R. Karoblis: liko nedaug susitarimų, kurių Rusija nebūtų pažeidusi

Liko nedaug susitarimų, kurių Rusija nebūtų pažeidusi, o padėtis, kai vienas sutartį pažeidinėja, o kitas – laikosi, tęstis negali, sako Lietuvos krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Ministras tokią poziciją paskelbė feisbuke, NATO gynybos ministrams Briuselyje aptariant galimus žingsnius atsakant į Rusijos įvykdytą Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutarties pažeidimą.

„NATO gynybos ministrų susitikimas. Turbūt labiausiai viešoje erdvėje svarstomas klausimas – Aljanso reakcija į Rusijos padarytą vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties sulaužymą. Liko turbūt jau mažai tarptautinių susitarimų, kurių ši šalis nebūtų pažeidusi. Tad NATO pozicija vieninga – padėtis, kai vienas sutartį pažeidinėja, o kitas – jos laikosi, tęstis negali“, – sako ministras.

Kartu R. Karoblis teigė, kad Rusija dar turi galimybę ištaisyti situaciją, grįždama prie „pilno ir patikrinamo sutarties sąlygų laikymosi, tačiau pats sutarties pažeidimas jau yra grėsmė“.

Vėliau telefonu iš Briuselio ministras BNS pažymėjo, jog Aljanso ministrai vieningai sutarė, „kad reikia galų gale pasakyti, tiesą, reikia dar kartą kelti klausimą – jei Rusija nesilaiko, sutartis nutraukiama“.

Anot jo, Rusijai duodamas šešių mėnesių terminas pažeidimams ištaisyti.

„Situacija rodo, kad Rusija kelis metus pažeidinėjo, ir turėjo būti išreikšta politinė valia, kad duodamas Rusijai šešių mėnesių laikotarpis ir vis dėlto per tą laiką būtų spaudžiama Rusija dėl pilno ir patikrinto sutarties laikymosi, kartu ruošiantis blogiausiam scenarijui, kad sutartis būtų nutraukta“, – sakė R. Karoblis.

„Visam NATO aljansui tikrai turėtų atsiverti akys, kad suprastume, kad branduolinės grėsmės yra lygios visoms Aljanso šalims. Absoliučiai vieninga nuomonė, kad reikia galų gale pasakyti tiesą, dar kartą kelti klausimą – jei Rusija nesilaiko, sutartis nutraukiama. Turime realią situaciją, kokia yra, ir dirbti reikia ties tuo, kokios galimos priemonės tas naujai atsiradusias rizikas suvaldyti“, – kalbėjo ministras.

Apkaltinusios Rusiją, jog ši nesilaiko INF sutarties ir kuria vidutinio nuotolio raketas, Jungtinės Valstijos vasario pradžioje paskelbė pasitraukiančios iš INF.

JAV teigia, kad pasitraukimo procesas būtų baigtas per pusmetį, nebent Rusija vėl pradės laikytis sutarties ir sunaikins visas ją pažeidžiančias raketas.

Atsakydama į tai Maskva pareiškė stabdanti savo įsipareigojimus INF sutarčiai ir pažadėjo imtis kurti naujų tipų raketas.

INF sutartimi draudžiamos nuo žemės paleidžiamos sparnuotosios ir balistinės raketos, kurių veikimo nuotolis yra nuo 500 iki 5,5 tūkst. kilometrų.

Kai kurių ekspertų teigimu, JAV sprendimą pasitraukti iš INF sutarties galėjo paskatinti tai, kad dokumentas nevaržo Kinijos galimybių vystyti vidutinio nuotolio raketas. Tačiau dalis jų sako, kad sutarties nutraukimas gali paskatinti naujas ginklavimosi varžybas.

NATO vadovas: Rusija vis dar gali išsaugoti nusiginklavimo sutartį

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas trečiadienį vėl pareiškė, kad Rusija vis dar gali išsaugoti svarbų Šaltojo karo laikų nusiginklavimo sutartį, iš kurios neseniai pasitraukė Vašingtonas ir Maskva.

„Rusija tebeturi šansą išsaugoti INF (Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų) sutartį, jei pradės visiškai ir patikimai laikytis“ šio dokumento nuostatų, socialiniame tinkle „Twitter“ parašė jis.


Nepaisant to, pridūrė J. Stoltenbergas, Aljansas pasiruošęs ir kitiems scenarijams.

„NATO taip pat ruošiasi pasauliui, kuriame nėra INF – šį klausimą šiandien aptarėme per (NATO šalių) gynybos ministrų susitikimą“, – pranešė generalinis sekretorius.

Jis taip pat pareiškė, kad Aljansas toliau spaus Rusiją, kad ši imtųsi vėl laikytis INF sutarties. J. Stoltenbergo teigimu, šio dokumento likimas dabar yra Rusijos rankose.

Jis pažymėjo, kad NATO sąjungininkai palaiko JAV sprendimą trauktis iš INF.

Pasak bloko generalinio sekretoriaus, Aljansas ne kartą išreikšdavo susirūpinimą dėl Rusijos vystomos raketų sistemos 9M729, kuri esą pažeidžia INF nuostatas.

Vasario pradžioje amerikiečių prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) paskelbė, kad Vašingtonas pradėjo pasitraukimo iš šio 1987 metų pakto procesą, truksiantį šešis mėnesius.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Angelinai Klumpienei

Angelinai Klumpienei portretas
Lagaminas ,stotis ,gimtas kolukis

VYTAUTAS

VYTAUTAS portretas
ANGELINA TIK JAKELAIČIO LAIDAS ŽIŪRI IR LRT KURI ŠVARINA GYVENTOJŲ KIŠENES IR GIEDA TIK UŽSKYTAS KONSERVINES GIESMES.PLAČIAU JOS KAUKOLĖ INFORMACIJOS NEPRIIMA.

mumu

mumu portretas
Ar povandeninis laivas vanduo ar zeme?
VISI KOMENTARAI 16

Galerijos

Daugiau straipsnių