parlamento pritarimo visai Komisijos narių kolegijai“, – rašoma U. von der Leyen laiške Lietuvos prezidentui.
Pataruoju metu dėl eurokomisaro skyrimo Lietuvoje kyla nemažai diskusijų. Žiniasklaida ir konservatoriai pagrindiniu Lietuvos kandidatu į eurokomisarus įvardija užsienio reikalų ministrą Gabrielių Landsbergį.
Jis pats savo galimybių nekomentuoja, tuo metu I. Šimonytė yra teigusi, jog G. Landsbergis būtų puikus komisaras, o prezidentas – jog mato geresnių kandidatų.
Šalies vadovas taip pat yra teigęs, kad Lietuva turėtų orientuotis į ekonomikos, o ne užsienio politikos sritį kuruojantį eurokomisaro portfelį. Jo vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas yra užsiminęs, kad finansų ministrė Gintarė Skaistė galėtų pretenduoti į EK narius.
Tuo metu ketvirtadienį dešimt Lietuvos transporto sektoriaus asociacijų kreipėsi šalies vadovus, ragindamos siekti, kad Lietuvai atitektų transporto komisaro portfelis.
„Esame įsitikinę, kad Lietuvos atstovavimas šioje aukštoje ir įtakingoje pozicijoje būtų nepaprastai svarbus mūsų šaliai bei visai transporto sektoriaus bendruomenei”, – rašoma viešai paskelbtame kreipimęsi.
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen yra sakiusi, kad Lietuvos kandidatas į EK tikriausiai bus tvirtinamas rugpjūčio mėnesį, tam bus šaukiama neeilinė parlamento sesija.
Lietuvoje kandidatui į komisiją turi pritarti Vyriausybė, Seimas ir prezidentas, dėl visų kandidatūrų galiausiai dar spręs Europos Parlamentas.
Kiekviena iš 27 Europos Sąjungos valstybių narių turi po vieną eurokomisarą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
VRK panaikino „čekiukų“ byloje nuteistos Birštono tarybos narės Zdanavičienės mandatą
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) panaikino „čekiukų“ byloje kalta pripažintos Birštono savivaldybės tarybos narės Dainos Zdanavičienės mandatą. ...
-
V. Tutkus išėjo iš krikščioniškosios demokratijos partijos: pasirinko kitą1
Laikinai Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partijai (LKDP) vadovavęs Valdas Tutkus grįžo į Lietuvos regionų partiją. ...
-
Parlamentinės partijos iškėlė kandidatus į Joniškio, Jonavos bei Panevėžio merus
Artėjant kovą vyksiantiems pirmalaikiams Panevėžio miesto, Joniškio bei Jonavos rajonų merų rinkimams, parlamentinės šalies partijos savivaldybėse jau iškėlė savo kandidatus. Tarp politinių jėgų atstovų – partijų skyri...
-
Šakalienė: reikia ieškoti naujų galimybių pritraukiant JAV investicijas gynybos srityje9
Krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė sako, kad reikia ieškoti naujų galimybių pritraukiant Jungtinių Amerikos Valstijų investicijas į Lietuvą, ypač – gynybos srityje. ...
-
Skvernelis siūlo Sausio 13-ąją paskelbti valstybės švente11
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis siūlo Sausio 13-ąją paskelbti valstybės švente. ...
-
Panevėžio mero posto ketina siekti šeši kandidatai, Jonavos ir Joniškio – po keturis
Dėl Panevėžio miesto mero posto kovą nori varžytis šeši politikai, dėl Jonavos ir Joniškio rajono merų – po keturis, penktadienį pranešė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK). ...
-
Finansų ministras po viceministro pasisakymų: tai – vienintelis komentaras5
Finansų ministras Rimantas Šadžius sako neabejojantis viceministro Valentino Gavrilovo lojalumu Lietuvos valstybei, todėl jis gali tęsti darbą. ...
-
Dėl finansų viceministro – pikta reakcija iš Prezidentūros13
Finansų viceministro Valentino Gavrilovo teiginius, kad jis ir toliau švęs gegužės 9-ąją kaip pergalės Antrajame pasauliniame kare dieną Prezidentūra vadina nesuprantamais. ...
-
Budrys: Lietuvai reikalinga Pekine veikianti ambasada8
Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys sako, jog Lietuvai reikalinga Kinijoje veikianti šalies ambasada. ...
-
Žemaitaitis teisme: sužinojome skandalingą faktą120
Seimo nario, partijos „Nemuno aušra“ pirmininko Remigijaus Žemaitaičio byloje dėl neapykantos kurstymo prieš žydus liudijusi istorikė Nijolė Maslauskienė sakė, kad nėra duomenų teigti, jog žydai labiausiai prisidėjo prie s...